Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Začíná k nám proudit teplý vzduch, přidá se i saharský prach

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

146
# 23.11.2022, 06:34

stav vortexu na konci výhledu

165
# 23.11.2022, 06:47

Kokos342
To už vypadá na pěkné stratosfericke oteplení tak snad to tam vydrží.
Jinak modely na ten příští týden začínaji celkem oteplovat tak aby z toho ochlazení vůbec něco bylo :(

40
# 23.11.2022, 08:49

No tak se slušnější zimou se můžeme rozloučit na nějakou dobu. Bylo snadný uvěřit, že se bude opakovat něco podobného jako 19-20. listopadu, ale nemůže to vyjít pokaždé. Na něco slušnějšího současné vyhlídky asi nestačí. GFS byl opravdu mimo, když tam měl studené scénáře a plošný zásyp.

107
# 23.11.2022, 09:04

Aura1
Nechci být nějaký kverulant, ale ono je to lepší pár stupňů nad nulou. Adventní trhy v -10, to je špatný pro stánkaře i návštěvníky.

380
# 23.11.2022, 09:06

ludvicek
Jo, jo, zmrzne v tom víno i svařák..:D

107
# 23.11.2022, 09:13

palma
Já jsem takhle někde jedl zmrzlou jitrnicu. Normálně na prkýnku měl borec nákrájený vzorek a ten vzorek byl prostě jak z mrazáku. To bylo někdy v tom roce 2010, to bylo fakt na pytel.

# 23.11.2022, 09:41

Aura1
já nevim čemu jste kde uvěřil, ala ansánbly jsou minimálně 3-4 dny pořád stejný, teploty podprůměrné a srážek nic moc, jestli koukáte na jednu počítačem vybranou možnost tak pánbůh s vámi, mimochodem když se podíváte na ranní výstup, tak chladných běhů tam krapet přibylo;-)

40
# 23.11.2022, 10:06

charlie1
Já nejraději sleduji ansámbly ECMWF, protože jich je nejvíc a to 50. Ano chladnější počasí bude pokračovat, ale na něco slušnějšího by se musela předpověď změnit a přiklonit k nějakému studenějšímu scénáři, zatím je to pořád rozhozené, nejisté a pravděpodobnost, že vyjde nějaká slušnější zima není asi moc vysoká.

teplota v 850hPa, zdroj: meteociel
teplota ve 2m, zdroj: meteociel
tlak vzduchu, zdroj: meteociel
# 23.11.2022, 10:21

Aura1
tak to sem vás podcenil:), vona slušnější zima na přelomu listopadu a prosince byl zázrak i před 50 lety…

40
# 23.11.2022, 10:28

charlie1
Ale blbost, slušnější zimu si představuji, že napadne několik cm sněhu, který vydrží několik dní. Něco takového nenastane jen tak, muselo nastat nějaký větší sněžení nebo ochlazení.

Něco jako bylo toho 19-20. listopadu. Při současných vyhlídkách slušnější zima, kdy by ležel sníh na většině území nebo celém území ČR asi jen tak nenastane. Zatím to vypadá příhodně jenom pro hory, což je známka mírné zimy a nikoliv něčeho slušnějšího.

Možná je to už naivita čekat něco slušnějšího v dnešní době, ale občas to vyjde.

370
# 23.11.2022, 10:29

Jeden vybraný běh (aktuální hlavní) bude mít slušnější relevanci, pro počasí od pondělí dál, až tak v pátek, v sobotu.. dřív ne..

380
# 23.11.2022, 11:56

swan1
Jo, kouknout na to tak o víkendu v neděli, teď i GSF posunul ochlazení až někdy od 5.12. (furt na toho Mikuláše, dobrý) ale je to odsunutí.. čili dokud se ta přetlačovaná prakticky nad náma nevyřeší, tak je to o dvou věcech, jak se říká..:D

2271
# 23.11.2022, 12:06

Nevím proč, ale nevěřim tomu, všechny sražky v okolí se rozpadaj a úhrn je tam nulový...:(:!!:
Edit: Teď je u nás mlhavo...

No nevím, nevím...
Hnus, že?
46
# 23.11.2022, 12:22

Hm, včerejší CFS na prosinec a leden pro Čechy docela zchladl.. no určitě když to tady pročítám vám tam zimu přeju. Mně stačí dva tři dny se sněhem abych s foťákem obešel kopce..ale třeba loňský prosinec s 17 dny se sněhem byl hodně fajn...

380
# 23.11.2022, 12:39

kapr84
No, jak se to s tím CFSv2 vezme, že zchladl, přede dvěma měsící, tam měl bílou barvičku skoro všude, pak přešel přes oranžovou a na východě do červena zlehka, potom šel do celkově oranžové, a teď se tedy části oranžové barvy zbavil a vrátil nad západní a jižní Evropu bílou, tedy neutrální barvu, pro průměrné teploty, tak to vidím já..;-). On si to prostě mění podle aktuální situace a vývoje predikcí... jako ostatně všechny modely..

76
# 23.11.2022, 13:12

Modely cca oteplily o 2 °C v průměru, nic nemění na tom že další snow aktualizace vyšla příznivě pro Z/JZ/SZ
Mimochodem jak píše palma, ten model se zase změnil v barvičkách, ochladil zase :love:

sněhová pokrývka do 3. 12.
teploty Chomutov
ochladil na průměr :)
46
# 23.11.2022, 13:21

No to ano, ale taky jsem si myslel, že s blížícím se obdobím pro které modeluje se bude zpřesňovat.. tak tomu tedy není? Na sníh je podle mě zatím dost brzy... tady zatím jen chvilkové podzimní sněžení, nic co by stálo za povšimnutí... a následující dny budou dost podobné tomu dnešnímu, alespoň zde.. Ale dneska při tom severáčku bylo i teď po obědě zapotřebí vytáhnout kulich..

40
# 23.11.2022, 14:44

JUGOCV
Jestli chceš ještě nějaký odkazy, tak zkus tropicaltidbits. Dají se tam zobrazit na konkrétní časový úsek, 5-ti denní, týdenní, měsíční a tříměsíční odchylky a anomálie, ale na dlouhé období je to spíš střelba :D.

Konkrétně týdenní odchylka se vypočte z průměru posledních 48 výstupů klasického modelu CFS, měsíční průměr z 12 výstupů.

Teď to ukazuje na prosinec průměrné teploty, ale je to takový ostrůvek od ČR směrem na jih/JZ.

Tlak vzduchu má být nadprůměrně vysoký skoro v celé Evropě, nejvíc v západní Evropě, ale podle izobar bude převládat JZ proudění, akorát slabší, takže asi inverze, která zapříčiní průměrný prosinec. Je to fakt střelba, nedá se to moc brát... :D

CFS předpověď teplotní odchylky na prosinec, tropicaltidbits
CFS předpověď odchylky tlaku vzduchu na prosinec, tropicaltidbits
40
# 23.11.2022, 14:51

Občas je dobré pro výhled třeba tohle.

teplotní odchylka ve 2m na příštích 10 dní GFS/CFSR, směrem na SV od ČR bude podprůměrná, climatereanalyzer
průměrný tlak vzduchu na příštích 10 dní, je tam vidět ta monstrózní TV na SZ Ruska s tlakem až 1045hPa, climatereanalyzer

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.