Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Deštivo, ve vyšších polohách trvalé sněžení a na Moravě i zabouří

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

40
# 25.11.2022, 12:23

pondělí

kapr84
Jednoduše proto, že to patří k této roční době. Kombinace mlhy a mrazu je hezká. Co bys jako na konci listopadu chtěl? +20°C a sluníčko jako babí léto? :D

minimální teploty, ALADIN ČHMÚ
mlhy/nízká oblačnost 7:00 SEČ, ALADIN ČHMÚ
167
# 25.11.2022, 12:29

Aura1
Koe toho Mikuláše je to každý výstup úplně jiný :D no uvidíme jak to dopadne ale bojím se aby se to takhle neodsouvalo až do konce roku a nic z toho nebylo :( ale snad to ochlazení se sněhem v prosinci dorazí když půjdou indexy do záporu

40
# 25.11.2022, 12:37

kuba
No vypadá to na okrajové proudění kolem TV, budeme někde mezi studeným kontinentálním prouděním od V a teplejším od jihu/JV. Bude to proměnlivé a je tam pořád větší nejistota co přesně bude dál. Řekl bych, že předpověď vypadá poměrně chladně, ale beze srážek.

Teď mají být nějaké srážky, ale od neděle už ne, maximálně mrholení.

ALADIN ČHMÚ
ALADIN ČHMÚ
pár mm, meteociel
40
# 25.11.2022, 12:46

ČHMÚ jede taky dolů. Ten závěr vypadá dobře. :snih::led::D

výhled ČHMÚ
49
# 25.11.2022, 12:54

Ranní mlhy klidně, ale jsem vyjímka, člověk který funguje podle toho jestli je :slunce: nebo není.. hodně mi to ovlivňuje náladu, plus mi určitá čidla stanice nabíjí baterii přes solár. Tak se každý podzim modlím, ten závěr listopadu.. ať je aspoň trošku sluníčka.. nechápu lidi, co se jim prostě líbí když je kolem poledne 20 W/m2... Toť vše.

40
# 25.11.2022, 12:59

Tohle je taky dobrý. Islandská TN postupně oslabí, kdežto TV na SZ Ruska zůstane mohutná. Jak by jeden řekl, blokáda Atlantiku.

climatereanalyzer
# 25.11.2022, 13:12

kapr84
Já to mám naopak rád :) v přírodě na horách nebo v lesích to má pak takovou hezkou atmošku :D
Na stanicích jsem to vyřešil tak že neodesílám data každou hodinu ale jednou za 6h.
Modem je žrout. :D

49
# 25.11.2022, 14:44

Jasně, i já si rád vyfotím les na kopci pod námrazou.. ale je potřeba si uvědomit, že slunce je motorem počasí... když vysvitne okamžitě vzniká konvekce a jsou pak i hezké mraky a prostě mám radši když se něco děje na obloze, než když je celý den jeden odstín šedi... třeba zítra to vyloženě nebude den pro mě, tak třeba zase neděle.. Ale každý sme jiný, je třeba to respektovat no.

Crazzyn: mám kombinovanou stanici, i anemo je připojené kabelem k jednotce, ale kabelem se posílají jen naměřená data, baterie která drží při životě samotné čidlo větru (ultrazvukové) se nabíjí přes solár, běžně vydrží deset dní bez slunce, ale koncem podzimu je to tak tak.. toho slunce právě v tuto dobu na konci listopadu a začátku prosince bývá nejmíň... tož tak no. Teda se přiznám, to bych nevydržel, 6 hodin bez dat... fuuu :D

28
# 25.11.2022, 15:42

Včerejší výstup gfs v porovnání s dnešním, to hovoří za vše. Ten model by měl předpovídat max. do 96 hod. Dál už to je jen "co kdyby".
Ale sledovat to je tady zdejší tradice, asi by pak nebylo o čem diskutovat...

Včera
Dnes (wetterzentrale.de)
40
# 25.11.2022, 15:58

Teď koukám, že ta TV zabírá celou Euroasii. Letos je to docela brutální, člověk by čekal nějaký Atlantik a místo toho se vytvoří obří tlaková výše. No nechci strašit, ale tohle zavání nějakou krutou zimou. Kdy se to jako odblokuje? Tohle je synoptika jak z dávných dob, kdy byly tužší zimy. :D

climatereanalyzer
76
# 25.11.2022, 16:02

Aura1
Já si stejně myslím že po několika letech dorazí holomrazy..

40
# 25.11.2022, 17:21

Tady se vytvořila hustá mlha, přitom by mělo zanedlouho začít pršet.

JUGOCV
Dorazí. Počasí je nahodilé. Hezky to řekli v jednom TV dokumentu o přírodních katastrofách. Vždycky jednou za čas se náhodně spojí podmínky, které vytvoří cosi nečekaného. Je to spíš jenom otázka času.

49
# 25.11.2022, 17:22

No, já tam nějakou zimu vidím s každým dalším výstupem jen odsouvanou a zmírňovanou... je to pořád takové nijaké...

12
# 25.11.2022, 17:26

Holomrazy jsou pěkně na hovno. Sice vymrzne pár myší, jenže jak zem vymrzne na kost, tak nevezme ani kapku vody, i kdyby napadlo půl metru sněhu a pak tál. Všechno odteče dolů. Jestli sucho, tak radši s teplem, ať se tolik neprotopí.

12
# 25.11.2022, 17:28

Ale aspoň že Lukašenkovi se chystá na mínus 25, když tak mocně štípal dříví, aspoň nemusí litovat, že to byla zbytečná práce.

40
# 25.11.2022, 17:28

kapr84
Myslím, že je to teď ve fázi, kdy pořádná zima může dorazit v horizontu pár týdnů, možná dřív. Pokud se protlačí kolem té TV od východu více mrazivý vzduchu nebo vytvoří TN. Přijde mi to jako tenká hrana, pokud se nerozjede Atlantik, tak moc jiných možností nezbývá.

167
# 25.11.2022, 18:13

Ve středu to podle Iconu vypadá zajímavě pro západní půlku Čech, měli by tam stát srážky celý den a pak přejít do sněhu při teplotách kolem 0 by mohlo i něco napadnout, bude to zajímavé ještě :snih:

40
# 25.11.2022, 18:25

GFS tam má cca za 7-10 dní rychlý přechod do studeného kontinentálního proudění. Ve výšce sice nebude taková zima, ale při zemi ve 2m je tam výrazný ledový jazyk, který jde přes Polsko až do Německa. Něco mi říká, že to vyjde. Ta TV nad Ruskem bude mít prostě moc i moc času :D sem něco poslat.

kuba
No jestli z toho něco bude, ta brázda TN od SZ se bude spíš rozpadat. Z tohohle může nakonec spadnout jen pár cm na Šumavě.

850hPa 5.12. 12:00 UTC, zdroj: wetter3.de
2m 5.12. 12:00 UTC, zdroj: wetter3.de
40
# 25.11.2022, 18:35

Navíc tam má i docela výrazný sněžení. Teplotní rozdíl na okraji TV může vést velmi pravděpodobně k vzniku TN. Závěr je už epický, netřeba komentovat. :D

wetter3.de
wetter3.de
wetter3.de
76
# 25.11.2022, 18:43

Aura1
já bych ten sníh radši tady, v mapce je jen 1 cm sakriš.. :!!:
no uvídíme, vypadá to že s tou nadějne jak tak sleduju ..ono by to mohlo vyjít krtci ryjou jak o život a zvířata mají výrazný huňatý kožich, je moc divočáků a vždy když bylo moc divočáků byla solidní zima..

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.