Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

12
# 20.01.2024, 12:10

palma
Ecák zase podle výstupu z 0:00 ochladil. Bude to o konkrétní poloze určujících TÚ, hlavně TV, která by se od příštího víkendu měla ujmout slova. Srážkově to ale vypadá špatně, max něco tady u nás na SV by mohlo připlout od TN na východě, jinak sucho. No ale je to pořád za víc jak týden, nějaká TN z Balkánu od JV se může vyloupnout vždycky, že...

12
# 20.01.2024, 12:15

micro420
Aladin tyhle lokální specifika ještě neumí zpracovat, rozdíl mezi Kvildou a Churáňovem u něho nenajdeš. U nás bylo v noci -5 nejvíc a to díky větru, který foukal solidně. Ve více krytých údolích, kde tolik nefouká (Bílá, Podolánky apod.) to spadlo víc.

386
# 20.01.2024, 12:31

Dejvas
No, já to sem hlavně dával jako reakci na to, že který model v zimě ukáže zimu, ten je tu v tu chvíli preferován a oba dva dny, včera a předevčírem to byl GFS.. tak jsem zvědav jak to dopadne..:).. ještě, že těch modelů je víc..

379
# 20.01.2024, 12:34

micro420
Že modely neumí při vyjasnění a uklidnění větru ranní teploty v kotlinách a na dně kaňonů řek (Štěchovice) a údolí potoků je normální ..Nejen Aladin, žádný model to neumí..
Stanice v Malé Hraštici, která je zde na In-počasí, je dole v mrazovém údolí potoka .. Proto ty rozdíly oproti Mníšku..

386
# 20.01.2024, 12:46

Dejvas
No.. jak je to s tím ECMWF.. vyjel jsem si včerejší i dnešní špagety...a ..spíš mi to připadá, že je tam větší rozptyl teplot (ansámblů)

19.1. ECMWF
20.1. ECMWF
12
# 20.01.2024, 13:32

palma
Já mrknul na Slováky, třeba pro Čadcu, která nám je blízko, to ukazuje takhle. Zatím je to střelba a vidím to spíš tak jako víc lidí tady - na nějakou hezkou bílou zimu od 27. ledna to vidím tak na 40% max.

# 20.01.2024, 13:48

Norove, Ventusky.. vse to zatim na konec ledna hazi do 'tepla'.

386
# 20.01.2024, 13:52

kozacik
Ventusky je v nejzasším výhledu dle modelu GFS, norové jsou ECMWF.. a o těchto modelech už se tu bavíme tři dny..takže tak.. Jo, a teplo vypadá jinak..;-)
Dejvas
Jo, to by i odpovídalo, protože podle postavení TÚ to vypadá na východě od nás na více mrazivo, než tu..
p.s. teď koukám na zdejší předpověď (pro mou oblast) pokud to tak nějak bude ( a, bohužel, to tak vypadá) pak bude prosinec teplotně nadnormální.. ( dle rozptylu od normálu, bude normální..:))

# 20.01.2024, 14:14

palma
Dobre, abych byl rigoroznejsi. pres den do plusu a v noci lehce pod nebo lehce nad nulu..

# 20.01.2024, 15:14

Aladin daval dnes pro Prahu tmax -2 a Ecak +1 a realita byla opravdu +1. Takze nevím ale tady u nas prostě suverenne nejpresnejsi model Ecak.
Icon take daval ledovy den tmax -1..

Jsem zvedavy na zitra kdy dava Aladin opet ledovy den s tmax opet -2, Icon Tmax 0 a Ecak az +5. Tak schvalne kdo bude nejbliz....

379
# 20.01.2024, 16:38

Já už si teď troufnu tipnout, že leden zde skončí v mezích normálu 91/2020.
Zatím jsme tu o 1,2°C pod normálem, k dnešnímu dni máme za leden průměrnou teplotu -2,4°C..
V noci na zítřek očekávám ještě silnější mráz, než dneska (-13,1°C) , jasná obloha bude na rozdíl od včerejška po celou noc..
Ještě i pondělní ráno bude zřejmě velmi studené...

2313
# 20.01.2024, 17:06

swan1
dneska u nás fakt od rána kosa, akorát přes poledne to na sluníčku šlo :) prostě leden jak z učebnice, led na rybníku je furt super, takže zejtra beru si svůj starej vercaik a jdu to vyšetřit :D

# 20.01.2024, 19:01

crossflow
Ty brusle jsou po Nedomanským? :D

0
# 20.01.2024, 20:06

Tak zatím je jasné, že do pátku obleva, v horských polohách občas přerušovaná teplotami kolem nuly nebo lehce pod. Během víkendu postupně vliv TV a teplotami v noci kolem nuly nebo slabý mráz, přes den cca 3/7 st. Postupně vznik inverze a v nížinách díky tomu místy ochlazení na teploty blízko nuly nebo jen lehce nad. Na horách a tam, kde nebude nízká oblačnost, i stabilně nad nulou, Na Šumavě a v Krušných horách možná i hodně. Na V celkově chladněji. Tedy do konce ledna nějaká bílá zima alespoň zde na SZ po roztátí toho stávajícího téměř jistě nebude, jen místy na horách, kde je nyní dost sněhu, nějaký vydrží, ale přilehlé části Krušných hor se to týkat asi nebude. Přechodně a lokálně mohou být ale teploty díky inverzi nebo po přechodném krátkém vpádu poněkud chladnějšího vzduchu i lehce pod nulou. Jinými slovy, do konce ledna nic z hlediska zimy zajímavého a oblevu bude střídat nuda. Na možný přechod k cyklonálnějším charakteru počasí s ochlazením a kýženými významnějšími sněhovými srážkami alespoň ve vyšších polohách to vypadá až v první dekádě února. Snad pak přijde alespoň podobná sněhová epizodka od středních poloh jako na přelomu listopadu/prosince, než zavládně nekonečné předjaří.

Jinak dnes ačkoli byla max. těsně kolem nuly a ráno nějakých -8 st. bylo vidět, že díky slunci na jižních svazích sníh skoro odtál, nebo se pokrývka stala nesouvislou, přitom vodní hodnota sněhu musela mít kolem 10 mm. To jsem v pol. ledna na promrzlé zemi tedy nečekal a je to typické spíše pro pol. února.

379
# 20.01.2024, 20:56

crossflow
Pěknej oldschool vercajk, jen co je pravda ;-)
Tady už to letí k -11^C, ráno bude kruté..
Dnes krásný slunečný den, krom jižních mezí, což je ale normální, to tu se sněhem zatím absolutně nehýbe..
Tak ještě zítra a v pondělí pak déšť a papa snížku..
Popravdě, teplejší dekádu i já už uvítám..
Ano, čtete dobře:D, fakt že jo..

12
# 21.01.2024, 02:01

swan1
To je ten stav, kdy sněhu leží málo, už je dvakrát rozbředlej a třikrát přemrzlej a na stromech a keřích se drží jen tam, kde nesvítí slunko. Navíc vyhlídky jsou prachbídný. To si člověk řekne: Jo, jen ať zo ztaje. Přesto i tak si myslím, že únor něco dá a za měsíc si řekneme, že ta zima nebyla nijak echt, ale rozhodně marná nebyla 🙂

Dnešní výhled na Lysou
274
# 21.01.2024, 02:39

Uz ted v Javorniku se dostala teplota k nule a vypada to, ze bude spise stoupat. Javornik je dost ve specificke lokalite. Take jsou podivne skoky na stanicich v Nemecku v Krusnych horach Carlsfeld 898 m a Fichtelberg 1215 m. Je to chyba nebo promichavani inverze ? Na Velkem Javoru teplota i prez noc pomalu stoupa, v 850 hPa se otepluje.

Dnesni noc bude v CR jeste mraziva, pak se bude oteplovat pomerne dost. Obleva bude razantni vc. velkeho tani snehu i na horach. Dokonce by i mohlo byt v CR dosazeno +15 °C.

Vetrna boure vypada skutecne extteme, mozna se silou podobnou Kyrillu v Britanii-Irsku-Nizozemi-Dansku. V CR ale nic vetsiho nehrozi.

Velmi nadprumerne teploty se ocekavaji ve Sktredomori. T850 ve Spanelsku az +15 °C. Nakonec i tropicky den by se mohl objevit v jiho-zapadni Evrope, vlivem fenoveho efektu.

Podle vseho to vypada, ze do konce ledna uz zima neprijde. A unor uz byva teplejsi.

Zatim to vypada tuto zimu na Slovensku 11858 Hurbanovo 112 m jediny ledovy den 09.01.2024 Tmax -0.1 °C V Hurbanovo se nikdy nepovedla zima bez ledoveho dne zatim. Ale 11782 Ostrava Mosnov 257 m 09.01.2024 Tmax -11.8 °C To je prvni Arkticky den v Ostrave Mosnove od ledna 2017 a dokonce nejnizsi denni Tmax od unora 2012. U unoru 2012 bylo tech Arktickych dni na Mosnove vice nez dost.

Na horach byla dosazena maxima pod -15 °C, nejnizsi dosazena maxima v CR od unora 2021, nebo dokonce od unora-brezna 2018

379
# 21.01.2024, 07:04

Dejvas
Ne, ten sníh je tu přemrzlý, sypký až prachový, tady nic nerozbředlo..
U mě jde o to, že si už rád odpočinu od minim pod -10°C..
Dnešní Tmin -14,3°C..
Ve výšce už teplo ale..
Šumavský Nicov aktuálně -0,8°C.
I když, Kvilda Perla dala dnes -21°C..

386
# 21.01.2024, 08:42

Tady bylo z této epizody mrazů dnes nejchladněji -9, zatím vrchol této zimy..ty 3 cm sněhu vydržely díky zmrzlému podkladu, jsem zvědav jak rychle to pojede dolu..

51
# 21.01.2024, 13:58

TommyAst
"Podle vseho to vypada, ze do konce ledna uz zima neprijde. A unor uz byva teplejsi".

Tommy, když máš takový přehled ve stanicích tak by jsi mohl vědět, že existuje spousta příkladů, kdy byl únor chladnější než leden... neříkám, že tomu tak bude i letos. To co jsi napsal bych od Tebe až doteď opravdu nečekal.. chápal bych něco takového říct laika u piva.. tímto jsem na Tebe pozměnil názor. Co jsi napsal, bych opravdu čekal spíš od běžného občana, protože to tak obecně opravdu je a ve společnosti takovýto názor panuje.. a v průměru tomu tak prozatím je, ale každý měsíc je opravdu jiný a nemůžeš to takto paušalizovat.. tak jsem se v Tobě asi spletl. ;-)

Z posledních let, kdy byl únor chladnější než leden: 2003, 2005, 2011, 2012, 2015, 2018, 2023... to si myslím, stačí... takže příště opatrněji volit slova! Protože, když napíšu A, musím napsat i B...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.