Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022

42
# 21.08.2022, 08:33

No a nakonec se vyplňuje ta mezera, kde nepršelo vůbec a ještě tam dost zaprší. To bylo strachu :D.

ALADIN ČHMÚ
ALADIN ČHMÚ
147
# 21.08.2022, 08:34

Aidamko1
tu teď leje náramně... je zajímavé jak se to u nás točí..
jestli ještě přijde jedna vlna tak to nebude moc dobrý celkově tam kde už těch 30+ spadlo

168
# 21.08.2022, 08:38

Koukám, že ze Slovenska se další srážky hned valí. Nijak zatím prudké nejsou, ale zapršelo by z toho fajnově. Hlavně mě docela překvapuje, že dle modelů začne pršet až pozdě odpoledne. Dle mého by mohlo začít už kolem poledne, ale tak uvidí se co to celé udělá.

Jen by tedy mohl to ze Slovenska nad námi stejně jako včera zesilovat :D.

378
# 21.08.2022, 08:48

Jinak, koho by to zajímalo, včera jsem se byl podívat tady nedaleko u Klatov, v obci Vrhaveč,( Petr11 jistě dobře zná) u známých a na vlastní oči se mohl přesvědčit co dokáže pouhých 50mm srážek
za 24 hodin po delším suchém období, pokud bydlíte pod jen mírně svažitým, typicky po česku umláceným, utuženým polem. Velká část té povrchové, proschlé krusty která prostě nemá téměř žádné absorbčni schopnosti, skončila odplavená ve vesnici, kde se zarazila až o násep železniční trati Sušice - Klatovy..
Lidé tam mají nyní bahno z polí na zahradách, dvorech, cestách, někteří i ve sklepích, prostě všude..
Třeba bude lépe k pochopení, proč jsem se tu včera hádal z některými týpky, hodnotícími následky silných dešťů od compu ve svých městských bytech, že to je opravdu zavádějící a je fakt úplně něco jiného vidět ty věci na živo, vidět, že ty podmínky a dopady jsou na různých místech diametrálně odlišné..
Takových míst s podobnými následky je tu samozřejmě více.. Ani radši nedomýšlet, kdyby tu v kopcovitém Pošumaví spadlo těch 100-150mm za 24h, co byly predikce...

378
# 21.08.2022, 08:49

A ještě..

386
# 21.08.2022, 08:58

swan1
Jo, to je přesný následek "kvalitního" zemědělce... já si blahopřeju, že jsem de facto na placce na vyvýšenině, takže tu, ani v okolí nic takového nehrozí, ale dole v údolí, u Brandýska, už jsou opět tuny bahna na silnici a nádrž u záchranné stanice zvířat tam můžou rovnou zase odbagrovat, jinak tam budou mít místo toho maximálně lokalitu s bahenníma koupelema..:cool: frajer tam léta orá přes vrstevnice napříč, protože prý by se jinak možná překlopil..že už tam má skoro jen kamení, mu moc nevadí, že je totiž v nájmu..jinak zatím mi to tu dalo celkem 46 mm..dobrý..

# 21.08.2022, 08:59

Tady z okraje ranní bouřky 10 mm. Na Slovensku jsou další srážky ale jdou strašně pomalu, takže dopoledne nic, možná odpoledne .

378
# 21.08.2022, 09:05

palma
Ano, tohle je přesně to, o čem jsem tu včera psal..To ubité pole nezadrží prostě téměř nic..., staučí pak nějaká ta ,,šikovně,, směrovaná erozní rýha a je vymalováno..
A že těch ,, kvalitních,, zemědělců a lesníků máme v ČR bohužel jako máku...
Přidejte si k tomu ne takhle mírný svah, ale prudká horská, ať už polní nebo lesní úbočí a pak je to opravdu ,,jízda,,...:(

47
# 21.08.2022, 09:11

Dnes je asi poslední šance na pořádný déšť, pak výhled až do 1.9. dává nějaké srážky, ale minimální.
Mám obavy, aby nás to zase nepodejelo, akorát z druhé strany, vše se může odehrát pro změnu zapádnějc. Uvidíme po obědě kam se to posune a co z toho nakonec bude, asi se před obědem pořádně pomodlím :D

32
# 21.08.2022, 09:16

swan1
Bohužel, většinou jsou zemědělci jen zaměstnanci nějakého družstva a jsou to totální roury bez nějakého citu pro přírodu. Často si zkracují se svým těžkým traktorem cestu přes nějaké pole, když zrovna není oseté, jen, aby to měli trochu kratší a že extrémně utužují půdu, je jim jedno. Zvlášť, když ty traktory jsou čím dál větší a těžší. V hlavě jen večerní pivo a jak hrála Sparta.

Výjimka jsou soukromí menší zemědělci, kteří hospodaří na svém, nikoliv pronajatém. Tam už je vztah k půdě a chování v průměru lepší. Takovým dobrým příkladem je citlivě hospodařící, byť spíše větší poměrně známej sedlák Daniel Pitek z Českého Středohoří.

17
# 21.08.2022, 09:21

U nás můžu třídenní srážkovou epizodu uzavřít na 70 mm. Z toho 50 mm spadlo za pátek během čtyř hodin s nulovým efektem pro nasycení půdy z důvodu rychlého odtoku po vysušené půdě. Naštěstí z toho byly pouze ve třech okolnich vesnicích menší přívalové povodně z polí nad nimi bez vážnějších škod na majetku. Zbytek čtvrtečních 10 mm a včerejších sobotních 10 v mírném dešti mělo nějaký efekt pro snížení sucha. Bohužel by to chtělo aspoň týden v kuse mírný déšť aby se situace zlepšila. Záleží kolik se stihlo vsáknout protože zde u nás roviny zabírají pouze tak 20% jinak samé kopce.

73
# 21.08.2022, 09:26

U nás přes noc napršelo 40 mm. Bohužel jsem to celé zaspal, ale liják to musel být pořádný. Byli jsme na samotném okraji mraku, stanice ČHMÚ 3 km na jih má 30 mm.

378
# 21.08.2022, 09:27

Čáp83
A další příklad z praxe..z konkrétní lokality..Díky
Ano, takhle to chodí, takhle je to na mnoha místech, lokalitách se schopností přijímat a zadržovat vodu v české krajině...čím více kopcovité, tím hůř..

10
# 21.08.2022, 09:32

Mě skoro všechno minulo hned 7 km od nás mají 8× více srážek než já mám 11mm

147
# 21.08.2022, 09:34

swan1
tak jak byste to dělal vy... jen tak prostě jak byste zoral 15hektarove pole..
vtipné je to že bez zemědělců by všichni chcípli a ještě se budou pomlouvat xdddd to je k smíchu copak zemědělec může za déšť? ne. jo a na konci léta se většinou už strniště zaorává... (myslím soukromé)

prostě ano většinou to tak bývá že se z kopců válí voda :D:D

109
# 21.08.2022, 09:35

Tak u mě kolem těch 30 mm, další nášup dnes a v pondělí a to bych už řekl, že zatím stačí. Snad si počasí něco schová taky na listopad.

17
# 21.08.2022, 09:40

swan1
Ano pokud se nezačne s opatřeními pro zadržení vody v přírodě tak situace spodních vod se jen tak nezlepší když například u nás z těch 70 mm mělo nějaký význam tak 10 mm což je dobré akorát na trávu a ne na doplnění deficitu spodních vod který je u nás extrémní. Třeba po dvou měsících posekám zahradu :)

378
# 21.08.2022, 09:43

Kokos342
Vtipnej si ty :D Není zemědělec, jako zemědělec , lesník, jako lesník a nemám na mysli ty lidi v traktoru, ale lidi co s vedoucích míst řídí ten způsob hospodaření..,
A znám některé soukromé zemědělce, fakt frajery, kteří u práce myslí a pro zemědělskou krajinu jsou přínosem..
To bys čubrněl, jak se dá dobře hospodařit jak s vodou tak s náhlým silným deštěm i třeba v tak suchých oblastech, jako je České Středohoří.. Zajeď se někdy podívat třeba do okolí Milešovky, hospodaří tam na stovkách ha můj kamarád z vojny, nějaký Dan Pitek..
Za 20 let tam v suchém Středohoří vybudoval doslova zelenou oázu, protože u té svojí práce myslí, myslí na budoucnost krajiny...

1003
# 21.08.2022, 09:46

swan1
Přidávám k diskusi o vsakování příklad od nás tady to dalo nějakých 40 mm, ale v Brdech, kde pramení oba místní potoky, tak i přes 100 mm. A to už vsáknout všechno nejde. Takhle vypadal potok nad Blatnou včera odpoledne a takhle ve čtvrtek dopoledne. Přidávám ještě aktuální situaci ve městě, dole pod mostem je zatopená cesta (nic vážného). Ještě před 48 hodinami, z téhle kamery nebyla voda prakticky vidět.

Naplněný potok v sobotu odpoledne
To samé místo pár desítek hodin před
Aktuální situace z webkamery
42
# 21.08.2022, 09:47

Připojuji se k diskuzi k zemědělcům. Musím říct, že mě jeden zemědělec pěkně nasr**, ale ani ho neznám. Byla tu polní cesta, úplně krásně hladká dlouhá asi 3 km, na kole se tam jezdilo jak po asfaltu. Kolo se krásně rozjelo samo z kopce. Tak to bylo léta, ale jeden zemědělec celou cestu bezohledně rozvoral. Je to nenávratně zničený, samý hrbol a nerovnost. Na kole se projet dá, ale pořád to drncá jak zbíječka a jede se pomalu. Musel bych mít kolo za 50 000 Kč výš s kvalitním odpružením, abych na tu cestu někdy ještě vjel.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.