Diskuse o počasí Vydatné deště 12. až 15. října
Tak bohužel se naplní nespíše to, o čem jsme teoretizovali v 2. diskuzi a to dost významné srážkové úhrny opět i v oblasti Beskyd. Naštěstí tento týden přinesl od pondělka přinesl jenom 9 mm srážek, takže hladiny řek klesly zhruba na úroveň 200 - 300 % DP. K těm kritériím v situaci, při niž je v Beskydech tak přesycená půda, tak si myslím, že by se kritérii vydávání výstrah řídit neměli a alespoň žlutou na 1 SPA tam hodit. Možná se to vezme jako celek a zítra se dá výstraha na úterý na 1 a 2 SPA. Bude platit, že čím nižší teplota tím lépe, protože pokud by spadly srážky na horách ve sněhu, tak by odtával postupně v průbéhu dalšího týdne a možná 2 určitě 3 SPA by se vůbec nevyskytly. Zatím mi modely dávají v pondělí okolo pouhých 7 C a v úterý dokonce jenom 5 C. Ve dnech se toto období shoduje s úterým 13.10. 2009 až čtvrtkem 15.10. 2009, kdy nad 500 m.n.m spadlo i přes 50 cm sněhu. Teplota v roce 2009 byla na Moravě o cca 2 až 3 C nižší než bude příští úterý.
F4
Obávám se, že u Vás nespadne ani 10mm, ten srážkový stín v Podkrušnohoří dokáže být dost urputný, pro příklad přidávám mapku z června 2013.
Tady na Kladensku a Mělnicku čekám, že spadne buď 30-50mm nebo 50-70mm za celý příští týden (podle toho jak se bude vyvíjet ta níže).
Už teď to vypadá, že podzim bude srážkově hodně nadprůměrný, za říjen mám už 24mm (průměr 32mm), uvidím co listopad.
aura33
No tenkrát byla jiná situace, den předtím a den potom pršelo dost. Srážky v tento šly od SZ a proudění také SZ, což je úplně nejhorší možná kombinace. Teď půjdou přeci jen od V/SV, což je trochu jiné a dává to větší naději, i když proudění bude stejné. Záleží tedy na několika faktorech - směr postupu srážek, směr proudění, rychlost proudění a nakonec přesná poloha středu TN. Jinak ten obrázek krásně ukazuje, že už tehdá pršelo nejvíc v jednom z tradičních pásů.
Tak pokud se předpověď zásadně nezmění, vypadá to, že větší nápor srážek dostane východní půlka ČR, než západní půlka ČR. Ani se tomu nedivím.
Přidám mapu modelu ICON, GFS a ALADIN. Tyto tři modely se shodují.
Srážkové stíny jsou patrné pod Krušnými hory a Krkonošemi.
Určitě zajímavá situace, připomíná to konec září. Druhá velmi výrazná níže po ani ne měsíci.
In-počasí
Rekordní srážky za říjen na některých stanicích...
On celý letošní rok směřuje pomalu k rekordům.
Únor, červen, srpen, září, říjen..... kupí se jeden výrazně srážkový měsíc za druhým. Napište na konci roku pak nějakou analýzu (článek) srážek za letošní rok, díky.
Myslím, že by to lidi dost zajímalo, když byly předtím suché roky. Letošní rok je už docela rarita. Aby mě někdo nevzal za slovo, tak samozřejmě záleží na regionu, ale průměrně za celou ČR je srážek opravdu hodně.
aura33
Dlouhodobě u srážek především vzrůstá jejich nerovnoměrnost. Zjednodušeně to znamená, že ročních srážek je několik desítek let zhruba stejně, ale v podstatě velká část jich spadne v jednom nebo dvou měsících a potom je dlouho sucho. Častěji se vyskytují také přívalové srážky, pro které je opět také typická nerovnoměrnost (a to jak časová, tak geografická). Dříve také nerovnoměrnost srážek třeba na jaře vyrovnávalo jarní tání sněhu z hor, ale ten poslední roky v podstatě zmizel.
aura33
Stín pod Krušnými ano, ale těsně pod nimi hlásí Aladin pěkné srážky podobně jako minulou situaci, kdy to vklíněné návětří bylo mezi hřebenem a podhůřím. Moc tomu nevěřím, třeba to ale bude způsobeno silnějším prouděním, jak jsem uváděl ve spojitosti se srážkovým stínem.
Ten výhled pro další 3 dny je hodně nebezpečný pro nás tady na východě. Půda, lesy, pole ... to vše je velmi silně nasyceno po předchozích vydatných deštích za posledních cca 14 dnů. Řeky budou rychle stoupat, pokud spadne denně 30-40 mm. GFS stále drží celk. sumu až 100 mm další modely 60-90 mm. Asi nebudu sám, který se bude modlit, ať těch srážek je méně a nebo lépe, ať se posunou na západ (uvidíme, kama přesně půjde TN). Takto deštivé září, říjen nepamatuji.
Shrnutí září zde na V, SV je pak zde - http://www.infomet.cz/index.php?id=read&idd=16...
F4
Ooo, jen ziram a s chuti ctu velmi vecnou a hlavo-patnou diskuzi dnes v tomto vlakne, o situaci ktera nastava, ale i o situacich minulych, moznych pricinach srazek-nesrazek, bez zasekle dlouhohrajici desky horkych narku a kleteb..
Urcite nesouhlasim tedy s tim(aura33), ze co se deje v CR posl 2-3 roky s pocasim a rozlozenim srazek je jen jakasi nevysvetlitelna souhra nahod atd..
Na to je to moc pravidelne a stejne se opakujici.. Tradicni srazkove pruhy a naopak tradicni nesrazkovy pruh Z, SZ od Prahy..
To jiste neni nahoda a nekde mezi rovnobezkami a poledniky to jiste vysvetleni ma..
K srazkovym stinum.. Casto nejde jen o stin zpusobeny nejakym pohorim, ale i smery a dynamikou pohybu vzduchovych hmot v ruznych oblastech, castich front, TN, vyskach atmosfery, ktere se navzajem ovlivnuji a mohou zpusobovat prave to, ze srazky se nekde zastavuji, jinde obchazeji, slabnou, zesiluji.. Srazkovy stin projevujici se v nasi oblasti pozorovani muze mit casto pricinu nekde uplne jinde.., klidne desitky i stovky km daleko..
Je to vse myslim hodne, hodne slozite na to, aby to slo vzdy presne predpovedet i vysvetlit..
Ale urcite to neni nahoda.. Je to jen neco, co casto nedokazou spocitat ani modely, ani odhadnout a predpovedet lide..
A snad i proto je pocasi tak zajimave sledovat..a zkouset prijit tem vecem na kloub..
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.