Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022
swan1
Funguje samozřejmě, ale celkem dost omezeně. Větší roli u např. bouřek hraje poloha fronty, načasování atd. V létě bývají úhrny dost chaotické a vazbu na terén najdeš těžko. Nepopírám, že se nemůže vyskytnout vyloženě situace, kdy je vše orientováno podle terénu i v létě, ale není to tak často. Dnes to řídí TN popř. ta zvlněná fronta, která se vrací na západ.
aura_33
Ale návětrný svah tomu prostě neublíží, nikdy, ani v zimě, ani v létě.., vždy to podpoří, pokud to nekurví v nízkých hladinách proudění z jiných směrů..
U bouřek jsem myslel a i psal nevýrazná tlaková pole, nebo prostě přechod vzduchové hmoty přes kopce při slabších prouděních, nikoli při přechodu svižných SF..
spurdo
Upřímně kolik bylo letos i jiné roky těch bouřek vyloženě vázaných na hory? Skoro všechny byly frontální. V zimě je to o tom, že fouká vítr a celé masy vzduchu se pohybují přes terén. Tvůj příklad bouřek vázaných na orografii v zimě je trochu nešťastný. S tím v zimě nikdo nepočítá.
swan1
spurdo
Takhle nějak vypadá typická situace, kdy se bouřky vážou na hory/terén. Letos jsem to fakt neviděl. Prakticky vše řídila nějaká fronta, brázda apod. Prostě si myslím, že ten vliv orografie v létě hodně přeceňujete.
aura_33
To se bavíš úplně o typově jiné situaci..
Vliv orografie opravdu není zásadní jen při zimních větrných situacích.
Je opravdu často zásadní právě při letní konvekci..
Orografické bouřky jsou známým a opravdu fungujícím jevem, pojmem.
Zrovna letos byl týden v kuse nevýrazné tlakové pole..a orografické, pomalé, líné bouřky..
spurdo
Ano, je to tak..
Zkuste si vzít příklad z pondělí. Jeden z vás pravdu má. Pondělí odhalí kdo.
Jinak srážky zastavili směr západ a je to neskutečný jak těsně zamnou to zastavilo. Teď to jde proti KH a zdá se že Kh Němcům ničí. Zajímavý. No naštěstí od Loun přes Prahu knedlík takže pršet bude, dáme víc než 20mm.
swan1
Zatímco v zimě je vliv orografie tak 70%, možná i 90% při větrné zimě jako byla letos, tak v létě je ten vliv tak 30-50%. Přiznej si to. Koukni se na průměrné srážky na horách v zimě a v létě a pak v nížinách. Najdeš tam nějaké vodítko. Čím to asi bude, že v létě mají hory srážek asi tak 1,5x násobek srážek, než nížiny, zatímco v zimě je to tak 5x násobek? Čím to?
Jak není estofex tak to jede na Slovensku, jak je tak samé propadáky.
Snad alespon od čtvrtka bude vycházet.
Hezky je to popsáno na Wikipedii. Prostě bych to shrnul tak, že ne všechny srážky jsou orografické. To je jenom část srážek.
Orografické – srážky vznikající vynuceným výstupem vzduchu způsobeným tvarem terénu (orografií). Významné jsou především na horských překážkách.
Konvektivní – srážky způsobené výstupem vzduchu v důsledku konvekce, které vzniká při nerovnoměrném zahřívání zemského povrchu. Bublina zahřátého vzduchu, který má menší hustotu, vystupuje nahoru; stoupá, dokud je teplejší než okolní vzduch. Při dosažení hladiny kondenzace vzniknou kupovité oblaky. Při intenzivní konvenci se oblaka vyvíjí vertikálně do podoby bouřkového oblaku (typické v létě).
Cyklonální – srážky vznikající při výstupu vzduchu způsobeném celkovým pohybem vzduchových hmot.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.