Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno a hlavně v Čechách letní den, místy ale větrno a zvýšené nebezpečí požárů

Diskuse o počasí Povodně 24-26.12.2023 a následně na začátku ledna

# 25.12.2023, 14:03

Tak cestou mam spostu řek na Vychode Čech a prakticky vsechny jsou vylité do polí.

Novohradka Uhřetice na Chrudimsku
Čestice mezi Častolovicemi a Borohradkem
Uhřetice, zavreny obe silnice.
# 25.12.2023, 14:04

Predators2
Aktuálně jsem si do Děčína udělala vycházku. Minimálně, podle mně toto zábradlí celé skončí pod vodou. Aktuálně 518cm. Ústí nad Labem má teď výrazný skok, tam už je 557cm, ta ranní stagnace se teď rychle dohnala.

# 25.12.2023, 14:06

Aktuálně z Děčína:

# 25.12.2023, 14:07

Aktuálně z Děčína:

# 25.12.2023, 14:08

Ještě par fotek z Vychodnich Čech.

Uhřetice prehrazena silnice.
Zavřená cesta Češtice
Voda v Obci Čestice (RnK)
# 25.12.2023, 14:14

mirtschi-Nikol
To tam poroste jeste hodne, minimalne 2m urcite, tady na Vychode Čech jsou vsechny reky vylity a to je uz hodne vody dohromady, plus Severni Čechy, dokonce je vylita i Bělá u Častolovic a to jsem snad nikdy nevidel. Labe na Pardubicku jeste pujde nahoru.

# 25.12.2023, 14:19

Ultimátní supercela
Upřímně, občas je potřeba koukat dále než jenom po České republice... Povodně v r. 1997 měly velký dosah zejm. v Polsku, v r. 2002 pro změnu v Německu a to ne jen z odtokové vlny, která vyjela z Hřenska, v r. 2013 bylo silně zasaženo třeba také alpské podhůří (v Pasově zaznamenána absolutně nejvyšší hladina Dunaje v historii), navíc to jsou letní povodně, které ještě k tomu způsobovaly fatální škody (to se o těch letošních opravdu říci nedá). Ke zvýšení průtoků došlo ve všech povodích, ale to je při zimních povodních úplně normální. Počkáme si na "sečtení" v závěrových profilech, jako je Hřensko, Lanžhot, Ladná nebo Bohumín, pak si povíme více, dle mého ty závěrné průtoky v Hřensku nepřekonají ani ty průtoky z r. 2011 (2150 m³/s), natož průtoky z r. 2006.

20
# 25.12.2023, 15:00

mirtschi-Nikol
V Kostelci na středním toku aktuálně 11cm nad 2.SPA a stoupá dál:
Předpověď počítá skoro s dvojnásobným průtokem, než teď(až 1000 m3/s) a čeká se tu 10 až 20 letá voda:(

109
# 25.12.2023, 15:11

John Deere
Nemáš foto, jak to vypadá u Uhřetické Lhoty?

# 25.12.2023, 15:36

Frantis95
Mezi zimními povodněmi je tato prostě extrémní svým rozsahem. Pokud to chcete srovnávat s jinými povodněmi pouze na základě průtoku na jedné nebo několika málo stanicích, tak to je Vaše měřítko, ale nepřijde mi to moc vypovídající, jako se podívat na celý rozsah a plochu zasažené oblasti.

148
# 25.12.2023, 15:43

tak třeba dědina jede taky nahoru a ještě má o takřka desítky centimetrů stoupnout

# 25.12.2023, 16:21

cewr
Foto jsem daval uz, ty jsou uplne v kompletosu, tam je reka siroka pomalu kilometr.
Na instagramu je video z Rychnovska (Zijeme Rychnovem) a jsou tam zabery pekne z drona. Tyniste je skoro na 4m.

Uhřetice
Uhřetice
Týniště nad Orlicí
# 25.12.2023, 16:39

Ultimátní supercela
Vy ale nepotřebujete srovnávat průtoky ze všech stanic, stačí vám jen nějaké, které budou vypovídat o daném povodí, ty průtoky a dosažené vodní stavy se mezi jednotlivými menšími toky moc neliší, když je v zimě velká voda na Radbuze, tak asi bude logicky zvedlá i Úhlava a Mže, když jsou hned vedle. Předložil jsem jasná objektivní číselná data o tom, že tato povodeň není takovým extrémem, jako si myslíte a že relativní četost opakování může být třeba 10 let (a to i vzhledem k ročnímu období, pak to samozřejmě lze babrat pro každé povodí zvlášť, ale my teď přece řešíme plošnost), čekám něco podobného i od Vás, zatím to jsou jen subjektivní a nepodložené názory. A když už, co vlastně znamená, že jste se podíval na celý rozsah a plochu zasažené oblasti? Máte nějaké srovnávací měřítko v tom, co je extrém a co ne?

109
# 25.12.2023, 16:42

John Deere
Mě zajímalo jen srovnání z jara letošního roku. Byl Jsem tam ze synem. On má rád velké kaluže, tak jsem mu chtěl ukázat opravdu velkou kaluž. Tím nechci zlehčovat povodně, ale v Úhřeticích je Novohradka vylitá dost často a naštěstí mimo lidská obydlí. Koukám, že teď je to jiná liga, než na jaře. Foto pro srovnáni

# 25.12.2023, 17:03

Nemáte někdo foto jak to vypadá na Otavě v okolí Dlouhé vsi?

1262
# 25.12.2023, 17:20

To jako nikde na těch povodích kde byl překročen 3 SPA nebyla zasažena žádná domácnost? Všude píší že voda vyplavila pole silnice nic víc, takže pohoda.

# 25.12.2023, 17:41

Frantis95
Tak já nemám žádné podrobné statistiky nejsem meteorolog nebo klimatolog, ale prostě od oka poznám, že se jedná o něco velmi neobvyklého a extrémního při pohledu na aktuální dostupná data a mapy, které to zobrazují. Když bude venku extrémní sucho a vegetace bude úplně uschlá a hnědá, taky to poznáte od oka na základě určitých zkušeností, že je to dost extrémní. Extrémní povodně jsou už jenom proto, že svítí mapa výstrah ČHMÚ červeně na povodně z velké části a že byla dosažena řada 3. SPA, dohromady to budou desítky profilů a to že je prosinec tomu přidává na té neobvyklosti a extrémnosti, stejně tak to, že je to ve více povodích současně. Snažím se to vidět v souvislostech, ne se koukat pouze jako robot na nějaké čísla.

# 25.12.2023, 17:50

Skoro to vypadá, že 3.SPA překročí i Svratka v Brně, to tu hodně dlouho nebylo:!!:

80
# 25.12.2023, 17:58

Plochou je to dost rozsáhlé, rozhodně zápis do významnější historie - naštěstí to ale vypadá, že to vyjde tak přesně "akorát", budou lokální rozlivy, 3SPA, ale končí to právě na hranici toho, odkud by škody začaly exponenciálně růst. Stačil jeden deštivý den navíc a bylo asi nedobře - většina přehrad je na limitu a další příliv vody by už šel bez regulace.

Na pohled mi přijde, že chybělo fakt strašně málo, aby z toho byly velké škody.

# 25.12.2023, 17:59

Ultimátní supercela
To je hezké, že to takhle poznáváte od oka, ale to Vaše oko by potřebovalo nějaké relevantní srovnání, hydrologická mapa sice svítí na východě Čech jako semafor, ale je potřeba se na to dívat podrobněji a hlavně mít srovnání (což Vám jednoznačně chybí), při povodních v lednu 2011 ta mapka svítila úplně stejně, jen se těžiště "červené" vyskytovalo spíše na západě ČR. A to nechtějte vědět, jak ty mapky vypadaly např. v roce 2006 nebo 2002. ČHMÚ se nebojí vydávat nejvyšší stupeň výstrahy na povodně, což je samozřejmě dobře, ale chtělo by to tu stupnici výstrah poupravit a zavést stupeň 4. (jako to třeba mají Němci), aby se odlišilo, kdy už je opravdu průser a ta voda ohrožuje lidi na životě, protože teď ty profily sice svítí červeně, ale reálně z toho jsou jen zaplavená pole a sem tam nějaká silnice nebo naprosto nevhodně umístěná stavba.

Za mě tuto debatu končím, povodňová vlna je v některých profilech opravdu výrazná, ale i v těch nejpostiženějších se pohybuje maximálně na úrovni 10leté vody, většinou jen v rozmezí 2leté a 5leté. I dotok by měl být relativně klidný, v Děčíně odhaduji kulminaci někde na 7 metrech s průtokem těsně pod 2000 kubíků za sekundu, hodně bude záležet na tom, co pustí z Vltavské kaskády a Nechranic.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.