Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

378
# 27.11.2022, 10:27

charlie1
Tak ještě jednou, pro natvrdlý..
Nebavím se o rozptylu ansámblů, rozptyl ansámblů je vždy na víc dní dopředu velký, ale o výhledu, tedy aktuálně nejpravděpodobnějším scénáři dle modelů..
A tam jsou nově od příštího víkendu nadnormální teploty... Bodejť by ne, současná synoptika ani synoptika příštího týdne změnu do sněhu a zimy neumožňují, zapomeňte na SV i sníh, zatím určitě ne ..
Zatím JV, V, šeď, inverze..nic jiného z toho nekouká..
Co je podle vás k něčemu a nebo k ničemu, nebo hovadina, koho to proboha zajímá..?:D

8
# 27.11.2022, 10:46

Tak kouknu po pár dnech na modely a jsem klidný. Přece se v první dekádě prosince nemůže ochladit tak, aby mrzlo. A k tomu ještě i přes den :D:D:D

Pokud vyjde nynější výhled V, JV proudění.... ano jen šedý dekl.

55
# 27.11.2022, 10:56

charlie1
On totiž v tom výhledu tady na in počasí bude mít velké slovo hlavní běh GFS. Ten je teď do tepla, takže i zdejší výhled je do tepla. :D Zítra tam zas bude něco jiného. Něco jako ecakův meteogram yr.no. :)

378
# 27.11.2022, 11:00

Aktuálně se nacházíme mezi přední stranou TN nad Atlantikem a zadní stranou mohutné TV nad russkem, střed té TV je od nás příliš daleko na to, aby nám přinesla SV proudění..
Mezi těmito dvěma tlakovými útvary je logicky největší šance pro ČR na nevýrazné, J, JV, V inverzní proudění..
Tahle synoptika vypadá na konzervu ještě minimálně dalších 10 dní..a ta nám změnu do zimniho počasí se sněhem i v nižších polohách přinést nemůže..

378
# 27.11.2022, 11:10

Ondris
Tam , kam vidí Icon, je to na In-počasí v 90% případů Icon..
Na delší dobu dopředu to bývá buď GFS nebo Ecmwf..jak kdy..

40
# 27.11.2022, 11:39

Je to marný, žádná zima nebude. Vždycky když je to nadějný, tak to skončí takhle. Dnes je jiná doba a počasí už může jenom překvapit. To je stejný jako když čekáte horké, suché léto a pak jste překvapení, že je hodně srážek léto není vyloženě horké.

386
# 27.11.2022, 11:53

Aidamko1
No koukám taky na ty ensemble, a je tam hlavní běh nahoře, kontrolní taky, takže výhled je jasný, a to jak u GŠF tak i u Ečáku..:D. Po ránu mrznout bude, to je jasný, plus taková připomínka zimy zase uprostřed týdne, někdy, prostě holt čekat... nic jinýho nejde, a koukat, je to taková zajímavá přetlačovaná, počítám, až Atlantik ještě drobet vychladne, tak by to fouknout mohlo.. plus nějaká vhodná sestava TÚ.. či něco nečekaného, co ensemble nemohou předpovědět..
Aura1 Vy jste větší pesimista jak já, a to jsem tím vyhlášenej..:D, klid něco bude..tak jako vždycky.

109
# 27.11.2022, 12:20

Momentálně za oknem máme +11 a slunečno, dobrou chuť k nedělnímu obědu všem.:slunce::)

49
# 27.11.2022, 12:25

Výhledy na hovínko, ale musím uznat, že dnešní den se opravdu povedl... máme :slunce: dobíjím baterie, jak svoje tak anemo a chystám se na tu desetidenní zase šeď :-).. třeba tam za pár dní budou modely malovat něco jiného. Je to jedno, nic s tím nenaděláme, někde už jste měli sníh, tak fajn no, já si ještě počkám, nějaký ten týden... možná i víc. Zatím to tedy vypadá i letos na standartní eurozimu.. horší už to asi být nemůže, takže může jenom překvapit... já nic neočekávám už. Jsou tam i nějaké náznaky chladnějšího východního proudění přechodně, ale stejjně to skončí teplem no, dokud nedojde k celkovému vzestupu tlaku nad oceánem nic čekat nemůžeme..
Jinak jsem se vrátil ke knize Zima A.D. opravdu historie byla kolikrát drsná.. při jedné zimě našli nějakého pána sedět v domě u stolu zcela zmrzlého, byl jako rampouch.. až si říkám, jestli je to košér přát si za současné situace nějakou studenou zimu...:)

33
# 27.11.2022, 12:30

Aura1 jo, zase sme cekali zimu a dopadlo to jako vzdycky :(

40
# 27.11.2022, 12:34

palma
Mě přijde, že hodně lidem nedochází a nechtějí si připustit, jak jsou u nás ty zimy mnohem teplejší než dřív. Chápu to a sám s tím mám někdy problém, ale změna je to příliš velká, aby to šlo ignorovat. Proč vůbec předpokládat slušnější zimu, když je pravděpodobnost třeba 10%? No a co se děje někde v Sev. Americe, Skandinávii nebo v Asii nám může být buřt. :D

386
# 27.11.2022, 12:41

Aura1
No, zase, když mi to bude ukazovat, prochlazení třeba -15 někde až na hranici Ukrajiny a Slovenska, rozpad víru, směr proudění od východu (nebo severu), prochlazený Atlantik, indexy v mínusu, přelom prosinec leden, pokles v 850hpa... tak klidně budu optimista, ale... jak jsem to nastínil, chce to v této době souhru více, a více, a více, významných hráčů.. tak to, bohužel je ( vzhledem k mezinárodní situaci... bohudík!), zatím tam nic takového není, zatím..:cool:

96
# 27.11.2022, 12:46

kapr84
Tak kdyby toto proudění přineslo inverze jako v první polovině listopadu, tak máme vytopeno a energie na rozdávání. Tato nízká oblačnost bude ale zřejmě dost vysoko. Návrat k listopadovém standardu a nějaká ta kalamitní námraza není vyloučena.

272
# 27.11.2022, 12:48

kapr84
Přesně tak, buďme rádi za mírné zimy, líbí se mi ony zapuštěné skleníky mající tradici u nás pod Valašskem na Kopaninách, naši předci věděli, že nevyužít nezámrznou hloubku v 1 m pod povrchem by byl hřích.

Minulý víkend bobování, tento parádně slunečný, příští inverze a možná už celodenním mráz s možným popraškem či námrazou, každý si přijde na svoje, já rozhodně preferuji dnešní verzi, ten JV tady u mě není nic příjemného, zvlášť když od zítřka začne foukat a i včera to chvílemi v korunách stromů pěkně hučelo.

12
# 27.11.2022, 13:05

Tak spravedlnost v počasí občas existuje. Ti, kteři tu v říjnu a listopadu kňučeli kvůli mlhám, mají slunečný víkend, my, kteří jsme si užívali krásný slunný podzim, máme včera i dnes pošmourno. Konečně jsem tedy alespoň zasadil česnek. 250 kousků, tak budiž jim hlína milostiva :)

40
# 27.11.2022, 13:06

Teď tam má GFS úplně dokonalé zimní postavení TÚ na +174h dopředu, kolem VB východní vítr, mrazivý vzduch severně od našich hranic a na konci výhledu významné shromážďování arktického vzduchu od severu. Takhle to vypadá dobře, ale ten výstup zapomněl, že je rok 2022 a nemůže to vyjít. :D

Čistě teoreticky to může vést k teplotnímu rozhraní, to by byla aspoň šance, že bude někde pod 0 a sněžit.

+174h, wetter3.de
+264h, wetter3.de
+384h, wetter3.de
VHK
Avatar
30
# 27.11.2022, 13:11

Zajimavy ze nemci cekaji od zacatku prosince podprumerne teploty a celodenni mrazy😂to pocasi je opravdu otresne, jednom nas na navnadi ze to to konecne mihlo klapnout s peknou zimou a ze dne na den je vse vymazano a ve staryvh kolejich,ale musime si zvykat, zima v nizinach uz priloste byvat nebude a hory to budou mit cim dal tezsi taky.

386
# 27.11.2022, 13:15

Aura1
To rozhraní teplot je strašně těsný, zatím to na echt zimu stejně nevypadá..

40
# 27.11.2022, 13:27

palma
Problém modelů je ten, že se dokážou rychle změnit. Ze dne na den můžeš zjistit, že nás zasáhne silné sněžení a nemusí být nutně žádná echt studená vzduchová hmota.

386
# 27.11.2022, 14:12

Aura1
Sněžení bez trvalejších minusových teplot je skoro jako déšť, když je tak+-0, a ve dvě v poledne pak +4,+5.. je to na dvě věci, Na horách a vrchovině to zůstane, tady břečka, bahno.
p.s. přikládám screen, přesně o tomhle mluvím, teplo neteplo, pro sníh to není, pak čtyři dny na rozhraní, pod inverzí, a pak hopla nahoru a pak asi zase dolů, naprd..
Jo a teď jsem se kouknul na PV, taky dobrý, sice teplá anomálie tam je, ale z hlediska teploty..-80 a z hlediska rychlosti větru 54m/s.. jo to se docela blbě poráží...

počasí naprd, s inverzí pod nullu a pak..
teda, frčet má pěkně..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.