Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

386
# 16.10.2023, 23:31

Aidamko1
Z druhé strany máme 16.10. a říkali jsme jak si ty predikce v listopadu užijeme, tak máme ještě 14 dní čas, prostě bych počkal, teď se v tom můžeme nimrat a zítra nám to data všechno překopou..Koukám konkrétně na PV na třech webech a každý den jinak, pouze strukturalizace zatím nedělá přemety ale když se tam podívám na ty dva modely, tak je to na 240 hodin taky rozdíl..

6
# 17.10.2023, 14:52

as you wish ;-)
[AO, NAO]

386
# 17.10.2023, 15:53

xeno
No, ba prááávě, obé indexe ukazujou pěkně, a ve mě to pak způsobuje pesimismus, že se to podělá..:D..když vše ukáže na možnost nějaké té zimy, všichni si mnou packy a vyhlížejí sníh a mrazy... a ona nekonečná inverze pár pod nulou a nad nulou a je tu duben.. tak snad to bude nějak zimě... abych tedy neurazil boha zimy..:D
p.s. PV to samozřejmě zase středově šoupe pro změnu k Rusku.. šup sem, šup tam....ale točí se...
p.s. opravuju p.s. :),PV už je pro změnu někde nad pólem na konci výhledu teda..

6
# 18.10.2023, 21:20

On je vortex poslední roky na podzim rozházený téměř vždy. Je to dáno i tím, že v Arktidě je málo ledu a velmi neochotně se ochlazuje. Jenže pak přijde prosinec, rozjede se ve velkém a je po srandě. Jo, mít na přelomu listopadu a prosince kanadskou SSW, tak by mohly být Vánoce zajímavé, ale to je velmi vzácný jev a kdoví, jaká by v současném klimatu byla odezva.

169
# 19.10.2023, 07:13

To vypadá jako by se chtěl vortex rozdělovat na 2 části ale to asi jen tak vypadá.

386
# 19.10.2023, 10:19

kuba
Ne to není dělení, tohle při tom pohybu např. od pobřeží u Ruska směrem nad Kanadu, prostě PV udělá, není tam vidět žádný významý tlak na PV, prostě žádná významná anomálie tam zatím zobrazována není. Četl jsem zajímavý, možná, poznatek, že když se poslední teplé roky na podzim formuje PV, tak se formuje v podstatě nad nepříliš prochlazeným povrchem, má tedy pomalý nástup, což pak má zapřičinit z počátku zimy propady studenějšího vzduchu více k jihu, pak ovšem následuje prudké prochlazování a zesílení, což způsobí uzamčení chladu na severu a pokud nenastane stratosférické oteplení a CELKOVÝ rozpad ( jak tu správně už psal Aidamko1), tak nebude docházet k masivním propadům chladného vzduchu, pak bude až na jaře při postupném finálním rozpadu PV, docházet třeba k oblíbeným ledovým mužům...

13
# 19.10.2023, 11:07

no nevím kocour už přišel do mnou postavené boudičky po skoro roce a je pěkně vypasený,něco asi čeká :)

22
# 19.10.2023, 11:11

Neuro
Blbost v loni byl náš kocour jak cvalik a zima skoro žádná,naopak letos mají kožíšky pořád takové nijaké.

13
# 19.10.2023, 11:51

Zachar
no asi na to není spoleh,oni to dělají asi preventivně :)

386
# 19.10.2023, 14:21

Neuro
No, mi máme postaršího macíka, a ten je furt kost a kůže a žere jak mlejnice.. holt to není představitel předpovídacího kocoura, to by chtělo vytvořit nějaký standard...:)
p.s. zima je zatím pořád daleko, ještě jsem nemusel pustit kotel, takže, když koukám na výhledy, ho nejspíš spustím až někdy v listopadu a možná, hodně pozdě v listopadu..doma furt +20 +21 ..

51
# 19.10.2023, 16:50

palma
někam spěcháš? Ať si je zima tam kde je.. ;-) času má spoustu... nechápu kam všichni spěcháte. :cool: podívej se na datum... zima přijde v pravý čas jako vždycky, a ještě jednu radu, raději po vašem koukej z vokna a ne furt na ty blbý modely... :D

# 20.10.2023, 12:08

Přesně tak. Modely na víc jak tři dny nemá cenu brát vážně. A na týden dopředu je jenom sranda. Hlavně v zimním období jsou modely několik let úplně mimo

172
# 21.10.2023, 10:23

palma
No mně teď aktuálně hlavně dost udivuje fakt, že se během týdne zhroutilo negativní PDO (teplota oceánu určité sledované oblasti vzrostla o více než 2°C!). Pro ENSO podmínky je absolutně nečekaná taková forma vývoje a nejeden se tomu udivuje. Ono PDO sice takový dopad pro Evropu nemá (přímý žádný), ale v kombinaci s dalšími jevy dost promlouvá do stavu PV a ovlivňuje i PNA index, který promlouvá do tlakových poměrů i v Atlantiku.
https://link.springer.com/article/10.1007/s00382-0...

Otázkou je teď jak bude dále PDO figurovat ve vztahu k PV a jak vlastně bude figurovat pro zimní počasí s El Nino v USA a i Evropě. Bohužel jsem ztratil jednu studii, kde byla popsaná na mapách i tlaková a teplotní odezva. :(

# 22.10.2023, 08:05

Tuším že tato zima bude ještě teplejší než 06/07. Historicky nejteplejší. Listopad klepe na dveře a venku rano 20 stupňů. :D Jestli to v tomto duchu bude pokračovat, je možný, že začnou pucet stromy.

386
# 22.10.2023, 08:12

zimník1
Na pučení stromů bude moc krátký den, to tím pádem nenastane..a noční teploty taky pujdou postupně níž, nicméně, ideál to není, už kvůli škůdcům... aktuálně se parádně množí hraboši ...už to i hlásili zemědělci..

379
# 22.10.2023, 08:30

palma
Ono 20°C nikde není, dnešní maxima jsou kolem 15°C, ani v minulých dnech ráno nebylo..
Na Slovensku ovšem tropickou noc měli..
Tím nechci říct, že je normální říjen, je to právě naopak a rekordů už padlo spousta..
Fotoperiodické rostliny nepokvetou, ovšem některé z těch termoperiodických už nejen napučely, ale dokonce i kvetou..
Mému kamarádovi na jihu Čech, ve Volyni, v říjnu podruhé rozkvetlo několik jabloní..
Mě třeba minulou zimu rozkvetla po extrémně teplé poslední prosincové dekádě, začátkem ledna, při teplotách 15-18°C jedna mladá hrušeň..:!!:
6 ledna vylezl pak ze země česnek :D
Hraboši, hryzci, jj, jedou o 106..
Na dalších 14 dní nemám v předpovědích ani jeden ranní mrazík..
Jsem velmi zvědav na říjnovou průměrnou teplotu..
K rekordům asi nebude daleko...

# 22.10.2023, 09:11

swan1
Tak to poupravim pro hnidopichy :Ddnes je opravdu kolem 15. Včera bylo rano tuším 18 u me

# 22.10.2023, 11:12

No předpovědi na zimu nejsou zatím moc dobré zatím má bejt hodně tepla a zpočátku suchá pak zdrejme bude více srážek. Ale je to ještě daleko ještě se to bude měnit .
Ale na druhou stranu za chvíli bude konec října a listí skoro nezloutne...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.