Aidamko.
V únoru 2021 se tu i založilo téma na oteplení,pokud se nepletu , 5 dní před situací (myslím, že to byl aura)
Tady na JZ dávaly ECMWF a ICON teploty i přes +10°C.
Pak následující den, pouhé 4 dny před, se všechny modely přidaly ke GFS , který predikoval jako jediný ledový vpád týden dopředu..
Následující týden tu stál za to, noční teploty i
-15/-20°C..
Takové scénáře se dějí ale už výjimečně..
Diskuse o počasí Jaká bude zima 2024/2025
ludvicek
Pardon za tu pitomou poznámku s rokem 2021, trochu jsem se nechám unést.
No nic, tak uvidíme co dál. Snad tedy chladnější počasí v předpovědi nakonec vyhraje, protože aby v zimě bylo jaro, příroda si neodpocinula a pak na jaře dojdou mrazy a vše zmrzne. To fakt ne.
Francois
Jj, správně správně.
Tak vypadá to, že mé včerejší prosby před spaním ke hvězdám se snad pomaličku naplňují ...
Jinak dle mých dat skončí prosinec v ČR s tepl. odchylkou cca +2,3 C od normálu 1981-2010 resp. cca +1,7 C od normálu 1991-2020.
palma, Aidamko - ta potvora PV nám má pořádně zesílit. A ještě nedávno to vypadalo nadějně na oslabení atd. Co je trošku horší, zesílení se má od druhé lednové dekády propsat i do hladiny 100 hPa, tzn. PV bude nahoře opravdu silný a snad nebude svou sílu propisovat dolů ... chtělo by se říct, klobouk dolů, co se další dny začne dít dole u Země v Sev. Americe a snad i Evropě (žádný vliv od PV).
A aktuální síla ledu na našem rybníku jsou cca 4-5 cm, což je dobrý základ pro to, co snad přijde
PS. dnes mé prosby směrem ke hvězdám budu opakovat (stále není nic jisté, resp. není vyhráno)
andy206
Já ty nahoře zase nějak uspím nějakým rozborem. Jak to pak včera večer najednou šlo u GFS s ochlazením. Nicméně u ECMWF je to poměrně krátké k rozebírání, protože tam se to liší hlavně v té nechutné potvoře TN nad Británií. To je prostě tak hnusná poloha. Nicméně i u ECMWF došlo s výstupem 12Z k mnohem lepší předpovědi. Vypadá lépe než ta 00Z. Sice na GFS nemá, ale dle mého je tam náznak, že i Ecák se pomalu začíná držet chladnější varianty. Extrémem do tepla byl včerejší výstup 12Z, dnešní výstup 00Z byl přeci jen mírnější a aktuální dává víceméně po 9.1. opět výraznější ochlazení.
Nicméně dalším problémem je blokace v severním Atlantiku. Mezi modely jsou rozdíly extrémní.
GFS
ECMWF Hres
¨
CFS
ECMWF AIFS, tedy model vypočtený umělou inteligencí.
No a teď babo raď. Vše se bude točit na tlakové výši nad severním Atlantikem. Prostě neznámá pokračuje. Ačkoliv pro zimu jsou to 3 ku 2.
Aidamko.
UKMO sice nevidí tak daleko, ale na 120-168 hodinách tam taky žádnou takovou výši jako GFS nemá. Dokud nebude shoda, tak prostě budu spíš skeptický. Nějakou zimou to skončí, ale bez pořádné blokace na severu by to bylo mnohem složitější a kdo ví s jakou trvanlivostí. Hlavně ne inverzi, stačilo mi to teď. Zas se nedalo dýchat.
Aktuální ECMWF je sice teplý, ale... Podíváme-li se na jednotlivé běhy, tak hlavní a kontrolní jsou prakticky nejteplejší (9°C) a průměr je někde na nule. Což je zásadní rozdíl. Opět se ukazuje známé pravidlo nekoukat se pouze na hlavní výstup, ale jít do podrobna.
Bude to zajímavé sledovat...
Aidamko.
Ano, karty jsou zatím stále otevřené. Viz obrázky a srovnání GFS a ECMWF pro 05.01.
Velmi zajímavý je i ansáblový běh GFS ze 12.hod, na cca 08.01. je pořádný rozdíl OPER vs. CONTROL.
PS. ano, snad i uspání nám pomůže
andy206
I nový GFS z 18Z to drží bez změny, tak uvidíme co zítřejší výstupy. Nicméně si troufám říct, že zítra a ve středu ta začne mít reálné obrysy.
Tohle mi od minulých let chybělo. Prostě to sledování situace do poslední chvíle, kdy je reálná šance, že to vyjde (dokonce velmi reálná). Prostě paráda.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.