Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Slunečno, maxima až u 20 °C

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

379
# 24.11.2022, 08:41

Berte to jako,, přání otcem myšlenky,,:D
Ta okluze se teď na severu Čech v podstatě zastavila..
Ta TN od V to zkouší přetlačit statečně, ale asi je to bez šancí..

40
# 24.11.2022, 09:22

swan1
Docela hnusný listopadový počasí. U mě maxima do +6°C a teď už opět bez mrazíků vlivem velké oblačnosti. Jediná změna je, že už tolik neprší a není tolik mlh. Ty se přesunuly někam výš.

předpověď teploty ve 2m pro moji lokalitu ICON-D2, meteociel
272
# 24.11.2022, 09:32

Sníh v listopadu a solidní holomrazy po Mikulášovi a kolem půlky prosince by mohly znamenat mírnou zimu a Vánoce na blátě, kolikrát se stalo, že by pak byl třeba měsíc v kuse mráz nebo dokonce déle, podle mě skromným odhadem tak max. 1x za dekádu, statistici tady mi to třeba potvrdí, každopádně by to byl pech zrovna letos nějak extra mrznout, ten prosinec zřejmě nadprůměrným nebude, což ale ani být neměl, snad to napraví leden.

40
# 24.11.2022, 09:58

Aktualizace ansámblů ECMWF mě překvapila. Nevím na základě čeho, ale na konci výhledu to přes celkovou obří nejistotu táhne pěkně dolů. Tak může být prosinec klidně studenější než před rokem a nejchladnější od roku 2010, proč ne. Počasí je nahodilé a těch teplých prosinců jsme si vybraly už hodně.

850hPa, meteociel
2m, meteociel
386
# 24.11.2022, 10:01

Aura1
No, stejně i Ečák neukazuje jistotu, ten kontrolní běh a hlavní je zase rozhozený vůči průměrovanému a to že pořádně, jak nebe a peklo..:cool:

40
# 24.11.2022, 10:04

palma
Já to beru jako misku vah. Máš tam několik křivek co jdou v 850hPa pod -10°C a žádnou, která by šla nad cca +7°C.

12
# 24.11.2022, 10:17

Za mě nejsněžnější metropole Evropy Andorra la Vella, následovaná Vaduzem :)

168
# 24.11.2022, 13:34

Tohle kdyby vyšlo tak by to bylo super, hodně srážek, severní proudění a sníh i v nížinách

76
# 24.11.2022, 14:42

kuba
kéž by to vyšlo
já si myslím že to je vcelku reálné..koukal jsem zase na server wetter3d. zadal snow animation a sněžení opět vrátil..nastavil jsem si +240 hodin (4. 12.).. sice to hází jen 2 cm ale je tam ¨soustředil jsem se pouze na toho 6. 12.

možný poprašek...
v 16.00 dle GFS -2°C
258
# 24.11.2022, 14:50

Ve výhledu zatím jenom hnusný pošmourný podzim, (to co bude za X dní neřeším, protože to nikdo neví:))

Nic moc
162
# 24.11.2022, 15:31

Negan
Lépe bych to neřekl k tomu výhledu:D Prostě kalsickej počátek zimy v Polabí.
K tomu ochlazení, podle mě to má docela potenciál to vyjít. Jako i kdyby byly holomrazy, tak bych to bral více než teplo,vlezlo a vlhko...
Sníh bych tady uvítal, ale moc šancí tu asi nemáme:zz:

258
# 24.11.2022, 16:44

DeggyCZ
U nás byl docela úspěch ledový den v neděli, to je tady v listopadu vzácnost. Nicméně nějaká epizoda se sněhem by byla fajn, i když tomu nevěřím. Ten sobotní mini poprašek tady u nás za moc nestál:D

40
# 24.11.2022, 17:27

DeggyCZ
Negan
Máte pravdu, je to o ničem. Jako vždycky vyhlížím něco slušnějšího a jako obvykle se nic neděje, teď jsem byl ovlivněný 2 ledovými dny s trochou sněhu, ale to už je pryč a vyhlídky jsou nuda, nejistota, čekání na něco slušnějšího se může protahovat a nakonec nemusí nic přijít, takže je to docela o ničem.

162
# 24.11.2022, 19:21

Aura1
Já si vzpomínám na loňskou nebo předloňskou zimu a na GFS a jeho zimní výhledy. To měl ve výhledu mrazy a sněžení a když už se zdálo, že by to mohlo vyjít, tak to vždycky oddálil nebo zrušil a ve valné většině případů z toho nic nebylo. Takže tak....
A ještě co se sněhu týče, šumavský Plechý hlásû už 42 cm dnes, což je na konec listopadu docela dost. Ostatní hory na tom tak dobře nejsou.

379
# 24.11.2022, 19:52

Negan
DeggyCZ
Aura1
Pánové, dvě věci..
1. Zima ještě nezačala, máme stále ještě podzim, tak snad by mohlo přijít na řadu spíše doopadání listí ze stromů a sázení česneku, pro které bývá v závěru podzimu ideální čas..
2. Čekat v nadmořských výškách 170-200mnm v závěru podzimu příchod stabilnějšího, skutečně zimního počasí, je poněkud nerealistické, až naivní..
Od poloviny listopadu teploty víceméně postupně klesají a ten trend pokračuje i v predikcích na dalších 10-12 dní..
Je to jasně patrné i v té predikci teplot pro Český Brod..
Stejně tak v predikci pro moje místo pozorování..., jakož i pro jiné lokality v ČR.
Je jasné, že po dvoudenim ,,zimním jídle,, roste chuť na další porci, nicméně, kdo si počká, ten se třeba dočká..;-)
V severní Evropě je Atlantik stále hezky bloknutý, dokonce v oblasti Islandu postupuje TN od V na Z , to už jsem dlouho neviděl..:D
Ono z toho dřív nebo později snad něco vyleze..

sat.24, TN uhání v oblasti Islandu na západ
# 24.11.2022, 20:44

Tak gšf si nadále trvá na mrazech od prosince, přičemž nějaký sníh má. Ečák má mnohem víc sněhu ale potom náznak zdá se oteplení..
Jako dle mě obecně začátek prosince vypadá celkem dobře, snad bude mráz a sníh až do Vánoc a možná i do ledna.

162
# 24.11.2022, 20:47

swan1
Já neříkám,že čekám na přelomu listopadu a prosince v mojí nížině bůhvíjakou zimu se sněhem a mrazem. Já spíš narážel na celkový typický průběh zim v nížinách. Všichni zde ví, že zdejší zimy stojí za houby, furt teplo nebo inverze atd.... A věřte,že na tu holou přírodu a neustálé bláto se nekouká moc dobře. Však někteří zdejší uživatelé minulé zimy kritizovaly jiné uživatele z nížin za to, že si stěžují, že u nich je zima špatná v nižších polohách. A hold počasí už takové je, že nížinám přes zimu nepřeje lajcky řečeno.

379
# 24.11.2022, 21:14

DeggyCZ
To co píšete zní realisticky, je to tak no, i když, ta ,, ošklivá,, inverze, občas umí krásně podržet napadlý snih, natáhnout počet dní se sněhovou pokrývkou, což jsem třeba já tady v Pošumaví mohl loňskou zimu oblasti od Prahy na Z, a Podkrušnohoří jenom závidět..
Máte přehled, kolik dní se souvislou sněhovou pokrývkou jste měli za celou loňskou zimu..?

162
# 24.11.2022, 21:43

swan1
Ano, bylo jich přesně dvanáct z toho 9 v prosinci, jeden v lednu a dva v březnu. 4.12 tu napadlo cca 7 cm sněhu, který vydržel při teplotách kolem nuly devět dní. Pak v lednu jsme měli jeden den 2 cm ze sněhových přeháněk, ale tehdy to bylo krátké, nevýrazné ochlazení. Pak se zas oteplilo a vše roztálo. Na začátku března spadly 4 cm z přeháňky a dva dny to leželo.

379
# 24.11.2022, 21:52

DeggyCZ
No, tady podobně..
Tady se nepovedla právě ani ta prosincová epizoda, prostě teplý JZ , časté teplé profuky , déšť..
Já jezdím občas na Teplicko, i v zimě, a tam to vypadalo často mnohem zimněji, než v Pošumaví...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.