Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Vydatné sněžení 1.12.-2.12

10
# 30.11.2023, 10:14

Peter Sedlák 1
Člověk by řekl , že ve tvém věku máš snad i něco v hlavě ...inu bohužel kde nic není ani smrt nebere 😅

41
# 30.11.2023, 10:14

Peter Sedlák 1
Určitě čidlo ovlivněno buď teplejší zdí domu, ovlivněno sluncem nebo tak. To je nesmysl. Byl jsem nyní v Teplicích, okraj města -3,5°C, ve městě -2°C. V Mostě atd to bude podobně. Jsem dost zastánce POUZE stanic, které provozuje ČHMÚ, nejpřesnější. Já mám "také" levnou - obyčejnou meteostanici, kde čidlo visí jen random venku u zdi baráku a teplota většinou je ještě o 0,5 - 1°C chladnější v reálu. :)

262
# 30.11.2023, 10:16

Zatím to vypadá, že by nám to nějakých 5-10cm hodit mohlo, což by už by bylo docela pěkné s tím co už tady máme.
Nicméně venku je nad nulou, tak snad ten sníh dnes během dne moc neroztaje:(

# 30.11.2023, 10:17

DavidD.
říká blud z brna, kde si není na co stěžovat :cool:

381
# 30.11.2023, 10:19

Po očku sledují družici..
Podle mě by tím hybatelem s rozhraním směrem k severu mohla být tato malá, nenápadná TN pod VB.
Ta to začne natahovat více k severu a pak už bude jen krůček k jakémusi šprajcnutí na JZ okraji Alp..
Momentálně rozhraní letí rychle v jetstreamovém proudění přes Alpy dál k východu a sněžit začne dřív než v ČR třeba i v takovém Maďarsku :D

Malá TN, která by měla začít později zvedat rozhraní více na sever
41
# 30.11.2023, 10:26

swan1
Koukám na to, ale ta níže u VB je zatím slabá, chtělo by to střed s 970hPa alespoň :D, defakto jen zrychluje proudění nad Alpy a dál na východ. A dle své dráhy (modelů) by se měla jen přetáčet na místě nebo pomalu na jih.. což je škoda, kdyby šla víc na východ, bylo by to lepší.
A ta Níže co má vzniknout v Alpách dnes večer, tak postup bude taky nejspíše na jih.. Scénářů je dost, vcelku zajímavé to sledovat jak každý model po 6hod dá úplně něco jiného než v předchozích simulacích. :pozor::D
V neděli se očekává vytvoření TV v prostoru Bavorska, nějaké srážky ještě může hodit proudění od SZ, ale spíše na horách.

1262
# 30.11.2023, 10:26

Všude jinde mrzne jen rady ne. Od rána je tu mozol a je už +0,7°C. V Děčíně prý už přes +2°C. Prý mělo být v maximech od - 3 do +1 to jo :D. Tady to poleze snad až k +4 :(.

381
# 30.11.2023, 10:30

LukasZH
Tak čidlo na zdi baráku je nesmysl..
Radiačně nechráněné taky, ať už je kdekoli..
Ty místní rozdíly jsou aktuálně velké, i tady v okolí..
V řádu desetin je to prostě jen tím, že ani žádná dvě radiačně chráněná čidla, ani dvě stejná, byť správně umístěná, neměří nikdy úplně stejně, byť bys je dal vedle sebe a je to v pořádku.
Větší rozdíly, v řádu stupňů jsou pak buď momentální situací, inverzí, orografií (typicky dolíky versus kopečky), různě namíchaným vzduchem a i to je v pořádku a správně..
Pokud se však dlouhodobě vymyká některá ze stanic v určitých situacích z průměru okolních, stejně nebo podobně situovaných, bude tam něco špatně..
Jiný možný spouštěč posunu rozhraní na sever tam aktuálně nevidím, než opravdu tuto malou níži..
Zřejmě se prohloubí...
Má na to čas do večera..

# 30.11.2023, 10:31

swan1
Přesně. Připadá mně, že to valí všechno moc jihem. Každopádně je to skoro alchimie aby se to dostalo k nám do CR:D vůbec se tomu nuchce.

381
# 30.11.2023, 10:39

zimník1
Musí se sejít hodně věcí, aby něco proniklo do té české kotliny .
Do Maďarska už to dorazilo..:D

# 30.11.2023, 10:41

swan1
Celkem rozumně vysvětleno. Protože podle LukasH, by třeba teploty tady na IN-počasí, neměla relevanci. Je tady hromady vlastníků kvalitních meteostanic, a velká většina měří plus mínus přesně. A to co tady někteří předvádí. Viz P.S. napíše, že většina WU stanic v Mostě má -1° až -2°C, ale on to z Bíliny vidí na průměr -3°C :D:D:D WTF?

172
# 30.11.2023, 10:42

TheRealStormCZE
Ale však v klidu. V Brně si není na co stěžovat. Venku -1,4, oblačno a k večeru by mohlo začít sněžit. Dobrý.

41
# 30.11.2023, 10:42

swan1
Kdyby ta níže nebyla u VB, ale třeba někde u Paříže, tak je to jistota no, pak by jen záleželo, aby sem nepustila teplý vzduch od JZ :D , btw. i ty srážky co jsou ted ve středním Německu by to posunulo až sem ke mně, ale v tom slabém střihu co je tam teď, se rozpadnou než dojdou k mé SZ hranici, ale tak ty máš úplnou jistotu, že u tebe sněžit bude, takže se můžeš "vysmát" jen mě, kterej doufá. :D:D

41
# 30.11.2023, 10:43

Lerak2
Kdyžtak si kontrolujte jména kdo co sem píše, já nic takového nepsal, díky. :)

381
# 30.11.2023, 10:45

LukasZH
Ono se to do večera nějak vyvrbí..
S těmi levnějšími stanicemi, mohou měřit vcelku přesně, důležité je správné umístění a pokud nemají opravdu kvalitní radiační kryt, což většinou fakt nemají, je potřeba přidat ventilaci k čidlu, to udělá strašně moc směrem k přesnému měření..
Osobní zkušenost..
Krom toho je tu i spousta uživatelů, kteří v rámci amatérského měření mají to nej, co je na trhu.. Stanice v řádu desítek tisíc Kč..
Lerák2
Ano, souhlas

# 30.11.2023, 10:47

Predators2
Tak to houbelec, nad nulou je skoro všude v Českých nížinách, tady je nyní +1,5 a vzhledem k tomu, že bylo nad nulou i včera odpoledne, už většina sněhu slezla. Modely ty teploty poslední dobou bohužel vůbec netrefují, neustále je tak o 2 °C tepleji, než předpovídají, je klidně možné, že se i zítřejší srážky v českých nížínách odehrají ve formě deště se sněhem nebo dokonce deště.

# 30.11.2023, 10:48

Velmi jednoduchý způsob jak říct jestli je nad nulou nebo ne: taje sníh ze stromů?:D

To jsou ale obrovské rozdíly tady, pochopitelně asi sever města bude pod inverzí s menší mlhou, tam všechny stanice -3°C a kolem 100W/m2 energie ze slunce ale co ten jih, teploty se tam rozcházejí. Některé stanice tam ukazují oteplení až o 4°C během 10 minut. Tam asi bude vliv slunce. Energie ze slunce na jihu i 250W/m2

No nevadí, je prostě na severu města -3°C a na jihu města 0°C.:cool:

Jinak se asi počká na odpolední modely a pak už jen satelit radar. Překvapit to může pozitivně podle mě.
MostMost
Tu mapu jsem chtěl právě poslat :D

No prostě je potřeba více ČHMÚ stanic. Tusimice mají -3°C. Jirkov má skoro -4°C, havran má -3°C, Doksany 1°C. Nj.

3605
# 30.11.2023, 10:50

Peter Sedlák 1
Jo taje fest, kape to jako blázen :D Chceš video? Podívej teď na ty rozdíly

# 30.11.2023, 10:54

Tady taky úplně dole uz jsme na 0

381
# 30.11.2023, 10:55

Tady zatím ok.
-4,1°C:cool:
JZ zatím chládek..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.