Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Další studená fronta, od severozápadu začne pršet, na horách vydatně sněžit

Diskuse o počasí Vánoce 2022 - počasí

# 17.12.2022, 13:12

Tak tady si myslím, se rozhodne o osudu bílých Vánoc během 19. - 21. 12. Pokud v těchto dnech bude do 3 C a v noci mráz, tak jsou bílé Vánoce téměř jisté, protože zabetonovaný sníh neustálým přemrzáním a odtáváním by byl dostatečně odolný, aby zůstal 3 až 4 dny. Ve věci modelových předpovědí se zdá, že se ta velmi výrazná obleva malinko opožďuje. Nyní tam je ten průnik velmi teplého vzduchu na východě až 23. 12. bohužel teda i s deštěm. Naděje, že by něco tuto oblevu ze sněhu přežilo si v této podobě nedělám. Však taky jsme nížina a především v posledních letech se tu vůbec bavit o sněhu byl zázrak. GFS je přejnější než ECMWF. Současný Ecák, to by byla doslova kudla do zad. Ráno v pátek 20 cm sněhu, který by byl zasažen silným deštěm a větrem. 2 TN v jednom dni. Tady by asi nějaké přemrzání moc nepomohlo a bylo by to se sněhem 24. 12. ráno o fous. Ale tak věřím, že se zase nenaplní ta nejhorší možná prognóza, protože situaci pro rychlejší tání sněhu namodelovat v našich zimních podmínkách téměř není možné.

376
# 17.12.2022, 13:29

palma
Díky, vám taky pěkné Vánoce ( tady to vypadá 24.12. na +13°C s větříkem kolem 70km/h..)
O týden to holt nevyjde..
Tenhle víkend by měly být Vánoce..
Venku je to bóží...:)

2653
# 17.12.2022, 13:36

swan1
No to je škoda, stačí pozměnit datum v kalendáři a už by byly bílé častěji:D okolo 24.12 většinou nebývá sníh když jsem se díval ve statistikách, to teplo ke Štědrýmu dni už víceméně patří:slunce:

376
# 17.12.2022, 13:46

Tutugon
Zítřejší ráno bude kruté..
V 850hpa je tu sice cca -9, -10°C, nicméně tady v 530mnm očekávám, že to půjde pod -15, možná k -20°C... :snih::led:

168
# 17.12.2022, 13:51

swan1
Pěkně zasněžená krajinka. Tady dneska maximum zůstalo na -0,1°C. Venku krásně bylo, hezky 18cm sněhu a ticho. Prostě parádní počasí. Tady to dle výhledu vypadá, že až do 23.12. bude mrznout, pak 23.12. mají být 2°C a 24.12. má být 4°C. Nechci nic říkat, ale vypadá to na bílé vánoce. Něco jako vánoce 2016.

Je fajn, když technické služby sníh nedoklízejí
Tak vánoce snad vydrží
6
# 17.12.2022, 14:31

Aura1
Jen k těm včerejším? klement.statistikám: jeden zmiňuje únor 2018 a druhý mluví o lednu 2018. Mezi těmi měsíci byl ale obovský teplotní rozdíl, snad největší jaký si tu vzpomínám.. tak jen tak

6
# 17.12.2022, 14:42

Tak 30-40 cm sněhu ( a zvlášť čerstvého ) tu dokáže za 1-2dny v pohodě v zimě roztát, když je třebas i trochu deště, nebo i bez něj, stačí když je +8 a stále silný teplý vítr, opírající se nekonečně stále do sněhu. To je i v noci +7 a vítr sám doslova polyká sníh. Ostatně takový fén všichni jistě znají. Říká se mu polykač sněhu. Záleží hlavně na síle a přímém opření větru do sněhové deky.. Kapky deště to už jen potvrdí.. Doufám, že se to ale letos nenaplní a dostanem se k rozhraní do chlad vzduchu. Nebo aspon nebude tak teplo a hlavně (non-stop) vítr..

Ale raději taky přeju všem "dnešní pěkné vánoce předem", dokud je venku bílo. Užijme si to! :)
( já po extrakci 8čky jen přres okno radši)

108
# 17.12.2022, 14:45

Tomáš J.
Někde jsem četl, že dlouhodobě to Ecáku vychází líp než GFS, takže opravdu "GFS je přejnější než ECMWF."?

376
# 17.12.2022, 14:53

Aidamko1
Pěkné..
Šancí na bílý Štědrý den Brno určitě má, ovšem pokud vyjde Icon nebo Gfs..
Pokud vyjde Ecák, tak ten tam pere na jižní Moravu už od čtvrtka výrazně plusové teploty, na pátek 23.12. do Brna+10°C , na Štědrý den ještě víc..+12.
Pokud vyjde Ecák, budou v nižších a středních polohách bílé Vánoce podle mě jen na tom SV...

# 17.12.2022, 14:56

Jako věřím, že to někde roztalo při takhle silném větru, ale sám jsem to teda ještě nikde nezažil ani neviděl, že by roztalo 40cm za 1den. To musí být opravdu výjimka. 40cisel je už kotel.
Vánoce opět na blátě no na 90% území.

Na Moravě je sníh hutnější, prece tam to padalo relativně v teple a teď jim to pěkně umrzne aspoň, to u nás je sníh úplně suchej, totální horský prasan. Sněžilo v opravdovým mrazu, proto vločky byli hodně drobný většinou

108
# 17.12.2022, 14:58

Aidamko1
No, díval jsem se na mapu Ventusky, GFS tam má v Brně "jen" 7, ale v Pohořelicích už +10 a Ecák má + 12-13 plošně v celém JM kraji.

376
# 17.12.2022, 14:59

John Deere
No a v tom Slezsku je i přes 50cm..
Navíc mírné oteplení se tam dostane podle všeho až v pátek.., více se tam oteplí až o víkendu, ale má to být bez výraznějšího deště..
Tam jsou bílé Vánoce v podstatě úplně jisté...
Tady u nás bude jarní bláto:D

# 17.12.2022, 15:05

To budou mít Vánoce bílé no, akorad nám to může být úplně jedno, když tam nebydlíme. ;-)
My si užijeme bahenní lázeň.

A jak tady nějaký blázen psal, že je strašné rád, že bude mít na Vánoce plné sudy, to jako myslel vážně? Za prvé, sudy by měl mít uklizené kvůli mrazu, pokud nemá ještě staré plechové a za druhé tomu vůbec nerozumím.
V zimě má být půda zmrzlá na kost a ne promáčená, to je úplný nesmysl. Půda si musí taky odpočinout
To třeba můj děda je magor taky, ale přes zimu sudy uklízí do zahradního domku. ;-) Ono taky k čemu vodu, že jo 🤣

6
# 17.12.2022, 15:18

swan1
No mně přijde, že třena yr.no dává do Slezska deště dost - někde kolem 10mm, někde i kolem 20mm. Pršet by mohlo i na Lysé.. Snad bude o dost chladněji, nakonec. A hlavně vítr nechci. To už radši i ten déšť v údolí tady..

108
# 17.12.2022, 15:30

Celkem zvláštní je i naprosto blízká předpověď GFS na 16:00 dnes (tedy za půl hodiny), kdy je tam -7. Ecák se drží více reality a dává -3, realita je zhruba -1. GFS jakoby šel ty zhruba 3 - 4 stupně pod Ecák a to jak dnes tak i na Štědrý den.

73
# 17.12.2022, 15:42

U nás žádný "hutný" sníh není, vůbec nelepí, sype se, sněhulák se z něho rozhodně postavit nedá. :(:D
Dnešní odpolední chabé slunce se sněhem nic neudělalo, zůstáváme na těch cca 13 cm.

# 17.12.2022, 17:27

Tak vychází nový GFS , trošku mě příjde že má každý výstup chladnější. Teoreticky by na V a SV mohlo i sněžit vydatně 23.12 .Uvidíme jak se to bude dál vyvíjet :D .

Přiznávám že bych potřeboval aby to v Orl. horách vydrželo aspon na pár dní lyžování mezi svátky , takže je to spíš takové zbožné přání než že bych tomu uplně věřil.

Předpověd je pro Králíky , nejde tam nakliknout výpočet přímo z Orl.hor tam by mohla být předpověd ještě o něco lepší.

40
# 17.12.2022, 17:57

Dnes jsem byl na delší procházce. Upřímně ten sníh mě začal postupně hypnotizovat. Zní to divně, ale všude samý sníh, vypadá jak pěkná peřinka, že jsem se na něj pořád musel dívat. Na polních cestách je to opět hodně náváté, takže jsem se brodil přes 10-20 cm hutného sněhu. Venku to vypadá opravdu jako solidní zima úplně bez chyby. Jediné místo, kde trochu chyběl sníh byl jižní svah pod stromy, kam svítilo slunce, ale jinak toho sněhu je všude fakt dost.

ALADIN mi drží mráz i na úterý, takže to vypadá dobře. ČHMÚ má ve výhledu výstrahu na námrazu, inverze bude asi slušná. Teď se ovšem zatáhlo a teplota vůbec neklesá. Kolem Vánoc to vypadá na fest teplo, vítr i dost deště, venku to bude opravdu pohroma, hlavně na té polní cestě, když člověk vidí tu silnou vrstvu navátého sněhu. Až začne tát roztaje a do toho víc zaprší, tak potěš pán Bůh. Navíc teď to asi nebude ani pouštět půda, která už zřejmě trochu promrzla...

lesní cesta
40
# 17.12.2022, 18:16

Ty teploty v úterý vypadají v pohodě. Trochu teplejší bude jenom JZ. Na spoustě míst to začne víc tát až ve středu, ale pak to půjde fofrem...

Na středu má ČHMÚ dokonce nižší minima než v úterý:

Úterý 0°C až -4°C
Středa -3°C až -7°C

Takže svým způsobem lze začátek oblevy zasadit do středy během dne.

Úterý 13:00, ALADIN ČHMÚ
výhled ČHMÚ
# 17.12.2022, 18:27

No koukal jsem tak nejdřív pořádný vítr pak vydatný déšť od středy tak že bílé Vánoce je konec to bude tát i na horách a půjde to rychlé dolů.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.