Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Proměnlivé počasí s přeháňkami, v noci na zítřek naposledy mráz

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

2318
# 13.11.2022, 19:33

Peter Sedlák 1
No tak mám prostě plány no...🤷

# 13.11.2022, 19:34

Peter Sedlák 1
Já chystám jen bundu. Deštník? Co to je?

# 13.11.2022, 19:48

Aldy1977
Už jsem zapomněl. Tak třeba bunda s kapucí na případný mrázek ráno. Já nevím.

33
# 13.11.2022, 19:49

Nahodou me se taky libily ty lonsky zimni videa z Norilsku tady :D :led::snih::led: kdyz mame zimu na houby nezbyva se nez koukat jaky je to jinde.. nemusi to byt zrovna v Rusku, ale tam ji maj zrovna hezkou, hlavne sever asijsky casti. Jinak tak nizky teploty sou aktualne jen Na severu Kanady a v centralnim Gronsku. + Antarktida.

# 13.11.2022, 19:57

Peter Sedlák 1
To je nápad, pripnu kapuci :cool:

378
# 13.11.2022, 20:24

Aura1
Hele, to, že máš zrovna nějakej splín fakt neznamená, že je třeba zrušit předpovědi počasí..:D
Co to je za nesmysl?


386
# 13.11.2022, 20:39

swan1
Kdyby Aura pořádně koukal na Gšf nebo Gfš nebo na Ečáka, tak by nebyl trudomyslný..:!!:, co se nastávajícího týdne týká, čekám ještě do zítřka, jako aby to bylo sichr, zkouknu, jak jsem tu psal, nové krátko i střednědobé předpovědi a zkusím si to poskládat do něčeho smysluplného, ale myslím, že pan Žák to napsal dostatečně fundovaně, takže si nedělám ambice na něco přesnějšího..:D, počasí je jaké je, mně třba teď dělá radost ohledně focení, jestli bude zítra pořádné "mlíko" , jdu fotit..

168
# 13.11.2022, 21:14

Indexy NAO a AO by měli jít do zaporu, myslíte že by se mohlo nějak více ochladit?

NAO
168
# 13.11.2022, 21:20

kuba
No tak to je právě ta vlna ochlazení, co možná dorazí k nám, a nebo taky ne. No já to aktuálně mám pořád se sněhem ten výhled, tak uvidíme. Zatím jsem v klidu a dovolím si nahodit frajerského smajlíka :cool:... :D

28
# 13.11.2022, 22:07

No, ono se fakt začíná něco dít, nechci prudit, ale zimomilové se fakt asi dočkají prvních sněhových vloček... Na horách téměř jisté, v nížinách zřejmě taky, přechodně...
Každopádně je nutno podotknout, že povětrnostní podmínky se docela liší od posledních několika teplejším verzím, což by mohlo značit, častějíší vpády studeného vzduchu od SV a možné TN od jihu... Každopádně se mi jeví tato situace jako zcela odlišná od posledních zim...

Coment +
Nechápu předpovědi ČHMÚ. Si fakt asi ulítávaj na dobrém matru. Zatím co všechny možné modely již počítaly s možném prudkém ochlazení, ČHMÚ si stále píše 8 až 13°C, každým dnem o stupínek méně... Nakonec se v poslední den asi zřejmě dostanou na správné hodnoty...

386
# 13.11.2022, 22:52

Fero
No, já tam aktuálně nic takového na ČHMÚ nevidím... asi to změnili..:cool:

ČHMÚ
28
# 13.11.2022, 23:11

palma:
Však říkám, že to mění den co den, škoda že jsem si nestáhnul výstup před třemi dny...

168
# 13.11.2022, 23:13

Ale je vidět jak je to stále dost nejisté, klidně to může skončit pěknou kalamitou, Icon a gfs to teď zase posunul více k nám, na tom rozhraní se ty srážky zastaví a vysnezi se to tam, uvidíme kde nakonec to rozhraní bude

# 14.11.2022, 00:17

Uvidíme jak tohle dopadne každý výstup je jiný srážky ubývají teploty lezou nahoru ještě ráno a ve 14 h jsme tam měli teploty od čtvrtka kolem od 0 do 2 i sníh teď už zase 7-9 stupňů prostě ty změny jsou někdy k zblbnutí jak se za 4 hodiny změní výstupy

# 14.11.2022, 03:19

Vtom, aby se čert vyznal. Teď tam mám zase 4 dny zimní počasí. Tady nebude jasno do poslední chvíle. Co se už dá říct je, že nějaké ochlazení tady na východ přijde. Studená advekce by se ovšem neměla tolik projevit v minimech, protože ty už teď klesají k 0 C i lehce pod 0 C, ale především maxima by měla spadnout oproti dnešku i o 5 - 8 C. A tady na SV, kde se drží povětšinou jasno, tak máme v těchto dnech maxima i přes 10 C, na konci tohoto pracovního týdne to může být klidně i lehce nad bodem mrazu, ale jak výrazné ochlazení bude, zda bude sněžit, padat déšť se sněhem, nebo pršet. To se dá říct s vyšší jistotou až tak ve středu odpoledne, když vidím třeba tu aerologii u ECMWF a očekáváné teploty v různých nadmořských výškách do 2000 m. n. m. , tak to bude skutečně velmi velmi těsné, zda bude sněžit, pršet. Je zde šance v pátek ráno i na nebezpečnou ledovku. Teplota kolem 0 C a k tomu vzduch ve v celém výškovém profilu jenom velmi slabě nad 0 C. Každopádně konečně se vtom počasí začíná něco dít a skončí ta nekonečná inverzní podzimní synoptika.

386
# 14.11.2022, 06:43

No, tady se zase SW snaží spojit ochlazení ve stratosféře na jižní polokouli s možným stratosférickým oteplením (narušením) na severní polokouli a zatím předpověď síly a prochlazení vortexu na severní polokouli na konci předpovědního období, ukazuje v současnosti rychlost větru přes 40m/s a teplotu až -80 (a když už zmíní i chladnější vzduch ve stratosféře právě nad severní polokoulí, říká, že spojitost s erupcí sopky Hunga tonga nelze prokázat a odsune to stranou a ani to do predikce nedá..) .. tak nevím...https://www.severe-weather.eu/global-weather/strat...

42m/s se tam opakuje už asi 5x
168
# 14.11.2022, 07:41

palma
Zajímavé počtení, třeba to bude ještě v zimě zajímavé když počasí ovlivní ta sopka. Ten vortex jak předpovídali že bude slabý tak bude nakonec asi dost silný ale tak to zas tolik neznamená, zima může být i tak

12
# 14.11.2022, 11:54

kuba
Ano, zima může být i tak dobrá. Stále je třeba to brát tak, že pravděpodobnost, že vyjde tak dlouhodobá předpověď, je někde okolo 50%. Já jsem asi zastydlej optimista, takže furt doufám v to lepši. Na sklonku zimy 2019/2020, to je ta doba, co přicházel covid, byly předpovědi, že léto bude horký a suchý. Duben byl opravdu nepříjemně suchej a teplej, ale pak se to zlomilo a léto 2020 bylo jedno z nejmokřejších za poslední dekády. Tak by to třeba mohlo být i teď. Zajíci se budou stejně počítat až po honu, v březnu budeme moudřejší :)
Jinak hlásím první letošní mrazík tady, leč jen přízemní, ale na slabou jinovatku to stačilo. Ve 2m jinak +2 st.

378
# 14.11.2022, 11:58

Tak výhled sem k nám lehce přichladil a i srážek přibývá..
Z toho Středomoří se to začíná pomálu ale jistě vytahovat k S...
Ten centrální Atlantik je stále pěkně bloknutej..
Bude to zajímavé..si myslím...

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.