Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Poměrně slunečno, hlavně na jihozápadě ojediněle přeháňky

Diskuse o počasí Vánoce 2022 - počasí

40
# 17.12.2022, 18:35

GFS má srážek dost. Většina z toho spadne v dešti. Bude to síla no. Sníh bude tát opravdu velmi rychle.

Ta kombinace teplo, déšť, vítr bude celkem výrazná.

wetter3.de
11
# 17.12.2022, 19:50

Změna, rozhraní se posune více k jihu a déšť se rychle bude měnit od SV ve sněžení.:) Alespoň jednou bych rád zažil vítězství zimy ve střednědobém výhledu, a aby oteplení nebylo tak jisté, jako tomu bývá obvykle. :(

274
# 17.12.2022, 20:02

Aura1
To jsem v klidu, na srážky tady fakt netrpím a už vůbec ne od Z, mám tam něco nad 10 mm, když přičtu vodu ze současného sněhu, tak jsem na lehce přes 20 mm, z toho nemám strach ani omylem, samozřejmě Slezsko a hory jsou vždy rizikovější kombinace, tomu promrznutí do hloubky brání právě současné pokrývka, tak se něco vsákne, GFS se mi líbí i po novém roce, kéž by mu to vyšlo.

Krásný sen
40
# 17.12.2022, 20:11

Přidávám srovnání modelů na Vánoce.

nulová izoterma GFS, ventusky
nulová izoterma ICON, ventusky
2726
# 17.12.2022, 20:11

Yurri
Proč máte z toho radost, když už se to teď rozjelo perfektně, Proč by musela zima skončit příští týden, před námi jsou stále 2 a půl měsíce, ten příliv teplého vzduchu po novém roce je brutální, to by mohlo něco udělat se spící přírodou:( jen ať spí do března:) úplně nesnažím když je v lednu 10 a více ° stejně se kvůli krátkému dni nedá nic dělat, čumíš doslova do tmavé blátivé krajiny, chápu že byste chtěl zahradničit a chytat vodu do sudů i v lednu, ale leden je zimní měsíc tak prostě bude zima, to je jako by v létě bylo taky místo 30°C jen 10°C mohlo by to být jó:D

40
# 17.12.2022, 20:12

Srážky

GFS, ventusky
ICON, ventusky
40
# 17.12.2022, 20:26

Severoamerický kontinent bude opět nejchladnější na světě. Nechápu, jak to tam dělají.

Teplotní odchylka na pomezí Aljašky a Kanady bude úplně mega extrémní. Ono to ukazuje -20°C, ale to není časový okamžik, ale předpověd na celých 10 dní.

Jasně prostě si střihneme jednu dekádu o -20°C chladnější než je DP. Proč ne. :D

Ale když koukám na tu mapu, je to spíš v barvě -25°C až -30°C pod průměrem. Na té druhé. Ta první je ve °F.

teplotní odchylka °F, climatereanalyzer
teplotní odchylka °C, climatereanalyzer
2726
# 17.12.2022, 20:37

Aura1
Tak jednak že je čeká příští týden arctic bleat, Evropa zažívá to samé tento týden, tam je to plus ještě umocněno, že ledová hmota z Kanady se cestou neohřívá na moři, a jede volným průnikem až do Mexika, těch věcí je víc, neovlivňují je teplé oceánské proudy, La niña působí zejména v Pacifiku-další výhoda pro Ameriku
Upřímně Americe závidím že je tak dobře postavena a nechápu proč Prady jel sem za teplem:cool: když tam by ho čekalo možná nejsilnější arktický vpád za celou zimu..

40
# 17.12.2022, 20:41

Tutugon
Je to fakt síla. Ty odchylky od normálu jsou astronomické. Ono je to, jako by se dočasně přemístil severní pól nad Kanadu. Tohle v Evropě nemůžeme zažít no, moc teplých vod kolem, žádná pevninská dálnice...

274
# 17.12.2022, 21:56

Tutugon
Mám rád pestrost a nyní se toho fakt moc dělat nedá, je to krásná idylka, ale za týden mít sváteční dny k +10 ničemu neuškodí, to se bát nemusíte, něco jiného by byl teplý celý leden, když pak zase nasněží znovu, tak nás odteklá voda mrzet nemusí, půda potřebuje zasáknout kvanta vody, ať se doplňují spodní vody a nikoliv zamrznout a nic, žijeme již ve změněném klimatu, statistiky už jsou pasé, všechno bude jinak, jen si toho někteří ještě nestihli všimnout, koukejte se dopředu a ne do minulosti, ta bude totiž o dost zajímavější😉.

# 17.12.2022, 22:08

Tak modely zase ubraly o 1 C z teplot pro pátek. GFS tam má 3 - 4 C ->, Gem dokonce pouhé 2 - 3 C v nížinách Moravy, jakoby měla vzniknout inverze. I to je možné, pokud bude severozápadní až západní proudění, tak srážky nemusí být tak intenzivní, zůstaneme ve stínu Oderských vrchů a teploty porostou nahoru pomaleji. To samé by se mohlo týkat i Brna a oblastí okolo Šumperska, Jevíčka, Litovle. JZ je v Ostravě problém, ten tam má už v noci na pátek Ecák. Z už by nemusel být tak likvidační pro sníh. Čekám s čím začne vycházet Aladin, to je model, který umí podle mého názoru předpovědět nejlépe lokálně nižší teploty v údolích spolu s modelem ICON -DE při inverzních situacích. Pondělí, úterý u Aladina zatím pohoda a sníh bude pravděpodobně dobře brzdit vzestup teplot, když se třeba podíváme na Německo, tak obvykle bez sněhu bychom už zde měli podobně vysoké teploty s fénem od jihu. Ovšem ta 30 - 55 cm vysoká sněhová pokrývka dobře ochlazuje celý MSK. -1 C v úterý by byla paráda. Sobota a taky Štědrý den potom u všech modelů kromě GEM teda pro sníh moc štědrý nebude. 8 - 11 C a k tomu vítr. Ještě by to chtělo, aby se to o kousek přibrzdilo, pak už máme jistotu bílých Vánoc.

# 17.12.2022, 22:16

Zimu si letos objednali v New Yorku.. dorazí přesně 24.12.. Krásné ochlazeni o 23 stupňů za několik hodin..

238
# 17.12.2022, 22:22

swan1
Povíme si 24.12. ráno jaká bude situace. Ať se ti zdá že závidím nebo ne, osobně už jsem několikrát zažil jak 25-30 čísel zmizelo za jediný den. Dokonce i 40 čísel v 1000m.n.m. v Krkonoších a 50 čísel za necelý 2 dny. Vzhledem k tomu , že mimo hory a horská údolí prakticky nikde není víc jak 40 čísel , většinou spíš do 25-30 čísel tak bych byl vůči bílým Vánocům hodně skeptický. Nehledě na to, že třeba nový ecak dává i na SV teploty nad nulou a silný vichr už od 20.12. každý den a pak do toho i déšť.:led:
Jestli zbyde nesouvislá vrstva nebo sníh v potocich vody s deštěm tak to je akorát chlácholení se o bílých vánocích. Nám minulý začalo sněžit už 24.12. večer , 25-26.12. bylo komplet bílo s mrazem a taky jsem tvrdil , že byly jen částečně na sněhu.
Adamsedlak
Tam kde je 30 čísel tak bych si takhle jistý nebyl
;-)Aidamko1
Já jen konstatuju co reálně může nastat pokud vyjde předpověď jako má třeba ecak nebo už najednou tak přesný není a je to zas pro změnu jiný model , který je třeba chladnější? :)

238
# 17.12.2022, 22:28

Tutugon
Tak pro mě je důležitější být s rodinou , vidět kamarády a oslavit české vánoce. Sníh a mráz na vánoce jsou hezká věc , ale určitě to není důležitější. Kupodivu jsem rád , že si užijeme sníh aspoň teď ten týden před Vánoci a že to roztaje? To čert vem, Štedry den si užijz vždycky ať je jakýkoliv počasí.;-)

# 17.12.2022, 22:35

Prady
Řeknu vám to takhle na horách to je možné. A paradoxně dokonce ještě pravděpodobněji než tady v Ostravě. Protože v těch horách přitom velmi teplém proudění je třeba 6, 7 C. Do toho vám, ale v těchto místech spadne 40 mm srážek za 24 hodin, na návětří 60 mm a oproti nížinám je ještě o dost silnější vítr. Takový intenzivní spad deště potom způsobí odtání i třeba 30 - 40 cm za 24 h. Ale opravdu neočekávám, že by v Ostravě mělo spadnout za 24 h 40 mm deště, to je záležitost těch hor. A proto zimní oblevy na horách můžou být ještě razantnější než níže. Tu je to maximum, které může odtát tak 20 - 25 cm sněhu za den v prosinci. Neříkám v březnu, dubnu. Kdy by tady po extrémně studeném vpádu přišel luft od jihu a teplota vyletěla nad 15 C a pršelo.
Ano Vánoce na břečce to pravděpodobně budou. I když já a jako spoustu lidí tady z východu toužící po sněhu se samozřejmě budeme poohlížet po tom, zda by tento zdánlivě neúprosný trend nemohlo něco zlomit. A oproti jiným rokům tam tu šanci vidíme. Tak se nedivte, že tu vypisujeme i o chladnějších výstupech modelů, které né vždy jsou úplně přesné. Např. současný GFS TN 25.12, která by sem mohla přinést propad studeného vzduchu a zajistit kompletně bílé Vánoce po 20 letech. Ecák je nejlepším střednědobým modelem pro Evropu, to si tu uvědomuje hodně lidí.

172
# 17.12.2022, 22:37

Prady
Vzhledem k tomu, že mi je jedno jak bude, tak bez komentáře a naopak koukat na modely s chladnějším průběhem nemám zájem. Raději sleduji celkový průměr. Modely teď na vánoce nesleduji, pouze jen něco s PV a výškovým profilem nad Uralem. A mám pocit, že u toho zůstanu, tak jak jsem měl původně v plánu.

238
# 17.12.2022, 22:57

Tomáš J.
Ono spíš problém je, že teploty nad nulou nebudou jen jeden den, ale už od úterý /středy a k tomu ten vichr. Facka bude nejspíš az v pátek a sobotu , ale i kdyby do štědrého dne něco vydrželo a pak to během dne doroztálo tak se podle mě taky nedá mluvit o bílých Vánocich.

ota
Avatar
2156
# 17.12.2022, 23:05

Prady
Jojo, ono je otázka jak si bílé Vánoce kdo definuje. Podle ČHMÚ byly bíle u nás i loni, když vychází z toho, že na Štědrý den byla na stanici souvislá sněhová pokrývka, to že přes den byla vysoká teplota a všechno roztálo neřeší. Pak trochu sněhu zas napadlo. Ale obecně bych to za nějak bílé Vánoce nepovažoval. Na druhou stranu, třeba 10 cm břečky za mě určitě bílé Vánoce jsou, rozhodně ne hezké, ale bílé ano, pokud tedy sníh vydrží po velkou část období a ne pár hodin. Letos je sice škoda, že to na Vánoce nevyjde, ale na druhou stranu vyšel parádní předvánoční víkend, máme hromadu sněhu i docela hezké počasí, takže i tak za mě super. Tady to díky inverzi vypadá na zimu až do středy, možná i do čtvrtka, což je fajn. Vždyť Vánoce bez oblevy by nebyly ty pravé Vánoce.:D

172
# 17.12.2022, 23:41

ota
No u nás minulý rok to samé. Ráno a dopo bylo kolem 0°C, takže se to drželo a pak se po poledni oteplilo na 7°C a bylo to hned pryč. Je fakt, že já za svých 17 let života Vánoce na sněhu pamatuji jen 3x, což ale jak zjišťuji je ještě dobré score.

28
# 18.12.2022, 04:36

Prady:
"Vzhledem k tomu , že mimo hory a horská údolí prakticky nikde není víc jak 40 čísel..."

A co ta hodnota za Třincem? Stanice tam hlásí 60 cm! To je ovšem jen takový menší detail, jinak Souhlasím, o vánocích bude sníh prostě tradičně fuč, přesto přejel vlak... Ovšem to se bavím o nížinách, na horách většinou sníh zůstává, ale letos je ho tam taktéž bídně, takže pokud se očekává v 850 hPa 6 až 10 °C, tak ani tam nemá sníh v kombinaci s deštěm moc velkou šanci... Počítám, že do nového roku budou všechny stanice v Čr (co se sněhové pokrývky týče) na nule nebo max do 10 cm. Od nového roku se uvidí...

Sněhová pokrývka na stanicích k 17.12. 2022 (chmi.cz)

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.