Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Bouřky 8.8. až 11.8.2017

11
# 11.08.2017, 17:24

Tak nás dnes přímo zasáhla celkem silná bouřka s přívalovým deštěm a velmi slušnou elektrickou aktivitou. Před příchodem bouřky se tak setmělo, jako kdyby byla skoro noc. Dnešek mě velmi překvapil, už jsem nedoufal, že se k nám ještě něco přižene :).

67
# 11.08.2017, 17:50

Ale poslední bouřky to ještě nebyly, v úterý mají být ještě ale to nevím kde přesně.

7
# 11.08.2017, 18:11

Tak jsme se i u nás v Podkrkonoší dočkali. Už to nevypadalo, dopoledne z menších přeháněk a bouřek 7mm, ale v 17:00 se přihnala výživná bouřka. Zejména krupobití v úvodu by ani být nemuselo- největší kroupy cca 1cm. Za půl hodiny přibylo 29mm, takže dnes konečně zalito.

107
# 11.08.2017, 18:19

Tady se začínají tvořit drsné mračna a cb ve tvaru koláče. Teplo a dusno je tu jak kráva. To jsem zvědav co tu zase bude zase prudké bouřky z větrem a déšť žádný:)

# 11.08.2017, 18:22

Veliká ukázková kovadlina směrem na západ, nejbližší bouřka je ale až ve Vítkově, krásná, že je vidět až do takové dálky :)

13
# 11.08.2017, 18:47

Hlavně že na moravě, slezsku a ve východních čechách měli být velmi silné bouřky. Přitom zde skoro nic není.

271
# 11.08.2017, 19:12

U nás od včera nejméně srážek z celé Vysočiny, vešli jsme se do 15mm, celou západní část J Moravy vzala noční parádní bouře a ještě před tím prudká i východní část, takže pořád smolaři největší i když je jakžtakž zalito.

# 11.08.2017, 20:12

Tak se tu okolo pořád motají nějaké bouřky. Sice vždycky jen zahřmí a zablýskne se, ale aspoň s přestávkami prší. Do toho svítí sluníčko a máme tady duhu...teď i docela silný hrom udeřil a vypla se elektřina. Asi to nebude dnes všechno.;-)

# 11.08.2017, 20:12

ČHMÚ má v předpovědi, že v noci něco velkého ještě přijde od jihozápádu k nám, takže jestli ne, tak to už je opravdu na výpověď bo kdyby to aspoň aktualizovali, nicméně teď i když je tady stále 32°C!!! 32°C!!! se hodně rozfoukal vítr, i větší nárazy z ničehonic - to má být jako ta fronta??

74
# 11.08.2017, 20:34

Celkem nečekaně nás zasáhlo teď večer i krupobití. největší kroupy měly až 2 cm.

# 11.08.2017, 21:03

Začíná se to vytvářet i na střední Moravě. Kroměřížsko, Prostějovsko a z Rakouska taky něco jede:blesk:

ota
Avatar
2126
# 11.08.2017, 22:11

Střední Morava krásná bouřka, leje bez větru, zato hodně CG blesků, pořádně to mlátí, krása :)

142
# 11.08.2017, 22:15

Hodonín, chvílěmi silnějí a slabší déšt, ale blýská se jak o závod, ale opět jako včera, dost blesků mezi mraky, takže nějaké rány jen zcela vyjímečně...

# 12.08.2017, 00:01

Ja byl dneska na Rychnovsku..ale kamos rikal..ze na Pardubicku hrmelo prakticky celou noc a celej den..koukal jsem na radar a daleko od pravdy to neni...to bylo snad 10 bourek :D to jsem nikdy nezazil...pro nas to je tutovej rekord :D

# 12.08.2017, 07:17

Zdravím. Bouřka se přehnala i tady,ale to pro mě nebylo až tak podstatné. Hlavně že tady po dlouhé době napršelo najednou přes 10 mm srážek. Konkrétně podle údajů Meteostanice v Zašové od 11.8 21hod do dnešního (12.8) rána 18 mm. Do tohoto dne jsme tu měli poslední 2 týdny 9 dni s maximální teplotou přes 30 stupňů a k tomu 2 dny kdy se jen těsně nedostaly nad tuto hranici(29 stupňů). Takže za mě po dnešní noci spokojenost bouřka-déšť-ochlazení. Krásný den všem

# 12.08.2017, 08:38

Přes Náchodsko se podle všeho přehnalo tornádo

116
# 12.08.2017, 11:17

Tak ač jsem byl zrovna já tím, kdo zde před celou situací krotil optimismus, jsem nesmírně překvapený tím, jak to celé dopadlo. Nemohu to porovnávat s 15. srpnem 2008, protože mi tehdy bylo 10 let a už si na to úplně nevzpomínám, ale jisté je, že ve dnech 10.-11. srpna 2017 se vyskytly pro Brno nejsilnější bouřky za poslední 3 roky. Situaci se pokusím stručně popsat, ale nebude to jednoduché, bylo toho opravdu hodně.

Čtvrtek byl ze zmíněné dvojice dnů tím lepším - byl to Den s velkým D, alespoň co se MCS týče. Přešly nás totiž tři, dvě přímo a jedna okrajově. Ta první byla absolutně nečekaná, dorazila už v noci ze středy na čtvrtek, kdy tu ještě nic být nemělo. O to silnější ale byla. Jednalo se o velkou světelnou show (co sekunda, to blesk), vyskytl se silný nárazový vítr a přívalový déšť s maximální intenzitou až 180 mm/h. Více než hodinu nepřetržitě hřmělo a zmíněné blesky bouchaly i 100 metrů od nás. Evidentně šlo o downburst. Za bouřku napršelo 13,8 mm srážek a škody byly naštěstí spíše drobnějšího charakteru, ale to jsem netušil, že to nejsilnější ještě přijde. Report zde: URL

V průběhu čtvrtečního dne se vyskytla jedna slabá neměřitelná přeháňka před polednem a lehký občasný déšť kolem 14. hodiny s 0,2 mm srážek. Potom přišla další bouřka, opět MCS, ale tentokrát jen okrajová. Při bouřce byl vidět 1 blesk, slyšet šlo 8 hromů, ale to hlavní se odehrávalo jihovýchodně od nás. Napršelo 1,7 mm srážek. Report: URL

Po skončení této bouřky to vypadalo, že bouřkám je pro tento den konec, ale jednalo se o velký omyl. To nejsilnější přišlo až po 23. hodině. Už od 22:30 byla viditelná blýskavice z jihu, ale MCS s bow echem se blížila extrémně rychle a po zmíněné 23. hodině už záblesky, jichž bylo i NĚKOLIK DO SEKUNDY, osvětlovaly mohutný shelf cloud společně s wall cloudem. Nepřetržité hřmění zde už záměrně nezmiňuji, protože to bylo samozřejmostí. Ve 23:20 se strhlo doslova peklo a musím se přiznat, že to bylo během bouřky poprvé v mém životě, kdy to přestávala být legrace a začal jsem mít i trochu strach. Přišel downburst s velkými poryvy větru (jeden kamarád bydlící asi 5 km ode mě naměřil i přes 30 m/s), přívalový déšť dosáhl intenzity až 210 mm/h a asi na 5 minut padaly i drobné kroupy. To hlavní se naštěstí přehnalo velmi rychle, ale bouřka ustávala dlouho do noci. Nakonec z ní napršelo 18,6 mm srážek. Škody byly tentokrát o něco větší, ale naštěstí pořád vcelku přijatelné. Jednalo se o popadané větve a ve městě i stromy, poházené popelnice a spíše menší předměty, škody na stavbách či vyplavené zahrady a štěrk a kamení z lesa. Sumarizace je v reportu: URL

To už se psal pátek 11. srpna a hned hodinu po MCS přicházela od jihu další bouřka, tentokrát už spíše slábnoucí multicela. Zasáhla nás spíše okrajem a nechala nám tu další 3,2 mm srážek. Report: URL

V pátek průběhu dne se vyskytlo několik velmi slabých přeháněk, ale žádný měřitelný úhrn z nich nenapršel. Vše ukončila až večerní squall-line, jež nás zasáhla, podobně jako předešlá bouřka, také spíše jen okrajem. Z této bouřky bylo vidět několik krásných blesků a i když ani jeden z nich neuhodil pod 4 km od nás, u některých CG+ výbojů se třásla okna. Co se deště týče, napršelo 2,3 mm srážek. Blýskavice z východu pak byla viditelná dlouho do noci. Doplňuji report: URL

Během 2 dnů se zde vyskytlo 5 bouřek, z toho 2 přímé a 3 okrajové. Ty přímé ovšem byly nepochybně nejsilnějšími bouřkami letošního roku, druhá z nich pak nejsilnější od roku 2014. Celkem nám tu za dva dny napršelo 39,8 mm srážek, díky čemuž máme nyní srpen výrazně srážkově nadprůměrný (aktuálně máme od začátku měsíce už 48,9 mm, průměr celého měsíce je pak 57 mm). A ty zážitky, to je něco neskutečného... S posledními dvěma dny jsem maximálně spokojen. :) :blesk: :prsi:

# 12.08.2017, 12:00

Naším územím se v posledních dnech prohnaly mimořádně silné bouřky. Ve čtvrtek na Moravě rozsáhlé škody způsobila dvě derecha. Vrchol v počtu bouřek ovšem dorazil včera, kdy na některých místech bouřilo trvale i několik hodin.... Více >>

# 12.08.2017, 12:03

Tak to mistrům z čhmú vyšlo, věřil jsem jim nezvykle, že ještě v noci něco velkého přijde, sice to byla slabota, ale aspoň něco. A nepřišlo to od jihozápadu, ale šlo to čistě z jihu.

74
# 15.08.2017, 22:34

Tak sice trochu pozdě, ale dřív jsem to nestihl přidávám video ze čtvrteční (10.8.) bouřky.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.