Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Bouřky 4.4. a 5.4.2018

108
# 05.04.2018, 19:19

Taky se na nás něco žene

# 05.04.2018, 19:38

Tak pro nás zbyly jen rozpadlé zbytky přívaláku, žádné blesky nebo vítr
EDIT: Jak tak koukám na blitzortung, vše je při starém, vše nás obešlo a blýsklo se na severu Vysočiny

1
# 05.04.2018, 20:00

Dneska by mohla byt bouřka i v Karviné v moravskoslezku uvidíme :blesk:

271
# 05.04.2018, 20:12

U Žďáru nad Sázavou ve Stržanově tam snad načůrali do srážkoměru, jako 45,8 mm je pohádka, kam se hrabe včerejší SZ Čech (Jirkov 12mm)

1252
# 05.04.2018, 20:17

Já jsem spokojen:D.2 bouřky přes nás přešly.Ted nás čeká slunečné počasí takže s bouřkami je konec.

dnešní přehánka
a bouřka
a Cumulonimbus
1252
# 05.04.2018, 20:43

Yurri
To je asi chyba ne 43mm u Žďáru nad Sázavou.

42
# 05.04.2018, 21:08

Predators2
To nebude chyba. Proste se tam vyskytla silna lokalni prehanka s pomalejsim postupem. Obcas se to stane, ze nekde hodne naprsi a par km vedle skoro nic. 43mm to je teda sila...

65
# 05.04.2018, 21:35

Tak v mém blízkém okolí se dnes pravděpodobně vyskytla bouřka, a já ji celou zmeškal na tréninku... Když jsem odcházel ve 20:40 tak bylo akorát pěkně zalito a z tmavé noční oblohy jsem nic vyčíst nemohl, až potom podle radarových dat. Tak snad se poštěstí příští týden, kde se taky něco rýsuje.

48
# 05.04.2018, 22:33

Janixs: uz se to cele rychle rozpada. Z toho nebude ani destik.

642
# 05.04.2018, 22:34

Predators2
Pravda,nekoukl jsem na blitzortung a typoval.Musela být někde blíž.Šluknovský výběžek a Děčín je přibližně stejně daleko.Příště se raději kouknu a pak budu komentovat.Co vím , tak bouřka je slyšet max na 30-40Km.Alespoň tak jsem to někdy někde četl.

# 06.04.2018, 12:40

Tak nakonec se přece jenom, jak jsem předpokládal, včera nějaké ojedinělé bouřky vyskytly i přes to, že ESTOFEX pro Česko ani Slovensko a ostatně ani pro Německo či Polsko nic nevydal. Ani malou pravděpodobnost 15 %. A přesto těch bouřek včera celkově ve střední Evropě nebylo zase tak úplně málo.
V rámci Česka bylo něco odpoledne na severu a jihu Čech. A několik výbojů vyprodukovala i menší squall line večer kolem 20 hodiny v okolí Velké Bíteše, Brna a Blanska při postupu na východ která se zformovala na Vysočině a rozpadla v Olomouckém a Zlínském kraji.
K nám na Vsetínsko však kromě slabého podvečerního deštíku (spíše pár kapek) zase nic nedošlo.

Yurri, Predators2, aura333
Podle mě to chyba je.
Večer po 19 hodině tam sice prošly silné možná přechodně až přívalové srážky formující se do výše zmiňované srážkové squall line ještě bez elektrické aktivity, ale ta postupovala poměrně rychle a takový úhrn by za tu dobu nespadl, maximálně do 10 či 20 mm někde mimo stanici.
Dle stanic ČHMÚ byl včerejší 5.4. nejvyšší srážkový úhrn 7,6 mm v Prášilech na Šumavě. Zmiňovaná stanice Žďár nad Sázavou - Stržanov naměřila včera 5,2 mm a do dnešního rána 6,8 mm.
Občas se to zajisté může stát, že někde při bouřkách spadne extrémní množství srážek a o několik kilometrů dál skoro nic, ale to zrovna nebyl ten včerejší případ.

42
# 06.04.2018, 14:16

Ondráš*
Nevěřím. Když se podívám na radar.bourky.cz tak ta přeháňka na Vysočině se jakoby zpomalila a protáhla ve směru západ-východ. Je to vidět i na animaci. Na jednom konkrétním místě mohlo přívalově pršet hodinu nebo i více, což by na 43mm nebo 48mm stačilo. Přidám pár obrázků a takový malý rozbor.

obrázek číslo 1
Čas 17:30 (19:30) pár km jižně od Nového Města na Moravě jsou vidět oranžové odrazy.

obrázek číslo 2
Čas 18:15 (20:15) 3/4 hodiny po tom na stejném místě jsou stále oranžové odrazy a je tam dobře vidět ta protáhlá nudle silnějších odrazů od západu na východ.

Podle mě tedy hodně záleželo na tvaru přeháňěk. Tam kde napršelo těch 40 a více mm se vytvořil tzv. train effect.

PS: Netvrdím, že nejvíce pršelo jižně od N.M.n.M jen sem použil záchytný bod, aby bylo dobře vidět jak se ta přeháňka posunula.

obrázek číslo 1, zdroj: radar.bourky.cz
obrázek číslo 2, zdroj: radar.bourky.cz
suma srážek za 24h od včerejších 6:00 (8:00) do dnešních 6:00 (8:00) na Vysočině lokálně až 48mm, zdroj: chmi.cz
# 06.04.2018, 14:20

aura333
No ale ani tak nevěřím, že by tam spadlo přes 40 mm.
Zajímavé že přímo ta stanice Žďár nad Sázavou - Stržanov naměřila včera za celý den 5,2 mm, ale na té mapce kombinace radarového odhadu a pozemních srážkoměrů ČHMÚ se objevilo na tom samém místě těch 46 nebo dokonce 48 mm.
Něco tam prostě nesedí. Ale už bych to tu nerozváděl.

42
# 06.04.2018, 14:27

Ondráš*
V pohodě, jen sem chtěl napsat svůj názor. Chápu, že každý si myslí něco jiného. A nemá cenu to dál řešit. Teď sem si vzpomněl, že v roce 2014 v dubnu byla takhle někde na Vsetínsku v Huslenkách stacionární bouřka na radaru nevýrazná a přitom tam napršelo snad přes 40mm a nikdo tomu nechtěl věřit a nebyla to chyba měření.

Tady to je: http://infomet.cz/index.php?id=read&idd=1396631881... :)

# 06.04.2018, 14:50

aura333
Jo, jo to je v pohodě. :)
Tu situaci ze 4. dubna 2014 v Huslenkách si dobře pamatuju. Byť taky ne, vždyť je to pár kilometrů od nás.

Já netvrdím, že by se tak silné bouřky a srážky nemohly vyskytnout i začátkem dubna, mohou se samozřejmě objevit ale ten včerejší případ na Vysočině to jistě nebyl. Navíc to včera u toho Žďáru nad Sázavou bouřka ani nebyla. Tedy alespoň ne podle detekce.
A ani se o tom nikde v médiích nic nepíše nebo o tom zatím aspoň nevím.
Zatímco ta bouřka v Huslenkách tehdy toho 4. dubna 2014 byla ve všech regionálních denících, všude možně po internetu a tuším že dokonce i v televizi.

Ale tenkrát ta situace byla trochu jiná než včera.
Ta lokální malá bouřková buňka která vypadala na první pohled celkem nenápadně (viz obrázek dole) se tam tehdy vytvořila nad Javorníky skoro přímo nad Huslenkama a tam setrvala přes hodinu téměř bez pohybu. A opravdu to tenkrát žádná chyba měření nebyla a spadlo tam ne přes 40 mm, ale dokonce až kolem 51 mm. Ale včera na tom Žďársku to postupovalo o dost rychleji a tolik tam určitě nenapršelo.

Bouřky jako v létě, již zaplavují domy Zdroj: in-pocasi.cz

Takto tehdy 4.4.2014 vypadala ta bouřka a srážky v Huslenkách. Je vidět, že jde o zcela odlišnou situaci než včera Zdroj: ČHMÚ, Blitzortung, AMSos (radar.bourky.cz)
116
# 06.04.2018, 21:55

Díky včerejšku jsme letošní bouřkovou sezónu zahájili i my v brněnském Jundrově, a to jednou slabší okrajovou bouřkou. :) :blesk: Více v reportu zde: URL

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.