Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

379
# 02.02.2024, 23:11

zimník1
Psal jsem abys sledoval výhledy, prognózy na období po 8.2.
Že se z nich vytrácí Atlantik, západní přenos, chceš li ..
Ovšem to je na tebe tradičně asi moc..abys pochopil, co tím myslím, myslíme..
Ty tu vždy budeš nad každým teplým výstupem tancovat svoje hula , hulá tance..a u všech chladných výstupů nenápadně mlčet jako neviditelná ryba .:cool:
Víš co, beru zpět, radši to nesleduj ..
To je prostě zbytečný...

50
# 03.02.2024, 08:00

Jednu výhodu (nebo další) by oteplování, zejména v zimě mohlo mít.. snad doufám a věřím v to, že se budou čím dál tím míň solit silnice a nebude se tedy tolik zasolovat příroda.. možná je to jen moje představa.. ale chci tím říct, že jsou i výhody oteplování.. a životní prostředí je velmi důležité.. i když ono to je těžko, může být sice tepleji, ale díky radiačnímu ochlazování povrchů to bude asi často klouzat i nadále.. vyzařování tepla jen tak nezmizí..

PS: už je to v aktuálním počasí, noc na dnes prozatím nejteplejší tuto zimu...

naopak ochlazení zhruba v polovině měsíce se rýsuje čím dál tím víc, je otázka jakou bude mít podobu..

Zimník: ono v ensemblech původně nějaké velmi nepatrné ochlazení kolem 8. opravdu bylo.. ale to bylo tak nevýrazné, že nad tím šlo mávnout rukou... věřil jsi tomu tady asi jen ty podle komentářů... jinak příští týden teda ještě velmi teplý, nyní 8 dní bude průměrná teplota dost vysoko.. já bych teda si dal už i nějakou bouřku, letos prozatím není přáno..

6
# 03.02.2024, 08:40

Tak týdenní Ecák 46 už upustil od podprůměru na druhou půlku února. Má tam při nejlepším průměr. Ochladit se ochladí, ono ještě aby ne, když teď budeme mít duben, ale kromě šíleně odstřelených hlavních běhů GFS moc modely zimě nakloněné nejsou. Pokud se vytvoří, tak ta výše na JZ Ruska nás odřízne od studeného kontinentálního vzduchu.

386
# 03.02.2024, 08:53

zimník1
No.. radujte se, teď na nejbližší dny to podle ECMWF co je na Meteocielu, ukazuje Vaše vysněné teploty, hup do plavek...:D:D
p.s. Něco se jim tam podělalo asi..

paráda! (((-:
273
# 03.02.2024, 11:14

kapr84
To by bylo pěkné kdyby méně solili, za mě nejlépe vůbec, ale to je nereálné, teď třeba za ty 2 ledovky byla podle mě taková spotřeba jako za půl měsíce sněhové pokrývky s vymrzlými silnicemi jen s pár dny jazyků, ledovka je totiž mnohem nebezpečnější a podle mě bohužel díky GO bude mnohem častější, ale tam kde na ni netrpí někde v nížinách ta nižší spotřeba obecně v průměru platit bude.

# 03.02.2024, 11:39

kapr84
Kapre nějak si to pomotal. To ochlazení kolem 8.2 tady zmínil swan, já tady celou dobu píšu o abnormálním teple.

379
# 03.02.2024, 12:02

zimník1
Nic o ochlazení kolem 8.2. jsem nepsal, ty zbytečnej teplo-trolle..:D
Psal jsem o výhledech modelů na období
po 8.2.. , že se tam chystá přerušení západního přenosu..
Prostě postupná přestavba synoptiky..
Ale to je pro tebe už asi na úrovni atomové fyziky..tak se s tím prosimtě nezatěžuj..:cool:

55
# 03.02.2024, 12:56

swan1
Já se za týden chystám do Alp na Rakousko - Italské hranice, tak napětím sleduji mj. Italské předpovědi a ti už také potvrzují postupnou přestavu synoptiky po 8.2., kdy severní Itálii čeká nejspíš o víkendu pořádný průplach. Momentálně je tam v oblasti dolomit předpovídáno až 150 mm srážek, a to převážně v dešti. Bude to asi ještě zajímavé. :D

379
# 03.02.2024, 13:24

Ondris
Ano.. Výhledy tam dávají rozhraní a středomořskou TN .V jejím týlu pak postupně ochlazení a atlantický blok..Jako řídící TÚ pro střední Evropu následně skandinávskou TN, posléze TV..Uvidíme.
V Alpách to místy bude asi hodně vydatné, skupenství záleží v jaké nadm. výšce budete :)

# 03.02.2024, 13:53

tak vyloučit zima v nižinách se ještě nedá ale podle ens nejspíše bude v noci lehce pod 0 a přes den lehce nad, na horách návrat zimy…ecák dlohodobá týdenni taky prumer až lehky pod, tj v současném klimatu mirně + v nížinách a to až do 11 března

386
# 03.02.2024, 14:30

Byl jsem dotázán v SZ, jak se vůbec ocitne PV ve východním režimu, když je tam teď v západním.. takže sem dávám dva screeny jeden s tím západním prouděním, a druhý ve východním režimu.. jde o to, že dojde ke stlačení PV směrem k jihu, kde pak dojde k přerušení západního toku, a hlavním prouděním se stane tedy severní směr větru v PV.. je to tam znázorněno šipkama, plus v " elipse" je zarámovám zbytek po západním proudění, který by měl postupně vymizet.. alespoň tak jsem to kdysi někde četl..

PV dnes v západním režimu
PV k 17.2. ve východním režimu
55
# 03.02.2024, 16:13

swan1
My budeme bydlet v 600 m a tam hází oba hlavní hráči přes 100 mm v dešti. Hranice sněžení by měla ležet někde kolem 1500 m a postupně klesat, tak jsem zvědav, je to ještě za dost dlouho. :)

# 03.02.2024, 17:42

Hranice sněžení bude na úrovni Sněžky, a ta je v ČR, takže se do ČR opravdu vrátí zima no:D

110
# 03.02.2024, 20:18

Upřímně, teď večer tam žádné velké zimní výlevy nevidím. Příští neděli Ecák i GFS zatím přes +10°C no, a jsme v půlce února vážení...

# 03.02.2024, 20:44

No budou temer jarni teploty cely tyden, ted kouknu tak jednou za tyden, za tyden se zase ozvu :D:D at uz je radsi leto, nez tahle nezima

# 03.02.2024, 20:46

Já jsem to predikoval už v lednu, že je konec a bude už jen teplo. Můj nos nelže. Ale jak jsem psal, ještě jeden jarní klasický nákyd nás čeká, ale poté roztátí a teploty kolem 15

# 03.02.2024, 21:55

zimník1
Ty ani ten nos nemáš, když tak lžeš:D.
Troll jeden troll druhej, můj nos cítí mrazy po této době teplé!

379
# 03.02.2024, 21:56

Tady je to lepší, než v ,, možná přijde i kouzelník,, .. Kaiser a Lábus hadr..😂

# 03.02.2024, 22:12

Peter Sedlák 1
Lež? Zatím moje předpovědi nelhaly. Už se to do nějaké trvalejší zimy nepřeklopý.

386
# 03.02.2024, 22:19

zimník1
Takže, nepřeklopý se, ale mám dojem, že se překlopí, a to ne do trvalejší zimy, ale do nějaké epizody zimní, to jo..:cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.