Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Od jihovýchodu postupně srážky, někde i zabouří

Diskuse o počasí Přechod tlakové níže a sněžení od 10.12.

40
# 06.12.2022, 18:43

Jsem zvědavý, co tam bude za pár dní. Něco mi říká, že je to hrozný úlet, kterým se dost lidí tradičně nechalo unést.

Zkusím na to juknout až ve čtvrtek večer s dvoudenním odstupem, protože do pátku ráno se stejně nic moc dít nebude.

168
# 06.12.2022, 18:53

Aura1
Taky si myslím že tolik nespadne ale přece jenom už je to tam teď 2 krát tak by to mohlo něco značit, uvidíme co tam bude v dalších dnech, ikdyby tam zůstala půlka tak budu spokojenej:):snih:

# 06.12.2022, 18:55

Celkem masakr, kdyby toto vyšlo, tak je to fakt síla :D:D:D

40
# 06.12.2022, 18:56

kapr84
Zase na druhou stranu si pamatuji, jak vocko.m (myslím, že snad učí meteorologii) jednou vysvětloval, že hlavní běh a control běh mají o poznání větší přesnost než jednotlivé ansámbly, protože vycházejí z přesnějších dat.

A když se kouknu na ty ansámbly, tak hlavní běh a control se kopírují a viděl jsem něco podobného už víckrát...

suma srážek GFS moje souřadnice, meteociel
suma srážek GFS souřadnice JV Moravy, meteociel
2337
# 06.12.2022, 19:01

matous160
Tak to je mega!:!!::pozor::snih:

171
# 06.12.2022, 19:01

Aura1
Ano hlavní běh a Control běh mají obecně největší relevantnost a celkovou váhu, takže obecně je lepší se jimi řídit, ale zase na druhou stranu není od věci se občas kouknout a porovnat i další modely. Průměry ansámblů se taky hodí občas porovnat. Tahle situace má potencionál přinést hodně sněhu, skutečně hodně sněhu. Bude to zajímavé.

50
# 06.12.2022, 19:04

Drsný hlavní běh.. v létě už by hrozily povodně... Co bude teď v prosinci nechci domýšlet. Naštěstí je to stále dost daleko na srážky. Stačí mi těch 10 na takovou tu trošku zimní atmosféru.. doufám, že budou modely ubírat a že je to jen nafouklá bublina..

pátek bude asi o dešti, ECMWF to potvrzuje.

258
# 06.12.2022, 19:23

No zatím je to pořad daleko, kdybych si měl tipnout, tak si myslím, že se to vysněží na Moravě a tady moc srážek nebude..

171
# 06.12.2022, 19:39

No nový Ecák mi dává 15-20cm, tak jsem zvědav. Takovéhle množství by asi bylo poměrně dostačující, protože pokud by spadlo to, co maluje GFS, tak by to byl už násobně větší extrém než 8.1.2010, či 18.3.2013 což byly ta nejsilnější sněžení co za svůj život pamatuji. Hlavně to chce zachovat přiměřený úsudek, zítra a ve čtvrtek se to bude asi dost měnit.

Zase na druhou stranu tyhle TN často dávají hodně sněhu a pokud budou dvě, tak může nasněžit fakt velké množství.

6
# 06.12.2022, 19:47

u nás poslední roky to vždy bylo tak že nasněžilo ke konci listopadu třeba 10- 15cm, vydreželo to 2-3 dny a potom byl další sníh třeba až v lednu a to jen tak max 5cm. pochybuju že tady bude letos více ale bylo by to pěkné překvapení.:snih::)

# 06.12.2022, 20:27

Jako vážení nechci nic říkat, ale tohle vypadá už opravdu dobře. Jasně může dojít ještě ke korekcím a posunům, ale zrovna pokud nemusíte tak bych si na neděli neplánoval žádné
delší cesty a zůstal pokud můžete doma. Už dneska to bylo v dopravě značně komplikované a ta shoda v modelech na 15 - 20 cm sněhu během neděle je docela až neobvyklá na takové časové období. Vypadá to na výrazné sněžení a s velkou pravděpodobností bude vydána výstraha. U těchto TN je pohyb docela nejistý do posledních 48 hodin, takže říct, že vaše lokalita má vyhráno opravdu ještě úplně nelze. Ten teplotní rozdíl, na který jsem upozorňoval na začátku prosince v jiné diskusi skutečně začíná i s tím, jak se stále držíme v NAO - přinášet své ovoce. Tahle tlaková níže bude tou nejzajímavější zimní tlakovou níží od února 2021. Ta loňská vánoční rovněž přinesla sněžení, ale rozhodně né takové intenzity a rozsahu, nyní je teplotní rozdíl větší a může to vést k skutečně až ke spadu 30 cm sněhu za 24 hodin na některých místech. To kouzlení modelů dále je hodně hodně předčasné, ale rozhodně není nemožné. To opakování těch TN možné je, protože i v příštím týdnu bude Evropa rozdělená a budeme stále náchylní na příchod těchto TN. (pokud přijde JZ proudění a otevře se Atlantik tak už to může být na delší období konečná) Ale rozhodně nevěřím, že by tu mělo ležet 50 + cm sněhu, protože to už bychom museli mít obrovské štěstí, aby nás všechny zasáhly, nedošlo k žádným oblevám a byly pořád v té srážkově aktivní zóně. Ten pás sněžení nemívá více než 300 km na šířku.

# 06.12.2022, 20:42

Ecák už dal sem max 2cm a gg, zbytek výhledu teplo a rozhraní smazáno. Prostě si nemyslím dobře o situaci. Těch 1-5cm co jsem dal tak vyjde.

2702
# 06.12.2022, 20:52

Nakonec to skončí všechno na Balkáně:D taky se to může stát Ecák ubral, nene to nebude prosinec 2005 už jsem si myslel že se něco fakt stalo a napadne 0.5 m sněhu:D

10
# 06.12.2022, 20:56

No já bych to viděl že přes víkend napadne snad na většině území čr kolem 10-25 cm

148
# 06.12.2022, 20:57

Tutugon
no toho se jediného bojím.. za ty 4 dny se to dokáže slušně posrat

40
# 06.12.2022, 20:57

Peter Sedlák 1
Tutugon
Počkejte pár dní, ono to nějak dopadne. Moc lidí tu asi nesleduje třeba UKMO EU, ten tam na +168h nemá vůbec žádný plošný sníh, jenom typicky na horách apod. Nicméně si myslím, že to táhnou jiné modely a něco z toho bude...

171
# 06.12.2022, 21:05

Aura1
No zase UKMO má vždy nejméně sněhu, pamatuji, že minulý rok byl vždy velmi pesimistický. Osobně mám raději jeho výpočty v létě. Koukám polák sněhu maluje dost.

11
# 06.12.2022, 21:05

Také si myslím, že tady z toho nic moc nebude a na sníh si ještě počkáme do ledna, ale třeba to překvapí, kdo ví. Za dnešek toho nepršelo celkem dost, na polích stojí voda a všude bláto.

3474
# 06.12.2022, 21:23

Tak jsem se sem podíval, po asi 8 hodinách, a tady to jede. Já jsem tady v Mostě v klidu, Peter Sedlák to tipuje za mně správně, 1-5 cm v pondělí 12.12. Zřejmě tady dostanou nějaký díl Krušné hory, ale v okolí do 350 m.n.m., nečekám žádných 20-40cm, jako někteří z vás, a možná to i dostanou. Dnešek krásně sucho, pofukovalo, teplota k 5°C, teď večer stále nad 3°C. Zítra a čtvrtek podobně, maxima 3 nebo 4°C. Změna asi přijde ve čtvrtek odpoledne, v pátek budeme v maximech okolo 1°C. A dál se nechám překvapit. Ještě by tady mohla být tipovačka, kolik bude ležet sněhu v pondělí ve 14h, na několika místech v republice, ať se to vyhodnotí pak přesněji.
Za mně bych pro srovnání dal:
Plzeň, Blatná /Strakonice/, Mokrosuky, Praha, Most, Ústí n/L., Kostelec n/L. /Mělník/, Český Brod /Přelouč/, Libverda, Jindřichův Hradec, Pelhřimov /Olešná/, Moravské Budějovice, Brno, Buchlovice /Uh. Hrad./, Žďár n/S, Olomouc /Císařov, Neředín/, Ostrava, Jablunkov, Rožnov p/R., Bruntál /Sv. Hora/, Sklené, atd. No nechám to na někom šikovnějším, případně k debatě, a ať je pak co srovnávát :D:D:D

# 06.12.2022, 21:33

Tady začal foukat pekne studený vítr, teplota konečně po dvou dnech co bylo +3 leze dolů, aktuálně +1,4 a poletuje sníh :snih:

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.