Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Sněžení ve středu 18.1.2023

40
# 16.01.2023, 12:07

nakonec to proletí přes Polsko.

vojta-černošice
Přes jaké Polsko prosimtě. :D

Chápu, že někteří vše předem zatracují, ale většinou se nakonec něco povede. V prosinci taky všichni psali, jak nic nebude a pak v Praze čuměli, jak mají celkem dost sněhu...

# 16.01.2023, 12:11

Aura1
Přes to Polsko, kde skončily ty prosincové níže :D No v Praze sice bylo v součtu z několika vln 10cm, ale kdyby měly vyjít ty desítky centimetrů, které nám za prosinec modely predikovaly (a kterým jste taky věřil), tak by to s nadsázkou přežilo i tu měsíční obelvu :D

40
# 16.01.2023, 12:17

Aidamko1
Víkendová situace má větší potenciál.

146
# 16.01.2023, 12:22

Aura1
v čem?:D

40
# 16.01.2023, 12:24

Kokos342
V tom přinést větší sněžní. Uvidíme, jak se ta TN vysune od východu k ČR.

Jako tady pro Polabí to nevypadá na nějakou větší zimu nebo sněžení, ale pořád doufám, že opak bude pravdou. V modelech jsou výraznější náznaky, tak občas něco vyjít musí.

Čekám, zda se předpověď nějak nečekaně změní, překope a bude větší zima a víc sněhu i tady v nížině.

Chtělo by to větší ochlazení. Snad se rozpadne ten vortex. Čekám na to.

248
# 16.01.2023, 12:31

Aura1
Víkend nemá potenciál žádný, sám musíte vidět, jak to středeční sněžení během 1 dne odsunulo úplně pryč. Musíte pochopit, že tam sice teď modely můžou házet klidně i 2 metru sněhu na víkend, ale má to nulovou vypovídající hodnotu…

167
# 16.01.2023, 12:32

Jinak ohledně PV. Zdá se, že nějaký rozpad až v únoru, což není už tak dobré na zimní projevy. Rozpad se projeví s 10-15 denním zpožděním na teplotách, tak by to bylo spíše ke konci února. Modely se ale dost liší každým výstupem. Uvidíme. Zatím by to nahrálo Evropě, ale to je taky moc daleko a nejisté. PV může pak navíc to oteplení ustat…

Jinak sobotní situace má sice možná větší potencionál, ale je to daleko. V tomhle mi je středa bližší, že už je dost vysoká pravděpodobnost jak to dopadne.

40
# 16.01.2023, 12:34

Negan
Je to marný bohužel. Kdyby byla větší zima nebo prostě větší sněžení. Sleduji teplotu v 850 hPa a ta musí většinou klesnout pod -10°C. To teď nehrozí.

Chtělo by to něco pořádného jako v lednu 2017 nebo v únoru 2021.

Tahle situace dává naději, ale pro nížiny je to slabý...

No nic zima nebude, ale rád jsem tomu uvěřil...

Akorát se celou dobu chytám stébla. :D Je škoda, že modely nedokážou vykouzlit nic většího a přesvědčivého.

U té první vlny už se dá čekat, kde to skončí

srážky ICON-D2, ventusky
nový sníh ICON-D2, ventusky
40
# 16.01.2023, 13:35

Na jižní Moravě to beztak spadne v dešti...

Toto je ovšem brutus...

Srážky za minulý týden dle ČHMÚ:

Meteorologický vývoj (k 15. 1. 2023)
Aktualizace 16. 1. 2023.
Za týden od 9. 1. do 15. 1. 2023 spadlo na celém území 18 mm srážek (Čechy 15 mm, Morava 22 mm), což odpovídá 247 procentum normálu pro toto období (Čechy 188 % N, Morava 401 % N).


Morava 400% v :prsi: :D To nechceš...

středa 1:00 SEČ, meteologix
středa 7:00 SEČ, meteologix
40
# 16.01.2023, 13:41

...

ČHMÚ
ČHMÚ
167
# 16.01.2023, 13:47

Aura1
Morava 400% v dešti bych neřekl. Někde od Hustopečí na JV asi jo, ale tam půjde o polohu TN. Naposledy nám modely malovaly taky déšť toho 16. prosince a bylo to plošnější ve sněhu. Aladin to tehdy odhadl. Počkám na další výstupy, ale pokud by na Moravě pršelo, tak možná Haná s JV Moravy. Tady by sněžit mohlo pěkně, ale sleze to. Pak uvidíme co víkend. Ve středu to bude o desetinky. Tady na kopci bude na 0, ale dole v Brně bude k +1 asi určo.

Maximum letošní zimu bylo 21cm sněhu. I kdyby to nevyšlo, tak bych zklamaný nebyl.

165
# 16.01.2023, 13:48

Vypadá to že se to zastaví někde na úrovni Plzně a Prahy, kezby to dolezlo dál. Ecak to tak má jedinej více na sever jinak ostatní modely moc ne ale nedivil bych se kdyby se to ještě více vysunulo než se teď ukazuje, tyhle situace jsou do posledních hodin nejisté

Gfs
Icon
ECMF
44
# 16.01.2023, 13:51

Dnes takové rozloučení se sluníčkem, bude mně po něm smutno. Bral bych výši a klidně holomráz než to bílé bahno. Za leden tady 65mm a ať si to táhne ve středu i v sobotu někam do háje na východ :zz:

2558
# 16.01.2023, 13:53

Ano ten potenciál ohledně sněžení tam na příští víkend je, někde nad Balkánem bude ležet rozsáhlá TN a s ní spojené vlny nás budou od JV, V ovlivňovat nad Polskem a Ukrajinou to vypadá na vznik dalšího středu, více z toho bude těžit opět Morava zdá se ale že v některých výstupech modelů Icon s GFS se rýsuje plošný zásyp 10-20 cm v celém Česku

Co se týče středeční situace tak to bude taky zajímavé švýcarský model počítá spíše s frontální vlnou projevující se hlavně na Moravě, Ecák ale počítá spíš s přetáčející níží se srážkami zasahující i do Z částí Čech; aby to nakonec nebylo na plošnou výstrahu, u nás počítám a podobnou situaci jak 6.12 takže spad 10 cm těžkého sněhu:)

Swiss-MRF model množství srážek ve středu 18.1
ECMWF množství srážek ve středu 18.1
Očekávaná situace o přístím víkendu mým obrazem
40
# 16.01.2023, 13:57

kuba
Tak nevím, ale mě přijde, že teď těsně před situací mají větší váhu regionální modely. On ani ten ECMWF nemá bůhvíjak velké rozlišení, regionální modely budou přesnější.

Aidamko1
400% srážek za minulý týden je už minulost. Tím jsem nemyslel středu. V dešti to bylo z velké části.

Aidamko1
Sám jsem zvědavý, jestli bude na Hodonínsku průplach a třeba v Brně už sněžení. Ta linie se může posunout, ale Hodonínsko se asi moc nechytí.

165
# 16.01.2023, 13:58

Tutugon
Myslím že ve středu to ještě může být zajímavé a klidně se to může do západní půlky Čech pretocit, tyhle situace jsou těžké i pár hodin před situaci.
Ten víkend je ještě daleko a taky z toho nic být nakonec nemusí,uvidíme další dny:snih:

wyc
Avatar
7
# 16.01.2023, 14:07

Budu nas**nej, když tady na severu budeme zas bez sněhu. Německo za kopcem v prosinci 15cm a my sotva poprašek. Kór moje oblast je v brutálním srážkovém stínu, tady prostě neprší a nesnezi :!!:

40
# 16.01.2023, 14:30

wyc
Když se trochu víc překopou modely, tak bude sníh a zima i na sever/SZ od Prahy, ale jinak asi ne.

Je to celkem až úděsný a trapný, jak za skoro celou zimu nedokáže jednou víc nasněžit i v této části republiky...

162
# 16.01.2023, 14:30

Aura1
kuba
Já si teď uvědomuju, že i když tady něco spadne, tak stejně to asi bude v dešti nebo v mokrém tajícím sněhu. No pokud zase bude pršet tak radši ať sem nic nechodí, bláta je tady víc než dost.
Já to beru pozitivně z toho pohledu, že v části ČR bude ležet sníh a nějaká zima. Třeba Vysočina bude mít po víkendu zřejmě hodně slušnou zimu se sněhem a mrazy. Tady asi bude bohužel spíš mokro.

40
# 16.01.2023, 14:34

DeggyCZ
Je to tak no. Buďto by muselo nastat větší ochlazení nebo napadnout 10 cm+ a vydržet několik dní. Z tohoto zima prostě nebude.

Můžu dál sledovat, jak zima nebude a jenom čekat, zda modely připustí něco přesvědčivého.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.