Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na východě trvalejší srážky, na západě přeháňky, v noci na zítřek opět častěji mráz

Diskuse o počasí Bouřky 15. a 16.8.2014

41
# 15.08.2014, 08:44

Zdravím, dnes by se měly vyskytovat, zejména v západní polovině Čech bouřky, nebudou sice nějak extra výrazné, ale ojediněle by se mohly silnější objevit, hodnoty cape dosahují zejména v centrální části okolo 700j/kg a střih větru je taky docela dobrý, ostatní podmínky, to už není nic moc, ale uvidíme jak to nakonec bude.

Moderátor: Prodlouženo, viz též poznámka uživatele Marek 2, tom-791

6
# 15.08.2014, 10:34

Ahoj, jedna nečekaná bouřka přešla již včera přímo přes nás (Domažlicko). Vůbec jsem ji nečekal, ani nesledoval radar, bylo totiž poměrně chladno.
I přes celkem slušnou bleskovou aktivitu ovšem stála za nic, napršelo kolem 1 mm.
Já jen dodám, že zatímco počasí na většinu území v minulých dnech přineslo srážky, zde napršely 2 mm. Takže opět sucho, letos mě to již nepřekvapuje. Prošli jsme okolní lesy a našli dohromady tak 10 uschlých hřibů a kozáků, to mluví za vše.

# 15.08.2014, 12:50

Je fakt, že v posledních dnech je na tom V lépe se srážkami.Vzpomeňme však loňské léto, kdy byly fronty od Z štědré právě pro Z ČR a na východě jsme (lidově řečeno) čuměli s otevřenou hubou, a tady nic.
Je otazné, zda postupem času přibude více front od Z nebo to budou frontální vlny od J,JZ-většinou srážkově prospěšné na východě.
Dnes těch bouřek moc asi nebude. Snad příští týden ještě něco než to začně postupně s příchozím podzimem chřadnout.

# 15.08.2014, 12:56

Aktualne bourka u Olomouce a je dost bleskove aktivni, necekal bych na dnesek. :D
Ted je to dost silna bourka :D

41
# 15.08.2014, 13:07

Nyní se nečekaně utvořila silná bouřka u Litovle na Olomoucku, mohou tam být i kroupy, podle odrazů

# 15.08.2014, 13:07

logitech2300
Ano na dnešek hodně silná bouřka. Postupuje olomouckým krajem dále k SV. Odrazivost se pohybuje okolo 60 dbz. Je možné že se tam vyskytuje také krupobití. :blesk:

6
# 15.08.2014, 13:21

Moc ta dnešní situace nekoriduje s prvním příspěvkem od Toma :D .

Nicméně by mě zajímalo, kam se poděl Uničovák, nemyslím to hnědopichnicky, ale když tam bylo sucho, byl tu i 10x denně, teď tam každý druhý den chodí silné bouřky a hlášení skončilo? To je trochu alibistický :( .

41
# 15.08.2014, 14:26

Ovar
No je pravda, že mi to taky překvapilo ta silná bouřka u Olomouce, ale od jz se blíží již rozsáhlejší pásmo, bleskově moc aktivní zatim neni, uvidíme během odpoledne, jinak s tím Uničovákem je to pravda, nejdřív pořád píše jaké je sucho a ted když tam musí docela dost vydatně pršet tak nic nenapíše:)

# 15.08.2014, 15:46

Ted tam je dalsi kolem Olomouce zas, 62,5dbz :D kroupy jisty!! :blesk: je to mozny? Uničovák je tam kouzlí někde na kopci a dělá si z nás srandu :D
Dneska mela byt vystraha na ojedinele silny bourky, jelikoz 62,5 neni uz zadna pr.... :D

6
# 15.08.2014, 15:48

Já tomu nerozumím, plno lidí dnes psalo, že to bude bída na srážky i bouřky a na Moravě konkrétně na Boskovicku jsou bílá jádra o velikosti a síle, která tu snad nebyla celý léto..
:D

# 15.08.2014, 16:02

logitech2300
Bouřky dnes výstrahu nevyžadují. Kroupy sice padají, ale jsou jen malé (do 1 cm). Ono se kroupám v takto chladném vzduchu daří a nepotřebují ani výrazně vyvinutý bouřkový oblak. Srážkové úhrny máme na Olomoucku hlášeny kolem 10 mm, což také není na výstrahu. Každá bouřka je samozřejmě potenciálně nebezpečná.

# 15.08.2014, 16:18

Nedá mi to a nemůžu tuto diskuzi sledovat jen jako divák. To si děláte srandu ne, že kroupy do 1 cm nevyžadují výstrahu???

Stačí minuta centimetrových krup a je škody všude kolem... Samozřejmě, že to vyžaduje výstrahu. Pravděpodobný výskyt bouřek byl na dnešek hlášen hlavně v severních Čechách, doporučil bych meteorologům, aby se vrátili na první stupeň základní školy, aby měli jasno, kde jsou severní Čechy a kde střední Morava.

To co předvádí čeští meteorologové během posledních pár dnů je námět na komedii.

# 15.08.2014, 16:19

No vzhledem ne moc rychlemu postupu a intenzite srazek i pres 200mm/hod je 10mm adekvátní :D:D Kazdy kroupy z bourky by meli vyzadovat vystrahu, tady nejsme v Americe :D Ja jsem u nas kroupy nevidel uz tak 5let :)

86
# 15.08.2014, 16:34

Radek Mokrý
Dle českých norem Systému integrované výstražné služby SIVS se kvůli kroupám varuje při průměru nad 2 cm. Kroupy o velikost 1 cm škody většinou nezpůsobují. Můžete mi prosím říci, kde dnes bouřky způsobily škody, že kvůli nim chcete výstrahu? Máte zprávu o nějakém výjezdu hasičů, škodám na majetku, zraněných lidech? Smysl výstrah je varovat lidi před škodami, varování před bouřkou si můžete přečíst v předpovědi.

# 15.08.2014, 16:45

Úsměvná teorie, praxe je ale bohužel někde jinde. To je právě problém současné meteorologie, ne že by se fronty a tlaková pole, která v poslední době zažíváme nedala předpovědět, chce to však jakousi praxi. Momentálně jsou tam takoví lidé, kteří jen "naháží" do PC pár hodnot a čekají, jaký jim to "vyflusne" výsledek, ten pak prezentují. To se pak není čemu divit, že se předpověď během dne xkrát mění.

A teď jsem se zase pobavil, kroupy o 1 cm nezpůsobují škody, to je snad říše pohádek. Jeden centimetrové kroupy zničí kompletně úrodu, ale to teoretici nemůžou vědět.

Kde byly jaké škody způsobeny, to nevím. Tam kde byla bílá jádra, tak zřejmě ano. Třeba to bylo v nějaké malé vesnici, kde se o tom tak nemluví. Je jasné, že kroupy v Praze a dalších velkých městech by lidé prostřednictvím internetových diskuzí zpozorovali dříve.

Prosím vás já o meteorologii také něco vím po praktické stránce vzhledem k mému věku, tak mi tady nenamlouvejte...

86
# 15.08.2014, 16:53

Radek Mokrý
Systém je bohužel (bohudík) takto nastaven. Pokud by se varovalo před každou bouřkou, která může přinést 1 cm kroupy, tak je tu výstraha každý den, protože potenciál na to má úplně každá bouřka. Potom by už lidé výstrahy vůbec nebrali v potaz a ignorovali by je. O meteorologii něco pořádného ví jen člověk, který to studoval - tím vy ani já nejsme, takže nevidím důvod ve zpochybňování oficiálního systému. Nemám rád lidi, kteří umí jen kritizovat a žádné přispění za nimi není.

Uzavřel bych to takto - nejsou škody, záchranný integrovaný systém nemá žádné výjezdy = není nutná výstraha.

41
# 15.08.2014, 17:03

Nás to zase uplně přeskočilo, to snad neni už pravda:) celou dobu se to drželo, a jak se to začalo blížit ke Kladnu, tak to zesláblo uplně a za Kladnem to zase zesílilo, čím tohle může být??! Já fakt nevim:)

# 15.08.2014, 17:07

Ale ano, máte pravdu, jak je to nastavené, tak je to nastavené. V každém případě, tedy tak jak to vidím já, předpovědi počasí u nás značně pokulhávají, problém někde bude - nikde jinde ve světě se nesetkáváte s neustálými změnami, např. tak, jak to píší na předních českých webech, jeden den slibují léto, za dva dny ochlazení a tak to jde už měsíce, stačí se podívat do archivů.

V tomto směru jsem tedy dost pesimistický, není to jen kritizování, ale konstatování faktu.

818
# 15.08.2014, 17:14

Radek Mokrý
Tento fakt ale vážený pane souvisí s faktem, že se atmosféra mění rychleji než jsou lidstvo a technika schopny reagovat a to je fakt všech faktů, který bude, byť jen trochu, platit vždy.

# 15.08.2014, 17:24

To určitě ano. Nic to však nemění na tom, že výsledky, které vyhodí program na základě vstupních dat nejsou předpovědí počasí. To je asi ale mimo tuto diskuzi.

Chtěl jsem jen reagovat na vydání výstrahy, přece jen několikrát byla vydána při daleko menších bouřkách než dnes, je to však na uvážení meteorologů.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.