Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Dnes už se objeví srážky a hlavně na západě přechodně chladněji

Diskuse o počasí Výběr meteostanice

9
# 17.08.2014, 16:47

A co jsem se teď díval podrobněji, tak stanice nabízí opravdu mnoho možností pro další připojování čidel, za to je fakt velké plus. Grafické provedení zobrazení v prohlížeči také. Pak je otázka, jaká data to tedy posílá na web, píší tam, že tam je i xml soubor, takže v podstatě v něm jsou ta data také, takže stanici by mohlo jít připojit. Určitě bych se zeptal, jestli rozhraní prohlížeče, kde se data ze stanice zobrazují, tak jestli má implentovaný FTPčko. Aby šla data posílat i jinam na stránky o počasích, jako třeba WU, PWS a další zahraniční. Pak je třeba si uvědomit, že vzhledem k tomu, že se jedná o stanici připojenou přes IP, tak je potřeba mít veřejnou IP adresu (ta něco stojí, každý provider má jinou cenu, mě by stála 70korun měsíčně. Když bych si to spočítal, tak by mě to vyšlo po pár letech stejně jako meteoserver a potom i dráž. Jinak co jsem psal v příspěvku výše o senzoru teploty, tak na tom musím zatím trvat, určitě by stanice vyžadovala mnohem lepší stínění, to si buď uděláte sám, nebo koupíte, tady by prostě hodnoty byly pravděpodobně o dost vyšší než by bylo reálné (je to subjektivní názor na fotky). A když už jsem u toho, tak na škodu by nebylo změnit srážkoměr, protože tento bude mít vyšší ztrátu srážek, budou se odrážet od záchytných stěn. To je zatím vše, co k tomu tak mohu říct. Něco si z toho vyfiltrujte a hlavně se ptejte prodejce, ať pak něčeho nelitujete ;-)

293
# 17.08.2014, 23:04

Filips
Budu moc rád, když mi poradíte. Já tomu totiž moc nerozumím a sháním online zobrazení hlavně kvůli tomu, že jsem několik dní v týdnu v Praze a tedy nejsem stále doma. Našel jsem nějaké odpovědi co se týče připojení a přesnosti.

9
# 18.08.2014, 17:25

Tak píšou tam, že XML tam je, takže v připojování stanic, tam bych problém neviděl a kromě toho je tam nějaké API, které umí posílat data do většiny serverů. Většina serverů si to pak dokáže z toho načíst. Dále píší, že nemusíte mít ani pevnou veřejnou Ip adresu, no nevím jak to pak funguje, ale předpokládám, že router asi nebudete umět nastavit takovým způsobem, aby z něj byla vaše stanice viditelná (myslím ty její budíky a tak), takže furt tu je to XML. Nebo jsem z toho vyčetl, že data se automaticky pošlou na jejich stránku, takže budou tam...Takže co zbývá - problematika připojení částečně odpadla, ale určitě pokud budete chtít vidět to krásné grafické rozhraní, tak buď si budete muset pořídit IP adresu, nebo budete muset být natolik zdatný, aby jste si na routeru vytvořil něčím přístup (já to neumím, takže v tom neporadím). Pořád však přetrvávají moje otázky, nad provedením senzoru teploty. Nebylo by na škodu si od prodejce zjistit, jestli mají nějakého klienta, který stanici připojil k internetu a je viditelná s tím prezentovaným grafickým rozhraním - pak byste se zeptal, jak to provedl.

293
# 26.08.2014, 15:23

Filips
Tak jsem se dotazoval emailem na tu stanici a odpověděli mi toto:

Dobrý den,
Pokusím se odpovědět na Vaše otázky postupně po bodech:

1) Ano chápete to dobře, ethernetový kabel z meteostanice vede do PoE adaptéru, který se zapojuje do zásuvky 230V a z něj vede ethernetový kabel pro zapojení do switche, routeru apod.

2) Veřejnou IP adresu není potřeba mít, po registraci je možné zakoupenou meteostanici jednoduše synchronizovat s portálem www.meteo-pocasi.cz kde lze sledovat rozhraní meteostanice odkudkoliv přímo na našem portálu stejně jakoby jste se připojoval přímo lokálně na meteostanici z domácnosti. Synchronizací s portálem můžete využít i další doplňky portálu jako miniaplikaci na plochu pro Windows Vista,7,8 , vložení baneru se stavem počasí na případné vlastní webové stránky, atd. Více informací o doplňcích portálu lze získat na adrese: http://www....
Meteostanice samotná umí ukládat naměřená data až po dobu 10 let, v případě synchronizace s našim portálem se naměřená data ukládají i na portál.

3) Protokol xml a případně i podporovaný ModBus slouží primárně ke komunikaci meteostanice s nadřazenými systémy (ovládání meteostanice, odesílání dat na vlastní servery viz. manuál Integrace meteostanice do nadřazených systému na adrese http://www.me...meteostanice/). XML lze využít i u novějších verzí excelu, ale při synchronizaci s portálem lze využít export naměřených dat do formátu CSV, které je pro práci v Excelu pohodlnější.

4) Senzor teploty je chráněn radiačním štítem. U měření teploty (+ vlhkosti) si lze na meteostanici nastavit měření aktuálních hodnot, nebo sledování trendů (plovoucí průměr měřených hodnot za 15min).
Senzor srážkoměru má přesnost 0,3mm na překlopení vahadla. Při dlouhodobém měření úhrnu srážek jsme nezaznamenali na našich meteostanicích žádnou vyšší ztrátu srážek, avšak v případě velmi nepříznivých povětrnostních podmínek je možné, že může dojít k ovlivnění měření.

V případě jakýchkoliv dalších dotazů mě neváhejte kontaktovat.

S pozdravem Petr Macek

WANET s.r.o.

9
# 27.08.2014, 08:09

No tak se v tom pomalu ztrácím. V odpovědi je, že xml soubor slouží pouze pro komunikaci se stanicí a pro odeslání dat na vlastní servery. Tady trochu tápu - tím vlastní, je myšleno asi jenom ten jejich server. Pak by to bylo stejné, jako u jedné společnosti,, která má obdobný princip. Jenže pak si ta data už nikdo jiný nemůže přebírat, kromě jejich serveru, kde si to zobrazíte. A vy asi chcete, aby to nebylo jen na jedněch stránkách. No jinak, kromě toho, že stanice nemá zobrazovací jednotku, tak si vy osobně data když vypadne proud, internet, neprohlédnete (výhoda zobr. jednotek). K tomu radiačnímu štítu - dobře se podívejte, jak štít u stanice vypadá. Já tam příliš velký rozdíl, oproti WH1080 r. štítu nevidím. Je to slabé stínění.

Přidávám i odpověď z jiné diskuse zde na foru, kde se říká úplně shodná věc, kterou jsem také tvrdil ohledně srážkoměru:
Teofil
WH stanica nemá dobre vyvýšené steny zrážkomera, a má nevhodný tvar. Pri silnom daždi sa kvapky odrážajú preč, pri silnom vetre sa zase vyfúkajú. Dosť amatérov si spravilo vyvýšenie tej steny nejakým plastom. Ja som to osobne skúsil a medzi analógovým zrážkomerom a stanicou WH bol rozdiel max 0,6 mm.

293
# 28.08.2014, 00:05

No jasně, že chci dát tu stanici hlavně sem. Můžu se zeptat, jak funguje ten meteoserver, kdybych si pořídil klasickou stanici (třeba Davis). To bych si taky musel udělat webovky, kam by to chodilo a ještě je nějaký weatherlink program a bez něj bych to nemohl zpracovávat? Nevím, zda bych to dokázal zapojit.

9
# 28.08.2014, 09:15

Meteoserver stahuje data z meteostanice. K tomu je teda potřeba weatherlink, přes který se data stahují (slouží k logování). Na serveru si vygenerujete vlastní grafy, s hodnotami, které chcete mít v grafu. Je tam zobrazovací část WD Live, což je flash aplikace, zobrazení aktuálních hodnot po 1 minutě. Data odesílá na servery, které jsou přednastavené (jako wunderground, awekas), pak generuje i soubor formátu clientraw.txt kde jsou vaše aktuální data v intervalu, který jste nastavil. Tento typ souboru si pak můžou přebírat stránky o počasí jako je in-počasí. Pokud bude výpadek proudu, tak po obnově server data přepočítá a stáhne (taky záleží na intervalu ukládání dat na stanici, pozn. chvíli to trvá). Pokud vypadne jen internetové spojení, tak není co řešit, data jsou ukládána stále na meteoserver,jakmile se internet obnoví, tak přes ftp se odešlou aktuální hodnoty. Webové stránky si můžete vytvořit sám a nebo lze použít existující šablony. Pokud samozřejmě nechcete meteoserver, tak stačí využít pc v domácnosti, pokud máte nějaké menší, které může běžet nepřetržitě - tam stačí mít určitě weatherlink pro připojení k pc přes usb, a pak použít programy jako weather display, nebo cumulus (obojí mají předpřivané webové šablony). Pokud se podíváte jak to mám dělané, tak mám meteoserve DC01,s aplikací WD Live a grafy jsem si nastavil vlastní. Stránky jsem si také vytvářel přes program, což je pak poznat na html kodu, že je takový prasácký :D, ale běží to a kromě IE se stránky zobrazují stejně. Samozřejmě tím nezavrhuji tamtu stanici, jenom tam vidím nedostatky.

293
# 28.08.2014, 21:31

Asi si spíš pořídím tu Davis. Meteoserver si chci pořídit z toho důvodu, že jsem doma hlavně o víkendu, takže ne pořád. Snad to pochopím, jak to funguje. Vy asi počítačům dost rozumíte. Koukal jsem, že lze jednotlivé komponenty oddělit. Asi k tomu dávají i dostatečnou délku kabelů. Mohu se zeptat, na kolik Vás to vyšlo. Koukal jsem, že to prodávají jako celek asi za 26 000 Kč.

157
# 31.08.2014, 12:17

davisku sem pořídil myslim za cca 21 500 s weatherlinkem, asi nejlepší řešení co je dostupné za "rozumnou" cenu

9
# 31.08.2014, 12:59

No ale pokud to potřebuje posílat na web, tak weatherlink nestačí, buď meteoserver nebo pc. To už nevím, jak to pak máte řešené Radime.

157
# 31.08.2014, 13:19

neposílám to, ale přes weatherlink to jde

# 19.11.2014, 20:36

Dobrý den, mám dobrou stanici, ale jen tak pro sebe.
Pokud bych chtěl stanici která dá informace i vám na stránky in-počasí, jaká je dostačující aby se se mnou někdo bavil a co vše potřebuji?
Děkuji

293
# 19.11.2014, 20:50

Dnes jsem koukal na meteoshop a byl jsem nemile překvapen. Chci si koupit Davis Vantage pro 2 a ze 16 900 Kč minulý měsíc už stojí 18 500 Kč. Docela špatná strategie před Vánocemi.

9
# 21.11.2014, 10:23

Divoch Novohradský
Jakou stanici tedy máte, když se zároveň dotazujete, jakou byste měl mít?

9
# 21.11.2014, 10:27

Milan
Milane je to tak, jak jsem si přečetl tvůj příspěvek tak jsem se hned díval na jedno z čidel, které bych si rád pořídil. Normálně stál UV sensor 10tisíc, nyní už stojí 12 tisíc.Pro tak výrazný cenový skok nemám pochopení. Možná vyprodali již zásoby z doby, před oslabením české koruny vůči dolaru...

Spíš mě i štve to, že když jsem v roce 2012 kupoval Davisku, tak jsem kupoval nějaký model, který se výraběl do roku 2006 a ne novější. Soudím jen dle toho, že do mé stanice nelze nahrát nový firmw. 3.6 ale pouze 1.9 a ta se nahrává do starších typů.

293
# 21.11.2014, 11:02

Já jsem koupil včera stanici Davis Vantage pro 2, která zdražila o 1500,-, ale v akčním balíčku zatím nestoupla a zůstala na 26 000,-. Zvlášť nyní stanice+server+weatherlink vychází na téměř 30 000, což předtím nebyl takový rozdíl a obávám jsem, že zdraží i ty balíčky. Proto už jsem raději neváhal.

# 24.11.2014, 23:16

Dobrou, jenom né která by šla připojit na internet...

9
# 26.11.2014, 16:08

No dobře, tak pokud chcete nějakou připojit, tak hodně záleží jakou o tom máte finanční představu, jestli do toho nechcete cpát příliš peněz, tak se budete nejspíš rozhodovat mezi Fine offset stanicema, které se dají pořídit za 3tisíce. Ovšem pokud si nevyrobíte vlastní radiační štít, tak jsou měření dost nepřesná. Další věcí je, že mívají poruchy.

# 26.11.2014, 16:57

Filips
Moje stanice tenkrát stála necelých pět tisíc. Má tři čidla, srážkoměr, měření větru, který mám v šesti metrech. Jinak čidla mám na místech pro co nejpřesnější měření.
Já jsem se stanicí spokojený, měří dobře a dá se říct i přesně, neboť to srovnávám i s lihovým a rtuťovým teploměrem a vše se schoduje.
Počasím se zabývám už přes třicet let, a dost přesně dokáži i pro tuto oblast počasí předpovídat. Také jsem zemědělec a původně vyučený zahradník, tak potřebuji znát počasí a vědět, kdy sekat a sušit seno.
Počasí si denně zapisuji a porovnávám s jinými roky.
Jde mi jen o to a trochu uvažuji i o tom že bych počasí propojil s internetem a posílal to sem, ale také si říkám zda to má nějaký smysl. Vždyť na to jsou jiní a já to mohu posílat jen tak, tak jako doposud.
V internetovém obchodě na těchto stránkách se mi zdají ty stanice nepřiměřeně předražené, ale taková je realita. A s jakou profi stanicí se se mnou bude někdo bavit je otázka.
Třeba ty americké někdy zlevní ale třeba taky ne.
A nějakou obyčejnou to zas nechci.
Hlavně dosti přesnou spolehlivou a funkční se vším všudy, minimálně jako mám doposud, ale aby komunikovala s internetem pro zasílání dat sem, pokud by o to byl zájem a mělo to smysl.

MX2
Avatar
0
# 06.07.2015, 20:23

Zdravím všechny,

rád bych si pořídil meteostanici a zasílal naměřená data sem na web. Nechtěl bych zatím investovat více jak cca. 5tis.Kč, stačí mě zatím sledovat teplotu, tlak, rychlost a směr větru, další čidla např. srážkoměr bych pořídil časem, také by jsem rád někdy později doplnil o kameru ( mám pěkný výhled na západ bez překážek horizont min 30km). Teplotní čidlo plánuji umístit na zahradu, ostatní na střechu na anténí stožár(cca.12m od země). To teplotní čidlo bude muset být bezdrátové (vzdálenost cca. 15-20m) ostatní mohu propojit kabelem. Zobrazovací jednotku v zásadě nepotřebuji, stačí když se budu moct podívat na PC či tabletu, klidně přes webové rozhraní.

Předem děkuji moc za rady.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.