Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Silné bouřky 7.7. a 8.7.2014

165
# 06.07.2014, 10:19

V pondělí by se v Čechách, hlavně na západě ČR měly vytvářet i velmi silné bouřky. Už dnes ESTOFEX vydal 2.stupeň pro Francii a 1.stupeň pro Německo.
Model Aladin předpovídá také silné bouřky.
Podmínky pro velmi silné bouřky budou, takže se nechme překvapit. :blesk:

116
# 06.07.2014, 11:16

Uvidíme, jak to dopadne. Zítra se to Brněnska zřejmě netýká, na Moravu se fronta dostane spíše až v úterý. Proto bych poprosil autora tématu Kubu a nebo moderátory o prodloužení i pro úterý 8.7. Jinak, ano, podmínky budou slušné, těžko říct, jestli termín ,,velmi silné bouřky" není trochu přehnaný, ale bouřky se zítra i v úterý vyskytovat určitě budou a mohly by být opravdu i silnější. CAPE by mohlo být až v řádu tisíců J/kg, ale jak všichni víme, bouřky závisí i na mnoha dalších faktorech. Hodně mě zajímá, co na to zítra řekne ESTOFEX. Dnes vydal dvojku pro Francii a části Španělska, Německa a Benelouxu. Zítra bych to u nás tipoval spíše na jedničku + 50% možnost výskytu bouřek. Ale uvidíme, třeba bude i zítra vydána dvojka. Na trojku bych to ale rozhodně neviděl. ;-) :blesk:

# 06.07.2014, 12:05

Taky si myslím, že termín "velmi silné" je přehnaný.
Ale CAPE na nějakých extrémních hodnotách není. Na některých malých plochách bude i lehce přes 2000 J/kg, ale někde dosáhnou jen tisícovky.

165
# 06.07.2014, 12:32

Už i ČHMÚ vydal výstrahu na velmi silné bouřky. http://www.ch...vy/index.html Zítra by se měly vyskytovat hlavně v západní polovině Čech.

# 06.07.2014, 12:33

Je to tady jako v mediich, napise se "velmi silne bourky" aby to bylo zajimave :D

117
# 06.07.2014, 12:36

Určitě bude na více míst bouřky zítra než ty sobotní total fiaskový pro jih a jz čech!
Zajimavé,že fronta či mělká brázda od západu má příjdt zas v pondělí.(Ve Strakonicí,když má bejt bouře tak jedině pondělí letos :D)

116
# 06.07.2014, 12:43

lukashrn
Samozřejmě, že jsem nemyslel nějaké přehnané hodnoty, jako třeba 4000 nebo 5000 J/kg, ale tak těch 1000-2000 J/kg by to být mohlo. ČHMÚ teď vydal zajímavou výstrahu, jak už na ni odkazoval kuba. Velmi mě překvapilo, že výstraha na silné bouřky platí pro Moravu a Slezsko už pro zítřek, ale tak asi je to opodstatněné. Výstraha na velmi silné bouřky pak následuje pro úterý. Uvidíme tedy, ještě to může být zajímavé, ale jen aby to nebylo zbytečně moc poplachu. Jak jsem psal, bouřky budou, některé budou i silnější, ale ohledně těch velmi silných, to se dozvíme až zítra v Čechách, potažmo v úterý na Moravě a ve Slezsku. ;-)

165
# 06.07.2014, 13:15

Podle mě už bude ráno na západě Čech oblačnost, takže to na západě asi tak velký nebude, protože se nestihne tolik prohřát vzduch:)

# 06.07.2014, 18:10

Marek 2
No tak po letošních velmi silných bouřkách, před kterými varovali v ČHMÚ, nic velkolepého neočekávám. Zajímalo by mě, zda se letos dočkáme výstrahy na extrémně silné bouřky.
A nechápu, proč kuba sem dává tolik vykřičníků - že by zkopíroval titulek nějakého článku z tn.cz? :)

116
# 06.07.2014, 18:39

lukashrn
Já si myslím, že i kdybychom se výstrahy na extrémně silné bouřky dočkali, tak z toho i tak nic moc nebude. Letos se totiž minimálně tady v Brně prokazuje tradice toho, že v momentě, kdy meteorologové pro nás vydají výstrahu, většinou se v našem okolí nějaká bouřka vyskytne, ale přímo u nás spadne jenom pár kapek a nebo je slyšet jenom vzdálené hřmění. Nejintenzivnější bouřky se tady vyskytují obvykle ve chvílích, kdy pro naši lokalitu není vydána žádná výstraha od ČHMÚ. Naopak ESTOFEX se poměrně často trefí. Dříve jsem spoléhal i na SKYWARN, jenomže ten už velmi dlouho, mám ten pocit druhým rokem, nevydává žádné předpovědi. Je to škoda, ale co se dá dělat. Každopádně, nejsilnější bouřka letošního roku se zde stále datuje až ke 14. dubnu, kdy, mám ten pocit, výstraha od ČHMÚ vydána nebyla. To se vyskytly hned dvě bouřky, obě byly i s kroupami a staly se tak prozatím první i druhou nejsilnější bouřkou letošního roku. Třetí nejsilnější bouřka se zde datuje k 27. květnu, kdy se tu ukázaly poměrně intenzivní přívalové srážky, i když pršelo jenom chvíli. Tím jsem chtěl jenom dokázat, že ani červen, ani dosavadní průběh července nám nepřinesl žádnou bouřku, která by se dostala mezi tři nejsilnější. Duben byl naopak zatím nejlepším měsícem letošní bouřkové sezóny a červen byl horší než květen. Doufám tedy, že sestupný trend nebude pokračovat a že se především zvrátí to prokletí od ČHMÚ v momentech, kdy vydá výstrahu. Zítřku moc nevěřím, úterý vypadá lépe, ale jak to vyplývá z kontextu tohoto příspěvku, pokud by se dosavadní trend letošní bouřkové sezóny potvrdil, tak bychom pravděpodobně zítra neměli žádnou bouřku a v úterý by nějaká sice přišla, ale pouze bychom z ní slyšeli vzdálené hromy. Doufám tedy, že tak to nakonec nebude a že se zde ukáže nějaká silnější bouřka. Zatím však jsem skeptický. ;-) :blesk:

# 06.07.2014, 20:07

Trochu zapominate co tady pisete, vubec to nesouvisí s tematem,a moderatoroj to je jedno a kdyz to napisu ja, hned je problem :-D Hlavne aby to melo co nejvic radku :D K tématu: Myslíte si, že zítra něco dojde do Pardubickeho kraje? Aladin upravil a vypada, ze bude h...., to je vzdycky humbug kolem toho a pak kdyz dojde na vec, tak to vsechno stahnou, no neni to nahoda?? :D:D

86
# 06.07.2014, 20:07

Je nutné rozlišovat s jakým stupněm je výstraha vydaná. Většina jich totiž byla jen s nízkým stupněm nebezpečí, že to média a lidi nerozlišují je věc druhá a pak nesmyslně obviňují meteorology, že výstrahy nevycházejí. To ovšem do tohoto tématu nepatří a přesahuje ho to.

Na zítra platí výstraha s velmi vysokým stupněm nebezpečí a lze je očekávat. Podmínky budou příznivé pro vznik silných bouřek. Zítra jich bude nejvíce na západě Čech, kde bude bouřková aktivita pokračovat i v noci na úterý. Na zbytku území se budou tvořit lokální bouřky, které nelze přesně předpovědět, vznik je náhodný.

# 06.07.2014, 23:18

Silné bouřky aktuálně hlásí západní Německo. Doprovázejí je i nárazy větru přes 90 km/h (například Frankfurt, Weinbiet). Zítra podobně intenzivní bouřky dorazí také do Česka, nejintenzivnější budou zítra v západní polovině Čech. Aktuální blesky nad Evropu zachycuje www.blitzortung.org. Na čele bouřek byl pozorován i výrazný shelf cloud.

Pohled na škody po dnešních bouřkách: foto

Blesky nad Evropu 6.7.2014 23:00, zdroj: blitzortung.org
# 06.07.2014, 23:22

No pochybuju, ze budou cely odpoledne a cast noci jen na zapade, to je blbost, to by museli stat na místě :D CTRA dava pro cely cechy krome VČ 3st. ZM a VČ.2st. a VM 1st.

165
# 06.07.2014, 23:40

Co je to to CTRA ?

# 06.07.2014, 23:43

kuba
Zkratka slov Czech Thunderstorm Research Association, jedná se o předpověď situace od lovcibourek.cz.

# 07.07.2014, 04:49

logitech2300
"Je to tady jako v mediich, napise se "velmi silne bourky" aby to bylo zajimave :D"

A co bys čekal? :D Roste jim návštěvnost, tak se musí přizpůsobovat :D to dá rozum

28
# 07.07.2014, 07:37

Včera to v Německu asi pěkně řádilo, marně jsem vyhledával záběry z Německých webkamer, které oproti těm Českým stojí úplně za ho... Jsem zvědav jak se to dnes vyvine u nás. Jinak připomínám, že aktuální stav detekce blesků je možný sledovat v reálném čase na tomto odkazu: http://www.li...ltime?lang=en

# 07.07.2014, 08:17

Tak ESTOFEX vydal pro celé území Čech první stupeň výstrahy, jen na SZ a JZ hranicích s Německem je okraj druhého stupně. Tudíž zde budou bouřky nejsilnější, jak se očekávalo.

# 07.07.2014, 08:36

V Německu (Ramstein) bylo včera pozorováno i tornádo:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.