Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, spadne až 20 mm srážek

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

388
# 13.12.2023, 18:02

John Deere
No, takže rekord, v roce 2017...-33,2 .. a o kus dál se dočtu pod fotkama, že běžně je tam -20.. tak teda je tam běžně -35 a nebo -20 to mi teda osvětlete... docela mne i zaujalo, že se mluví o obci, kde se měří.. a kde je ta obec.. okolo té budky nic není... jen holá pláň... ale beru, je to mrazovka..Jo, už jsem to objevil, budka je 2 km od obce... Jo a další nejnižší teploty pro jednotlivé roky zaznamenali -28,1 a -18,8.. takže fakt je tam dost často -35...jo máte pravdu...:cool:

380
# 13.12.2023, 18:03

John Deere
1m sněhu v minulosti, běžně..rok co rok, prosinec..
1/2 m sněhu v současnosti, každý rok, prosinec, běžně ..
V 500mnm..kolem tebe..
Dokladuj, hledej.. šup, šup..

# 13.12.2023, 18:05

palma
No bezne spis driv no, ted uz ne no, to je pravda, snad jste pochopili,ze jsem nem,slel kazdy den :D ikdyz u vas nevim no

388
# 13.12.2023, 18:08

John Deere
Předpokládám, že jste myslel každý rok... nebo každých pět let,, nebo každých 10 let? Jde mi pouze o výrazivo, v tom článku se mluví o rekordních minimech a vy jste říkal běžně, to je rozdíl, a velký, čili bych se mírnil zs výrazy, ani na té Kvildě evidentně není běžně -35.. jsou to prostě rekordy, a ty nikomu neberu, prostě jsou, běžné teploty to ovšem nejsou a asi nikde v republice.. (naší)

2351
# 13.12.2023, 18:09

jako v parlamentu je to tady :!!: Tak založte někdo téma kde je největší kosa? :)
já bych si hnedka tipnul 1) Horská Kvilda
2) Šindelová obora, to je taky super místečko :D

388
# 13.12.2023, 18:12

crossflow
Největší kosu měl u mého otce v Náměšti na Hané místní sedlák, co měřil 205 cm...:)

2351
# 13.12.2023, 18:15

palma
jj, umim si to představit :)..

# 13.12.2023, 18:20

Taky Vam chybi ty cisla, jako treba Pec pod Snezkou 180cm, Praded 250cm ,Lysa hora 400cm, Sonnblick Rakousko 18m :D apod.

Dneska hrebeny Krkonoš 1m a vsichni Waaaau


# 13.12.2023, 18:22

Z těch předchozích příspěvků jde vidět, že lež má krátké nohy, navíc se hned vytáhnou data z minulosti, a kecy jsou pryč. I když se John snaží, je daleko od pravdy. A stačí si vzpomenout na příspěvky pár týdnů zpět, a občas ty komentáře z okolí jeho pozorování, jsou místy mimo mísu. Když se na tu oblast, člověk podívá blíž a prohlídne si data. Přitom někdo z té oblasti, kdo by dával solidní příspěvky a data, by se hodil ;-) K tomu Záhoří, vzhledem k umístění mezi dvěma hřebeny, dole v údolí, podél potoka, je jasné, že se jedná o mrazovou lokalitu. Ale teploty pod -25°C, jsou velmi silnou vzácností. Lze se tam podívat i na jednu stanici, přes potok v Polsku, pár metrů od hranic a od Záhoří

388
# 13.12.2023, 18:25

crossflow
Jo, jo, ještě k věci s těmi minimálními teplotami... ještě přet sametem jsem osm let jezdil s Armádním filmem po celé republice, často jsme byli třeba na Brdech, tam, místně měřili vojáci teploty v kotlinách, kvůli zkouškám vybavení, startování tanků apod. a mluvili taky o -30 ti stupních, ale byla to odlehlá místa, a měřilo se tam improvizovaně, takže se to nedá brát doslova.. takže těch míst, kde může být opravdu "kosa" bude po republice povícero..
p.s. na pláni na hřebeni Brd byla občas pěkná zima i na jaře, jednou jsme tam jeli točit cvičení "Štít " a jel jsem v kraťasech.. nahoře jsem na sebe narval vaťák od řidiče, a stejně jsem měl nudli, dole bylo přes +20.. nahoře mlha (mrak) a pomalu jinovatka... výborný vzpomínky..:D

155
# 13.12.2023, 18:27

já se teda přidám do diskuze ohledně Orlických hor.. -35C teda nevím kde paroháč Honza jelen bere, ale sněhová pokrývka se mu musí nechat .. Orlické hory jsou velice specifická záležitost hlavně při SZ proudění, kdy to s Krkonošemi schytají nejvíce a pamatuju i tak 2 roky zpět, že za 24h sumu tam spadlo 36cm jen za 1 den.. v okolí to bylo díky návětří kolem 15-20cm..
hledal bych v letech, kdy bylo silné SZ proudění.

zároveň polohy těsně pod těmito horami mají též dost sněhu a roste co 100m směr hory.

Dobruška je už docela vzdálená a stejně se to tam projevuje dost a už jen z tohoto města je hezky vidět na velmi blízké (500-2km) a jen o pár metrů vyšší kopečky ±(20-70m), jak mají klidně 2x i 3x více sněhu. směrem na Rychnov ty pokrývka v nižších polohách stoupá, protože se dostávají do zákrytu hor a díky tomu, jim to tam více padá.



Zelená - Orlické Záhoří
Modrá - hřeben
Červená - vyšší polohy

- tyto barvy určují výšku sněhu a znázorňuje drastický poskok v růstu pokrývky.
- ( V realitě je to trochu jinak, protože ty bílé jsou k Solnici blíže než k Dobrušce)
Bílá
šedivá
Tmavší šedivá

12
# 13.12.2023, 18:32

Otázka je, v jaké soustavě člověk měří. Zda v pražské nebo metrické (přibližný převod je 20 čísel pražských jsou asi 4 cm metrické).
Metr na hřebenech je běžný i teď, ale sněhu samozřejmě ubývá.
Dřív na hřebenech Krkonoš přes 3 metry běžně, teď tak jednou za 5 let.

2351
# 13.12.2023, 18:41

palma
věřím :) jezdím od nás přes Brdy do Slav. lesa na chajdu a teploměr v autě (ano,asi jako liháč za oknem) ukazuje pěknou amplitudu :) ve výsledku, když dojedu do toho lesa, tak to mám podobný jako Vy, na tý vojně, vylezu a tvl. to je kosa a já nemám bundu a je jedno jestli je zima nebo léto :)

380
# 13.12.2023, 18:57

Kokos342
Musím ti do toho skočit..
Vím, že jsi soudný, že o meteorologii, počasí, datech, modelech i přes svůj mladý věk víš hodně, často si tu při různých situacích dobře vespolek pokecáme..
Nikdo neubírá návětří Orlických hor vysoké sněhové úhrny a pokrývky.. především ten SZ tam funguje parádně..
Ale kde jsou Moravany, Kvasiny..?
Řeč tu byla o oblasti kde parohatej bydlí, což nejsou Orlické hory.
Je to kolem 300mnm..
Dle jeho tvrzení tam blízko okolo něj, v 500mnm mívali dříve běžně v prosinci 1m sněhu, v posledních létech je to běžně 1/2m sněhu...
A že tam prý mrazovky na začátku prosince mívají -35 a nikdo o tom nemluví..
Ale to celé je jen snůška lží..
Ten týpek se chlubí cizím peřím a ještě to nesmyslně nafukuje a přehání..i vyloženě lže..
Celý tenhle spor pramení zjevně z toho, že Pošumaví a Šumava měla nedávno na začátku prosince plošné, silné mrazy, několikrát -15 /-20, ale i -20/-28°C, jak kde..
Což jsou na začátek prosince nezvyklé hodnoty..kdekoli v ČR..
Těch -28°C bylo u Volar, jde jsem se narodil a 40let byl..
I tady v Pošumaví jsme měli -15, -17, -19,2 .. kolem 500mnm..
Někdo z podhůří Orlických holt nevydýchal, že tam to takhle ostré nebylo a začal tu plácat nesmysly, prostě lhát..
Nechápu..
Ale u Deera tenhle styl diskuze není vzácný.. spíš běžný..

# 13.12.2023, 19:01

Kokos342
No vidis to kolego, aspon nekdo se me zastal, jeste splasit toho z Orl.Z. a muzu jit spat:D:D

50cm v 500m v prosinci? Ty vole bežně :D Zajimavý jak je tím dokážeš nas....
Hrozne jednoduchy banany.
Jsem si delal prd.....sorry jako.:D
Dobrou

# 13.12.2023, 19:09

swan1
Kamo v Kvasinach je bezne vic snehu nez u Tebe o 200m výš, co to placáš zas za hovna? A mne fakt nezajimá kolik stupnu je nekde na Sumave, Vy jste zacal, ze 35cm je u vas nadprumer, jo tak u nas to zadnej vejvar teda není. A stejne to ted taje i na Churaňově, takze prosinec jeste skonci jako nadprumer, takze to vubec neresme uz, mne to uz nebavi.
My mame snih, vy mate mraz, spokojenej?
Jinak uz letos tu bylo 50cm v 500m ,kdyby neco ;-)

380
# 13.12.2023, 19:10

John Deere
Šumava a Pošumaví nyní měly 50-90cm nového sněhu a to i v 600-700mnm..
U mě v závětří je 35cm hodně slušné..ale tomu ty nerozumíš, některé srážkové, orografické zákonitosti holt nepobíráš.
Mě je úplně jedno, kolik kde na východě bývá sněhu, ale když tu někdo lže jako když tiskne, to ní jedno není...
Nikoho z členů si nenasral, pouze si se předvedl jako obvykle, coby namachrovaný pindal a lhář ..
Což by ovšem mohlo naštvat někoho jiného, někoho, kdo tu dohlíží na dodržování pravidel diskuze..
A lhaní je vážný přestupek, obzvlášť opakované lhaní..
Tak dobrou :cool:

# 13.12.2023, 19:17

swan1
Problem je, ze se v nicem nelhal, jen nekdo nedokaze prekousnout, ze u nic ve stejny nadm.vysce je sotva 4cm (u muzea) a -2 v prosinci, tak mu to prijde jako scifi.
Ale co nadelam no. Tak hlavne, ze pisete o 90cm v 600m :D Takze u Vas asi muze a u nas nemuze.:D a ted mate hovno, vidite to, my meli sotva 15cm a meli jsme snih mozna dyl jak Vase cela Sumava :D
Rano jsem koukal Churanov +2.2 a u nas bylo +3.5st proste banánovník no.

# 13.12.2023, 19:21

swan1
Ja jsem ze Sumavy, cca 700 m.n.m a tam bylo jen 43cm cca....

380
# 13.12.2023, 19:23

John Deere
600-700mnm..Ano..
Vimpersko a Prachaticko..Na začátku tohoto prosince..Je to dohledatelné..Jsou to fakta..
Je tu o tom článek i od redakce..
Jsou tu příspěvky uživatelů z těch oblastí..
Ovšem příspěvky v tom smyslu, že je to vzácné, výjimečné..
A ne pindy o tom, jak je to u mě doma každý rok v prosinci běžné...Tyto výmysly, lži jsou tu jen a pouze od tebe...:cool:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.