Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Přechodně více oblačnosti, hlavně na západě ojediněle možnost přeháněk

Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022

42
# 22.08.2022, 16:46

swan1
No nesouhlasím. V létě je vliv terénu dost omezený. Kolikrát to padá nahodile nížiny/hory. Řídí se to spíš podle podmínek v atmosféře, než podle terénu. V zimě je situace úplně jiná.

414
# 22.08.2022, 16:52

aura_33
Nesouhlasit je tvé svaté právo , já to vidím jinak..
A orografie v létě nefunguje? Ale jdi, orografie, tedy vliv terénu, funguje při slabém proudění nebo při nevýrazných tlakových polích zcela zásadně..
Je to prostě,,nadzvedávač, impuls k výstupným prouděním..

42
# 22.08.2022, 16:56

swan1
Funguje samozřejmě, ale celkem dost omezeně. Větší roli u např. bouřek hraje poloha fronty, načasování atd. V létě bývají úhrny dost chaotické a vazbu na terén najdeš těžko. Nepopírám, že se nemůže vyskytnout vyloženě situace, kdy je vše orientováno podle terénu i v létě, ale není to tak často. Dnes to řídí TN popř. ta zvlněná fronta, která se vrací na západ.

78
# 22.08.2022, 16:59

aura_33
Já bych naopak řekl, že orografie "funguje" v létě víc. Třeba orograficky vázané bouřky v zimě nenajdeš a v létě jsou naopak zcela zásadní.

414
# 22.08.2022, 17:01

aura_33
Ale návětrný svah tomu prostě neublíží, nikdy, ani v zimě, ani v létě.., vždy to podpoří, pokud to nekurví v nízkých hladinách proudění z jiných směrů..
U bouřek jsem myslel a i psal nevýrazná tlaková pole, nebo prostě přechod vzduchové hmoty přes kopce při slabších prouděních, nikoli při přechodu svižných SF..

42
# 22.08.2022, 17:03

spurdo
Upřímně kolik bylo letos i jiné roky těch bouřek vyloženě vázaných na hory? Skoro všechny byly frontální. V zimě je to o tom, že fouká vítr a celé masy vzduchu se pohybují přes terén. Tvůj příklad bouřek vázaných na orografii v zimě je trochu nešťastný. S tím v zimě nikdo nepočítá.

42
# 22.08.2022, 17:15

swan1
spurdo
Takhle nějak vypadá typická situace, kdy se bouřky vážou na hory/terén. Letos jsem to fakt neviděl. Prakticky vše řídila nějaká fronta, brázda apod. Prostě si myslím, že ten vliv orografie v létě hodně přeceňujete.

2.7.2009, zdroj: ČHMÚ/bourky.cz
další příklad 18.6.2013, zdroj: ČHMÚ
414
# 22.08.2022, 17:18

aura_33
To se bavíš úplně o typově jiné situaci..
Vliv orografie opravdu není zásadní jen při zimních větrných situacích.
Je opravdu často zásadní právě při letní konvekci..
Orografické bouřky jsou známým a opravdu fungujícím jevem, pojmem.
Zrovna letos byl týden v kuse nevýrazné tlakové pole..a orografické, pomalé, líné bouřky..

spurdo
Ano, je to tak..

834
# 22.08.2022, 17:20

Divim se že estofex dnes nic nevydal, ty bouřky v Madarsku jsou docela silné, formuje se to tam do nějaké linie.

Blitzortung.org
290
# 22.08.2022, 17:22

Podle nových výstupu je ta výstraha u nás úplně zbytečná, ale něco málo spadne, lepší než nic:)

42
# 22.08.2022, 17:23

swan1
Tak jsem asi slepej :D, ale fakt jsem žádné početnější orografické bouřky neviděl. Několik málo jich bylo...

Ty frontální mají prostě drtivou převahu a tam o terén tolik nejde, ale o polohu fronty a načasování.

# 22.08.2022, 17:25

Jak již psal swan1 veškeré naděje na bouřky v okolí Beskyd utnul severak a jeste nízká oblačnost. Během hodiny se ochladilo o 5 stupňů a teď je necelých 15 :(
Tuto srazkovou epizodu jsem zde již uzavřel, žádné srážky až do konce týdne zde nečekám.

60
# 22.08.2022, 17:29

Negan
Kolik jste zatím dostali? :D Já teď našel ve srážkoměru závratných 1,5 mm. Chvíli to vypadalo, že už se fakt hezky rozprší, ale bylo to jen přechodné a teď už jen slabě pokapavá. A to tu máme výstrahu na povodňovou bdělost. :D

414
# 22.08.2022, 17:33

aura_33
Já se s tebou dohadovat nebudu..:D
Návětří podhůří, vrchovin a hor při vhodném proudění prostě způsobuje podporu srážek.v zimě i v létě..


290
# 22.08.2022, 17:38

Ondris
Musím se přiznat že nemám srážkoměr, ale podle radarových odhadů 2-4mm,plus to vypadá že za chvíli bude po dešti, žádná sláva teda:D

# 22.08.2022, 17:41

Zkuste si vzít příklad z pondělí. Jeden z vás pravdu má. Pondělí odhalí kdo.

Jinak srážky zastavili směr západ a je to neskutečný jak těsně zamnou to zastavilo. Teď to jde proti KH a zdá se že Kh Němcům ničí. Zajímavý. No naštěstí od Loun přes Prahu knedlík takže pršet bude, dáme víc než 20mm.

42
# 22.08.2022, 17:46

swan1
Zatímco v zimě je vliv orografie tak 70%, možná i 90% při větrné zimě jako byla letos, tak v létě je ten vliv tak 30-50%. Přiznej si to. Koukni se na průměrné srážky na horách v zimě a v létě a pak v nížinách. Najdeš tam nějaké vodítko. Čím to asi bude, že v létě mají hory srážek asi tak 1,5x násobek srážek, než nížiny, zatímco v zimě je to tak 5x násobek? Čím to?

# 22.08.2022, 17:51

Ondris
Tady zatím 5 mm, asi hodinu pršelo docela slušně, teď je pauza, za chvíli nejspíš začne nanovo a možná i vydatněji, od V se vytahují takové nízké, nacucané mraky

# 22.08.2022, 17:57

Jak není estofex tak to jede na Slovensku, jak je tak samé propadáky.
Snad alespon od čtvrtka bude vycházet.

blitzortung.org
42
# 22.08.2022, 17:59

Hezky je to popsáno na Wikipedii. Prostě bych to shrnul tak, že ne všechny srážky jsou orografické. To je jenom část srážek.

Orografické – srážky vznikající vynuceným výstupem vzduchu způsobeným tvarem terénu (orografií). Významné jsou především na horských překážkách.
Konvektivní – srážky způsobené výstupem vzduchu v důsledku konvekce, které vzniká při nerovnoměrném zahřívání zemského povrchu. Bublina zahřátého vzduchu, který má menší hustotu, vystupuje nahoru; stoupá, dokud je teplejší než okolní vzduch. Při dosažení hladiny kondenzace vzniknou kupovité oblaky. Při intenzivní konvenci se oblaka vyvíjí vertikálně do podoby bouřkového oblaku (typické v létě).
Cyklonální – srážky vznikající při výstupu vzduchu způsobeném celkovým pohybem vzduchových hmot.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.