Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022

# 17.08.2022, 15:34

Tak hlavně , že tady odborníci vědí kde a co na 100% nebude . Modely vám můžou závidět 😃😃👍

# 17.08.2022, 16:30

Jak už jsem psal tak jeden člověk si udělal srandu s Jablonce žádná výstraha není pro Frýdlantsko on tam dal dvě mapky s roku 2010 až na to přišli zdejší meteorologové a zablokovali a uvedli na správnou věc tak ti to psali proti mě já jsem to bral s fb a jeden si udělal srandu tak se omlouvám tímto způsobem

# 17.08.2022, 16:35

Vždyť je to s ALADINEM celkem pravidlo. Nastřelí nereálně vysoké úhrny srážek a pak běh od běhu ubírá. Schválně, co z těch více než 150 mm zbyde ve výstupu v pátek ráno...

# 17.08.2022, 16:42

Info od chmi na jejich fb

💡 Ve čtvrtek 18. a v pátek 19. srpna opět můžeme očekávat zajímavější bouřky.
💦 Naše území bude ovlivňovat zvlněná studená fronta.
⛈ V průběhu čtvrtečního odpoledne se začnou v Čechách lokálně tvořit bouřky v prostředí s převážně malým množstvím energie, dostupné pro bouřky a mírným vertikálním střihem větru (což je změna směru a rychlosti větru s výškou). Měly by se pohybovat zhruba od jihozápadu k severovýchodu, později od jihu k severu.
🌬 Díky suchému vzduchu ve spodních vrstvách se v nich mohou ojediněle objevit nárazy větru přes 20 m/s, v případě opakovaných bouřek se mohou vyskytnout výraznější srážkové úhrny (nad 30 mm).🌧

⛈ Během pátku bude podél fronty postupovat k severovýchodu tlaková níže. Ve spodních vrstvách troposféry by mělo být více vlhkosti. Bouřky se budou vyskytovat v kombinaci s vrstevnatými srážkami.
❗Největší nebezpečí této situace budou opět výrazné srážkové úhrny (v případě opakovaných bouřek, anebo kombinace bouřek a vydatnějších vrstevnatých srážek), v menší míře se mohou u lépe organizovaných izolovanějších bouřek vyskytnout větší kroupy (s průměrem klidně i ke 2 cm).
🔎Lokalizace, kde budou bouřky nejvýraznější, je v obou dnech, nejvíce však v pátek, velice nejistá a očekáváme, že se informace budou upřesňovat s následujících dnech, společně s vydáváním případných výstrah.

258
# 17.08.2022, 17:03

nedoporučuju se dívat na nový výstup Iconu:D:D

171
# 17.08.2022, 17:12

Negan
Dobrý, zatím to drží pro nás na 1mm což značí, že to ještě není tak zlé. Upřímně ale je jasné, že večer tam vrátí zase sumu 100mm a více, protože to tak dělá posledních pár dnů a je nad vším jasné, že realita bude úplně jinak. Nesledovat modely s přesvědčením, že to tak bude. Počkat na realitu.

Jinak tady dneska šílené vedro. Chtělo by to spláchnout deštěm.

168
# 17.08.2022, 18:23

Aladin zmírnil ale to se dalo čekat, ale těch 100 mm odsunul do Německa, další výstup to může být zase zpět na západě:pozor::prsi:
Podle mě tuhle situaci neodhadne žádný model, může to dost překvapit když budou bouřky a pak to přejde do silného deště který vydrží dlouho

171
# 17.08.2022, 18:42

He. Skutečně šíleně nejistá předpověď modelů se ukazuje, že je ještě více nejistá.

Koukal jsem na polský model. Já ho využívám poměrně často, protože pro Moravu vychází velmi dobře a často se jako jeden z mála trefí do reality. Nicméně je fakt, že tato situace bude skutečně tak náročná, že mu to nemusí vyjít a pravděpodobně to bude jako u všech modelů jinak než bude realita.

UM maluje zítra vznik bouřek v Alpách, které se zformují do MCS, která pak projde Čechy od JZ a dojde až někam k Wroclawi. Na páteční den předpovídá ráno bouřky pro západní polovinu Čech a od večerních hodin četné a silné bouřky na Moravě s postupem od jihu k severu.

UM nám tedy dává jako jeden z mála šanci. Nezbývá doufat, že mu to vyjde s tím, že v Čechách bude vydatněji a trvaleji pršet.

Zde zdroj Polského modelu využívá ho i ČHMÚ. Mimochodem doporučuji využívat model UM 1,5KM. Bývá nejpřesnější. Dále stačí dát kolonku Zachmurzenie i opady.

https://mapy.meteo.pl/

Výstup modelu UM 1,5km pro zítřejší večer. Bouřkový komplex dle něj od JZ ovlivní větší část Čech
Výstup modelu UM 1,5km pro páteční ráno. Bouřkový komplex dle něj od J ovlivní větší část Čech s postupem k S/SV
Výstup modelu UM 1,5km pro páteční večer. Bouřkový komplex dle něj od J ovlivní větší část Moravy a jižních Čech s Vysočinou s postupem k S/SZ
171
# 17.08.2022, 18:47

Jinak k předchozímu příspěvku kvůli příloze musím psát druhý, tak nadějně vypadá i model ICON D2, který maluje zítra bouřkovou linii až někam k Brnu a pak rozpad. Situace je velice složitá, takže nejlepší bude razit swanovo heslo a koukat na radar a družici. Vždy se může něco náhodou změnit a tím se změní děj.

Tak vše tedy přeji tolik potřebné srážky.

PS: Koukám nový ID2 na páteční odpoledne začíná mít děj jako polský model. Tak že by zde byla pro Moravu naděje?

Druh srážek dle modelu ID2 zítra v 21:00, zdroj:meteologix.com
Druh srážek dle modelu ID2 v pátek v 16:00, zdroj:meteologix.com
379
# 17.08.2022, 19:00

Ty modely neskutečně tápou, ačkoli střed TN setrvává stále nad Z Francií, jim vychází ve výpočtech, že v pátek půjde přes nás nad Polsko, no ale to fakt těžko, k tomu jim to spočítalo, že vznikne nový, řídící střed TN nad středomořím a bla, bla..
Podle mě vůbec neví, co bude...
Já si opravdu počkám až zítra na radar a družici...

13
# 17.08.2022, 19:31

Tak už máme na víkend jen 3mm a pak všechny srážky kompletně smazány. Návrat slunce a tropů, a to do současného sucha. Snad tato šílená predikce nevyjde. Už aby bylo toto léto pryč.

168
# 17.08.2022, 19:35

swan1
Jo je to tak, lepší počkat na radar, modely takhle těžkou situaci těžko předpoví ale myslím že je šance že spadne fakt dost a budou bleskové povodně

10
# 17.08.2022, 19:44

No na západě se ty srážky jsou skoro vymazane:!!: a na krajní východ se mi zda že srážky přidavají, ale každý model to má jinak. Mě zajímá jak to dopadne. nejlepší bude sledovat
radar:)

379
# 17.08.2022, 20:39

kuba
Teď i na ČT na ferovku přiznali, že zítra se nějaké bouřky očekávají, v pátek taky plus trvalejší déšť, ale že aktuálně prostě neví kolik, kde, že musí počkat na další výstupy modelů zítra...i ohledně výstrahy, že ta nejistota je fakt velká...

# 17.08.2022, 20:56

Tak takovou situaci jsem nezažil každý výstup úplně jinej je to opravdu nejistý tohle předpovídat je umění měli být plošné srážky ale už zase to neplatí nevím jak tohle dopadne podle posledního modelu tam kde to nejvíc potřebují tam má být minimum což pro některé oblasti by to bylo velice a už katastrofální právě hydrometeorologický ústav říkal na fb že nejhůře jsou na tom řeky Ohře Smědá myslím že Labe ale to ještě mě tak moc nejhorší situace SZ a Frýdlantsko správě poslední výstup to jen potvrzuje

168
# 17.08.2022, 21:32

No uvidíme co tam budou mít výstupy zítra, to už by to snad mohlo být více přesnější.
Icon-De tam pro západ má čistou nulu Aladin u hranic s Německem kolem 100mm takže nejistota opravdu velká

379
# 17.08.2022, 21:37

kuba
Slavný Icon sem v pondělí ráno dával 0,5mm, ostatní o nic víc..
Pár hodin na to tu vznikly a přešly 2 bouřky a daly 21mm...
Nemá moc smysl sledovat zítra modely.. ještě i ranní a polední výstupy se mohou hodně lišit..
Družici a radar ano...

47
# 17.08.2022, 21:40

swan1
No ale u nás to vyšlo. 0,6 mm…

379
# 17.08.2022, 21:42

Petr11
To byl smolík holt,o pár km.., to pásmo bouřek začínalo někde u Kolince a táhlo se až k Budějovicím..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.