Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022

381
# 22.08.2022, 19:06

aura_33
Nedivím, věřím. S těmi bouřkami i s inverzí..
Já měl na mysli spíše srážky obecně, ne jen ty bouřkové..
Mimochodem, roviny jsou na velké konvektivní bouře myslím lepší, typicky americký středozápad, Polsko, ale i české nížiny..nikam to moc neuhybá, prostě to někam jde..
Mě tady často právě nepříznivá, závětrná orografie hodně konvektivních srážek částečně odkloní, doslova zabije, nebo to sem kopec vůbec nepustí..
Tak já jsem v inverzní mrazové kotlince a 40 let jsem předtím bydlel v jedné z největších a nejstudenějších mrazo-inverzních kotlin u nás, v kotlině horní Vltavy.. To někdy bývá fakt pech..no.

292
# 22.08.2022, 19:07

Vypadá to na bow-echo, dnes to bude ještě na východě zajímavý :blesk::prsi:. Navíc to jde celý dost rychle, za 2 hodiny to urazilo přes 170km.:!!:

radar.bourky.cz
2392
# 22.08.2022, 19:13

Czechia
Snad se rozpustí Stratus. 100% tam bude Shelf-Cloud!

10
# 22.08.2022, 19:18

já jsem psal že to dorazí tak doufám že to vydrží aspoň k nám :prsi:
ještě před asi 3 hodinami to bylo na ukrajně a už je to pře cz hranicemi:love:
podle radaru ty bouřky na severu te linie sílí

381
# 22.08.2022, 19:19

Na tom Slovensku krása, ale určitě to bude směrem k hranicím slábnout..a částečně to, ta horní část asi uteče do Polska...
Snad z toho aspoň zaprší a třeba to i dojde někam dál..

1262
# 22.08.2022, 19:25

Už nám tu zas prší. Přestat by měli až zítra cca ve 12 00 tak uvidíme kolik to hodí.

# 22.08.2022, 19:28

My tady máme smůlu na bouřky protože vedle nás jsou Jizerky tak že většinou nám to stáhnou jsme v dolině a nad náma jizerky a to samé s deštěm i když tady napršelo nějakých 40 mm ale chtělo by to víc máme velký deficit a taky severozápad potřebuje minimálně 50mm tenhle týden vypadá deštivý tak by to mohlo zalit ještě víc hlavně tam kde toho moc nenapršelo a měli být i bouřky uvidíme příští týden se má opět ochladit ještě víc jestli jim to vyjde mělo by se to sem dostat ze Švédska kde hlásí sníh už

42
# 22.08.2022, 19:28

swan1
Nížiny mají hodně do sebe. Tady je vidět na všechny strany do dálky (z většiny míst). Když se něco blíží, hned o tom vím. Můžu fotit vzdálené Cb atd. Být zakopaný v údolí mezi kopci a lesy může být nevýhoda.

Tady prší už pěkně, mám už 2 mm a jsem uprostřed pásma. 10 mm dám určitě a za celou epizodu cca 70 mm. Mazec :D. Letošní rok zde je deštivý, opravdu těch pár výrazných epizod udělají deštivý rok. V tom červnu to byl taky mazec, když tu spadlo skoro 200 mm.

swan1
S tou inverzí to bývá slušné. Když vyjde načasování kolikrát se vytvoří k ránu úplně hustá mlha, ale když člověk zvedne hlavu, tak vidí normálně hvězdičky, měsíc i modrou oblohou. Takže ta mlha je velmi tenká, ale přitom velmi hustá u povrchu. Je to magické a když tohle nastane, tak probíhá pořád ochlazování, protože není zádržná vrstva, takže je mrznoucí mlha, ale pokud by byla trochu víc do výšky, tak už by to mělo ten známý efekt a teplota by se ustálila někde nad 0, většinou. Záleží na situaci.

# 22.08.2022, 19:29

No na to že jsou nad náma zluto-oranzovy odrazy tak déšť je takový pohodový, čekal jsem větší parádu, ale i tak fajn

169
# 22.08.2022, 19:34

Od pátku do neděle to vypadá taky na celkem vydatné srážky, měly by se vyskytovat bouřky a nebude žádný střih větru takže budou stát na místě a mistama může naprset fakt dost, Icon kreslí dost vysoké uhrny, uvidíme další dny jak to dopadne :prsi:

# 22.08.2022, 19:45

Teď koukám že ze Slovenska jdou pěkně bouřky směr Ostravsko nevím jestli tam dojdou jestli se nerozpadnou zatím by měli zasáhnout sever Moravy a hlavně Polsko

48
# 22.08.2022, 19:46

Jsem zvědav zda něco dojde z toho Slovenska.

# 22.08.2022, 19:47

Pohled z kamery...
A mám malý report od bratrance, přiložím i fotky.
*ještě kdyz nepršelo tak jsem byl ven, vsechno okolo bylo zelene *hromy a blesky kazdou sekundu *fest leje
No je to masakr, ale vítr neznamenali, asi kopce.

Jinak tady prší, dá to pár mm.

SHMÚ.sk
108
# 22.08.2022, 19:48

Mraky na družici už jsou u hranic, ale bouřky ještě daleko. No ale tady se začíná protrhávat NO, ale stejně je tu kosa. Ty bouřky jisto jistě zeslábnou a přinesou jen silnější déšť a možná pár hromů. No uvidíme je to fakt složitá situace.

2392
# 22.08.2022, 19:48

Peter Sedlák 1
Snad něco z toho přijde i k nám...

381
# 22.08.2022, 20:02

aura_33
Já sem tu hodně přizavřený od JZ, Z, SZ..
Prostě od Šumavy..
Naopak do vnitrozemí mám z okna parádní výhled na jihočeské bouřky a že jich letos bylo , a kolikrát pozoruju i CB až v Rakousku..
Letos jednoznačně nejdivočejší bouřkový zážitek nádherná SC, která tu ke konci června rychle vyrostla těsně před námi, ze směru od JZ a nad námi dosáhla svého vrcholu.., ta její srážková, sestupná část, to byl neskutečnej mazec , vichřice, příval, neskutečně blesků a příval pak vystřídaly kroupy 3-5cm.., dvoukolově..
Měla i krásnou mezocyklonu..
To tu byla velká vzácnost, především to, že nás to vzalo napřímo, naplno, úplně nekompromisně..moc sem nechápal, že i tady je to možný :D
Bylo tu víc pěkných bouřek, ale tahle byla fakt výjimečná...

foceno v okamžiku, kdy jsem to měl přímo nad hlavou, z jedné vesnice cca 15-20km na SZ, foto mi poslala jedna paní, která to cvakla aspoň mobilem v pravou chvíli.
47
# 22.08.2022, 20:13

swan1
No před náma se naštěstí rozpadla ale několik km za Plánici znovu vznikla a jak jsem jednou posílal fotky jak to pak zničila na 1 km uplně ten les.. tam ta vichřice asi byla trošku jinde

2392
# 22.08.2022, 20:13

swan1
To je Supercela!

# 22.08.2022, 20:15

Fstorm
No jak predikoval swan1 jde to za lepšími podmínkami do Polska, uvidíme zda spadne aspoň páru mm, s bleskovou aktivitou tu nepočítám.
Snad se pletu...:cool:

381
# 22.08.2022, 20:16

Petr11
Ono to hned za námi udělalo Storm splitting na dvě jádra, pak to zesláblo, to jedno jádro ale reinkarnovalo a šlo to pak někam přes Nepomucko na Rokycansko, ta bouře měla dlouhou životnost...
skupsw24
Jj, z letošního června..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.