Diskuse o počasí Přechod tlakové níže a sněžení od 10.12.
Ansáblové předpovědi z let minulých se hladají velice těžko, já jsem takové nikdy nenašel, ale je fakt, že v minulých letech se dělo poměrně často, že GFS a jeho Control a hlavní běh malovaly nejvíce sněhu a celkově byly ty běhy blíže realitě než průměry, protože u GFS to sráží hodně běhů, které nemalují skoro nic, což je blbost. Naopak model ICON má průměr ansámblů výše jak hlavní běh, protože hlavní běh u modelu ICON je velice podceňující po srážky.
Kokos342
Tady na In-počasí vyšel před TN Daisy článek a píše se v něm, že některé modely dávají pro Prahu až půl metru, nakonec spadlo 25 cm. Které modely to byly těžko říct, ale už tehdy se vědělo, že se chystá cosi výrazného. Teď jsme na tom prakticky stejně, i když GFS třeba hodně přestřeluje, tak ve výsledku spadne dost...
Když se ten hlavní běh GFS zredukuje třeba o 1/2 nebo 1/3, pořád tam zbyde hodně sněhu...
Kokos342
Prošel jsem všechny sněhové TN za pár posledních let a obvykle ten samý průběh. Nejprve GFS a Ecák zásyp, ICON téměř nic a u GFS solidně nadsazuje hlavní běh. Dva-tři dny před sněžením výrazně úhrny navyšuje ICON. A tady si dovolím položit čistě hypotetickou úvahu. ICON jako model je stavěn na aktuálnosti, ale GFS spíše na dlouhodobou bázi, takže nějaká přesnější předpověď např. sněhu z TN z jihu bývá častěji u modelu GFS, ECMWF, protože oba již pracují s tou TN, zatímco ICON s ní začíná pracovat skutečně těch 48-72 hodin dopředu tak, aby byl ten hlavní běh měl co nejaktuálnější data jestli dobře chápu. Je fakt, že jsem našel i pár situací, kdy byl přesnější ICON, ale to v tomto případě nehrozí, protože tehdy byla nad Pobaltím TV a odklonila TN více k Balkánu, ale pak se párkrát stal i rozpad apod..
Holt asi budeme muset počkat na zítřejší den korekce a pak i na Aladina + osobně budu sledovat Polské regionální modely.
Aidamko1
Dříve jsme ve střednědobých předpovědích více upřednostňovali GFS, ale poslední roky už nám lépe vychází ICON (na krátkodobé výrazně, na střednědobé mírně lépe než GFS). Je ale pravdou, že výšku sněhové pokrývky dává ICON spíše na dolním limitu očekávání (má přísněji nastavené tání a sesedání sněhu atd.). Takže k výstupu na https://www.ventusky.com/?p=49.77;16.35;6&l=ne... je aktuálně reálnější připočíst 5-10 cm sněhu. A je to vidět i na srážkových úhrnech https://www.ventusky.com/?p=50.08;16.47;6&l=ra...
In-počasí
Je fakt, že já si i třeba ten minulý rok v prosinci, kdy napadlo těch 18cm v Brně Tuřanech pamatuji, jak ICON zvedal sněhovou pokrývku skutečně dva dny dopředu a jako poslední, protože při teplotě 0°C na modelu nezvyšoval sněhovou pokrývku, takže to právě ukazuje to, co píšete s s tou přísností tání a sesedání sněhu. Pak najednou stačilo, aby se na modelu ukázalo -0°C a hned 10-15cm přidal. On vlastně to samé maluje i při této situaci.
Jinak pro Brno je ten aritmetický průměr všech modelů mnou zmíněných (ICON s připočtením, GFS a ECMWF) nějakých 15-20cm, cože bude pak zajímavé sledovat, jak to budou vidět další lokální modely.
Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.