Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí První chladná epizoda nadcházející zimy 2023/24

33
# 12.10.2023, 22:16

Zatim se mi tomu nechce moc verit, a taky se to s kazdym vystupem meni skace to +- 5 stupnu a snih poruznu maze, ubira nebo pridava. ted tam mame na konci dokonce 2 ledovy dny a 11cm :!!:

Co tam ale je stabilne uz nekolik dni je to vyrazny ochlazeni.
No, zase jednou dost zajimava situace.

169
# 13.10.2023, 06:56

Pořád je to na ten příští víkend dost rozlitany, taky to klidně může skončit teplem. Jeden výstup tam je zima a pak že se ten studený vzduch zastaví u severních hranic, je to ještě daleko.

Ranní výstup
Půlnoční výstup
# 13.10.2023, 09:06

kuba
Vsazim na ranní výstup s tím, že se ten studený vzduch nedostane ani na severní hranice a skončí někde v půli Polska

148
# 13.10.2023, 09:58

zimník1
samozřejmě.. nezapomínej na to, že výhled modelů udává pouze trend počasí a ne přesné teploty.. pokud to ukazuje ochlazení, tak to ochlazení prostě dojde, ale intenzita bude ve výsledku samozřejmě a logicky jiná.

to samé oteplení - předpovídá oteplení na 10 dní dopředu = ukazuje to, že může nastat situace, kdy se třeba otočí proudění.

takže řešit výstup od výstupu smysl má, ale dávat příklad cm sněhu a přesné teploty je nesmysl

# 13.10.2023, 11:12

No nevím. Tady na inpocasi výhledy pořád oteplují. Nic podstatného už nevidím pro Brno. Takže jako obvykle

1
# 13.10.2023, 11:13

třeba být trochu realista. nejistota tam je obří, souboj tv nad portugalskem a toho vpádu. silně pochybuju, že se to nezastaví někde u hranic. nicméně by dle analogů měla padnout teplota do průměrů, takže nějaké ochlazení se uděje. nikdo nečekejte prosím 15cm sněhu, to je totální blud.

# 13.10.2023, 12:05

Kňuba
Ten prumer se určitě podaří. Nic většího nečekám a ani to na to moc nevypadá. Už se to realne
rysuje na prumer

64
# 13.10.2023, 12:11

Nám se to taky každým výstupem mění. Teď tam máme tu teplejší variantu s tím,že příští neděle 19:D toto pondělí +9, bylo tam i +2 . Tak se necháme překvapit, ale už mě ty výkyvy taky vůbec nebaví

379
# 13.10.2023, 12:16

Kéž by se ochladilo aspoň na ten průměr.. Dneska to v ČR opět ,,smrdí,, letním dnem.
Příroda už fakt neví co, dnes jsem pozoroval vrabce a rehky ve vesnici, jak opět začínají lézt do svých hnízd..
Přitom rehek je tažný pták a už by měl být pryč...

33
# 13.10.2023, 12:48

swan1
Za dobu mého pozorování od nás rehek odlétá (myslím odsud, z nížinaté oblasti) kolikrát až počátkem zimy. Tedy docela pozdě. Ale je pravda, že i vlaštovky tu občas máme ještě v listopadu.
---------------------------
Tady je zajímavý článek, kde autor píše, že někteří rehci-jedinci neodlétají vůbec (ve městech). :Dhttps://www.ifauna.cz/clanky/3518-rehek-domaci-evr...

379
# 13.10.2023, 12:49

Miriam
Tady na Šumavě a v Pošumaví bývají rehkové pryč většinou do konce září..
Tedy spíše bývali..:(
Uvádí se , že rehek z ČR odlétá od konce srpna do října. Jenže to mohlo platit tak do konce 20.stoleti. Dnes je to všechno jinde.
Dokonce už bývají i pozorováni jedinci, kteří v ČR přezimují, sice ojedinělé případy, ale děje se to..
Vy tam ještě teď máte vlaštovky?
A máte opravdu doložené pozorování z listopadu? To by byl extrémní úlet..
Ornitologii mám jako koníčka od dětství :)
Edit: Teď ten váš dodatek čtu, ano, je to tak s těmi městskými...

33
# 13.10.2023, 12:53

swan1
Podívejte se do toho odkazu. Mě také napadlo, jestli to u nás není nějaký ojedinělý extrém, ale zřejmě ne. Tady ovšem není město (a vyloženě během zimy jsem je zde opravdu neviděla).

379
# 13.10.2023, 12:57

Miriam
Vzácné bude spíše to přezimování, těch bude jen pár někde ve městech, ale co ty vlaštovky, listopad, tomu se mi vůbec nechce věřit . Vždyť už není pak takové množství hmyzu, které by je mohlo uživit...

148
# 13.10.2023, 13:00

swan1
u nás v Kravíně už nejsou a hmyzu tu je až moc ..

33
# 13.10.2023, 13:04

swan1
s těmi vlaštovkami je to nepravidelně. Někdy odlétají dřív, někdy později (myslím ty naše, máme ve stodole několik hnízd). Ani to snad úplně nezáleží na počasí (resp. mohou odletět dříve, i kdy že je ještě teplo, a druhý rok při stejně teplém počasí mohou ještě zůstat). Ani s následným vývojem počasí jsem nezpozorovala žádnou souvislost (jakože by potom třeba byla tuhá zima). Letos jsem poslední vlaštovku viděla před týdnem. Teď už tady nejsou.

379
# 13.10.2023, 13:05

Kokos342
Tak aby nebyli, hmyzáci, když venku je léto, to je jasný..
Já se v práci dostávám každý den do kravínů, vepřínů apod..
Po celém jihozápadě, a nikde už vlaštovky ani jiřičky nejsou..je to tak 2 týdny, co jsem viděl pár opozdilých, které ještě dokrmovaly mladé před odletem..
Miriam
Asi jsme tu rozjeli slušný OT..
Radši to stopneme;-)

22
# 13.10.2023, 14:29

No tak ranní výstup opět teplejší v poledne ještě teplejší tak aby vůbec nějaké ochlazení bylo,vůbec bych se nedivil že se to celé posune a bude zase :slunce:a teplo až do nevidím.
Nestojím o zimu,sníh a mráz na to je čas ale ten průměr už by to chtělo a takové stálejší počasí,tohle je děs.Aby každý den člověk zíral na teploměr než vyjde z domu,jestli vetrovku jo a nebo ne....😡

# 13.10.2023, 14:40

:Daby z toho nakonec nebyly teplotní rekordy.

273
# 13.10.2023, 14:41

Zachar
No hele já mám podle aktuální zdejší předpovědi na PÁ ráno -3 a v sobotu 9cm sněhu a další snad 4 rána na 0, to není teda moc teplá varianta, raději zavčasu přezouvám pneu hned druhý den po objednání než se to roznese.

172
# 13.10.2023, 14:46

Teď mi příjde, že se to mezi modely otočilo. Najednou Ecák ochladil i se sněžením a GFS v ranním výstupu sice oteplil, ale v současném výstupu přichladil. Tak jsem zvědav.

Ecák pro Brno
výhled na in počasí

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.