Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

12
# 04.01.2024, 11:42

Tak na rozhraní v so/ne zatím Aladin kreslí nezanedbatelné srážky, záležet bude, kolik z toho bude v dešti (část určitě). Bude zajímavé sledovat, jak bude ta studená hmota prostupovat, v podobných situacích jsem už zažil, že třeba od rána v Ostravě sněžilo, u nás pršelo, jak se ta lajna zastavila někde mezi, a u nás to přešlo do sněžení až po obědě. Tak snad i ta jižní Morava dostane většinu té porce v bílém.

# 04.01.2024, 11:55

Dejvas
Jelikož je extrémní bahno a vyhřátá zem, tak z těch 21 mm budou u mě tak 2 cm sněhu který napadnou až úplně ke konci srážek.

# 04.01.2024, 12:10

Uvidíme v předpovědi na neděli se pro Brno uvádí cca 4cm. a v pondělí 1cm ..zvedá se to uváděli původně cca 1,7 cm,....no a třeba se to roztrhne a bude nášup :) ...:snih: a pak :led:
Ale půda je mokrá a teplá...a promokne ještě více v sobotu bude deštivo...

# 04.01.2024, 12:14

Mikblack
No právě. Do té vody která bude všude stát jak zacne slabě sněžit, tak se to moc chytat nebude i když už bude na nule.

12
# 04.01.2024, 12:23

swan1
Ale to si tady v tom případě nebudeme mít o čem psát :)

zimnik1, mikblack - při těch mrazech, co pak přijdou, by muselo napadnout 30 čísel, aby to tálo odspoda. Pokud přijde -15 a napadne jen 5 cm, tak to promrzne odshora, toho bych se nebál.

381
# 04.01.2024, 12:32

Dejvas
Tohle téma je o středně a dlouhodobých výhledech pro další průběh zimy..7-10-14dní, měsíc..
Ne o tom, kolik je kde aktuálně bláta..
Bláto a kolik se v něm udrží o víkendu sněhu , patří fakt sem..
https://diskuse.in-pocasi.cz/tema-11-7098-Ochlazen...

12
# 04.01.2024, 12:35

swan1
Přít se nebudu, nicméně mluvíme tu o tom, kolik kde bude sněhu, ne kolik je kde bláta :)

Ale když nahodím udičku, tak jak to vidíte po té první studené vlně?
Čím víc to vypadá, že po prvním vpádu se krátkodobě oteplí někam k nule a pak to přijde znova. Ve výhledu cca za 2 týdny je tam mohutná TV nad Grónskem a Islandem a i tom píšou na severe weather, kde se ostatně poplácali po zádech, jak jim ty modely na leden už začátkem prosince hezky vyšly.

# 04.01.2024, 12:37

swan1
Tak ono kdyby se to bralo do důsledku jak to bereš ty, tak diskuse o tom kdy vyleze česnek taky patří nekam jinam že? Myslím si, že děláš zbytečný tiatr.;-)

381
# 04.01.2024, 12:40

Dejvas
No právě. Do té vody která bude všude stát jak zacne slabě sněžit, tak se to moc chytat nebude i když už bude na nule.
Na situaci která začíná pozítří, je tu fakt jiné téma..
Přít se tak nějak není o co..

Ad.. výhledy ..
Ano, tak by to mohlo probíhat .
Někde to krátké oteplení nebude moc znát, tam kde se udrží NO...
zimník
Jedna zmínka v jedné větě příspěvku v celém tématu, která je o něčem poněkud jiném, než téma samotné, je běžná věc, za kterou tu nikdo nikoho neprudí a nikdy prudit nebude..
Je to o té míře..
Že to nechceš nebo neumíš rozlišit mě naprosto nepřekvapuje..

12
# 04.01.2024, 13:05

swan1
Kolikrát se tu dvě tři stránky řeší a dohaduje, kdo je větší diletant a kdo má či nemá pravdu.
Myslel jsem, že menší debata o tom, kolik napadne a jak velká bude zima, není s ohledem na tohle úplně od věci.

# 04.01.2024, 13:40

swan1
Z toho se nevykroutis. I když u tebe mě to vůbec nepřekvapuje, že se ze všeho snažíš vymluvit. Ten tvůj česnek zminujes snad každý den tady. Mně to ale nevadí. Já jen reaguji na princip a na to, že máš potřebu pořád někoho moralizovat a sám zde píšeš o věcech který sem nepatří vůbec. Myslím si, že když do vlákna " ochlazení od 6.1" napíše nekdo něco trochu vseobecnejsiho co ale souvisí se zimou, není nic špatnýho. Ale nebudou se s tebou hádat. Ty seš člověk, kterej nikdy moc chybu u sebe nepřizná.

381
# 04.01.2024, 14:02

Od toho jsou témata na extra, krátkodobé situace, a pak taky témata na delší období..Aby se do nich psalo v duchu těch témat..
Když tu do témat kdokoli píše 99% toho, o čem jsou a v tom 1 % , zmíní v příspěvku, který je jinak k tématu, bokem něco jiného, třeba jednu větu o česneku :D, nebo o čemkoli jiném , je to za mě v pořádku ..
Znovu opakuji, je to o té míře..
Za mě vysvětleno, uzavřeno..
Nehodlám tu otravovat dál s tebou tuto diskuzi ostatním, kteří tu chtějí diskutovat o tom, k čemu je toto téma určené..

388
# 05.01.2024, 16:51

Takže dlouhodobé předpovědi od ECMWF dorazili, ohledně předpovědi teplot je zajímavé to, že to ve své podstatě koreluje s dlouhodobými předpověďmi CFS.. někdo tu čekal, kdy to ochladí.. nu neochlazuje to, možná i naopak..:!!:, ohledně srážek to do února vypadá nadějně, nadprůměrně.. a teplota moří a oceánů ( na to jsem se taky ze zájmem kouknul) nějak nechce klesat aspoň k průměru, podle všeho by mělo začít jaro ve své podstatě teplem .. Aktuálně to zatím vypadá, že ta studená vlna by měla být někdy do 20 - 23.1. asi tak.. nicméně to patří do jiného tématu, večer zaktualizují i střednědobé prognózy s tím, že by se do toho měli promítnout i data z dlouhodobých předpovědí, no uvidíme..

do února
do března
do dubna
388
# 05.01.2024, 16:53

No a tady ještě ty srážky a moře a oceány..

srážky do února
odchylka teplot moře a oceány do února
53
# 05.01.2024, 17:01

tak leden naprosto v pohodě.. dává mě to odchylku +0,5 až +1,0 °C, zatím je +5,6 °C, takže už žádné teplo do konce měsíce nečekám, to ochlazení to srazí, ale pak už to vypadá do konce tak nějaký normál, stejně tak únor +0,5 až +1,0... což je vlastní normální teplota v dnešní době..... takže únor bude asi teplejší, vzhledem k tomu, že i v dlouhodobějším průměru je teplejší než leden..

# 05.01.2024, 19:15

Zatím mě všechny ty grafy ukazují ,že by mohla být zima. Zadal jsem si graf pro Brno a jde to celkem. Samozřejmě se to může změnit.
Mohlo by taky v průběhu nasněžit. Uvidíme

496
# 05.01.2024, 20:46

palma
Mám jen takový dotaz - nejsou náhodou dané obrázky odhadovaný 3 měsíční průměr? V hlavičce vpravo je FMA (February-March-April), MAM (March-April-May), tzn. vždy 3 měsíční průměr - takto to ECMWF nazývá jako "seasonal forecast". Každý další měsíc ve výběru je pak vždy průměr dalších 3 měsíců. Aspoň takto to vidím já, ale jistý si nejsem ;-)

"The season in question is a three-month period commencing with the selected valid month. Select the desired forecast base month, forecast valid month (which represents the start of the three-month period to which the chart relates) (the month that the forecast was run)"

172
# 05.01.2024, 21:10

Jinak ECMWF dneska taky aktualizoval i 6 týdenní předpovědi, až do 19. února teplotně podprůměrně, přechodně průměrné hodnoty, takže ten měsíční výhled na únor je nějak v protikladu s tím na 6 týdnů. Jinak k tomu dotazu co píše andy206, tak je to docela dobrá otázka. Na Copernicusu uvádějí seasonal forecast u ECMWF vždy, ale je to pro jeden měsíc (https://effis.jrc.ec.europa.eu/apps/effis.longterm..., pravděpodobně u ECMWF domovského webu to bude podobné.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.