Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Bouřky od 10.6. do 14.5.2019

63
# 14.06.2019, 08:38

hellercz
No jááá teda viděla blesky,ale udivilo mě,že vůbec žádné hromy.. Jestli to bylo až tak daleko od nás, nevím...
No chudák pesan.. Já naštěstí měla, který se nebál,ale vím jaké to je když se bojí.
Já bych to nedala takovou bouřku, malá krátká mi nevadí,ale toto bych asi dopadla jak ten Váš hafan
jinak ano, vzduch byl naprosto luxusní!!!

77
# 14.06.2019, 08:54

cewr
u nás to samé,jak se to k nám blíží,tak se vše rozpadne,včera toho byl ukázkový případ..

# 14.06.2019, 09:27

Lucina
Ještě než to začalo, tak přišel velmi silný vítr, který do mě nafoukal nemálo pylu :D protože jsem pak chytil psinku a ještě teď cítím, jak jsem podrážděný. A to jsem si už říkal, že moje pylová alergie letos není tak otravná.
Snad se nebude situace opakovat v sobotu .. a přijde něco, co lépe snese jak příroda, tak náš psík .. :)

# 14.06.2019, 09:30

Tak myslím, že je čas na zhodnocení tohoto bouřkového období pro které platí toto téma i anketa.

Bylo to myslím velice zajímavé tohle zvlněné frontální rozhraní, které se jen velmi zvolna pohybovalo k východu.
Kromě úterý 11.6. kdy chyběl spouštěcí mechanismus se bouřky až na výjimky postupně vyskytly na většině území Česka.
A takové vyvrcholení se odehrálo včera na Moravě a ve Slezsku a zejména v oblastech na severní a střední Moravě, kde byly bouřky opravdu extrémně silné s kroupami a úhrny srážek někde až přes 100 mm na Vyškovsku v okolí Ivanovic na Hané.
Více v právě vydaném článku: Moravu zasáhly bouřky s kroupami, v Zábřehu měly 6...

V noci na dnešek navíc ještě překvapily i další části republiky, kde se bouřky už moc neočekávaly.
Nejprve začaly vznikat jednotlivá bouřková jádra na jihozápadě a jihu Čech a později překvapila zejména Vysočina, kde se v noci přehnaly také velmi silné bouřky směřující k severovýchodu. A bouřková činnost utichla, resp. bouřky opustily území republiky směrem do Polska až dnes kolem 5 hodiny ráno SELČ.

Ještě malá statistika bleskových výbojů na území ČR zaznamenaných detekční sítí Blitzortung:
Pondělí 10.6.: 16 592 blesků
Úterý 11.6.: 310 blesků
Středa 12.6.: 13 604 blesků
Čtvrtek 13.6. to bylo nejvíce: 27 353 blesků
Pátek 14.6. nad ránem ještě z doznívání bouřkové činnosti uhodilo slušných 2 234 blesků.

Celkem tak za čtyři dny + páteční brzké ráno udeřilo 60 093 blesků.

Na závěr ještě shrnutí ankety, která zněla: "Kolik se v Česku objeví blesků od 10.6. do 13.6.2019". Zvítězila tedy jednoznačně poslední sedmá možnost: "Více jak 30000 blesků".
Ve skutečnosti to však bylo dvakrát tolik blesků (přes 60 000) když budeme počítat i dnešní ráno, což bylo ještě součástí bouřek vzniklých před 0:00 UTC, tedy 13.6.2019.

Místa s bouřkou na území České a Slovenské republiky ve dnech 10.6. až 13.6.2019 zaznamenané sítí Blitzortung Zdroj: AMSos.cz (blesky.bourky.cz) + Blitzortung.org
63
# 14.06.2019, 09:32

hellercz
No bojím se toho docela právě.. přes ten den to ještě jde,ale jak přijde taková hrůza v noci tak nevím .. podle předpovědi to u nás hlásí až na neděli, což je asi blbost ne?

63
# 14.06.2019, 09:40

Ondráš*
Dřív jsem si to užívala a nikdy mi to nevadilo,ale asi stárnu nebo co:D.. za mě prostě ne a jak je vidět tak to opravdu jen ničí, nic dobrého z toho není
Práávě je to moc nebezpečné, proto nebezpečné sporty nedělám..Jsem hold srab no.. toto prostě není nic pro mě a nesu to špatně... každý máme něco :D

116
# 14.06.2019, 20:04

V Brně se toto bouřkové období obešlo bez něčeho významnějšího, akorát včera večer tu byly dvě vzdálené bouřky. Ta první se moc nepředvedla, ale ta druhá přinesla krásnou elektrickou show. Více v reportech: URL, URL

182
# 14.06.2019, 21:18

Žádný bouřky, nic u nás není ...

65
# 14.06.2019, 21:20

Nejvíce jsem se obával toho, že nás fronta přeletí dopoledne bez projevů a bouřky se rozjedou až východněji na Moravě. Skutečně, linie konvergence se nacházela asi 30 km na východ a po celé odpoledne se zde opakovaně tvořily bouřky. I když bylo jasné, že se nás to týkat nebude, pohled to byl velmi příjemný. Večer kolem 19 hodin došlo k explozivnímu vývoji konvekce v okolí a vyskytla se u nás vzdálená bouřka s pár výboji a 0,3 mm srážek z kovadliny. Celkově to byly takové chcípliny v mém okrese. Daleko silnější byla vzdálená bouřka jižně, bouřka byla vizuálně impozantní, v kovadlině se to nepřetržitě hemžilo cc blesky. V noci jsem tu pak asi 4 hodiny pozoroval velmi intenzivní blýskavici z bouřek na Vysočině, později byly vidět i blesky samotné. Velká spokojenost za tuto situaci.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.