Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Silné bouřky 7.7. a 8.7.2014

74
# 08.07.2014, 17:35

Tak já bych to na Moravě tak černě ještě neviděl u nás se měly bouřky tvořit až večer. Je taky vidět, že se začínají tvořit. První bouřka prošla dneska kolem 12:30 to spadlo jen pár kapek. Ale od JV se blíží další a už slyším těžké hřmění, tak uvidíme co se z ní vyvine.

182
# 08.07.2014, 18:45

kuba
No koukám, snad. Pokud se to ovšem dřív nevyprší v Plzeňském kraji. :D

117
# 08.07.2014, 19:10

Tak dnes jak přes kopírák jako včera.Jsou místa kde vůbec nic nebylo,jsou místa,kdy aspoň bouře slabší byla a několik míst,kde to opět bylo jako včera.(ty se ale máj)

74
# 08.07.2014, 20:06

Tak dneska se někde stala chyba bouřky měli být hlavně na Moravě a ve Slezsku a nebylo skoro nic. Vše se tvořilo jen v Čechách a nebo moc na sever v Polsku. Už si začínám zvykat že když je vydáno varování tak nic z toho není. A to v celém kraji. Už se totiž asi nic nevytvoří.

116
# 08.07.2014, 20:12

Samik
Tady v Brně je to naprosto stejná situace. Na stránce 1 jsem to rozepisoval. Tušil jsem, že to takhle dopadne. Jako by ta výstraha odpuzovala bouřky od Brna. 1 hrom a krátká, ač silnější přeháňka, to pro mě není adekvátní, když je vydána výstraha na velmi silné bouřky. Doufám, že už co nejdříve přijde den, kdy budou bouřky předpovídány místy a ČHMÚ výstrahu nevydá. Jinak pomalu přestávám věřit, že se tady do konce roku vyskytne nějaká slušnější bouřka.

157
# 08.07.2014, 20:13

Za dnešek zatím: Studenec 57mm z toho 25mm/30min.!!, Vysoké n. J. 52mm, Bedřichov 47mm, Labská bouda 40mm, Churáňov 37mm...

74
# 08.07.2014, 20:42

Marek 2
Tak tady byly celkem 3 bouřky slabé. První kolem 12:30 ta byla slabá a šla asi 3 km ode mně. Druhá byla zajímavější velká blesková aktivita ale bohužel při příchodu zeslábla. I tak jsem pozoroval pár pěkných blesku jeden udeřil asi 100 metru ode mně. A napršelo při ni 5,6mm. Třetí byla nejsilnější ale šla hodně jižně po řece Moravici. Teď trochu kape. Je to zajímavé v Čechách, na Slovensku, Polsku všude jsou bouřky jen Morava uprostřed nic.

# 08.07.2014, 20:49

Tak v Řevnicích u Prahy jsme dnes měli dvě bouřky, při té první někdy odpoledne byl neskutečný slejvák. Těd ještě prší a v dálce i hřmí. Takže tady se to vyřádilo slušně.

# 08.07.2014, 21:12

U nas na Pardubicku peknej mordor, takova ta bílá tma a ten naraz vetru co byl, super podivaná, ale cekal jsem, ze bourky budou spise na vecer a v noci, ted uz bude prd. Stejne je teplo porad a vlhko jak pr..
Ikdyz na jihu Moravy se jeste neco tvori, to by mohlo k nam dojit, snad :D

38
# 08.07.2014, 21:21

uničovák
nejsem vůbec znalec ale z toho co jsem slyšel ve všech zprávách jsem myslel , že bouřky příjdou spíše od západu, ale podle radaru jdou spíše od jihovýchodu, jsem od Kolína a zatím se nám celý rok velké bouřky a deště vyhýbají, za celou dobu pořádně pršelo snad dvakrát

818
# 08.07.2014, 22:10

Frontální vlna, chcete-li rozhraní, se vlní. Takže zde možná v médiích vzniká tzv. "šum". Rozhraní se přesouvá od západu, odkud se k nám dostane během noci studený vzduch. Nicméně srážky, ty mají jiný směr postupu na různých místech,(nejedná se tedy jen o ČR) neboť rotují. Vlivem frontální vlny se objevují srážky, ale zde je důležité odkud kam směřuje ono celé rozhraní, tedy pomyslná čára oddělující ustupující teplý vzduch od nastupujícího studeného. Předpověď lokalizace srážek, navíc bouřkového rázu, je při těchto situacích do poslední chvíle prakticky nemožná. Ale je velmi pravděpodobné, že budou místy vydatné vlivem výrazného střihu větru, tzv. střihové srážky, kdy ve výšce se jíž mění směr větru na směr odkud putuje studený vzduch a níže převládá ještě proudění JV/V, teplé.

41
# 08.07.2014, 22:26

Ony všechny ty bouřky a srážky šly neustále od jv proto to u nás na Kladensku nestálo vůbec za nic, zato Praha, která je od nás kousek to opět vyžrala :(, jinak u nás od včera bylo sice 6 bouřek z toho 3 vzdálené 1 okrajová a 2 se srážkami přímo, ale nic extra, nyní leje

157
# 08.07.2014, 23:42

Takže k 23 hod. Tisá 62mm, Studenec 60mm, Bechyně 56mm, Vysoké n. J. 55mm, Bedřichov 54mm, Dobřichovice 53mm, Churáňov 50mm. Hodinové max. Husinec 38mm/hod., z toho 22mm za 20 min.!, Doksany 36mm/hod.

165
# 09.07.2014, 00:07

Tak u nás v Plzni napršelo už 45 mm !!!! a prší dál.

116
# 09.07.2014, 00:14

Tak tady v Brně se dnes (no vlastně už včera) druhá bouřka nakonec nevyskytla. Ze západního Slovenska k nám ale večer přišla přeháňka, která trvala od 22:50 do 23:10. Nástup byl velmi prudký, dvě minuty přívalově pršelo, po zbytek přeháňky byl déšť mírný. Po přeháňce se vyjasnilo tak, že začal svítit Měsíc. Za přeháňku napršelo 3,2 mm srážek, takže za celý včerejší den tu napršelo 3,4 mm srážek (za tu bouřku s jedním hromem to bylo těch 0,2 mm). Po včerejším dnu tu tedy máme už 25 bouřek v 16 bouřkových dnech. :) :blesk:

293
# 09.07.2014, 00:27

No u nás nakonec asi k dešti došlo a docela vydatnému, alespoň podle radarových dat. Nejsem doma, takže to nemohu posoudit. To jak vyšla předpověď posuďte dle obrázků. Nejvíce realitě byl asi Aladin o včerejší půlnoci. I když předpovídá v noci na SZ další vydatné srážky, tak tomu nic nenasvědčuje a asi k tomu nedojde.

Aladin úhrn srážek z 8.6.2014 z půlnoční předpovědi, zdroj ČHMU
Úhrn srážek z večerních bouřek 8.6.2014, zdroj ČHMU
# 09.07.2014, 05:39

Tak Morava a Slezsko utřelo. Dnes tu svítí slunce zas a nenapršelo vůbec nic. Zato Čechy si polepšily, a to razantně. Nemůžeme srovnávat, bylo by to nedůstojné a směšné.

# 09.07.2014, 14:42

Čaute, potřebuju něco vysvětlit. Sestra mi říkala, že včera, když šla při bouřce domů, tak když prošla pod nějakým elektrickým vedením, tak jí jiskřil deštník. Opravdu je to možné? :D
Jináč máme vypálenou nemocnici, nádraží a pak to uhodilo do chodníku kousek za barákem. Kámošovi ta rána vyrazila vrata a dveře :D

6
# 09.07.2014, 15:41

Má sestra bydlí ve Stodě (za benzínkou směrem na Plzeň), říkala že měly vytopenou garáž a jejího přítele tchyně, která bydlí na proti, měla zase garáž a sklep plný bláta. No byla to tam včera hustá bouřka.

Přes nás tato bouře přecházela když se formovala, vypadalo to tedy zlověstně, foukal silný nárazový vítr a mraky temné jako někde v texasu. Nad Tejnem jsem vyfotil tento jev:

271
# 09.07.2014, 16:26

V Praze byla zejmína na jihu (Libuš) velmi silná bouřka s průtrží mračen. Na Libuši napršelo přes 40 mm, z toho přez 30 mm za krátkou dobu. Na Ruzyni a v Kbelích téměř nic.

8.7. bouřka v Praze kolem opoledne velmi silná, odrazivost i 56 DBZ (rudá), zasažen byl zejména jih a střed Prahy přívalovým deštěm. Další 2-3 bouřky odpoledne a večer, ve večerní bouřce na Libuši zase hodně srážek a mlha v noci (100 % vlhkost). Rosný bod odpoledne dosáhl maxima okolo +22,3°C a to je extrém, ještě vyšší hodnoty v teplé vlně v červnu 2013. Odpoledne také přechází Prahou bouřka bílým jádrem. Na severu Prazy zase nic moc.

Podrobně v Praze a okolí radarové snímky a detekce blesků při průchodu bouřek 7.7 a 8.7. zde: http://uloz.to/xKYXXq8m/boure-20140707-08-7z

Zdrojem dat je: radar.bourky.cz.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.