Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Bouřky 8.8. až 11.8.2017

36
# 10.08.2017, 07:52

Vcera hodne pekny bourky vlitly do CR...Ten strih vetru z nich udelal pekny petelice...:D Nas to teda jen lizlo, ale prselo dost a blesky jsem videl...uvidime co dnes...:cool: Co se tyce zmeny podminek od vcera, prijde mi, ze se jeste o neco zlepsily...u nas se zvedl CAPE z 2000 na 2300 a strih z 22 na 26m/s, helicita z 250ti na neuveritelnych 530!!!:D Dnes, jak uz jsem psal, ocekavam nejsilnejsi boure roku...tak snad to vyjde...;-):D

268
# 10.08.2017, 08:50

V noci pěkný ohňostroj,ale ty srážky necelých 5mm to je slabota,Brno dle očekávání tak 3x tolik, ale třeba Tišnov skoro 38mm-to už je pěkný, ale samozřejmě SZ Čechy někde přes 50mm.

# 10.08.2017, 09:00

Páni kouknu ted na radar a nestačim se divit.Kolem 2:00 nám nešel proud kvůli bouřce.Pravděpodomě to bylo derecho nárazy větru byli přes 100km/h.

65
# 10.08.2017, 09:41

No tak já to popíši trochu víc co se u nás v noci dělo :D

Kolem půl druhé mě vzbudil první vzdálený hrom. Kouknu na radar a vidím, že jižně od nás naskakují přeháňky, naději jsem však dával spíš bouřkám v Rakousku. Poté chvílemi kapalo, chvílemi slabě pršelo nebo se nedělo nic. V té době ani nehřmělo ani se neblejskalo. Kolem druhé hodiny to zničeho nic začalo blýskat na západním obzoru. Ale podle toho, jak silně hřmělo to asi nebylo tak daleko jak jsem si myslel, což potom radar jen potvrdil. Západně od nás začala naskakovat silná jádra, která postupně mohutněla a produkovala také obrovské množství blesků. Polovina z nich byla typu CG, které se vyskytovaly nebezpečně blízko. Tato první bouřka nás obešla kousek severně. To ale vůbec nevadilo, neboť se vytvořila jakási linie silných bouřek v pásu od Tišnovska až na jih do Rakouska. Blesků bylo stále neskutečně velké množství, ale postupně se všechny schovávaly do deště. Krátce po třetí hodině už to bylo u nás. Silný přívalák s vichřicí a hodně úderů pod 1 km. Nárazy větru bych odhadl tak na 20 m/s. Celá bouře trvala asi 20 minut. Poté ještě asi hodinu slabě pršelo a stále se občasně blýskalo. Bouře u nás překvapivě nenapáchalo moc škod, vím jedině o spadlém stromu za barákem.

Byla to jedna z nejlepších bouřkových situací za poslední léta a ještě něco možná dorazí během dne :D

# 10.08.2017, 09:41

První bouřka přišla přesně o půlnoci.Pršelo pouze krátce,pár CG blesků bylo vidět.Druhá přišla o hodinu později.Šlo o linii bouřek (MCS),také pršelo krátce,plno blesků zejména CI.To hlavní přišlo za chvíli zničeho nic se vytvořila linie bouřek (možná derecho),náryzy větru přes 95km/h který následně způsobil výpadek proudu,přívalo déšt trval asi 15 minut.Nevim kolik napršelo v každé bouřce,ale ráno na srážkoměru bylo 42mm vody.Zajímavé bylo že numerický model ukazoval 0 hodnoty CAPE.Střih větru u frontálních bouřek je důležitější.

67
# 10.08.2017, 09:47

No tak včera to byl luxus, kolem 23:00 se začalo blýskat z Rakouska, to začalo sílit a nakonec to sem přišlo kolem 1:00 v noci, nárazový vítr, menší kroupy, přívalák a blesková aktivita super, blesky pěkný, rány taky, takže jestli to má být poslední bouřka v letošním roce tak velká spokojenost :):blesk:

# 10.08.2017, 10:15

To střed Čech konkrétně Příbram od rána jasno a začíná se dělat kupovitá oblačnost je dusno jak v prádelně

ota
Avatar
2119
# 10.08.2017, 11:33

Tak tady v noci opravdu mimořádná bouřka. Někdy kolem 3:45 mě vzbudili silné nárazy větru. V tu dobu se na západě neustále blýskalo,obloha jen svítila. Vítr rychle dosáhl intenzity až 19m/s a to mám anemometr v zástavbě, mnoho stromů kolem cest je vyvrácených, takže bohužel jsou i škody. Kolem 4 ráno se přidal déšť, který dosáhl intenzity až 170 mm/h. Bohužel padaly i kroupy, největší byly asi o průměru 1,5cm, ale naštěstí těchto velkých bylo relativně málo, takže větší škody na rozdíl od větru nezpůsobily. Srážky vydržely jen krátce, takže úhrn srážek 13,4 mm není nijak zvlášť vysoký, ale díky doprovodným jevům se jednalo asi o nejsilnější bouřku roku.
Poprvé se mi také podařilo vyfotit blesk, je to první takový pokus, takže kvalita není úplně závrtná.:)

Pokus o foto blesku
11
# 10.08.2017, 13:46

Tak snad se tentokrát dočkají bouřek i Střední Čechy. Myslím, že dnes večer je celkem velká šance, že se něco přižene.

# 10.08.2017, 14:51

Aktuální předpověd posunula ty bouřky trochu více na Z;-).Podmínky pro vznik silných bouřek tu je,ale na Moravě bude vadit asi vysoká hodnota CIN.Helicita je obrovská na SZ Čech až 500!,střih větru také slušný-je důležitější při frontálních bouřkách než CAPE.CAPE byl u nás v noci na 0 a jaké tu byly bouřky:D.

47
# 10.08.2017, 15:29

Estofex vydal MD a píše, žese cape posunulo o 200kmna východ. Což znamená že na západě jihozápadě a jihu nebude skoro nic.

74
# 10.08.2017, 15:51

Uvidíme co s dneškem udělají ty dnešní přeháňky. Jestli moc snížili energii bude to horší nebo zvýšili vlhkost a bude ještě víc jinak je tu děsně vedro a děsné dusno teplota 31°C. Ale v noci to byl mazec u nás v MSK hasiči vyjížděli 140x. A to znamená výjezd jednotky ze základny. a během jízdy mohly být přeposláni ještě k dalším událostem. Což je něco né jak v Čechách hasiči vyjedou 6krát a Nova z toho dělá bůhví co. :D

# 10.08.2017, 16:00

Myslím si, že ta bouřka, co je teď v oblasti Lince, by mohla být silná, ale oproti té vídeňské nebude moc bleskově aktivní, což bude způsobeno právě nižším CAPE v Čechách (ono dle sondáže není bůhvíjaké ani v Prostějově - 1500 J/kg). Myslím si ale, že ta vídeňská bouřka by mohla vyrůst a na Moravě způsobit pěknou show.

# 10.08.2017, 16:02

NesQuiK
Ta bouřka co tu byla kolem 2:00 byla opravdu silná.Vypadalo to jako derecho určitě tahle patří do TOP 3 nejsilnějších bouří co u nás byly.Dohromady už 34;-).

# 10.08.2017, 16:12

Tak jak to dneska vidíte?
Jsem ve středomoří, nemám bohužel čas sledovat modely.
U nás extrémní teploty, zítra tu hlásí silný vítr možnost bouřek a teploty atakujici 40.

142
# 10.08.2017, 16:16

Hodonín, v noci nás to parádně obešelo, celkem až udivující, co Morava v noci vyprodukovala, kromě nás na jihu. Závist - druhá polovina noci a tak extrémní bouřky. No dnes už nic velkého nečekám...

# 10.08.2017, 16:34

Ty tam ani nedojdou v podobě bouřek a to samé Jižní Čechy. .. Tak uvidíme večer včera se to tvořilo večer a v noci

142
# 10.08.2017, 17:27

Bouřka na JV (nevím, kde kdo přišel na to, že silná :D ) přímo nad námy by mělo být centrum, nevím proč detekce blesků ukazuje blesky, ale nehřmí, ani se neblýská, jen prší a fouká. Zahřmí tak jednou začas, což podle detektorku se blýská stále

# 10.08.2017, 17:39

Spadlo pár kapek spadlo nic víc za chvilku začne svítit slunce zajímavý bude sledovat ty bouře co půjdou přes alpy k nám a nebo jestli se něco nového nevytvoří :)

# 10.08.2017, 18:06

U Kroměříže podle radaru by mělo lít jak z konve a blesků nezpočitatelně, ale opak je pravdou, blesky všechno CC a trochu pokapává, tak snad se ještě něco vyklube :)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.