řekl bych, že někteří uživatelé zde narážejí na zimy, které byly teplotně podprůměrné a už jim nedojde, že to nebyla průměrná zima...
je potřeba rozeznávat pojmy
Nadprůměrná
NORMÁLNÍ
podprůměrná
zdá se mi, že pro některé je "zima" pouze nadprůměrná, když nemají 90 dní se sněhovou pokrývkou
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2024/2025
Kokos342
Otázka je, co v dnešní době znamená normální zima. Protože my se během zimy klidně ke 30 dnům se sněhovou pokrývkou dostaneme, ale její výška ani nemusí přesáhnout 10 cm a to je dost málo. Naopak klidně 10x za zimu napadne poprašek a roztaje ještě v ten samý den a dejme tomu 5x napadne do 5 cm a je to za 2-3 dny pryč. Více než 5 cm jsme tu třeba v této zimě měli jen jednou, na začátku prosince (maximálně kolem 8 cm) a i tohle bylo do 3 dnů pryč. A nad 10 cm tu už není každoroční realita, jako tomu bývalo kdysi.
zimník1
Jenže tady se bavíme o teplotním normálu. Neřešíme sněhový normál atd. Řešíme teplotní stránku zimy. Jinak třeba na takovou zimu 2019/20 tahle zima mít nebude. Maximum v tu zimu byl 1 nebo 2cm. Sníh tehdy vydržel vždy na maximálně jeden den, přičemž maximum nepřesáhlo 2cm. Pouhé 4 dny přinesly souvislou sněhovou pokrývku a to 12/13.12. a 18.1./19.1.
zimník1
Jo v tomhle s tebou souhlasím. Viz prosinec 2021, prosinec 2022 a 2023. Teplé zimy a bohaté prosince na sníh. Tehdy vydržel dlouho.
Marek_98
V té zimě 2019-20 byl první sníh tady až večer 12.12. Na teplé frontě napadl asi 1-2cm sněhu, nicméně druhý den odpoledne už byl sníh většinou nesouvislého charakteru. Pak si vzpomínám, že sníh napadl 18.1.2020 na okluzní frontě, ale to byly taky asi zhruba 2cm, které do rána většinou roztály. Pak už myslím, že sníh nebyl. Doopravdy velmi, ale velmi chudá zima na sníh.
Aidamko.
No, ať to bylo jakkoliv, musíme se podle mě připravit, že takové zimy v budoucnu prostě budou. Jediná šance, že by to dopadlo jinak, by podle mě byla ta, kdyby se nějak odklonil Golfský proud.
A oproti Žabovřeskám tu máme lehkou výhodu v těch kopcích okolo, takže možná zhruba těch 5 cm bylo, ale tak jako tak to byla evidentně velmi špatná zima.
zimník1
Však to ještě nastat může. Pořád jsme teprve v půlce zimy.
A abysme se shodli - listopad + prosinec teplotně průměrné, sněhově podprůměrné.
Jinak s tím prosincem to bude region od regionu, ta inverze byla opravdu pestrá. U nás musel prosinec skončit v těžkém nadprůměru, protože zatímco jiní bruslili, my měli v čase inverze +8, +10 i +13 stupňů (to bylo 30.12.).
zimník1
Těžko říct, co je hloupější..
Jestli tvrdit, že je něco tabulka, když si to ani neviděl..
Nebo prostě , že nerozeznáš rozdíl mezi tabulkou a psaným textem..
Obojí za moc nestojí..
Teplotní skok o 8°C v jednom dni není nic nezvyklého..
Já tu mívám i o dost větší denní amplitudy nebo teplotní skoky i během zimy vcelku běžně..
Marek_98
Proto se to rozděluje na SRÁŽKOVĚ a TEPLOTNĚ rozdílnou zimu. Teplotně je tato zima průměrná - v nižších polohách, srážkově je zima též průměrná, kdyby bylo více chladněji a a propadl by sem studený vzduch od severovýchodu, tak bych řekl, že by byla dekáda, která by byla srážkově podprůměrná, takhle díky teplým frontám od jihu, sice napadne pár centimetrů sněhu VŠUDE, ale za pár hodin se oteplý na horách a teplota v nížinách defakto zůstane nějakou dobu ještě pod nulou - u nuly a opět jsou z toho srážky, deštové - či z tajícího sněhu. Bohužel jsou zimy, kdy v nížinách je pár centimetrů sněhu a zázrak je, když napadne +- 20cm a vydrží nějakou chvíli, převažuje zde západní proudění - tedy teplé proudění od Atlantiku, ale to sám moc dobře víš. Upřímně ono ani v Alpách není moc sněhu, silně podprůměrný se sněhem, hlavně tedy v nižších polohách (pod 1000m). U nás je alespoň průměrný stav sněhové pokrývky na horách (zejména Šumava, Krkonoše)
Ten výlev studeného vzduchu do S. Ameriky přisuzují místní odborníci čemu prosím?
Je to snad ještě z té podkovy, jak byl PV v takovým tvaru protáhlý až pomalu nad USA?
Říkali jste, že anomálie PV se u země propíšou až tak za 2 týdny.
Stejně to je mazec. Tam jsou zralí na uhelný prázdniny a my se chystáme na další inverzní "teplo".
Dejvas
No ono je to složitější. Může za to vortex, jednak polohou, ale faktem, že troposférický polární vortex je oslaben, takže pak je ta odezva do nižších hladin tak výrazná pro USA. Jinak ano, tím že je PV přes více hladin (horní vrstva troposféry a stratosféra) tak existuje stratosférický a troposférický polární vortex. Jde o ten samý jeden vortex, jen každý je v jiné hladině. Aktuálně je troposférický polární vortex velmi slabý, což se projevuje na těch vlnách zimy do USA.
Jo ty anomálie se propíšou tak během 2 týdnů, ale je pravděpodobné, že spíše směr Amerika. Zatím tedy.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.