Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Bouřky 1.7.2019

# 02.07.2019, 14:38

Rezna85
Takto si moje oblast připadala loni v létě. Kdy všude bylo výrazné až extrémní sucho, ale v Ostravě pršelo každý týden. A spadlo vždycky 20 mm srážek. U nás zelená tráva a v Praze, Poohří, Polabí na jižní Moravě a na Hané step. Jenom Ostravsko, Třinecko a Karvinsko mělo srážek hodně. Letos se to tak trochu v červnu obrátilo bohužel ne všude. Např. Poohří zažívá další extrémně suché léto. Včera se zdálo, jak moc venku lije. Ale vše bylo způsobeno větrem v nárazech až 25 m/s. Včera napršelo 6 mm srážek. A celkově od začátku června jsme na 24 mm srážek.

15
# 02.07.2019, 14:52

Pěkné, po 16:00 vichr s nárazy, dosti polámaných haluzek, někde potom sbírali meruňky do bečky (kvas), cca do 17:30 bouření, srážky, 9 mm vody.
K 21:00 slabší zahradnické repete až do skoro půlnoci, vítr slabý, bouření jen zpočátku, 8,7 mm vody.
Celkově 18,7 mm vody. Pěkně zalito.

28
# 02.07.2019, 15:15

Ursus
Dočkal jsem se informace :) Můj tip docela sedí.

V tomto měli Držovice včera štěstí. Být ty bouřky kousek jižněji, je sklizeno a další část půdy odnešena do potoka... Známý z Bohuslavic hlásí 80 mm vody "v hrnci", kroupy max. 5 cm (ne moc), ale hlavně vichr, který polámal spoustu stromů a odnesl i celou střechu jedné bytovky. Takže štěstí, to by ani ti na suchu teď nechtěli.

4
# 02.07.2019, 17:32

Tak u nás včera 11mm :prsi:, jsem spokojen u nás líp než loni, vláhy dost.

116
# 02.07.2019, 18:00

Nám v Brně se tentokrát to nejsilnější vyhnulo, ale o zajímavosti i tak nebyla nouze. Začalo to bouřkou, která byla přímá, přinesla 3,4 mm srážek, zvířený prach kvůli nárazům větru a silnou elektrickou aktivitu. Report zde: URL

Pak nás přešla jedna neměřitelná přeháňka a následně se vyskytla okrajová bouřka, ale měřitelný úhrn srážek rovněž nenapršel. Report z bouřky je tady: URL

Třetí bouřka včerejšího dne byla taktéž okrajová, ale protože se jednalo o MCS, už nám to dalo alespoň 3,6 mm srážek. Report: URL

Ale ani to ještě nebylo všechno. Krátce před půlnocí se vyskytly ještě dvě přeháňky, první neměřitelná a druhá s 0,3 mm srážek. Další přeháňka přišla po půlnoci a přinesla 0,1 mm, z této přeháňky vznikla východně od Brna bouřka, kterou tedy nezbývá určit jinak než jako vzdálenou. Slyšel jsem z ní jen 5 hromů, pak se rychle rozpadla. Doplňuji report zde: URL

Tato fronta se ještě připomněla slabým deštěm dnes dopoledne, ale ten trval tak krátce, že měřitelný úhrn srážek napršet nestihl. Celkově mám smíšené pocity, nuda rozhodně nebyla, 4 bouřky rozdělené do 2 bouřkových dnů (včera jedna přímá a dvě okrajové a dnes jedna vzdálená) ostatně mluví za vše, navíc ta první přinesla zajímavé projevy v podobě nárazů větru a silné elektrické aktivity. A vyskytlo se i několik dalších přeháněk, i když ty byly spíše slabé. Na druhou stranu, protože to celé šlo ze západních směrů, měli jsme tu celkem velký srážkový stín z Vysočiny a doufal jsem, že naprší víc než 7,4 mm, což je součet za včerejšek i dnešek dohromady. Ale měli jsme včera dost velkou smůlu, mohli jsme být zasaženi dvěma nebo třemi bílými jádry a nakonec jsme měli nad sebou maximálně oranžovou, a to ještě ke všemu jen chvilku, takže je potřeba brát situaci takovou, jaká je a doufat, že další fronta přinese větší množství srážek.

F4
Avatar
109
# 02.07.2019, 18:01

Je to katastrofa s těmi srážkami. Suché oblasti, které už tam mají nejnižší úhrny jsou ještě trestány nevím kým a když už nmáhodou zaprší, tak to rozhodně neznamená, že díky tomu pak prší častěji. Nejsme totiž na východě nebo jihu. No a výhled zase 0 až kdo ví kam.

12
# 02.07.2019, 20:26

Já jsem si vždycky myslel, že to je zhruba tak, že jednou zaprší tam, a podruhé jinde. Že je to plus mínus spravedlivé. Jako jasně, že roční úhrn srážek u nás 600-800 m.n.m bude vždycky větší, než třeba v Polabí, Poohří nebo na jižní Moravě. Ale že někde prší téměř vždy, když něco hlásí, a jinde třeba vůbec, to registruju až od té doby, co jsem zde členem. A o to víc si vážím každé kapky, která u nás spadne...

142
# 02.07.2019, 20:39

F4
Podívej, psal si, že v zimě u vás nebyl s těmi srážky takový problém - tedy častěji něco padalo a vždy když něco šlo, nějaký mm/cm z toho byl. Teď, když se podíváš, jak často v Polabí a Poohří prší a vzhledem k teplotám je takové sucho, že to ty srážky prostě "odpuzuje". Více méně prší v poslední době na pár místech - úzký pruh v jižních Čechách, sever Vysočiny, okolí Olomouce, Beskydy, Jeseníky, Šumava a Krkonoše. Čas od času to spadne i jinde, třeba u nás apod. A všechna ta místa spojuje jedna věc, pravidelně tam něco padá. Já si pamatuji ještě do loňska roky, kdy u nás to sucho bylo vždy největší a když všude pršelo, u nás byla jistota studené fronty jen s profukem a bez deště (před náma se ty srážky vždy rozpadly, a dál od jižní Moravy opět naskočily, i v Čechách pršelo víc - a vždy nejvíc na místech, kde něco padalo pravidelně) a pak když k nám něco dorazilo, vždy toho bylo nejméně...Takže si myslím, že kdyby v oblastech na SZ pršelo častěji, bylo by to stejné jako výše uvedené oblasti...Teď by to chtělo nějakou pořádnou frontu, vlnící se ale nevím, kde je vzít a ze kterého směru ji poslat. Zatím to ber trochu pozitivně - nebudou tropy, supertropy a v noci se vyspíš za předpokladu, že se mi nevysměješ že vám tam v hospodách řvou do 4 rána :P

F4
Avatar
109
# 02.07.2019, 20:45

igor127
Ale je to zacyklený, prší jen za předpokladu, že před tím pršelo.

228
# 02.07.2019, 20:53

U nás na Vsetíně napršelo 18mm do půlnoci a dneska už ani kapka vody od půlnoci

142
# 02.07.2019, 21:02

F4
No však...

273
# 02.07.2019, 21:26

No a jak vysvětlíte ty srážky na placce na Hané ve 200 mnm třeba tady na stanici Nezamyslice, včera 34mm, snad 6. vlna za sebou 20mm a výše, z toho 1 x 90mm? Ve srážkovém stínu bez lesů dole, to si rád poslechnu. Na 6 náhod za sebou fakt nevěřím, zvlášť v nevhodné lokalitě, tam i 2 vlny jsou pecka, u nás to vyjde max. 2x za celý rok a určitě ne za sebou.

142
# 02.07.2019, 22:13

Yurri
Nejsilnější srážky tam byly při bouřkách na linii konvergence...Před touto první sprchou pořádnou tam bylo jedno z nejhroších such v republice - můžete se mrknout na intersucho. Proč v okolí Olomouce, zejména v hornatější části kraje prší víc nevím, snad jen proto že tam už právě předtím pořádně čáchlo, navíc ony ta Drahanská vrchovina není zas tak daleko, aby vznik bouřek podpořily a poslaly do ony nížiny...A upřímně by mě zajímalo, jak mi vysvětlíte, že si srážky můžou a nemusí vybírat vhodnou či nevhodnou oblast a dle čeho tak činní a rozhodnou se že v nevhodné oblasti se zrovna vyprší?

18
# 02.07.2019, 23:08

igor127
Spíš by to chtělo nějakou hlubokou TN aby přinesla srážky a nějakou dobu tu setrvala, ale to bych chtěl asi bohužel moc :(

142
# 02.07.2019, 23:12

Storms
Aby hluboká TN nepřinesla spíš vichřici... No chtělo by to pravidelné fronty z normálním deštěm... Ale letos je nemožné všechno, co je normální....

273
# 03.07.2019, 05:00

igor127
No právě, je to extrémně suchá oblast, které se bouřky standardně vyhýbají, že tam 1x pořádně zalije se výjimečně stane, když podruhé zahradnicky zalije, tomu říkám štěstí, ale ne 6x a za dokonce za sebou, Drahanská vrchovina s lesem je dostatečně daleko, aby z toho nebylo nic, znám to od sebe, stačí 10km a o nějakých extra nestandardních směrech bouřek letos nevím, to by šlo pouze na návětří z 1 směru, jako dát 200mm za 6 bouřek v kuse je přece spíš záležitost nějakých horských oblastí,a to ještě většinou jen při rotující TN, nějaké rozumné vysvětlení?

32
# 03.07.2019, 08:40

Yurri
Aha, dík za tip :)

142
# 03.07.2019, 09:37

Yurri
200 mm z 6 bouřek mi přijde celkem ještě malé množství to je 30 mm na jednu bouřku, což při bouřce s bílými odrazy není zrovna nepravděpodobné, navíc sis jistě všiml, že často tam ty bouřky byly stacionární :) A řekl bych že je hornatý terén dostatečně blízko na to, aby ty bouřky tam poslal... Slovenské záhorí je taky suchá placka, a bývají tam silnější bouře než u nás... :)

16
# 03.07.2019, 10:05

Bouřky jsou nepříjemná věc v tom, že do nich zasahuje fyzika a tvrdě náhoda. Je to úplně stejný problém jako měl Albert Einstein s kvantovou fyzikou vs. relativita. On se do konce života nemohl smířit s tím, že "Bůh hraje v kostky". Niels Bohr mu odpověděl:
„Neříkejte Bohu, co má se svými kostkami dělat.“ Pokud se nesmíříte s tím, jak bouřky fungují, budete nešťastní do konce svého života jako Einstein. Více vám poradit nemohu.

42
# 03.07.2019, 10:20

Yurri
igor127
Smiřte se s tím, že počasí je nevyzpytatelné a vždy bude hodně pršet jinde, než by člověk zrovna čekal a naopak. Navíc k létu prostě nerovnoměrnost srážek patří, protože více jak polovinu jich tvoří právě bouřky, které jsou vždy velmi lokální záležitost.

Pro ty kteří jsou vyprahlí, nezbývá než vyrazit někam do hor nebo prostě někam, kde pršelo a podívat se, jak vypadá voda.

Jenom taková zajímavost v ČR patří k nejvlhčím místům Jizerské hory, které mají až 1700mm roční průměr. Na Slovensku Zbojnická chata ve Vysokých Tatrách má 2100mm roční průměr. Největší průměrný roční úhrn srážek z celé Evropy má Crkvice v Bosně a Hercegovině a to 4700mm. Přes 3000mm roční průměr má např. severozápadní část Skotska. Naopak nejsušší místo v celé Evropě je ruská Astrachaň 150mm roční průměr na severním pobřeží Kaspického moře, zde už je poušť.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.