Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Hlavně v severozápadní polovině území občasný déšť, odpoledne na východě ojediněle bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

ota
Avatar
2163
# 09.10.2023, 21:11

Těžko říci jak to bude, modely si tam ovšem od neděle s výraznějším ochlazením pohrávají, největší zimu dává Ecák, tam by to ovšem nebylo o sněhu, ale spíše o poměrně silných nočních mrazech.

496
# 09.10.2023, 22:05

Hezký čerstvý tweet na téma El Nino + IOD a výhled (byť se zaměřením na Pacifik) - https://twitter.com/BenNollWeather/status/17114391....

a zajímavý i tento tweet - pokud budou hodně vysoké teploty oceánů (teplotní odchylky), pak bude celkem problém k nám ze severu ten chladný vzduch dostat a nebo lépe, aby nějaký ten čas vydržel ... https://twitter.com/BenNollWeather/status/17070351.... ono jestlipak ty teplé vody oceánů neseberou / neodeberou značnou část toho chladného vzduchu ...

a teplotní odchylka Atlantiku nemá moc klesat - https://twitter.com/BenNollWeather/status/17104038....

12
# 10.10.2023, 10:11

Na té zimě příští týden se ecmwf i gfs poměrně jednotně shodujou. Takhle do puntíku to samozřejmě nebude, ale plus mínus už se tomu dá věřit. Takže poprvé navlíkneme teplejší svršky, po ránu bude mráz, přes den jen lehce nad nulou. Na nějaké velké srážky to nevypadá. Zajímavá synoptika, být takhle v lednu, tak si vydatně zabruslíme. Dobrý je taky ten teplý průvan přes Špicberky až někam k pólu, tam se budou přepisovat rekordy.

# 10.10.2023, 22:35

andy206
Jeho předpověď mi přijde lehce nepravděpodobná. Ale nechme se překvapit

169
# 11.10.2023, 09:09

Tak už i Chorvatsko straší s polárním vírem a krutou zimou

12
# 11.10.2023, 10:16

kuba
Až začnou panikařit i Egypťani, přikoupím koks.

388
# 11.10.2023, 10:55

Dejvas
Egypťani budou co nevidět panikařit z uplně jiného důvodu..dva miliony uprchlíků a teroristů za vratama..
Ale koksem se topí pěkně to jo, akorát... vyrábí se vůbec ještě?? Fakt nevim!
p.s. kouknul jsem na strejdu Goooogla... a vyrábí se!:)

388
# 12.10.2023, 16:39

No, tak CFSv2 vydal aktualizaci dlouhého výhledu.. koukám, že po Novém roce rázně přitopil..a něž to vyšlo, tak byl říjen pro změnu ochlazen..:D

nový CFSv2
# 12.10.2023, 17:22

palma
Tyto malůvky jsou uplne k h...u, už tuplem. Stačí, když se v daném měsíci má objevit studená epizodka, okamžitě se razem brutalne překopou :D vypovídající hodnota modelu CFS rovná se čisté nule. Tyhle teplý varianty mě vůbec neznepokojují. Tento pseudomodel je maluje každý rok úplně stejně na zimu.

12
# 12.10.2023, 18:21

zimník1
Souhlas. Na konci léta to malovalo silné teplo od října do prosince a stejně se má příští týden silně ochladit a kdoví jestli podnormál nebude celé dva týdny až do konce října - ta blokace nad Skandinávií vypadá robustně. Nějaké studené vlny v zimě budou a ne že ne :)

12
# 12.10.2023, 18:59

Jinak ono to příští týden má být zajímavý celkově (jasně, přesně takhle to nebude...). Ale podívejte se nad Atlantik. Hluboká TN, která ovlivní Grónsko - nějaké sněžení přes celou půlku Grónska, celý ostrov v nízkém tlaku. To přece obvyklé nebývá, většinou tam ve vnitrozemí bývá 1030hPa, kolikrát i kolem 1050. A sněžení většinou jen v okrajových částech.
Kovaní odborníci nechť okomentují.

6
# 16.10.2023, 18:59

palma
Jsem ten článek prošel, mne tam zaujalo, že téměř celý severní Atlantik a zejména severozápadní je chladnější než minulý rok. Zároveň je rovněž chladnější poměrně značná část Středozemního moře.
Jinak je to hlavně celé o ENSO a ten vliv zde na nás je zřejmě zahalen v šumu jiných vlivů.

388
# 16.10.2023, 19:37

xeno
Jo, podle srovnání, je studenější ten severozápad a západ středozemního moře, nicméně podle následujícího výstupu ECMF o kousek níže, je teplota a očekávaná odchylka do roku 2024 i v těch oblastech nadprůměrná, proto jsem mluvil o teple..mám dojem, že čekat opět budeme na to, co udělá PV, ten se má během dalších 14 ti dnů středem stěhovat nad Kanadu, což ideální není, nicméně tam zatím není..:), jednou se tam objevil náznak anomálie nad Harbinem, a zůstává tam o něco teplejší sektor, a v předpovědi ECMWF je tam anomálie v 10hpa pro příští týden..ta ale pak mizí, celkove je tam pak malován lehký nadprůměr teplot (vyšší teplota)..No a vliv NAO a AO.. ?...

496
# 16.10.2023, 21:24

No já si pořád myslím, že pokud se Atlantik více neochladí, šance na nějaké či delší zimní epizody je nízká. Potebujeme jej ochladit - promíchat, někdy postačí 2, 3 pořádné bouře. Spíše si ale myslím, že to teplo (SST) bude nadále převažovat místy dost do červena ... a toto teplo prostě odebere energii chladnému vzduchu a naopak bude podporovat TN nad svými teplými vodami. A TN v Atlantiku jsou pro nás "špatné", protože pro střední Evropu to bude znamenat pravděpodobněji JZ teplý expres kvůli TV nad kontinentem.

Jinak zajímavý tento tweet k MJO na nadcházející zimu - https://twitter.com/MeteoMark/status/1712540222075... sice je to zaměřeno na MJO region resp. Sev. Ameriku, ale dá se z toho leccos vyčíst / zjistit i pro Evropu. Např. to, co by mohla znamenat fáze 8 a 1, např. zde - https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/full/1... (bod 3.3 spojený s grafem 2). No, žádné záruky či pravděpodobnosti nám to nedává - opět můžou převažovat tlak. útvary tak, že to může přinést JZ teplý expres či naopak studený S, SZ ...

172
# 16.10.2023, 23:23

palma
No stále si myslím, že letos ten rozpad kanadského typu nastane, celkově se mi to nějak s PV nezdá. Chová se trochu jinak než bych čekal. Při typech El Nina přeci jen obvykle bývá o dost slabší a méně prochlazený (zase záleží příklad od příkladu). Letos je ale takový zmatený, bude chtít trochu ke Kanadě se prochladit, ale tam je pro něj zase hrozbou, že by tam v nějaké vhodné korelaci TÚ mohlo dojít k nějaké fázi narušení jeho struktur, tak by pak Emériku docela pěkně profukl severskými větry.

Vliv letos v Evropě je pořád oříšek, shoda de facto žádná. Všichni jen čekají zda nastane částečný nebo úplný rozpad. Pokud nastane ten první případ, tak z minulosti víme jak takové zimy skončí. Pokud nastane úplný, tak by to tak zlé být nemuselo. Nicméně zatím mě i zaráží nízká propagace PDO. Čekal bych od ní větší vlivy na PV a USA.

32
# 16.10.2023, 23:27

palma
Není to článek z rubriky zahraniční politika? To by spíš odpovídal ten titulek :D

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.