Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2023/2024

# 13.11.2023, 20:38

kuba
Ale aspoň to zvedne trošku naději a náladu když tu maluvku člověk vidí ;-):snih:

496
# 13.11.2023, 22:17

kuba
Ono je to spojeno s tím, že by se (poprvé) mohl Atlantik uspořádat tak, že by dovolil opravdu chladné hmotě zavítat do střední Evropy. To uspořádání je myšleno tak, že by se od Britských ostrovů až k Islandu a nejspíše i dále vytvořila TV, která by svou polohou dovolila TN sešup dolů ze Skandinávie k nám. Pěkný tweet k tomu zde - https://twitter.com/peacockreports/status/17240075... jinak stačí mrknout na tlak. útvary např. zde - https://www.tropicaltidbits.com/analysis/models/?m...

Ano, je to daleko. Ano, další výstupy to nejspíš budou měnit. Ano, některé výstupy toto viděly již od cca 23.11. Ale i tak to bude fajn sledovat, jak se to vyvine. Já jsem jsem spíše skeptický, že by nastalo tak "dokonalé" uzavření / blokace Atlantiku.

A ještě k vortexu - ano, to zeslabení v hladině 10 hPa se pomalu posouvá někdy z 8.12. dále. Co je ale důležité a někteří to zmiňují - to zeslabení tam stále a už dlouho je. Důležité bude, jak dopadne aktuální zesílení vortexu. Mohl by zesílit dost (a být odolný), ale na druhou stranu by se ze spodu opravdu mohla vytvořit zajímavá situace na jeho narušení (k tomu by se to zesílení právě mohlo hodit ...). https://twitter.com/SimonLeeWx/status/172242758562...

PS. za mne určitě ať (dost) zeslabí. Jinak šance na nějakou zimu jsou celkem malé. A to se bavíme o tom, že by projevy vortexu při aktuálních výhledech mohly stejně nastat nejdříve až někdy v průběhu resp. druhé půlce ledna ...

379
# 14.11.2023, 09:42

Do konce roku zimní epizoda určitě přijde, i přes nepříznivé prognózy oslabení vortexu, AO, NAO i teplý Atlantik..
Hlavní podmínky jsou dvě, příznivé rozložení TÚ a blokace Atlantiku.., tedy takové 2in1..


169
# 14.11.2023, 10:02

Na konci výhledu by vortex měl oslabovat až k 19m/s , ale zítra tam může být zase něco jiného. Ale taky čekám že alespoň jedna zimní epizoda se sněhem i v nížinách do konce roku přijde.Jinak Honsová na tn.cz zase tvrdí že do konce listopadu žádná zima nemá šanci, já myslím že pravdu mít nebude jak to může říct s takovou jistotou to nechápu:D

386
# 14.11.2023, 10:17

kuba
Já sem s ní ty odkazy dávám spíš pro pobavení a dokumentaci jak stejně nikdo neví, a nemůže vědět, jak to přesně bude.. nedávno něco povídala o zimě století...:cool:

169
# 14.11.2023, 13:46

Od toho 23. listopadu to stále ukazuje krasné severozápadní až severní proudění s dostatkem srážek že by už za 11 dní leželo na horách kolem půl metru sněhu. Snih by se při intenzivnějších přeháňkach držel přechodně i v nížinách ale přes den by asi tál.Kazdopadne to vypadá na hodně zajímavou situace která má šanci vyjít. :oblak::)

# 14.11.2023, 13:56

kuba
Pochybuju, je to GFS... :D zítra nebo za dva dny tam bude max 5 cm na horách.

# 14.11.2023, 14:18

Tak proudění se změnit může. Nebude celou zimu západ. Sever Evropy je podchlazen a zasněžen dost. Stačí aby se změnilo proudění vzduchu. Ale více mě zajímá tuto chvíli pátek až neděle. Situace vypadá zajímavě.

379
# 14.11.2023, 14:39

kuba
Pavell88
Pátek až neděle je to takové haprování dolů a nahoru..
Ovšem ten příští týden vypadá na příchod zimy jako ,,za starých,, časů, pozvolné ochlazování ke konci listopadu i se sněžením..
Během jednoho týdne přechod z podzimu do zimy..
Ale něčemu takovému se samozřejmě těžko věří..
Je to hodně daleko..
Ale výhled na příští týden je aktuálně fakt pěkný .

22
# 14.11.2023, 16:13

swan1
Co je na tom pěkného i kdyby sněžilo pořád bude nad 0 takže z toho bude akorát bahno,to radši nic.

32
# 14.11.2023, 16:34

Zachar
Pár stupňů nad nulou, tma, bahno, lezavo, trvale zataženo, studenej déšť, občas vítr.. Asi nová definice pěkného počasí :D

379
# 14.11.2023, 17:03

Na.Guru
Co by to znamenalo pro Vinařice v nížině je mi fakt srdečně jedno..
Pro Pošumaví 10-15 cm sněhu, v noci do -5, přes den při sněžení kolem 0°C..
Asi jsem skromný, já bych takovou epizodu na konec podzimu považoval za pěknou..

# 14.11.2023, 17:35

swan1
souhlasím s vámi taková krátká zimní epizodka není v listopadu k zahození zvlášť tady na okraji prahy:D.

51
# 14.11.2023, 17:45

Rýsuje se tam docela pěkná blokace, předpověď arktické oscilace, což je pro nás stěžejní má po následujích pár dnech jít opět k 0 a pak i lehce pod, což by bylo ideální pro první zimní pozdrav, ten víkendový nějak neberu i když podle všeho ty první vločky opravdu většina území už uvidí..

každopádně teď každý den sleduju tu Skandinávii.. to je drsné, prakticky ideální podmínky pro ty nejsilnější mrazy.. to bych tady fakt nechtěl.. jinak poslední dva dny již teplotně podprůměrné, po té šňůře výrazná změna..

# 14.11.2023, 18:14

no v pátek to vypadá docela zajímavé :snih:

# 14.11.2023, 18:57

Jako pokud by toto v KH vyšlo , tak by to bylo celkem slušné 👍🏻

# 15.11.2023, 06:40

A veškeré ochlazení se už jen maže. Teplota obecně v 850hPa je vysoká. Jenom na pár dní ochlazení ze SZ. No mohlo to být ale klasika teplo vždy vyhrává.
To už nezmění

172
# 15.11.2023, 06:49

Já bych řekl, že se to bude zase odpoledne měnit a bude tam něco jiného. Však nějak to dopadne a obě varianty nejsou vyloučené. ;-)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.