Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Lokálně opět přeháňky nebo bouřky, výjimečně s přívalovými srážkami nebo i kroupami

Diskuse o počasí Přechod tlakové níže a sněžení od 10.12.

173
# 09.12.2022, 12:52

V Brně mlha, 2,1 stupně, tak uvidíme jak vyjde aladinovi to odpolední a večerní sněžení, což maluje i GFS.

10
# 09.12.2022, 13:09

Aktuálně jsem v Rožnově pod Radhoštěm ve škole a hlasim že padá déšť sněhem,(ale možná to je tím že jsem v centru)
Mimo Rožnov to bude určitě sníh;-);-)

54
# 09.12.2022, 13:16

Já teď přišel z práce a promoklý na kost... hlásím trvalé silné mrholení a +2,5 °C.. a GFS si furt jede svoje pohádky o sněžení... kdyby tento model zrušili tak myslím, že by nikomu nechyběl... :)

19
# 09.12.2022, 13:17

davyd
Dle výstrahy by mělo dnes u vás nasněžit 5-10 cm mokrého sněhu od cca 500 mnm.

13
# 09.12.2022, 13:21

1 a půl stupně, začalo sněžit

54
# 09.12.2022, 13:23

Shadow
Tak to je dost slabota v neděli... ;-)

381
# 09.12.2022, 13:24

Tady je teplota v pořádku, -1,2°C.
Ovšem chybí :snih::D
Ale teď se to na radaru celé znatelně vysunuje o něco více nahoru..
Věřím, že aspoň poprašek tu dneska dáme..

# 09.12.2022, 13:34

Tak v Ostravě máme aktuálně 2,4 C. Dneska nás čeká ovšem velmi zajímavé a pestré počasí. V průběhu dne se bude různě míchat déšť, déšť se sněhem i sněžení. Podle toho, jak nás budou přecházet různě profouklé vrstvy. V přízemní vrstvě se přiblížíme k 0 C a za normálních okolností by dneska spadlo i 5 - 10 cm sněhu. Ale takhle budeme rádi za krátce vzniklou sněhovou pokrývku. Ranní hlavní běhy vypadaly dost špatně pro případné udržení zimy, protože nám tu dávaly soukromý sněhový spad a potom dále na východ. Ovšem, jak jsem sledoval jiné modely a ansámbly, za mě na Moravě ještě není nic ztraceno a nějakou SSP by měli mít téměř všichni. Nyní už bude lepší sledovat synoptické mapy a sledovat pohyb té samotné vznikající TN. Pokud zítra uvidíme TN moc východně potom už můžeme malovat čerta na zeď. A hlavně s klidem, není na nakonec na tom to nejzajímavější to sledování, modelování, pozorování. Uvědomte si, co bychom za nastávající situaci dali v minulých teplých zimách. A trend je pořád takový, že jsme v NAO - a když nevyjde tahle TN, tak může vyjít další. Dokud neprorazí Atlantik od západu, tak si každý můžeme užit pořádnou zimu. Je to nastavené dobře a "jenom" je potřeba trochu štěstí. A prosím nepište, že to vyžere Morava. Zaprvé u nás byl říjen a listopad extrémně suchý a máme zde problémy s vodou v řekách a 2. TN od jihu tak většinou dopadají, že zasáhnou jenom úzký pás území. Tahle bude svým rozsahem dost neobvyklá. To přetáčení apod. na způsob 2010 je velmi raritní záležitost. 3. ta tendence pro vznik dalších TN od jihu bude, takže je jenom otázka času, kdy zasype i další část střední Evropy.

# 09.12.2022, 13:35

kapr84
Tady teplota 1,3 a sněží.:snih:

# 09.12.2022, 13:37

Mimochodem, aby nepřekvapila ta dnešní tlaková níže. Její pohyb je o dost více k severu. A klidně může spadnout v té západní části níže mnohem více sněhu než je v predikcích. Taková Vysočina, západní Morava by dneska překvapivě mohla dostat i k 10 cm sněhu. Tam už profuky teplého vzduchu nehrozí jako u nás.

# 09.12.2022, 13:38

Výstraha pro Moravu a Liberecký kraj ale právě podle toho rakouského modelu by se to mělo přes Liberecko stáčet do Čech ale pořád je to nejistota pořád zbývá dost času.

13
# 09.12.2022, 13:40

Bude zajímavé až dorazí ty zelené odrazy co podplouvaji jihem ČR

275
# 09.12.2022, 13:42

Zimofilové si přijdou na své, je fakt, že už to chce nějakou změnu, sekání trávy mi přerušilo silné mrholení a +1, takže opravdu capárna, raději dosázím česnek, předpověď je prakticky jasná, dáme kolem 7 cm v nejnižších polohách kraje Vysočina až po 15 cm na severu, taková klasika, zamrzlo vypadá na delší dobu, už plánuju hromadění organiky po zmrzlém povrchu, takže docela výhoda, Vánoce nějak letos neřeším.

Předpověď pro MB
# 09.12.2022, 13:43

Tomáš J.
U me na brněnsku 10 cm vyloučeno. Teplota šplhá ke +3. Možná by nějaká vrstvička se mohla v noci vytvořit v těch vyssich partiích Brna

381
# 09.12.2022, 13:46

Neuro
Ony ty odrazy hodně zeleně barvy ztratí, až přelezou zcela na český radar...

# 09.12.2022, 13:51

U nás za hodinu pokles ze 3,5 na 2,7 a začalo pršet. Od dnešního dne nic necekam, takže jakákoliv sněhová pokrývka bude jen bonus.

# 09.12.2022, 13:52

K vám do Brna se bude dostávat to teplo z jihovýchodu. Spíše, kdyby došlo k výsunu více na sever, tak západ Olomouckého kraje, Jeseníky a Vysočina by dostala slušnější příděl. Ale zatím třeba na jihu Čech je vidět, jak srážky při postupu k severu rychlé slábnou, Výsun k severu sice je, ale dochází k rychlému slábnutí srážek. Jižní a jihovýchodní Morava se obávám, že bude celou dobu v dešti, nebo později dešti se sněhem. U vás až ta neděle, tam bylo riziko mrznoucího deště, ale při přechodu TN východněji mrznoucí déšť nehrozí

6
# 09.12.2022, 13:55

Tak u nás aktuálně od 450m.n.m čistě sněží, dole v údolí je to mokřejší, ale není to sníh s deštěm, ale očekávám se zesílením srážek ochlazení a čistě sněhové srážky i od nižších středních poloh. Teplota aktuálně začala strmě padat. Ve výšce chladno zůstane podle všeho.

40
# 09.12.2022, 13:59

GFS si furt jede svoje pohádky o sněžení... kdyby tento model zrušili tak myslím, že by nikomu nechyběl... :)

kapr84
Dej pokoj, zrovna GFS sleduje asi nejvíc lidí, u většiny stránek s numerickými modely je to basic, bez něho se žádná předpověď neobejde. Mě by chyběl, pro mě je model číslo 1 a vždy jsem to tak měl. Jsem háklivý, když GFS někdo shazuje. Nejhorší model je určitě GEM, protože má velmi špatné rozložení, v jeho výpočtech je ČR zhruba jako placka o nadmořské výšce 500 m.n.m., proto třeba pro nížiny ukazuje vždycky nižší teploty než v reálu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.