Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Většinou bez deště a hlavně na severovýchodě i polojasno

Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022

2718
# 23.08.2022, 10:56

davyd
Tak když byl skoro vyschlý:zz: no takový 50 cm vody tam je, 1 SPA se vydává při 60 cm;-)
Edit:
Tak jsem to odhadl celkem dobře ani bych to nějak zkoumal, těch 50-55 cm vody bylo naměřeno:D

Aktuální stav
1262
# 23.08.2022, 11:13

No moc tu za noc nenapršolo 8mm. Nicméně to těch 50mm za tuhle epizodu dalo :). Od čtvrtka se očekávají zase nějaké bouřky, tak bude zase co sledovat.

10
# 23.08.2022, 11:14

Tutugon
Díky, jenom mě to zajímalo.

74
# 23.08.2022, 12:17

Tak i nejnovější aladin má na večer pro střední Moravu bouřku/silnou přeháňku.

Jinak v noci z toho slovenského knedlíku napršel 1 mm.

10
# 23.08.2022, 12:17

Valep
Naší meteorologové by byli už všeci venku:D:D

0
# 23.08.2022, 12:20

Zdravím vespolek! ;-)

Měl bych tady do pléna dotaz, který mi vrtá hlavou. Z celé této deštivé epizody nám v Bakově nad Jizerou napršelo "celých" 9 mm. :!!: Modelům vyšla v podstatě jediná situace, a to ta, že v pátek 19. 8., kdy to všechno začalo, nás ty úvodní bouřky minou a budeme v té suché oblasti mezi srážkami na Z a V. Od té doby nám neustále slibovaly desítky mm, na každý den, ale předpovědi nevycházely ani na doslova pár hodin dopředu (naposledy nám ještě dnes ráno všechny slibovaly do dnešního odpoledne alespoň 10 mm a podle pohledu na radar bylo a je jasné, že není, odkud by se to vzalo).

Máme tady orografii nepříznivou bouřkám, ale na souvislá pásma deště to nikdy vliv nemělo. Lámu si tedy hlavu, co se dělo, že se všechny modely (ICON, ICON DE, ECMWF, GFS i Aladin) tak strašně pletly. Ať už šly srážky odkukoliv, nikdy to nedopadlo. Díky za případné názory! ;-)

380
# 23.08.2022, 12:55

Jackub
Zdravím.
Odpověď je myslím jednoduchá.
Modely to prostě netrefovaly.. Nejen u vás, ale i jinde..Bylo to tak složité, že si s tím nevěděly rady modely ani meteorologové .
Pohyb téhle TN, rozhraní byl velmi nevyzpytatelný.. Působilo okolo ní spoustu proudění, tlakových útvarů .
Nemyslím si, že by se vám plošné srážky měly do budoucna nějak vyhýbat pravidelně..
Půjde spíše o ojedinělou anomálii, vlastně smůlu, díky specifickému rozhraní...

48
# 23.08.2022, 12:57

Jackub
Vysvětlení?
Jedině, že i milión modelů nemusí vždy odhadnout vše tak jak to bude v reálu. Je to počasí a fyzika. Stačí něco trošku jinak a déšť je jinde.

# 23.08.2022, 12:58

Tak za celou situaci něco lehce přes 20mm. Paráda tak málo než se dávno predpovidalo s bouřkami. Ale tolik stačilo aby se tráva víc zazelenala.
A co se týče od čtvrtka tak gfs maže cape a zredukoval dny kdy bude dobré cape takže klasika, nic moc nebude, bude něco jako pondělí. Hory si vyzerou první a kvuli jejich vlivu tak bouřky v placke až od Havrane dál. Podkrušnohoří znova musí spoléhat na zázrak a štěstí.
Ale na pondělí je icon zajímavý

42
# 23.08.2022, 12:58

Jackub
To je jenom náhoda. Někdy to vyjde skoro do puntíku, jindy je to často naruby a úplně opačně.

Předpověď srážek na čtvrtek vypadá zajímavě. Taky tam vidíte tu zvláštní ___________________ čáru? Vypadá to, že to bude hodně lokální a největší šanci má Vysočina. Tady určitě nic nebude. (To píšu preventivně, může být samozřejmě.)

ALADIN ČHMÚ
# 23.08.2022, 13:06

Tady již srážky skoro ustaly a nečekám, že se později odpoledne začnou tvořit nějaké další přeháňky, je dost zima. Od zhruba 10. dopoledne to bylo především o intenzivním drobném dešti/mrholení, které radar znatelně podhodnocoval. Od včerejšího rána 31 mm, celkově za tuto epizodu 73 mm, no za mě naprostá paráda:cool:.

2351
# 23.08.2022, 13:24

U nás už je pěkně.:cool:

Je celkem pěkně
28
# 23.08.2022, 13:36

Jo, už nic nebude. Za 5 dní tedy v Čelákovicích 34 mm. Mnohem míň, než v okolí západně a míň než jsem čekal, ale zalito. Jen plíseň na rajčatech zajásala.
Držovice jen odhad - 35 až 40 mm. Ale třeba se ještě chytne ta "plánovaná" bouřka :)

274
# 23.08.2022, 13:42

Tak bohužel, pod 2 m meruňkou je vlhko do hloubky tak kolem 5 cm, pod švestkou pod ořechem tak kolem 3 cm, pak suchem ztvrdlá půda, takže spokojenost jen s holými povrchy zeleninových záhonů, jinak jsem dopo zalejval stromy, jo to je praxe vážení, žádná čumenda z okna, na dlouhodobé sucho si v létě 1 vlnou srážek rozhodně nepřijdete, Rokytná stoupla o 40 cm ze sucha a do 1.SPA chybí přes 50 cm, takže nic moc, ani na polích se voda neválí, jen to zasyčelo.
https://www.vakinfo.cz/extremni-letni-sucha-ve-str...

Pod meruňkou
Pod 2 ovocnými stromy
# 23.08.2022, 13:59

Tak protože už se nám tahle epizoda blíží ke konci tak je čas na shrnutí a bude to velmi dlouhý příspěvek, protože je to shrnutí 5 dnů.
V pátek spadlo 15 mm srážek z večerních bouřek a 5 mm během noci na sobotu, mnohem vyšší srážkové úhrny byly na západě Ostravy, zde to bylo až k 25 mm. Sobota byla nakonec den, který původně měl přinést docela silné bouřky, ale tím, že se již fronta odsunula trochu více k východu, tak bouřky nás minuly o 60 km a zde už bylo celý den podmrakem, ale ještě s maximem 24,6 C.
Noc na neděli přinesla nejdříve bouřky na Karvinsko a slabé i na Ostravsko, spadlo zhruba 3 mm srážek a potom okolo 5 ráno ani ne tak bouřku, jako velmi intenzivní déšť, který hodil v souhrnu 30 mm srážek za 2 hodiny. Zde to tedy bylo těsné, protože západně od nás to bylo i 45 mm, východně 7 - 11 mm srážek. Neděle již byla chladná s maximem pod 20 C, ale díky minimu lehce nad 17 C stále v rámci DP.
Během noci na pondělí přišlo další kolo a dalších 22 mm. Pondělí byl první čistě podzimní den s mrholením a teplotou celý den okolo 15 - 16 C s oteplením na konci dne. A překvapivě i po tak nepříjemném dni přišla v noci docela bleskově aktivní bouřka, která přinesla ke mně 11 mm srážek na jiných místech Ostravy a hlavně v Mošnově to byla znovu 20mm hranice.
Po takových srážkách co zde spadly né a né se stále rozpustit ta NO, ale dneska už je alespoň tepleji okolo 20 C. A pokud se ta NO roztrhne tak můžeme zažít velmi velké dusno po těch deštích. Ecák má třeba predikce rosného bodu pro Ostravu na příští dny okolo 19 až 20 C, což bude nahrávat dalším bouřkám a srážkám. Takže to stále nemusí být konečný úhrn.
Celkový úhrn od pátečního večera do úterního dne je v mém místě 86 mm srážek. A v Porubě spadlo 101,8 mm srážek, což na to, že zde nevyšlo tolik výstrah, tak i přesto po menších úhrnech, jsme nasbírali opravdu velmi slušný srážkový úhrn. A skutečně je zde velmi solidně nasyceno. V Ostravě nebylo nějaké velké sucho ani předtím, ale teď je tu vyloženě nasycení, jak někde v horách 98 99 v půdě dle ČHMÚ a stojí zde voda. A není se čemu divit, když od 29.7. zde spadlo plošně 150 - 200 mm srážek. Přijít srážky v červenci o 2 dny později, tak máme za srpen na některých místech i 200 mm srážek v srpnu, takhle jsme na 80 - 130 mm za srpen.

# 23.08.2022, 14:04

Jsem zvědavý na další srážky a bouřky které by měli být od soboty další vlna srážek už by to chtělo konečně plošně aby spadlo mezi 40-80 mm všude akorát mám pocit že to bude zase tam kde mají vody dostatek a bouřky tady můžem zapomenout Jizerky nám to vyžerou

380
# 23.08.2022, 14:20

Já jen doufám, že v sobotu, pokud něco bude, tak že to přijde až k večeru, večer..
Máme na Otavě závody v lovu ryb na umělou mušku..
Stát uprostřed řeky s třímetrovým grafitovým muškařským prutem, když hrozí bleskový výboje, není úplně košér..:D
Jinak, sláva, už se ta mrcha konečně rozpadá, bude od ní pokoj..:)

# 23.08.2022, 14:42

Jackub
Já bydlím ve Žďáře cca 10 km vzdušnou čarou od tebe a můžu potvrdít ten srážkový neúspěch také a to o malinko více, 12mm🙂

# 23.08.2022, 14:43

Yurri
Tak je trochu škoda, že u vás v Budějkách těch 70 mm kydlo v podstatě v rámci jednoho dne, kdyby to bylo rozloženo do více dní (a bylo mezitím chladno), tak by se toho do hloubky dostalo určitě více. Vaše fotky mi nedaly a také jsem si musel jít rýpnout do země (kopal jsem do záhonu pod jabloní), prvních 15 cm velmi mokrých, dalších 10 vlhkých, dál jsem se už nehrabal (páč tam jsou kořeny). Tyhle srážky by chtělo v dohledné době zopakovat, když je tak hezky nakročeno k hloubkovému zásaku, my už tu jeden na konci června měli, na doplnění podzemních vod v zimě není žádný spoleh, minimálně ne v nížinách a středních polohách, tak alespoň tohle.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.