Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Postupně přeháňky, hlavně na pomezí Moravy a Čech bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

238
# 05.11.2022, 22:25

Aura1
Já bych na to teda klidně vsadil...jak je to dlouho, co byla super tristní zima, že za celou zimu i v nížinách nebylo víc jak jednou 2cm? 3 zimy zpět? To byl můj první rok na Vysočině a i tam bylo maximum 8-9cm hned někdy zkraje zimy nebo ještě na podzim pokud si dobře pamatuju. Pak už tam bylo jen párkrát 3-7cm.

Btw on ten Cfsv2 nebude až tak mimo jak koukám, protože se s Ecmwf ty dlouhodobé výhledy celkem srovnaly. Oba nadprůměr o cca 1-2°C nad normálem.

169
# 05.11.2022, 22:44

Mi přijde jako by se měl vortex rozdělovat na 2 víry

VHK
Avatar
30
# 06.11.2022, 09:59

No letos to na zimu nevypada a co bude po novym roku to se uvidi, ale vsadil bych se ze to bude stat opet za kulovku...

379
# 06.11.2022, 10:46

kuba
Tak je to predikce na dva týdny dopředu, zítra tam ty dva středy už v predikci být nemusí..
Rozdělení PV by samozřejmě šance na nějaké zimní vpády i pro Evropu zvýšilo..
Ale je to dost takříkajíc ve hvězdách..:!!::D

2341
# 06.11.2022, 15:22

Vím že to je blbost, ale to by už konečně mohl být ten první sníh! :D:snih:

Mohlo by to být ale dřiv, ne?
22
# 06.11.2022, 15:35

skupsw24
Ne konečně ale tak akorát.....

2341
# 06.11.2022, 16:17

Zachar
Pro mě konečně, dokonce ještě ani nebyly ledové krupky, je to vijmečny připad...:!!:

386
# 06.11.2022, 16:48

skupsw24
Jste nepoučitelnej s tím koukáním a kopírováním jednotlivých výstupů, počkejte pět dní, a když to tam na ten den bude, je naděje že to vyjde..;-)

2341
# 06.11.2022, 16:55

palma
Já vím že to je nepřesne, ale baví mě to tu posílat.:D

# 06.11.2022, 17:40

palma
On je nepoučitelnej ve všech věcech. Marný, marný, marný.:D

Tady max pouze 7°C, inverze se vytvořila během dne. Ve středu by mohlo zapršet tak se uvidí. Tyto dny jsou nějak moc vlhký.
Zatím do konce příštího tydne ukazuje teploty nad normálem. Tak se uvidi

2341
# 06.11.2022, 17:49

Peter Sedlák 1
Ale mohla by jim ta předpověď s tím ochlazením vyjít.;-)

Edit: Jakto, že dnes nevyšel članek s předpovědi na přišti týden?:!!:

# 06.11.2022, 19:03

Tak protože tu nemáme článek o příštím týdnu, tak jenom k výhledu. V modelech problíkává možnost vpádu studeného vzduchu od SV, ale upozorňuji, to by nebylo na sníh a krupky, ale suchý vzduch s velmi nízkými rosnými body a mrazivými rány. Navíc pro obyvatele velkých měst i dost těžko dýchatelný. Tahle varianta ovšem není vůbec jistá, protože nad střední Evropou se sice bude nacházet významná tlaková výše s postupným pohybem směrem k severu během 11. - 13. 11 a otevření severovýchodního proudění. Ale je tu jeden problém, ze západu se sem budou dostávat hluboké tlakové níže od západu a pokud dojde byť k mírnému odsunu TV na východ, tak máme zcela po studeném proudění, dostaneme se na zadní stranu TV a bude dál pokračovat inverzní ráz počasí s vysokými nadrprůměry na horách i v nížinách, kvůli teplým ránům. Vzhledem k vysoké teplotě Atlantického oceánu, plusovému NAO indexu a dalším faktorům, je to za mě aktuálně tak 70/30, že bude dál pokračovat inverzní ráz a první větší vpád letošní zimy zažije Ukrajina, a západ Ruska. Jediná varianta chladnějšího počasí, která je možná, to je podle mě tak na těch 20 %, stejně je teplý vzduch ve výšce, ale od východu by se sem v přízemní vrstvě dostal studený vzduch od východu. To by přineslo mrazivá rána, chladné dny v nížinách a na hory slunečno a teplo. Zbývající a velmi neočekávatelná varianta v současném nastavení, blokace Atlantického oceánu a vpád studeného vzduchu až na území Německa a západní Francie s mrazy. Nějaký významný vpád se sněžením zatím ve hře není vůbec.

2341
# 07.11.2022, 07:44

Tak je to zase nahoře...:D:D:D:D Ale asi to půjde zase dolů.;-)

Opět kolem 10°C...
379
# 07.11.2022, 07:49

palma
👍
Velmi pěkný, srozumitelný článek..Díky za něj.
Měli by si ho přečíst všichni, kdož tu občas pláčou nebo ostře nadávají na vcelku častou nevyzpytatelnost střednědobých předpovědí na více než týden dopředu..
Lepší, přesnější předpovědi na 10-14 dní dopředu prostě zatím v lidských silách nejsou..
Atmosférické děje při vzájemném působení X tlakových, proměnných útvarů na Zemi, s přibývající délkou předpovědi mohou nakonec dávat více, i značně odlišných, finálních vyústění..

386
# 07.11.2022, 08:33

skupsw24
Tak, dá se předpokládat, že to pujde dolů, máme 7.11. na konci zdejšího výhledu je 17.11. průměrné teploty klesají až tuším někam do ledna, čili máte pravdu, bude se zcela jistě ochlazovat..a za tak tři. třia půl měsíce se začne oteplovat, to bych si taky tipnul..:)

1
# 07.11.2022, 10:41

Jistě, že se bude ochlazovat. Zkusme si představit, kdyby neexistovalo počasí ale pouze modrá obloha bez mráčku. Jak se mění roční období naše oblast dostává teď k zimě míň solární energie - je to dáno nakloněním země. Tím se vychlazujeme. Na jaře je to zase obráceně. Ochlazení je tedy nevyhnutelné. Pak k tomu přidejme počasí a to má enormní vliv na to co se děje, ale primárně se ochlazovat musí. Potřebovali bychom aby počasí to vychlazování ještě podpořilo.

# 07.11.2022, 11:28

palma
Co mi přišlo tak poslední roky i když byla zima naprd tak se chladné počasí drželo mnohem déle než doposud. Uvidíme jak to bude :) já bych byl rád pokud by se ta zima trochu protáhla. Už mám takový zimní deficit :D :snih:

238
# 07.11.2022, 15:57

Tak tenhle výstup CFSv2 mi přijde celkem rozumný, který by se dal přiblížit realitě. Evropa cca ten +1/+1.5°C nadprůměr , US silný nadprůměr listopad-prosinec, průměr až podprůměr leden-únor v severní polovině (typicky pro LaNina). :prsi::snih:
https://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/htmls...

169
# 07.11.2022, 16:02

Index AP by měl začít po půlce listopadu klesat do záporu tak uvidíme co to udělá s vortexem

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.