Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Lokálně opět přeháňky nebo bouřky, výjimečně s přívalovými srážkami nebo i kroupami

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

388
# 20.12.2023, 08:24

swan1
Začínám trošku pochybovat o předpovědích GFS pro Evropu tuhle zimu, už tam měl nepočítaně studených vpádů od severu až severozápadu, které pak ruší.. když se dívám na tlakové poměry a blokace, vychází mi to, že s konkrétně s vlivem ATR (atlantický hřbet) , který právě brání propadu těch níží, plus positivní NAO, moc nepočítá, takže to spíše vychází ECMWFku, to tam taky na konci výhledu pracuje s dost plusovými teplotami, a GFS tradičně propad a do mínusu, jsem zvědav, co bude, jestli mu něco vyjde..:cool: Letos je to s těmi předpověďmi nějaké podivné..

381
# 20.12.2023, 08:45

palma
Teď to GFS už delší dobu nevychází, jj, nicméně ten konec listopadu a začátek prosince mu vyšel, dával to tam v náznacích o dost dřív, než ostatní...

111
# 20.12.2023, 08:51

swan1
A teď, vyšlo to proto, že to dobře odhadl nebo prostě "slepé kuře našlo zrno"? I porouchané hodiny ukazují 2x denně správný čas.

381
# 20.12.2023, 08:57

ludvicek
GFS je podle mě prostě tak trochu střelec..
Čas od času mu to vyjde..
I když nutno podotknout, že třeba předevčírem, ten studený výstup nebo dva na vánoční svátky, tam šouply i Ecák a Icon, nejen GFS..
Ale GFS je určitě častější střelec, než ostatní modely..

# 20.12.2023, 09:34

při pohledu na ansanbly je to jasnej ulet:)… ansánbly od 26.12 totalní nejistota

388
# 20.12.2023, 09:47

charlie1
Jo, takový to... určitě jeden z těch všech 30 ti běhů vyjde...

388
# 20.12.2023, 17:42

No, malá aktualita hned po novém roce se oteplení v PV má hezky zvyšovat, nicméně na pro nás blbém místě.. ještě jsem koukal o tři dny dále, než ukazuje Ventusky, je tam pořád progrese, jo, a ještě to není propojeno pod 100hpa..

pěkné..
77
# 20.12.2023, 18:46

palma
to je dobré znamení :snih::snih::snih:

155
# 20.12.2023, 19:52

JUGOCV
"pro nás na blbém místě"
jugo: "to je dobré znamení"

496
# 20.12.2023, 22:07

No dnes zajímavé 2 body:

- tweet ohledně srovnání, co nyní maluje EC46 vs. podoba s minulostí. Pěkná shoda tam je, tak snad to dopadne dobře :) https://twitter.com/WorldClimateSvc/status/1737559... a ano, kde to proběhne bude klíčové ...

- dnešní ECMWF namaloval asi největší zeslabení vortexu, co jsem letos viděl. A to po Novém roce. Neříkám, že to zítra bude jinak, ale toto beru jako zajímavou indícii, že nahoře se opravdu "něco chystá" ... https://charts.ecmwf.int/products/extended-zonal-m... a po Novém roce pak maluje ECMWF možné převažování kombinace NAO - a ATR, což je určitě lepší kombinace pro možné "nějaké" zimní počasí.

Jinak k tomu GFS - prosím, berte v potaz, co se nyní v Evropě a vlastně kolem dokola děje. Ta dynamika tlak. útvarů atd. výrazně snižuje spolehlivost na 5 až 7 dnů a dále. Jen si zkuste sami spočítat, co se stane, pokud na dráze např. 700 km vychýlíte na startu TN o 10 stupňů. Kolik to udělá km na protilehlé straně = o kolik se posune situace v bodě X, který je právě 700 km vzdálen? No není to málo. A do toho všechny ty vlivy, posuny, trajektorie, zesílení / zeslabení TN / TV atd. Prosím, nehaňte modely, ať jde o jakýkoliv. Spíše hledejte to, proč ke změně došlo, jak jsou nově uspořádány tlak. útvary atd. A zda-li pak např. 150 km rozdílu nedělá právě onu změnu z červena do modra. Srovnat jeden výstup formou Meteogramu na 10 dnů (asi nejoblíbenější mezi uživateli) je až moc jednoduché .... nebo ne?

111
# 20.12.2023, 22:16

andy206
Model by podle mého názoru měl zohlednit i pravděpodobnost. Pokud tam vychází -17°C v časech, kdy je problém se dostat na -10°C, měl by tam být nějaký filtr, který to aspoň trochu učeše.

388
# 20.12.2023, 23:00

andy206
Dvě věci.. první ohledně PV.. zatím nás může ještě pěkně "vypéci".. podle aktuálních dat, co teď lezou to vypadá na pěti, desetidenní oslabení s pozdějším vzestupem a není tam propojení přes hladinu 100hpa.. ale.. uvidíme tak za pět dní.. navíc v tu dobu, co to tam to oteplení sází by se mělo projevit i MJO, které má nalézt opět do indického oceánu.. pokud to PV vše přežije, byť oslaben, pak si myslím, že bude přežívat až do konečného rozpadu ... muj dojem..
Ohledně toho GFS.. on to tam opravdu pořád opakuje, vždy na konci horizontu, a pak to maže, jako by tam měl nějaký algoritmus, co to opakuje.. nicméně by ho k tomu, doufám, měla vést nějaká data..

hladina 10hpa ansámbly
hladina 100 hpa ansámbly
496
# 20.12.2023, 23:00

ludvicek
Meteogram na 10 dnů je prostě meteogram - deterministické zobrazení resp. výstup. Uživatel může kdykoliv přepnout na ansáblový model a sledovat, jak se jednotlivé běhy v čase mění, oddalují apod. Zda-li je toto možné brát jako pravděpodobnost nevím, resp. neumím odpovědět. Je to prostě 30 běhů, kdy každý má trošku jiné podmínky pro modelaci.

A oněch -17 C -- bavíme se o jednom jediném výstupu, který tam byl myslím předevčírem. Byla tam "dokonalá" situace, kdy právě do ČR mělo dorazit úzké pásmo studeného vzduchu. Kdo viděl jiné mapy, pochopí. Proč to teda řešit a opakovat, netuším. Nebo?

Mně samotnému vůbec nevadí, že se modely ve svých výstupech nyní často mění např. od 7.dne dále - rád se dívám, co za tím je a co se změnilo např. mezi oněmi dvěmi výstupy atd.

388
# 20.12.2023, 23:07

andy206
Když on tam opravdu opakovaně dává šílené propady studeného vzduchu, aby je pak mazal.. viz obrázek co přidávám z aktuálního výstupu, schválně, jestli to tam za cca dva dni ještě bude..a je to tam co dva dni, vždy s odsunem o dva, tři dny..

studené propady
12
# 20.12.2023, 23:12

Nehaňme GFS, mějme ho rádi, jede v tom s námi. A že mu to nevychází, to nevadí. Kdo z nás při vzpomínce, jak nám babička vyprávěla pohádky, dneska řeší, že v reálným životě to tak nechodí? :)

496
# 20.12.2023, 23:12

palma
Na tom mém odkazu - tweetu je modelace, která ukazuje velmi dobré propsání zeslabení až prakticky do nejnižších pater (je to od ECMWF).

A k tomu možnému opětovnému zesílení - toto bych viděl možná 50/50. Nejdříve bude důležité ono zeslabení, jak výrazné bude. To možná bude pořádná "akce" a uvidíme až poté, jak bude PV pokračovat dále.

173
# 20.12.2023, 23:13

Já tedy nemám obavy o polohu toho oteplení, letos jako vše co s PV souviselo se týkalo Evropy, díky dobré poloze PV, ta by měla setrvat. Spíše bych čekal, že první dopady dojdou pro Evropu a později pro Kanadu a Spojené státy, pokud není typ vortexu polohou u Kanady a Grónska, tak to je jiná písnička.

496
# 20.12.2023, 23:19

palma
Ona modelace na 02.01.2024 - ano, GFS tam vidí krátký vpád studeného vzduchu:

https://www.tropicaltidbits.com/analysis/models/?m...

do toho i zajímavé rozložení tlak. útvarů, které se uspořádaly pro mne trošku zvláštně, ale pro onen chladný vzduch vhodně.

https://www.tropicaltidbits.com/analysis/models/?m...

A ano, s vysokou pravědpodobností další a další výstupy to budou malovat zase a zase jinak.

388
# 20.12.2023, 23:36

andy206
Jo, nechci se hádat, co nutí GSF aby to tam dával opakovaně, bylo to tam v různých dnech už asi tak desetkrát a jednou to vyšlo..a má to tento postup,... nejdříve je to silný vpád do hloubky na jih, za dva dny to zeslabí a za další dva dny ještě více, a pak to vymaže.. nevím, no, zhruba 10% úspěšnost (20% se zamhouřenýma očima) mi připadá málo, i na těch 10 dní dopředu.. ohledně PV.. je to tam první pořádný nástřel, takže uvidíme za těch cca pět dní, koukal jsem i na další diagramy a zatím tam opravdu nevidím propsání do spodních hladin, ale můžu se mýlit a jiní to tam vidí..:cool:, jo a když se ty nápory budou opakovat, tak ta pravděpodobnost zhroucení je pak samozřejmě velká, o tom žádná..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.