Diskuse o počasí Vydatné deště 12. až 15. října
Mám jednu otázečku - u aktuálních srážek není prakticky žádný rozdíl mezi vyššími plohami (horami) a nižšími polohami. Ve většině případů tento rozdíl bývá patrný, např. i díky orografii. Dnes celkem fučelo, ale vyšší polohy mají stejně jako nižší. Proč je tomu nyní u této TN? Nedávno jsem četl, že je to díky .... ale už nevím čím to bylo zda je to výška mraků, teplota ... EDIT - myšleno při pohledu na srážky v Beskydech a okolí.
Kdyz se podivam na druzicove zabery Evropy, tak to vypada, ze vyraznejsimu postupu srazek na vychod brani ted TN nad Z Evropou, se stredem nad SZ Francii..
JZ proudeni na jeji predni strane to oslabuje a brzdi.. Docela prekerka..dve TN a Z CR v ,,mrtvem,, pasmu mezi nimi..
CHMI vydal update předpokládaných průtoků, na Odře se čeká opravdu maso, v profilu měrné stanice Svinov má atakovat 50letou vodu. U značného množství řek se očekává překonání 3. SPA, někde dost výrazně, už teď to nevypadá hezky. Trochu štěstím je, že na horách padá sníh, takže např. v povodí Ostravice nebo Morávky k tak velkým vzestupům nedojde, pokud by ale nastala situace, že by začalo do sněhové pokrývky pršet, mohla by být místy situace opravdu katastrofální.
andy206
Podle mě se výška dotuje oblačností a srážkami od JV a teď V a při zemi to sráží ten SZ vítr, u nás zatím mizerných 9 mm, ale aspoň něco. To podstatné je vidět na družici na SV Maďarska, je tam vidět otáčivý efekt TN, který do toho vnese trochu dynamiky a návětrný efekt znásobí srážky a vyzdvihne je později více k severu, i obyčejné návětří Vysočiny udělá divy, já díky tomu utřu.
Frantis95
Odra vypadá opravdu zle. Pokud to tak bude šlo by o největší povodně od roku 1997 na Odře. Podobně jsou na tom i další řeky v oblasti. I u nás na Bečvě už hydrologové čekají 3. stupeň. Naštěstí ne ale o tolik překročený jako na Odře. Mělo by to tady být podobné jako povodně v roce 2006, při nejhorším 1985, obojí je sice problém, ale voda by se nemusela dostat do obcí. Na Odře to vypadá hůř.
Petr75 - ano, souhlasím, v Jeseníkách pod Šerákem dolů na J, JZ to jde vidět. Možná i další místa na mapce by stály za diskuzi, kde kousek mezi sebou je rozdíl i dvojnásobný (zde je to spíše patrnou slabší intenzitou deště). Já měl zaměření více na Beskydy, kdy tyto dny není patrný zmíněný výškový rozdíl.
PS. ono je také zajímavý rozdíl srážek mezi městem Jeseník (dnes zatím 49 mm) a Šerákem (dnes zatím 18 mm). Přitom jsou kousek od sebe a v podobném směru jako směr srážek ...
Bohužel já očekávám, že s naším štěstím budeme ve srážkovém stínu a třeba oproti Praze budeme mít poloviční srážky. Jestli to bude dvacet milimetrů, budu asi rád.
A k vysvětlení radaru. Ty slabé barevné odrazy, které jsou modré či zelené je způsobeno tím, že nad námi ve výšce sněží a při dopadu na zem až teprve prší. Takové odrazy jsou v zimě hlavně a kdyby tahle stejná situace nastala v lednu, tak myslím, že by to byla sakra kalamita.
Už tu začalo pršet.Přesně podle předpovědi.
ota
Ta Odra vůbec nevypadá dobře.
Jsme v modrozelené barvě a prší tu docela hustě spadlo už skoro 10 mm a k tomu fučí čerstvý vítr a je zima jen 3 nad nulou ráno by mělo i sněžit, jinak Vysočina je aktuálně nejchladnější kraj teploty jen 2-4 nsd nulou a ve Žďárských vrších už sněží s teplotou jen 0-2 stupně
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.