Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Na jihu pozor na bouřky s přívalovými srážkami, letos poprvé mohou působit škody

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

# 15.11.2022, 18:39

Ečák nám nepřeje prostě. Tady déšť, jinde sníh, nejsilnější Morava. Gšf ani nic nemá.
Už znova začínám ztrácet naděje na ty situace:D
Podle mě asi nějaká chybka u ečákuše protože proč by melo sněžit v žatci a tady ne, když žatec most mají podobnou nadm. výšku. To bude ještě zajímavý. Konečně změna.

12
# 15.11.2022, 18:46

Chlapci, já vám rozumím, že jste jako na trní. Taky to okukuju. Ale stejně to ještě bude jinak :D

386
# 15.11.2022, 18:58

Peter Sedlák 1
No, tak to bych viděl jako místní krupobití, takže místní sněžení, jak je to možné předpovědět, nevím, místní anomálie asi..🤔
Jinak jsem koukal dál a dál a má to sakumprásk roztát, takže možná, když to někde vyjde, zimní pozdrav..tady na Kladně nečekám nic než tu vodu.. a tu už opravdu nepořebuju, mám i plný nádrže a to ještě zítra vypustím devět kubíků z bazénu, nevim kam s tím... asi za plot do pole..

172
# 15.11.2022, 19:53

No nejnovější Ecák to vidí takhle a asi nějak takhle by to i klidně dle mého mohlo být v realitě. No dle mého ta přetlačovaná na modelech bude pokračovat, totálně se to pak ve čtvrtek překope, a v pátek to bude nakonec úplně jinak, ale sníh bych čekal na většině území. Již jsem četl pár rozborů od odbornějších hlav a dle nich je pro modely často problematické se překopat s vlnou ochlazování od SV, protože modely výrazně navyšují potencionál Jeseníků a Beskyd, tak prý by to mělo fouknout více centrálně.

Dle nejnovějšího Ecáku v sobotu se sněhem takhle
# 15.11.2022, 20:28

Aidamko1
Sněhové vločky v Praze v půlce listopadu mi přijdou poněkud nereálné, natož tvorba sněhové pokrývky, už jenom z principu toho, že letos ještě nemrzlo a zem je po nadprůměrném říjnu dost teplá. Viděl bych to na sníh na SV ČR od vyšších poloh a na zbytku území déšť, přecijen je jestě na sníh poněkud brzo.

# 15.11.2022, 21:00

Modely dle mých zkušeností srážky několik dnů predem výrazně nadhodnocují.
Vidím to pořád stejně. Zítra srazkove nevýrazná okluze s úhrny 0-5 mm, čtvrtek srážky zanedbatelné, v pátek přechod rozhraní srážky 0-5 mm, od 1000 m tvorba sněhové pokrývky max do 5 cm, v sobotu a neděli srážky zanedbatelné. A pevně doufám že se pletu a úhrny srážek budou vyšší. Ochlazení bude ale o víkendu výrazné ale jen přechodné.

148
# 15.11.2022, 21:24

Aldy1977
ano! přesně takhle to bude.. nový numerický model ALDY since 1977

172
# 15.11.2022, 21:37

Frantis95
Je fakt, že to vidím hodně optimisticky, ale je to i možná tím, že prostě zimu mám rád a ecák v tom není sám a snad i nadále nebude. Jinak v mé oblasti většinou první sněžení mezi 20-30.11., první sněhová pokrývka je většinou v posledním listopadovém týdnu, ale někdy až na začátku prosince.

# 15.11.2022, 21:38

Ano, už i jiní se přidávají. Tak nakonec paráda bude. A to dříve bylo klasické posouvání východ. Tak se třeba připravit.

379
# 15.11.2022, 21:43

Aldy1977
Já bych to takhle striktně neviděl..
Co jsem já tak vypozoroval, tak toto je svým způsobem,, pověra,, .
Modely to zhruba stejnou měrou někdy nadhodnotí ale jindy i podcení nebo trefí..
Spíše se někdy zaměňuje pojem nadhodnocené srážky a nepřesná lokace srážek..
Často ty srážky jako takové spadnou, jen prostě o kus vedle, než v mé oblasti (navzdory předpovědi) a je to mylně interpretováno jako jejich nadhodnocení...

379
# 15.11.2022, 21:52

Aidamko1
Peter Sedlák 1
Že by ten původně polský knedlík přece jen skončil z velké části v ČR? :D

# 15.11.2022, 22:05

swan1
Asi už to tak bude:D. Pouze 2 dny do situace, očekával bych pouze malé výchylky. Třeba ze sněžit bude více na jihu nebo severu. Každopádně je to pěkné překvapení, snad se takových dočkáme hlavně během zimy a o Vánocích. Pěknej náběh to je.:cool:

169
# 15.11.2022, 22:12

Peter Sedlák 1
Ale tak zatím to tam má na sobotu jen Ecák, gfs a Icon má to sněžení jen na severovychode tak uvidíme

172
# 15.11.2022, 22:13

kuba
Jenže taky to maluje UKMO (i když ten více na JZ ČR), pak taky Arpege. Jako ano, ICON a GFS jsou silní hráči, ale počkám si zítra na výsledky německých lokálních modelů a pak taky na poláka, ten by nemusel být taky k zahození. Já tomu ochlazení věřím, klidně to může zůstat jen u sněžení na SV, ale dokud tam nějaké modely mají sníh i více centrálněji, tak pořád věřím a doufám v zázrak. Navíc Ecák zdá se operuje s nějakou výškovou tlakovou níží, na synoptických mapách se mi zdálo, že vidím v proudění samostatný střed, tak možná proto maluje sníh i více k západu.

Navíc má Ecák více rozvinutou TN nad Srbskem, tak tady je vidět z čeho on vyvozuje, že by mělo být vše západněji.

# 15.11.2022, 22:18

Hale všimněte si, že tohle je úplně obrácená situace než normálně, i proto věřím že to tak bude a na většinu území čr napadne sníh.
Z 90% to je tak že modely kreslí většinu sněhu nad českem a cca dva dny před tím to hodí za hranice a v česku není nic, tentokrát je to obrácená situace a já byl přesvědčený o tom že se to dva až tři dny (včera nebo dnes) posune do česka a je to tady!:snih:

258
# 15.11.2022, 22:44

No abyste pak nebyli naštvaní že nic nebude:D
Zatím mi přijde, že se to rozhraní bude nacházet tak nějak přibližně na hranicích ČR, řekl bych, že třeba takové Slezsko má to sněžení skoro jisté.
Ale těžko říct, jestli by se to posunulo až takhle do vnitrozemí, uvidíme :)
Nicméně já tady v Polabí teda se žádným sněžením nepočítám;-)

# 15.11.2022, 22:50

i kdyby to skončilo plošně v česku, polabí si zahraje s tím, že se uchytí asi tak 20% a zbytek stihne předtím roztát. jasné noci sice dokážou být třeskutě mrazivý, ovšem zataženo je často sotva na hranici sněžení, když má být situace.

3499
# 15.11.2022, 23:31

Hlavně že snad na chvilku skončí ta mlha nebo šedivá nízká oblačnost. A s tím sněhem, se tady rád nechám překvapit :cool::):snih:

238
# 16.11.2022, 03:51

Aladin zatím nic moc nedává, spíš max SV pohraničí. Dá se říct, že jediný to tam má Ecák až do poněkud nesmyslnýho extrému. Že by třeba v Hradci Králové a okolí bylo od víkendu -10 , někde až -14 ? To je podle mě nesmyslný úlet.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.