Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: V jihovýchodní polovině postupně srážky, zítra budou na východě i vydatnější

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

3341
# 24.09.2022, 13:36

DeggyCZ
Byla to marná zima. Prohlídl jsem ty data pořádně, nakonec ještě 23.12. Teplota nad 0°C šla až po 21. hodině. Takže 3 ledové dny v prosinci. Leden a únor 2022 žádný. Třeba tady Doksany v Ústeckém kraji, taky jen 2 dny za prosinec. No a ještě jsem projel data na druhé stanici, v mrazovém údolí v Lužicích, a tam 5 ledových dní za zimu. 4 dny v prosinci, 1 v lednu. S tím, že u 3 dní je ta hodnota maxima mezi 0°C až -0,5°C.

238
# 24.09.2022, 21:48

Čauves hoši....tak jsem prolétl nějaké jakž takže výhledy dlouhodobé a řekl bych, že spousta z nich je stejně trochu mimo jako v posledních letech. Kolikrát se čekalo, že to bude pro Evropu skvělá zima a nakonec to bylo přesně opačně, žádný rozpad PV , nebo jen částečný.

Pro USA se sice z velké části čeká i teplotní odchylka, ale zároveň i na velké části abnormální množství srážek, což je pro zimu dost signifikantní. Třeba pro naše Ohio se očekává teplota cca v normálu, max kolem +1°C nad normál. Ale výrazně nadprůměrné srážky což znamená velká šance na spoustu sněhu. Tady totiž výrazné srážky neznamenají většinou teplou frontu během zimy, ale spíše naopak sníh. Třeba V Columbusu je průměrný měsíční úhrn srážek v lednu 70-80mm, stejně tak v únoru je to 70-75mm. To je celkový průměr kolem 150mm srážek za leden/únor a průměrná teplota leden-únor je v Columbusu nějakých -4 až -5°C (např. dlouhodobý průměr Praha - Ruzyně je v lednu -1.9°C a 45mm srážek za leden a únor). V tuhle chvíli se očekává, že zima přinese o více než 30% více srážek do této oblasti.

Tim chci říct, že bych rozhodně neprohlašoval, že když bude v USA zima o 2°C teplejší než je normál tak to bude znamenat mizernou zimu. Ono nakonec dost možná bude právě ještě víc sněhu než je dlouhodobý průměr a to třeba Columbus je typologicky podobná metropole jako Praha v nížině, dokonce geograficky na níže, ale od severu to profoukne v zimě bez jakýchkoliv zábran a klidně sněží při -10°C běžně (mohu potvrdit z minulé zimy). ;-)

srážky
168
# 24.09.2022, 22:20

Prady
Zajímavý pohled, pěkně sepsáno.
Jen bych se rád zeptal na zdroj té mapky vlevo. Docela mě tam zaujaly některé popisky ohledně např. PV s polohou na pomezí USA a Kanady a těch třeskutých mrazů, protože poslední měsíc jsem takovou nikde neviděl, tak jestli by byl i nějaký zdroj. Děkuji. :)

Ohledně nějakých prognóz pro zimu v USA, tak letošní zima bude po delší době s výraznějším projevem jevu PDO. Jeho vliv na zimní podmínky v USA je prokázán a ve velké části může za ty teplejší zimy v USA. Dále už se jednotlivé odborné publikace rozcházejí zda vzniklá tlaková odchylka mezi západem USA a Kanadou nezpůsobuje náhodou vyšší tlak nad Grónskem a Atlantikem a zdá tak není blokován průchod PV nad Kanadu a dále do USA.

Odchylka na zimu co se týče teplot vypadá dle modelů asi na ty +2°C co píšeš. Je pravděpodobné, že bude nějaký měsíc s odchylkou vyšší než ty 2°C (minimálně na Prosinec se tam začíná něco lámat), ale bude i měsíc, kde odchylka bude v záporu.

No bude zajímavé sledovat, co se bude dít dále.
Každopádně Ti přeji co nejlepší start zimní sezóny. A hlavně pak přidávej fotky, kdyžtak ať se máme čím kochat.

Odchylka teploty ve 2m na zimu v USA, zdroj: ECMWF
Teplotní odchylka při negativním vlivu PDO v USA a Kanadě, zdroj: worldclimateservice
ota
Avatar
2129
# 25.09.2022, 08:35

Prady
Zdravím do USA a přeji parádní zimu. Jen se chci zeptat ohledně té průměrné teploty, žijete někde dál od města? Podle wiki má Columbus všechny měsíce poměrně teplé a jen leden má průměr slabě pod nulou, konkrétně -1,3°C. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Climate_of_Columbu...
Ty srážky jsou ovšem fascinující, tam by byl i Yurri spokojen. :D Nevím, jestli k vám ještě sahá vliv jezer nebo čím to je, ale jsou to parádní úhrny. Navíc na rozdíl od nás tam máte ty srážky i v zimě, což je vzhledem ke sněhové pokrývce opravdu velká výhoda.

109
# 25.09.2022, 09:07

ota
Podle tabulky teplot to nevypadá, ale zase USDA hardiness zónu (pěstitelská oblast) mají 6a, čili kosa tam bude o něco větší jak v Brně, kde už jsme v 7. zóně. Tyhle zóny pro zemědělce jsou výborný ukazatel, dá se podle nich rychle zorientovat.

42
# 25.09.2022, 09:48

Hlavně by to chtělo pro pěknou zimu nějaké větší ochlazení + dostatek srážek. Ve výsledku budou stejně velké rozdíly podle nadmořské výšky, návětří/závětří nebo regionu. Kdo bydlí třeba v nížině, někdy stačí zajet na nejbližší kopec který měří třeba 400, 500 m.n.m. a rozdíl může být značný oproti 200 m.n.m. Situace, kdy se sníh drží od středních poloh bývají obecně časté.
Přidám srovnání z ledna 2019.
Stanice Ondřejov pahorkatina necelých 500 m.n.m. kousek za Prahou směr JV vs. nížina opačným směrem na sever Kralupy nad Vltavou lehce nad 200 m.n.m.

sníh leden 2019 - 485 m.n.m.
sníh leden 2019 - 220 m.n.m.
162
# 25.09.2022, 10:15

aura_33
Máte pravdu, mě stačí vyjet třeba do pražských Kobylis do nějakých 300-320m.n.m a je to znát. Třeba v roce 2021 jeden víkend byly v Kostelci jenom zbytky, a tam nahoře v Praze klidně i pár cm souvislýho. Nebo třeba Kokořínsko, to je taky kousek;-)
Chtělo by to v zimě nějakou tu TN od jihu s chladným vzduchem. Minulou zimu takové situace v Čechách chyběly. Moc dobře si vzpomínám na roky 2013 nebo 2010 kdy napadlo i přes 30 cm

147
# 25.09.2022, 10:21

DeggyCZ
taková situace byla třeba v zimě 2021... napadlo krásných 15-20cm v centrálním pásu Čech.. krom Moravy kde pršelo při -5C se ta situace vydařila

42
# 25.09.2022, 10:46

DeggyCZ
Jojo rozhoduje každý jeden metr bez nadsázky. Pamatuji, jak jeden den v lednu 2019 platila výstraha na sněhové jevy pro skoro celou ČR i pro střední polohy, ráno jsem poslouchal český rozhlas region Středočeský kraj a říkali jak všude hrozně chumelí, komplikace v dopravě atd. a pak zmínka, že v nejnižších polohách zejména na Mělnicku padá sníh s deštěm nebo dokonce prší. A ano skutečně za okny pršelo :D.

Zajímavá je třeba mapka výšky sněhu z 10.1.2019. Oblast, kde bylo nejmíň sněhu nebo žádný sníh úplně přesně kopíruje Labe a jiné větší řeky, zkratky ty nejnižší polohy, kdežto ve Vámi zmiňovaném Kokořínsku už ležel všude sníh podle mapky i 10-15 čísel. Ty kopce tam nejsou bůhvíjak vysoké, většina měří mezi 400-500 m.n.m.

výška sněhu 10.1.2019, zdroj: ČHMÚ
258
# 25.09.2022, 10:55

aura_33
Jojo tady u nás je to nádherně znát, protože by se dalo říct že jsme na okraji polabské nížiny. kolikrát je tady zelená tráva, ale doslova každý metr směrem na jih začne sníh přibývat a o takových 10/15km dál v kopcích je klidně 20cm:D
Jinak si netrounu říct jaká bude zima jako celek, ale troufnu si říct jak bude na Vánoce, jelikož u nás sníh o Vánocích byl naposledy v roce 2002 co jsem se doslechl, takže to je docela síla:( a pochybuju že by se to za těch 20 let změnilo. Takže můj tedy tip je, že na vánoce bude 10-15 °C a slabý déšť.

Edit: zrovna na té mapce co jste sem dal je to nádherně vidět :)

42
# 25.09.2022, 11:08

Já ještě neudělal (nezaujatý) tip na zimu, tak zkusím. Myslím, že bude lepší než minulá, protože to byla tragédie leden+únor nepřinesl prakticky nic. Příští zimu čekám větší výkyvy teplotní i srážkové. Takže nějaké velmi teplé období, pak přechodně i mrazy se sněhem i silnější inverzi s námrazou. Celkově teplotně nadprůměrnou zimu, která se aspoň trošku předvede i v nížinách.

Původně jsem psal, že bude zima hodně teplá a bude sněžit jenom na horách, ale to je hodně zaujaté. Něco takového jsem psal i před zimou 2020/2021 a nakonec se dokázala předvést slušně.

168
# 25.09.2022, 11:09

No jako tady je každý metr taky dobře znát. Kolikrát v centru Brna prší, v Kr.poli sněží, v Řečkách už se tvoří souvislá pokrývka a o Ořešíně, Vranově apod. nemusím ani mluvit. To jsou polohy nad 400m.nm (Vranov je kolem 500m.nm), takže tam o sníh nouze není.

Co se týče sněhu na vánoce, tak v posledních 10 letech byl 3x, takže o ten nebývá nouze. Kdybych si měl vybrat jakou bych chtěl zimu, tak bych bral zimu 2005/06, protože tehdy se v Brně sníh udržel souvisle od ledna do půlky března.

Letos vyhlídky na zimu vypadají dobře, tak snad to tak i dopadne. Letos věřím, že tomu tak bude. La Niña se letos snad předvede v EP módu.

ota
Avatar
2129
# 25.09.2022, 11:30

ludvicek
V průměru tam budou určitě častější zimní vpády než v Brně, jinak je to ale oblast výrazně teplejší. Léta jsou tam úplně někde jinde než Brně nebo kdekoliv jinde v Česku. Ono se taky není co divit když Columbus leží dokonce lehce jižněji než Madrid. To krásně ukazuje, jak drsné klima v Severní Americe je. Naše oblast odpovídá vlastně jihu Kanady a tam jsem zimy oproti ČR úplně nesrovnatelné.

162
# 25.09.2022, 12:07

aura_33
Jj tehdy, když jsem viděl tu mapu v televizi tak mě to dost pobavilo:D Všude sníh, jen ten prokletý pár-kilometrový pruh kolem Labe bez sněhu.

Já taky věřím v lepší zimu než byla ta minulá. Chtělo by to hlavně hodně srážek, v lednu a v únoru se letos deficit docela prohloubil. Pak na to navázal suchý a teplý březen. A taky nějaký silný mrazy to chce, ať už se dá konečně bruslit na starém Labi:led::love:

33
# 25.09.2022, 13:29

ludvicek
Na JM (a určitě i leckde jinde v ČR) už poměrně dávno zimní podmínky odpovídají zóně 8a (která je do -12,2). Z mého hlediska je to naprosto výborné, protože při těchto podmínkách zimu venku přežijí i hlízy jiřin, mečíků a kal.

3
# 25.09.2022, 15:57

Na Vánoce podzim, na Velikonoce zima, tak to bude už čtvrtý rok, a možná na věky.

109
# 25.09.2022, 16:24

Miriam
Jj, v Mikulově by klidně mohli osázet náměstí palmama, takový trachykarpus by tam podle všeho klidně přežil i bez zakrytí na zimu.

109
# 25.09.2022, 16:25

Jancek
Na Nový rok letos v ZOO Brno +14, což máme i dnes. Nová doba, host vyhazuje vrchního:D.

238
# 26.09.2022, 06:51

Aidamko1
Jo obecně se čeká, že Prosinec bude silně nadprůměrný co se teplot týče, ale leden - únor by se pro změnu měly blížit k dlouhodobému normálu.
Jinak ty výhledy jsou takové snad ze všech zdrojů co se soustředí jen na předpovědi pro Ameriku. Ze zkušenosti na ty dlouhodobé výhledy ECMWF moc nedávám, většinou je to pak jinak.
ota
Díky za echo, zkusil jsem víc do detailu pohledat nějaké zdroje dat. Jen myslím, že na té wikipedii taky nejsou úplně přesné (nebo nevím k jaké stanici se mají vázat), protože pro centrum Columbusu jsem všude našel denní průměr teploty -1.7°C nebo -1.9°C (což je podobné jako ta Praha - Ruzyně, Praha jako taková má lednový průměr 0.1°C. Nicméně průměrná noční teplota je -6/-6.5°C.
https://weatherspark.com/y/17263/Average-Weather-i...

Co se týče mého bydliště, tak já bydlím kousek severně nad Columbusem (Delaware county, cca 250m.n.m.) asi 10-15 minut autem a tam je dle informací lednový průměr -2.8°C.
https://weatherspark.com/y/16432/Average-Weather-i...
Jen pro srovnání s některými místy v CZ, kde umí být slušná zima tu a tam:
Vrchlabí - Krkonoše, 482m.n.m. : leden průměr -2.1°C , 92 mm srážek, únor 57mm
Kašperské hory - Šumava, 728m.n.n. : leden průměr -2.5°C, 49mm srážek, únor 40mm
Počátky - Vysočina, 618m.n.m. : leden průměr -2.9°C, 49mm srážek, únor 39mm
Liberec - Jizerské hory 400m.n.m. : leden průměr -2.2°C , 59mm srážek, únor 51mm
Horní Bečva - Beskydy, 565m.n.m. : leden průměr -2.3°C , 77mm srážek, únor 72mm (velice podobné hodnoty jako Delaware, Ohio).
Ještě nutno podotknout, že hodně dešťových srážek tu celkem rádo padá v podobě mrznoucího deště (tolik jsem jich za jednu zimu tady, nezažil snad za celý život v CZ).

Kdybych za sebe zhodnotil minulou zimu tady, tak bych jako člověk z CZ, většinu života žíjící v Praze řekl, že to byla super mrazivá zima a hodně sněhu, nicméně podle místních to byla prý slabá zima a málo sněhu :D. Naše známá češka, co žije v Columbusu tak vzpomíná pár let zpět prý na 2 denní sněhovou bouři, kdy auta prý byly zafoukaný po okýnka což si nedovedu představit, že by něco takového nastalo třeba v Praze.

Ohledně léta: To bych v krátkosti popsal asi tak, že bouřky podobné jako v CZ se zásadním rozdílem: bouřky a déšť nepřinášejí ochlazení, jen je pak vyšší vlhkost a další dva dny nesnesitelný horko právě díky té vlhkosti. Léto je tu určitě výrazně delší. Vyloženě letní dny začínají koncem dubna a běžně se vyskytují ještě v říjnu. Každopádně od května do minulé středy bylo konstantně 25-39°C. Díky vlhkosti naštěstí všechno celé léto krásně zelené a kvetoucí. Musim říct, že tady je opravdu radost farmařit a něco pěstovat, protože všechno roste snad úplně samo. Být tu houbové lesy jak v Čr tak snad člověk nosí od května do listopadu koše hub každý den. I noční teploty jsou tu celkem běžně pořád 20-27°C.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.