Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes přeháňky hlavně na horách, zítra i jinde

Diskuse o počasí Bouřky 11.6. až 20.6.2016

55
# 16.06.2016, 21:36

Tak je to v Praze, je to bez krup, ale zato nádhernej přívaláček a schytal jsem jeden CG pod 100 m. Za mě spokojenost. :)

# 16.06.2016, 21:58

Zdravim všechny dnes je to opravdu čilý ruch co se bouřek týče u nás od rána vývoj oblaku cumulu ale boužel přišli cirusy takze dnes jen spíše oblačno ale polde radaru se něco bliži od jihu a i trošku nabírá na síle a právě ted uz bylo vidět i záblesky tak uvidíme :blesk:

818
# 16.06.2016, 21:58

aura333
Fronta se vlní, takže přechází dosti pomalu. Nenachází se jen nad alpskou oblastí (viz souvislejší pás srážek ještě i s bouřkovou aktivitou), ale táhne nad západ Itálie a je propojena s dalším rozhraním do jižní Evropy a zasahuje současně již také nad naše území a to do Čech, proto se začaly od podvečera dít věci.

6
# 16.06.2016, 22:11

Souhlasím Jižní čechy nic všechno to šlo západně jako vždy už nic ani nebude ... velký sklamání... morava se zdá si ještě něco málo užije letos to chodí zajímavým stylem bud morava nebo západní polovina čech

# 16.06.2016, 22:36

Aha, no spíš očekávej méně. Tady taky platila výstraha na velmi silné bouřky a chvili tu foukal vítr ze vzdálené bouřky a nic

1003
# 16.06.2016, 22:37

V Blatné aktuálně bouřka, žádná silná, několik blesků, takže pro okres Strakonice (včetně bouřky okolo osmé hodiny) výstraha měla svůj účel:blesk:

2
# 16.06.2016, 22:55

Lidi, chápu dobře Estofex - už vydal na zítřek výstrahu - že my jako ČR jsme jakoby území vyjmutý z působnosti jedničky a tlustý čáry na bouřky, tudíž pro nás žádná výstraha neni?
Mimochodem je tam i trojka, tak koukněte :)

2
# 16.06.2016, 23:11

No podle mě všude kolem tlustý čáry (50%) je směrem ven slabá, tedy 15%. Jenže my jsme z padesátky vyjmutý a kdyby se tam kreslila 15%, tak by se dalo těžko pochopit, pro co taky platí, protože aby byla vidět, musela by být trošku vedle od tý tlustý a pak by nebylo zas jasný, jestli platí pro území úplně vevnitř bšech koleček (ačkoliv tak by to taky bylo logicky zamýšleno), nebo jen pro to malý územíčko mezi tou tlustou a slabou, jestli se chápeme :D Takže zítra to vidím na 15% bez oranžový jedničky. :)

Jak říká minekaze, no...

142
# 16.06.2016, 23:53

Taky jsem naštvaný že u nás zas nic nebylo, i když to dle "čísel" vypadalo nadějně, prostě jsem tomu nevěřil...

A prosím, tu zprávu raději opravte, ty gramatické chyby by si dospělá osoba, za kterou se považujete, dělat neměla (ještě k tomu, když se vydává za organizaci, či společnost) a vydává prognózy.

# 16.06.2016, 23:56

Jsem cekal co nebude...u nas vystraha jako prase a nakonec to slo jen o 200km vedle...no nic...mno...navic to jde strasne rychle. Zadny srazkovy "vejvar" nebude :)

# 17.06.2016, 06:16

Včerejší blesky u Sedlčan mnou vyfocený

36
# 17.06.2016, 07:56

Martin Nebola
Bohužel je to tak...malá část obyvatel si užila supercelu a zbytek slabsi bourky a destik, nektěří ani to ne...my na Liberecku 2 slabši bouřky a konec...žádna MCS, žádná squall line...nevim, taky jsem pri 2ce od Estofexu čekal víc...nakonec to od toho 29.7.2013 nebo jaký to bylo datum mělo hoodně daleko...ale nezoufejme...červenec a srpen je před námi a věřím, že nám dost přichystají...možná i dřív když vidím pristi tyden...:D

55
# 17.06.2016, 11:29

Tomamir
Stupeň 2 byl vydán hlavně kvůli výskytu supercel, což vyšlo na jedničku. Jak bylo psáno i v článku, tolik supercel v jeden den je poměrně vzácnost.

36
# 17.06.2016, 12:47

Ondris
To je pravda, ale verim ze 99% lidi by radsi aby prisli velmi intenzivni bourky ktere zasahnou vetsinu uzemi, at si kazdy prijde na sve (MCS, squall line) a ne 2-3 supercelly co zasahly 5% uzemi..:D Ale rozumim, pocasi se podle nasich prani neridi...vsak bourkova sezona pokracuje a tento rok, oproti tomu minulemu, je velmi plodna...verim, ze se dockame...:D

182
# 17.06.2016, 14:36

Konečně bude pěkně zalito .... :) Zaplat' Pán-bůh. Jinak u nás nebyla bouřka vůbec žádná, ani ta obyčejná.

818
# 17.06.2016, 15:39

Ta situace se jevila v obecné podobně (výskyt pravděpodobně dosti silných bouřek v ČR a okolí) jistě už několik dní předem. Nakonec vyšla prognóza s přihlédnutím k tomu, že se jednalo o složitou situaci s výskytem konvekce velice dobře.

6
# 17.06.2016, 22:43

Také sem napíšu včerejší report bouře, jakou u nás nepamatuji.

Nevím časy, kdy to přišlo a jak to dlouho trvalo, hromy nepočítam, takže v tomhle ohledu jsem žabař..

Myslím, že bylo kolem 7 hod navečer, kdy se na radaru objevila rozpadající se bouřka v Německu, která šla našim směrem a vypadalo to aspoň na déšť, za který jsme rádi, protože tady věčně neprší. Nicméně jak se bouřka blížila k hranicím, naopak rázem zesílila na oranžovo červené odrazy a stále šla dobrým směrem. Tak říkal jsem si, super, aspoň bude pršet víc a možná bude i bouřka! O další výstup dál, už bylo něco divné, obzor se začal tmavě zatahovat a radar vyplodil bílé jádro, již cca 15 km od nás a stále šla bouřka vhodným směrem, jádro bylo trochu jižněji, ale každý den není posvícení že :) . V ten moment jsem vypojil doma zásuvky a wifinu, jelikož máme blbě zaizolovanej barák a každý rok nám shoří internet z bouřky. Šli jsme pozorovat ven, co se to děje. Natáčel jsem zrychlené záběry této oblačnosti, protože chvíli se mi zdálo, že oblačnost rotuje, což by nebylo takové překvápko, když tam bylo bílé jádro. Nicméně natáčel jsem obzor asi 4 minuty, video si přehrál a rotaci jsem neviděl. Oblačnost byla čím dál tím zajímavější a přiznám se, že něco takového jsem tady ještě neviděl. Doslova to vypadalo jako z těch Americkejch prérií a obrovských supercel, kdy je spodek oblačnosti nebývale černý a rozprostírá se nad krajinou po ohromný ploše a někde na konci je vodopád srážek, co zastiňuje slunce. Vršek oblačnosti vidět nebyl, protože jsme byly již pod touto oblačností. Byl to rovný mrak, černý jako uhel, za ním byly vidět srážky ale skrz ně v dálce slunce prosvítalo, tak sem si říkal, že to je divný na bílý jádro. Mrak se začal nasouvat nad nás, což bylo divadelní představení, jelikož spodek toho černýho mraku z boku podsvicovalo slunce, které prosvítalo skrz srážky v dálce. Dlouho se nic nedělo, stále jen mírně pokapávalo a ozývaly se dost zvláštní hromy, takové řezavé a rychle tlumené. Postupně se krajinou začaly hnát velmi nízké světlé mraky, spíše to vypadalo že celá bouřka již přešla a tohle je zadní část té bouřky. Vypršelo se to někde v dálce a nad nás se nasunuly jen mlžné mraky co se odpařily z lesů, což se děje při každé bouřce letos. Nicméně během krátké chvíle se spustil nový závoj deště kousek za vsí, strašně rychle se setmělo, zvedl se vítr a malé kapky se změnily ve flusance. Jak nás přecházely pásy deště, ještě než dopadly na zem, byly vidět ve výšce nad námi jak se spouštějí na zem. A pak už to byl fofr, liják se změnil v totální přivalák, přihnala se vichřice a sem tam padla kroupa. Nejdřív malá, do 1 cm, pak větší 2 cm a během pár sekund se na zem za šíleného randálu snášelo nefalšované krupobití se vším všudy. Později padalo i více krup, než kapek a střídavě byly větší (až do 3 cm). Začalo to trhat listí ze stromů, vichr hýbal s celou zahradou, šílené řinčení všeho, kam dopadaly kroupy, voda cákala všude a na všechno, do dvora začala téct hnědá řeka ze vsi s nánosy krup a hromadilo se to před dílnou, tam kde jsme celé tohle sledovali. Během 5 minut byla před dílnou 10 metrů široká laguna hnědé vody s naplaveným bordelem a ostrůvkama krup. Kanál nestíhal, okapy přetékaly, kroupy padaly ze střech v trsech na zem a hromadily se. Tohle trvalo necelých 10 minut, pak déšť i kroupy rychle ustaly a bouřka mizela v dálce směr Plzeň jih. Kde pustošila krajinu dál. Za těchto 10 minut napršelo 16 mm srážek.

Po skončení lijáku jsme hned vyrazili na obhlídku škod, většina byla ale pozorovatelná až dnes, protože nebyla vidět přes nánosy krup ta spoušť na zemi. Dá se říct, že z rostlin je poškozeno úplně vše, dokonce i jehličnany. Měkkolistá zelenina je na salát, melouny vypadají, jakoby je někdo nakrájel na prkýnku nožem. Jabloně mají pod sebou nános listí, ze stodoly spadlo pár tašek, kroupy je odloupaly a nadrolily.
Je poničena i úroda ovoce, tedy ta co zbyla po jarních mrazíkách. Jablka jsou naťukaná, květy vína jsou vylámaná, vše je nějakým způsobem poškozeno..

# 17.06.2016, 23:18

Včerejší 2.SC na Děčínsku!

Rozpad SC/Classic Storm 21:11hod SELČ
Supercelární oblak: 19:16hod. SELČ
# 18.06.2016, 16:49

Dnes tu na SZ Cech opet vznikaji bourky, sice nejsou tak silne co se velikosti, srazkovych a vetrnych projevu tyce, ale jsou dosti bleskove aktivni. Nas konkretne jedna zasahla okrajem dalsi nas tesne minula a ted se blizi dalsi

# 18.06.2016, 18:45

Ted se prohnala dalsi bourka ktera nas uz ovsem zasahla v plne sile, privalivy deest ktery trval 10minut, spousta blesku z nich asi 15 uderilo v mensi vzdalenosti nez 500m, neskutesny rany jeden byl dokonce ve vzdalenosti zhruba 100m. Jinak v Decine (od nas 10km) blesk zasahl 3 lidi a dalsi dva blasky stromy primo v centru mesta. A blizi se knam dnes jir v poradi 6ta bourka.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.