Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Teplotně podprůměrně počasí pokračuje, v noci na zítřek hrozí častěji mráz

Diskuse o počasí Přechod tlakové níže a sněžení od 10.12.

48
# 08.12.2022, 19:23

Dagmar Honsová a její modla GFS :D pobavilo...

jako když si to vezmeme, Dagmaře vůbec nezávidím, ona to hlásí věřejně do médií, výstupy z gfs, a je to pro miliony.. my tady plkáme naopak jenom tak a nic se vlastně neděje... ta musí být z gfs taky na prášky..

40
# 08.12.2022, 19:25

swan1
Ono se to možná posunulo na východ, ale o kolik km a co to pro nás znamená? Skoro nic, zítra se to posune trochu zpátky a jsme na tom prakticky stejně...

1
# 08.12.2022, 19:28

Podle toho bych měl dostat do út. těch 50 cm. Ňák tomu nevěřím.
Moje oblast Komorní Lhotka.

Předpověď na neděli (00-24):

Zataženo, od jihu postupně se sněžením, místy i trvalejším a vydatnějším. Nejnižší noční teploty 0 až -4 °C. Nejvyšší denní teploty -3 až +1 °C. Čerstvý severovýchodní až severní vítr 4 až 9 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s, v závěru se bude měnit na severozápadní.

Komentář: Na celém území se bude vytvářet sněhová pokrývka do 15 cm, místy až kolem 30 cm, v kombinaci s čerstvým větrem se budou tvořit sněhové jazyky a závěje.


Předpověď na pondělí (00-24):

Převážně zataženo, na většině území s občasným sněžením, v návětří Jeseníků a Beskyd i trvalejší a vydatnější. Nejnižší noční teploty -3 až -7 °C. Nejvyšší denní teploty -4 až 0 °C. Čerstvý severozápadní, přechodně západní až jihozápadní vítr 4 až 8 m/s, místy s nárazy kolem 15 m/s.

Komentář: I nadále se bude vytvářet sněhová pokrývka do 10 cm, v návětří Jeseníků a Beskyd až 30 cm, v kombinaci s čerstvým větrem bude pokračovat tvorba sněhových jazyků, na horách i závějí.


ČHMÚ, RPP Ostrava - Poruba / Roman Volný ==

168
# 08.12.2022, 19:29

Hele už kolikrát se stalo, že modely ubraly na minimum a další den zase naopak přidaly více. Dneska je korekce na modelech, začíná se dělat 72 hodin před situací, takže fakt vyčkejme na zítřejší a hlavně sobotní výstupy. Už kolikrát se stalo, že taková situace mělo dopadnou úplně stejně, ale nakonec se něco přidalo. Jasně, nedá se čekat plošně 20cm, ale ten východ by nějakých 10-20cm dostat mohl a i Čechy by plošně 5, 7 a klidně i 10cm mít mohly. Proto je lepší sledovat lokální modely.

SHD, či Polák jedou v jiném modelu než globální modely a to jak SHD, tak Polák jsou vysoce přesní.

40
# 08.12.2022, 19:30

Pamatuji, jak se kolikrát modely rozcházely na poloze TN na 24 hodin dopředu nebo v tom kolik kde spadne srážek.

2653
# 08.12.2022, 19:37

Aidamko1
Dal bys mi odkaz na ten polský model, celkem zvláštní situace když v televizi říkají úplně něco jiného než je momentálně na modelech:!!: to nepamatuji hold středomořská TN v roce 2010 to taky bylo rozkolísané

# 08.12.2022, 19:39

Tutugon
Čerpají ze starších dat.

168
# 08.12.2022, 19:40

Opicka
To nikde nepíšu, já ani nevím, že bych zmiňoval, že k 60cm na SV připadne dalších 10-20, nějak nechápu.
Tutugon
https://mapy.meteo.pl/
Jasan, jen si v nabídce modelů vyber UM 1.5 km (3,5 dnia), je to takový Polský Aladin, ale velice přesný. Pak je tam jeho nižší verze UM 4km a ta zatím na neděli dává pro Moravu větší zásyp jak ranní výstup.

40
# 08.12.2022, 19:44

Ještě něco k té nejistotě. Je to pro moje souřadnice. 50 ansámblů na pouze 144h dopředu. Nárůst srážek se přesně kopíruje s trvalým poklesem teploty pod 0 ve 2m no a těch variant u srážek je fakt hodně. Tak se jenom ptám. Proč nějakou vyřadit nebo tvrdit, že určitá vyjde. Co když vyjde zrovna jedna z těch vyšších?

teplota, meteociel.fr
srážky, meteociel.fr
1003
# 08.12.2022, 19:45

Přikládám, kdo neviděl, mapy sněhu od soboty do pondělí, jak přestavila Alena Zárybnická v počasí před 7

168
# 08.12.2022, 19:45

Opicka
Bavím se o modelech a na žádném modelu 60cm nevidím, já neřeším nějakou textovou předpověď ČHMÚ, ale to, že i nížiny a střední polohy na Moravě mohou těch 10-20cm dostat.

GFS, zdroj:wxcharts
10
# 08.12.2022, 19:49

Tak jsem si to tu přečetl a jdu chystat lopatu ať se v neděli dostanu ven:)
Já to vidím tak že plošně spadne kolem 5-10 cm a na východě (Jeseníky,Beskydy) až kolem 50cm do úterka.

168
# 08.12.2022, 19:54

Opicka
Však v klidu, jasně že u vás může napadnout 60cm, to neříkám. Zase já jsem spíše řešil podstatu předchozích příspěvků a málo sněhu v Moravských nížinách, tak jsem řešil, že i v nížinách na Moravě může napadnout sněhu dost. Aktuálně aktualizovaný SHD to tak vidí.

15
# 08.12.2022, 19:59

U mě to tedy pořád drží 20cm. A to rozhodně nejsme východ. To podle mě bohatě stačí i na běžky, navíc pak třeba zase připadne. Nemusí přece rovnou za 2 dny nakydat půl metru 😏

168
# 08.12.2022, 19:59

Opicka
V pohodě :D.. Nic se neděje.
Já osobně jsem taky zvědavý kolik u vás na SV napadne, protože třeba Ecák maluje až 50cm, tak to u vás vypadá zajímavě a myslím si, že klidně 50cm by tam napadnout mohlo a proč by né tedy i těch 60cm. Jako já počítám zde na severu Brna v kopcích snad těch 10cm. Jinak SHD lehce posunutý k východu, ale i SZ Čechy by měly sníh dostat.

376
# 08.12.2022, 20:00

Aura1
Aidamko1
Když se nebudeme zabývat jen výstupy modelů, ale podíváme se v reálu, co se děje, tedy na družici, je to vlastně velmi jednoduché..
Ta TN nad Pobaltím a Skandinávií a velkou částí Evropy je obrovská, sahá až do Atlantiku k Islandu..
Má tedy velký průměr a poloměr otáčení..
Po jejím JV okraji prostě dochází ke stáčení proudění k SV pro nás už až příliš daleko východně..
Řešení, :D, jsou dvě, buď posun celé té masy
pobaltsko - skandinávské TN (tedy jejího středu) ještě více k západu, nebo k S , nebo případná obrovská geneze a energie TN ze Středomoří, kterou by se jí ten kolotoč podařilo částečně už v našich zeměpisných délkách trochu probourat..
Od toho Gibraltaru to má dobrý směr na SV, pak ale cca v místě, kde je žlutá tečka , to začne být unášené více na V...
Ještě zbývají 2 dny, uvidíme, zda se trochu změní ty polohy TÚ.. Zas tak moc tomu nechybí...
Jinak, venku pěkná kláda, už tu je -5,8°C..

# 08.12.2022, 20:14

Já nevím ty pesimisty ta hlavní tlaková níže která má přinést to sněžení se teprve utvoří Zárybnickou bych nebral víte co by to znamenalo pro meteorology že tady straší s kalamitou pak 10 cm nejvíc to by si šéf meteorologů byl pro smích všem myslím si že by s tím nepřišli kdyby si nebyly jistý víte jak to bylo v Maďarsku vyhazov všech za špatnou předpověď a myslím že šéf meteorologů by dával špalek na hlavu vše se může změnit do soboty do večera času dost.

13
# 08.12.2022, 20:17

Ve 20.30 pokud jsem to dobře přečetl bude nový ecak ,to jsem zvědavý :D

40
# 08.12.2022, 20:21

Neuro
Nový ECMWF už je. Dává srážky opět hlavně na východ. Jinak tam má slušné studené proudění ve výšce. Celý příští týden bude asi pěkně mrazivo.


wetterzentrale

wetterzentrale

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.