Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Ochlazení od 6.1.2024

379
# 08.01.2024, 15:24

ludvicek
Vzdálí, mrazy se zmírní a umožní to posléze přísun vlhčího vzduchu ze Skandinávie a šance na nějaký sníh, což by myslím celkem dost lidí tady asi uvítalo...

# 08.01.2024, 15:30

Ukončení současných mrazů před víkendem je jistota. Výstupy ještě tradičně budou oteplovat.
ČHMÚ má ve výhledu až +3, což bude u mě a mrazy u mě skončí. Swan1 bude mít max na 0 a bude mít to sněžení.

386
# 08.01.2024, 15:42

zimník1
S směji:D, počasí má novou kategorizaci, a to, jak bude u Zimníka a jak bude u Swana..už to tu pozoruju dneska od rána..apropo.. myslím, že mrznout bude i u Vás a to že minimálně v nočních hodinách..i o víkendu..;-), ale pobavil jste...

# 08.01.2024, 15:46

Je sakra rozdíl průměrná denní teplota třeba -8/-10° a nebo -2° takže je na místě mluvit o oteplení, které opravdu dorazí. Nicméně nějak moc nad nulu to nepůjde, možná opravdu pár stupňů v nejteplejších lokalitách. Ty chladnější lokality hlavně ve V polovině ČR dají možná celý ledový týden. Takže máme zde bez debat ryze zimní týden. Nějaké debaty o JZ expresu a nadprůměrných teplotách jsou zatím sci-fi.

Já osobně ale doufám, že nějaké kruté mrazy se už do výhledů nevrátí, protože co se týče topení tak je to už pak sakra znát když je taková zima a ovzduší na vesnicích musí v těchto dnech "stát za to". Při drahých energiích opravdu nějaké 2 týdenní arktické mrazy nepotřebujeme. Ale myslím, že na to je šance opravdu malá že bychom takové teploty jakou jsou tento týden pondělí - středa zažili v nějaké velké míře...

# 08.01.2024, 15:57

vážení možná se na mne budete zlobit, ale já bych obětoval výraznější mrazy v nížinách za výraznější sněžení na horách, tudíž vlhčí vzduch z atlantiku:cool: :snih: je to čistě ze sobeckého hlediska :D

# 08.01.2024, 15:58

JohnBattler
Konečně rozumný a konstruktivní názor. Ta definice je přesná. Je vidět, že posuzujete počasí celkově, a ne třeba jak máte před domem na zahradě nebo na poli za barákem.

379
# 08.01.2024, 16:01

To je zase novinek tady..:D
Tvl, že se v druhé polovině týdne bude oteplovat k lednovému normálu tu víme všichni už týden..
Žádný z modelů nemaloval -15tky do nevidím..
Ale dělat tu z toho JZ expres je opravdu příznak dětské umanutosti, velmi mírně řečeno.

JohnBattler
Ty chladnější lokality mají aktuálně v predikcích těch ledových dní 10-12 , i 2 týdny v kuse, ne týden.
Středoevropskému počasí jsou drahé energie nebo to, co si přeje teplomil nebo zimofil úplně ukradený..
Máme leden..a pak k dispozici ještě únor.., tak to zkusme překonat bez větších povyků a depresí..:cool:
Když se to vyřádí do března, bude pak duben -květen s minimem studených vpádů..

50
# 08.01.2024, 16:03

Aktuální pocitová teplota -18,5 °C.. a zítřejší ráno bude obzvlášť zajímavé. Už se těším. Teď mi tu při polojasnu a nějakých lentilkách sněží.. to dlouho nepamatuju. Je venku opravdu svěže.. a vítr všechny zplodiny z komínů rozfoukává. Jasně, oteplení nadohled, uvítám ho, v práci na šatně máme okolo 12 °C.. ani ty přestávky už nejsou nijak příjemné.. , tady ta zimní vložka mi bude dostačovat. Uvídíme co dál, možná se mrazy vrátí.. Mohl by ještě připadnout nějaký sníh. Topíme jako o duši.. -8,7 °C.

1903
# 08.01.2024, 16:05

U nás se za celý den teplota držela v rozmezí -9.8°ráno v 8.10h, až - 9.4° v 15.10h

8
# 08.01.2024, 16:08

JohnBattler
a ovzduší na vesnicích musí v těchto dnech "stát za to"

Teď je to už pohodička, ale taková doba než začala plynofikace ve větší míře, tak to bylo "žrádlo"

Oproti předpovědi Aladina se vyjasnilo. Uvidíme jak to bude pokračovat dál. Dnešní denní maximum -7,4 stupně.

# 08.01.2024, 16:10

paja n
A já jsem to vždy miloval tu vesnickou smakuladu z komínů, k tomu mráz a vrzajici sníh.

6
# 08.01.2024, 16:15

Po tom oteplení, kdy současná řídící TV nad Británií ustoupí se její výběžek přesune nad Grónsko a místo SV sem bude proudit SZ a možná i větší studené masy vzduchu než nyní, jestli studenější se uvidí. Je to daleko, ale mají to tam zatím oba hlavní modely.

379
# 08.01.2024, 16:20

xeno
Krásně, stručně a především objektivně definované současné výhledy.👍

# 08.01.2024, 16:25

Nezlob se na mě zimníku, piš si co chceš ale ty tvoje komentáře jsou takový výstřely do tmy jenom abys otravoval ostatní :D Když říkáš jak přijde od víkendu teplo, prosím zašli rozbor se synoptikou a podlož to něčím (aby to bylo aspoň zajímavé)a nebudu vůbec proti a ne ty tvoje yolo komentáře proboha. Jinak dnes tmax -5,7 aktuálně -7,2 při zatažené obloze. Jsem zvědavý, pokud se večer vyjasní, na ranní teplotu a jestli bude překonáno zimní minimum -18,7.

73
# 08.01.2024, 16:25

xeno
Anebo se ty studené masy ze severu zaseknou, celé proudění se přetočí a začne k nám proudit teplý Atlantik ze západu.:)

# 08.01.2024, 16:41

Adamsedlak
Na co bych ti přeposílal výstupy jednotlivých modelů a synoptiky, když sami nevědí nic a mění se jak fusakle. To si můžeš dohledat sám. Nevycházím z žádných modelů, grafů. Mám na to čuch a tak nějak vím a poznám jak počasí funguje. Není všechno jen o počítačích. A ne jednou moje odhady vyšly.

41
# 08.01.2024, 17:04

Tak dnešní maximum -6,1°C od rána jasno / skoro jasno. I přes sluneční počasí bylo pociťově dost chladno vlivem slabého větru. Nyní -9°C vcelku rychle se ochlazuje, jsem zvědav kolik bude ráno v 8:00, ale pod -13/-14°C to nevidím.
Jinak za mě lepší, když budou teploty kolem -2°C a bude sněžit, než -10°C a jasno. :) Tak to zatím vypadá od víkendu..

# 08.01.2024, 17:05

xeno
Je to tak vypadá to postupně na SZ...

Ovšem nepřestává mě udivovat jak velký rozdíl je když sem přiteče vzduchová hmota od SZ z oceánu a nebo od SV z kontinentu. Obě dvě vzduchové hmoty mají třeba -10°C v 850 hPa, ale dole se teploty liší opravdu razantně klidně i o 10°C. Takže pro nás je SZ opravdu mnohem lepší směr co se teplot týče a pro hory je ideální, že to přináší dost sněhu.

# 08.01.2024, 17:17

JohnBattler
SZ je kromě hor a podhůří pro většinu ČR na nic co se týče sněhu.

77
# 08.01.2024, 17:18

JohnBattler
Pro naši oblast SZ znamená jednoznačně teploty nad nulou min.pres den a srážkový stín. Takže bída. To už ten JZ je alespoň bohatší na vodu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.