Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V noci na zítřek dorazí studená fronta, přinese déšť

Diskuse o počasí Polární záře 10.-12. května

# 11.05.2024, 12:32

Kapře ty fakt nezklameš prostě....

58
# 11.05.2024, 12:41

TheRealStormCZE
Já taky ne.. čekal jsem, že bude fotek dost všude.. viděl jsem na vlastní oči tu předchozí co byla tuším na podzim.. a stačilo. To jsem si užil. Je toho hodně no. A dneska prosím bouřky :-)

58
# 11.05.2024, 12:44

Peter Sedlák 1
:D Dal jsem palec nahoru jen svým nejbližším, protože jinak klikám doteď. Fotky parádní, o tom žádná.. ale když ještě někdo napíše, že má 800 fotek a další bude zveřejňovat, tak už se křižuju,, byť to nemyslím ve zlém.. :D byly holt příznivé podmínky..

Vaše fotky jsou taky hezké.. ;-) ale doufám, že už záře dají pokoj..

763
# 11.05.2024, 13:29

kapr84
Bouřky dnes nehrozí, max na S a SV Česka.

397
# 11.05.2024, 14:24

kapr84
Tak aby jste měl dvojnásobnou radost, taky něco přidám, akorát jsme měli trošku takový nějaký opar ve vzduchu, tak to není uplně uplně ..:)

Kladno
# 11.05.2024, 18:46

Jak to vypadá dnes? Zdá se mi, že šance je malá.

# 11.05.2024, 20:42

Dnes je šance na její zpozorování také, ale hodnoty pravděpodobnosti jejího spatření jsou aktuálně výrazně nižší než včera, viz mapa vlevo (včerejší půlnoc) a vpravo (aktuální) z naší aplikace Ventusky: https://www.ventusky.com/app (mohou se ale měnit). Navíc je na řadě míst hodně oblačnosti a na severovýchodě dokonce místy prší: https://mapy.in-pocasi.cz/ 🧐💧

Pravděpodobnosti jejího spatření jsou aktuálně výrazně nižší než včera, viz mapa vlevo (včerejší půlnoc) a vpravo (aktuální), Ventusky
# 11.05.2024, 20:49

Tak dnes uvidím také ho.no:(, za prvé je šance menší a za další se blíží od sv přehánky, hold když má někdo blbou hlavu tak trpí celý člověk, tím myslím, že jsem včera na to zapomněl :zz:

# 11.05.2024, 21:25

Ty hodnoty už jsou v háji. Ta hmota která měla dorazit se zpozdila. A teda nic jinýho než G2 nebude. I když NOAA dává G4 a G5 v následujícíh dnech. A nějakými fotoaparáty půjde vidět něco velmi slabého...

# 11.05.2024, 21:25

Takhle vypadá situace teď. Nic moc.

296
# 11.05.2024, 21:27

Ja jsem videl predtim polarni zari nekolikrat ve Skandinavii. Tam se za polarnim kruhem vyskytuji pomerne casto. Ale jizne od polarniho kruhu uz tolik ne. Pri intenzivni geo-magneticke bouri je na severu polarni zare velmi jasna a rychle se menici (problem pro vyfoceni).

U nas v CR je polarni zare pozorovatelna jen obcas, pri silnych erupcich. A jedna se o cervenou polarni zari obvykle. Tentokrat se tam objevila i zelena. Plati, ze na fotkach s dlouhou expozici polarni zare se objevuje mnohem jasnejsi, nez jak je polarni zare videt. Tentokrat ale byla pozorovatelna polarni zare az i z Prahy. Jednalo se v CR o nejsilnejsi polarni zari za velmi dlouhou dobu, mozna i od padu Rudeho Moru. V roce 2003 bylo rovnez Slunecni maximum a silna Slunecni erupce zasahla i CR. Byly i v CR pozorovatelne polarni zare.

Erupce mela byt X 0.81.02, coz je v rentgenove oblasti (vlnova delka vymezena) u Zeme 0.08-0.102 mW/m2. Rentgenove zareni atmosferou samozreme nepronika. Slunecni erupce byly ve 21. stoleti pozorovany i silnejsi, v roce 2003 okolo X 45 (4.5 mW/m2 u Zeme v rentgenovem zareni na vymezenych vlnovych delkach). Ale doslo k pretizeni detektoru a zaznamenano X 28.

296
# 12.05.2024, 00:01

Dneska uz nic nebylo v CR, skoda. Nicmene takto silna polarni zare v CR se jen tak neukazuje. A navic sance na sousasne dobre pocasi taky nebyva optimalni. V zari 1859 byla polarni zare v CR jeste o mnoho silnejsi (to i na jihu Spanelska). Ale to by byl velky problem.

Ka-reel
Odkud je ta predpovedni mapa ?

87
# 12.05.2024, 09:46

Bylo to perfektní. V roce 2003, kdy to bylo naposledy, to vyfotilo jen pár nadšenců. Dnes díky mobilům už mohl fotit každý. Krásný technologický posun :)

58
# 12.05.2024, 10:35

Technologický posun je ten jediný... jako lidé jsme se neposunuli vůbec nikam.. a ta závislost na mobilech to je hřebíček, když vidíte jak malé dítě co chodí na první stupeň základní školy, ba co dnes jsou závislí na mobilu už děti co chodí do školky a jdou po ulici a hledí do toho.. to je podle Vás správný vývoj? Díky těm technologiím spíše hloupneme... jako rodič bych učil děti spát v lese a ne si vybírat nový mobil... To že přibývá mobilů je nějaký pokrok? Pchááá.. :cool:

397
# 12.05.2024, 19:45

Jinak slunce opravdu "řádí", tohle se nečekalo...

Geomagnetické pole bylo velmi silné až extrémně silné, silné byly sluneční bouře dne 11.5.. Další CME byla pozorována, jak vstupuje do SOHO v 17:49 UT s následné bylo i zvýšení rychlosti slunečního větru nad 1000 km/s. 11. květen 2024 se nyní řadí jako geomagneticky druhý nejvíce narušený den v zaznamenané historii sledování. 13. listopad roku 1960 je jediný den, kdy denní průměr Ap byl 280. Minimální počet Kp během dne byl 8, což se stalo poprvé. Magnetometr ve vysokých zeměpisných šířkách v Andenes zaznamenal klidnou až nestálou úroveň. Tok protonů nad 10 MeV byl na 42 PFU na konci dne.
http://www.solen.info/solar/

Patrně tak vrcholí probíhající sluneční cyklus, další sluneční bouře jsou očekávány v průběhu měsíce, čili může být, že bude i nějaká další sluneční záře při správném nasměrování..

78
# 12.05.2024, 19:54

palma
Lze ji očekávat dnes v noci?

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.