Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Převážně slunečno a po chladném ránu odpoledne většinou přes 20 °C

Diskuse o počasí Zvlněná studená fronta a tlaková níže od 18.8.-20.8.2022

42
# 20.08.2022, 00:45

Aidamko1
Ano souhlasím. Ono se to docela dost mění ty bouřkové parametry i pár dní-den před. Pro Moravu odhaduji plošně 50-150 mm srážek celkem čtvrtek - pondělí.

Já už jdu teď fakt spát. Podle radaru je tu vysoká pravděpodobnost, že ještě hodně zaprší. Má to zajímavý vývoj.

Jsem zvědavý na ráno. U těch Rokycan se ještě vyšplhají, protože tam pořád prší. Dnes je to mazec podle očekávání, ale myslím i nad očekávání.

PS: Už začalo pršet i v Mokrosukách. :D

80
# 20.08.2022, 06:29

Na Plzeňsku nemalé místo hodně přes 100 mm srážek a sotva se to tam dostalo na 1SPA... tolik k diskuzi o tom, že vyprahlá půda nic nepojme... :)

# 20.08.2022, 06:31

Ondra83
To je stejné malý místo furt, je to lokální, navíc jestli jste tam byli na suchu jako celá ČR tak těch 100mm máte akorad..
My by jsme potřebovali už tak 200mm aby v řekách začala téct vubec voda už :D:D
V okolí je 40mm a dál je skoro H.

274
# 20.08.2022, 06:34

Ty JČechy jsou prostě na srážky magnet a o východ nemám strach, tady z nejzajímavějšího srážkového přídělu za dlouhou dobu samozřejmě vůbec nic, ale ještě neházím flintu do žita.

Zase pecháček
# 20.08.2022, 06:39

U nás furt čistá nula a širokodaleko taky. Mazec
Ono jestli se to pak z té Moravy začne vracet, tak se z toho deště pak ještě po....

274
# 20.08.2022, 06:42

Ondra83
Jak která půda, v rámci celého povodí určitě pojme více úplně suchá, protože počítáte koryta a vodní toky, zemědělská pojme relativně dost, protože je po sklizni a často u nás už i zryto, ale tvrdá lesní pojme z přívalové bouřky minimum, takže záleží na typu srážek (celodenní...) a typu půdy (lesní, zemědělská, zastavěná...) a jejím momentálního stavu (kvalita + zhutnění + zpracování). Třeba to někdo rozebere ještě detailněji z jiného úhlu.

80
# 20.08.2022, 07:01

Yurri
Tohle chápu, ale z hlediska složení krajiny jsou podstatné lesy, louky a zemědělské plochy. Zbytek zabírá nepodstatnou plochu. To všechno pojme dost za skoro každé situace, když není tlak na extrémní čas. To už pak problém je (svažitá místa), a z toho jsou přívalové povodně, tady souhlasím.
Ale představa, že když 2 měsíce neprší, tak normální les skoro nic nepojme, mi nedává smysl.

48
# 20.08.2022, 07:03

Tak kde je ten celodenní déšť pro východ? Jo aha, modely po přepočtu vše vymazaly. :D:D
Z celodenního deště je 28°C a polojasno. To je neskutečné, jak je to nepřesné.

80
# 20.08.2022, 07:05

Hurec
V předpovědi je do pondělního večera docela raketa na velké ploše na východě, co se kde smazalo?

42
# 20.08.2022, 07:16

Ondra83
To je úplně jedno, že byla "jenom" 1. SPA. Všechny ty srážky mají význam a sucho se zmírní, byť bude zase pokračovat. V době nového suchého klimatu budou všechny srážky úlevou a vítanou, jinak bude prakticky pořád sucho.

Na to že jsou ranní hodiny, tak jsou stále lokální výrazné intenzity bez pohybu a nový ALADIN to trochu přepočítal...


zdroj: hydro.chmi.cz


zdroj: ALADIN ČHMÚ


zdroj: ALADIN ČHMÚ

Takový ARPEGE se s tím nemazlí a dává ještě v celé ČR plošně hodně srážek.

zdroj: wetter3.de

274
# 20.08.2022, 07:21

Ondra83
Normální les už neexistuje, já u sebe nemám už vlastně žádný, jen zhutnělou krustu a nějaké remízky, stromy fungují jako vodní pumpa a když není co pumpovat, tak změť kořenů ztvrdne na kámen a schopnost infiltrace klesá a problém pak je, že trvá strašně dlouho než se obnoví, v teplém létě to prakticky nejde, jsou na to výzkumy, záleží na složení lesa, svažitosti terénu.... tenhle borec je můj člověk, nekecá a maká:
https://www.lidovky.cz/domov/sam-byl-hrisnik-ted-v...

42
# 20.08.2022, 07:26

Sotva jsem to dopsal, tak se tu spustil silný déšť. Ze zelených odrazů je intenzita jak běžně z oranžových.

80
# 20.08.2022, 07:27

Yurri
Zajímavé, ale pořád bych to viděl tak, že v normálním lese voda zůstane, protože nemá kam odtéct. Sice nejprve leží možná v kalužích, ale postupně se vsákne. ČR je z většiny placka, takže tohle problém není.

Horské oblasti jsou na tom už jinak, a tam třeba chronický nedostatek sněhu určitě může zadělat na rozsáhlejší problémy do léta, protože čas na vsáknutí srážek je velmi omezený.

80
# 20.08.2022, 07:28

aura_33
Však já to myslel pozitivně, že voda evidentně zůstala většinově v krajině.

42
# 20.08.2022, 07:35

Ondra83
Já to myslel taky pozitivně, ne že bych oporoval.

380
# 20.08.2022, 07:36

No a zase je ,,pan zeměpisec,, úplně vedle..:D
V oblasti o které tu byla řeč napršelo cca 4x méně, než dle Iconu mělo..
Bavili jsme se tu s redakcí o uhrnech 60-100 mm na řekách napájejících Berounku..
řekách, které primárně odvádějí vodu ze Šumavy a Českého lesa..a širšího JZ pohraničí..
Kdyby to, co spadlo od Rokycan k Brdům, spadlo plošně v kopcovitém pohraničí, a ne v rovinatějším Rokycansku a Rožmitálsku, které mají asi nejřidší říční síť v Čechách, byly by ty řeky na úplně jiných stavech...
Na Šumavě a v Českém lese spadlo cca 10-40 mm a to za dlouhý časový úsek a nikoli v přívalovém dešti..To fakt na povodňovou situací stačit nemůže :D
Kdyby tam vyšel ,,plán,, Iconu, byly by na inkriminovaných řekách 2. a 3. stupně, bez diskuzí...

42
# 20.08.2022, 07:43

swan1
Jenom takový malý detail: Musíš k tomu přičíst ještě čtvrteční vlnu, to je už 24-48 h zpět. S tím by měla tvoje "chudá" oblast najednou o dost víc.

Komentář k celkovým srážkám: Přijde mi, že jich je víc, než udávaly modely. Navíc se to prodlužuje. Teď to vypadá, že by mohlo něco být i v průběhu příštího týdne. Na mě to celé působí tak, že tohle bude nejvýraznější srážkové období roku a srpen trumfne i červen v celkových srážkách za měsíc.

hydro.chmi.cz
380
# 20.08.2022, 07:46

aura_33
Plus dalších ušmudlaných 10-20mm za 24 hodin, to je o dost víc? Vážně?:D

42
# 20.08.2022, 07:49

swan1
No tak to je relativní. Někde zatím nespadlo ani to a tam už je to do součtu...

# 20.08.2022, 07:52

aura_33
Jak kde jich je víc. U nás mělo napršet do sobotního rána 55mm a jsme na dvou mm. Takže za srpen máme 3mm.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.