Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Více oblačnosti ale ještě poměrně teplo, hlavně na západě i přeháňky a bouřky

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

110
# 12.10.2022, 11:31

palma
No, tak nějak. V roce 2017 byl možná na dlouhou dobu poslední nějaký chladnější zimní měsíc i v porování se starým standardem (leden 2017, -5.1°C) - vztaženo na Brno.
K tomu 2 měsíce průměrné (únor 2018 -1.9°C a leden 2019 -0.7°C). Od února 2019 všechny zimní měsíce (byť některé těsně) mají průměrnou teplotu nad nulou.
Takže co bude povedená zima? Když bude aspoň jeden měsíc průměrná teplota pod nulou? Mně to tak vychází.

Edit: Jinak před tím rokem 2017 taky žádná hitparáda, snad jedině únor 2012 (nějaké -3°C průměr).

12
# 12.10.2022, 12:47

ludvicek
Já bych se zastal zimy 2012/13, ta byla minimálně tady u nás dobrá. Hodně chladný byl zejména březen a začátek dubna. Vzpomínám si, že 25. března bylo ráno -15 a odpoledne -5 a já lyžoval tady u nás na sjezdovce v Malenovicích na krásným prašanu. Pak po krátší oblevě přišel na Velikonoce 30. března blizzard, jinak to nenazvu. Sněžit na zelenou zem začalo kolem půlnoci, vpodvečer, když přestalo, leželo kolem 60 cm (i ve F-M téměř půlmetr). Pamatuju, že nejsilnější sněžení bylo přes poledne. V deset dopoledne jsem prohazoval, pak zase ve tři odpoledne a za tu dobu přibylo 30 čísel. Den předtím bylo zeleno.

12
# 12.10.2022, 12:50

A tady naše malá 6.4.2013 :-) Žiju sice pod horama, ale nejsme žádná Labská bouda :)

2331
# 12.10.2022, 13:07

Dejvas
Taková zima ať je! Jako v zimě 2020-2021!

110
# 12.10.2022, 13:10

Dejvas
To, o čem píšete, bylo extrémně studené jaro:D.
I tady byly Velikonoce na sněhu, dokonce několikrát, ale holt, zima už to není.

Edit: A pro zajímavost a potvrzení Vaší úvahy, prosinec 2012 byl nejchladnější za posledních 10 let (průměrná teplota zhruba -1°C).

12
# 12.10.2022, 13:22

ludvicek
Ano, pamatuju právě ten prosinec 2012, byl chladný a sněžný. My se stěhovali do nového v listopadu a pak jsme v prosinci se ženou tu námahu a stresy s dokončováním domu odnesli tím, že jsme v prosinci oba lehli. A i když jsme nechtěli, tak jsme museli každou chvíli s šátkem na krku venku prohazovat. No a pak to jaro - ano, to o čem jsem psal, už vážně bylo jaro :) 14. března v noci jsem ženu vezl do porodnice a valil sníh. Ovšem ne shora dolů, ale zleva doprava. 15. března se narodil synek. Jak se narodil do takové zimy, tak jsme mu říkali Ledňáček. No a pak ta velikonoční sněhová epizoda. Vzpomínám, že 10. dubna jsem jel ráno do práce a bylo -12, ovšem pak se to konečně zlomilo a přišlo jaro. Sníh sotva roztál a stromy už kvetly, příroda to hodně rychle doháněla.

168
# 12.10.2022, 14:03

Tak vortex by měl zase na konci výhledu dost posilovat ale je to furt takové nejisté, mění se to pořád.
Jinak NAO by mělo jít dost do zápory,myslíte ze by to mohlo znacit nějaké větší ochlazení?
GFS si už pár výstupů pohrává a nějakým větším ochlazením na konci výhledů ale známe jak to dopadá

171
# 12.10.2022, 14:28

kuba
NAO v záporu značí to ochlazení, ale není jisté kam zapaluje ta chladná vzduchová hmota. Když tomu dám těch 10 dní, tak 26.10. by buď mělo ty chladněji počasí u nás ve střední Evropě, či ve východní Evropě. Takový los no.

2331
# 12.10.2022, 14:52

Kež by to vyšlo.

Tak to u nas vypadalo po přehaňce (23.10.2021) Tato fotka byla i v počasi u vas, ale z neznameho duvodu mi ji smazali.
# 12.10.2022, 16:22

Já zimu miluji . Ale s ohledem na evropský průmysl i domácnosti , bych upřednostňují klidně i mírnější. Navíc se obávám, že v případě tuhé zimy , může být ohrožen i společný postoj Evropy . Už teď se nedávno sešlo na Václaváku 70k ufňukanců , tzv vlastenců, kteří by raději vlezli tomu šmejdovi do zadku , aby se nemuseli uskromnit. Žebrají o pomoc , ale když se pomáhá někde jinde , tak je to hroznej problém. Přitom za svoje problémy si mohou jen sami .

77
# 12.10.2022, 17:16

Novorolak
Jistě, i to je názor.
Jelikož v ČR žádná ložiska zemního plynu a ropy nejsou, vždy budeme, dokud nebude jiné alternativy, lézt někomu do zadele a budeme vazaly.
S vyhlídkou, že tuto zimu moc foukat nebude, srážky v podprůměru a s převládající TV, u nás to znamená inverzi, tudíž bez slunce, se budeme modlit, aby zima byla teplá.
Na vesnicích zejména se bude topit vším možným, co se spálit dá. Zelené z toho bude omývat. Snad to napůl špinavé jádro ještě trochu očistí.

Adi
Avatar
0
# 13.10.2022, 01:20

Evropa je pytel blech. Ono to někdy bylo jednotné? :D OMG Jo, Hitler se snažil okovanou botou Wermachtu "sjednotit", tedy dobýt Evropu, nyní se Němci snaží podmanit Evropu hospodářsky. Ale asi to není jednota, která je zde na mysli.:D Dobrá, vzpomeneme si na Covid, jak najednou každý stát kopal za sebe. A kope za sebe, snad kromě neumětelské vlády ČR,která je nejhorší od listopadu a leze do **** . výše zmíněnému etniku. Dobrá, nejsou to Rusové, ale jaký je v tom rozdíl?
Na náměstí se nesešli žádní ufňukáci, naopak lidi ochotni vyjít ze svého pohodlí. Jesti je někdo spokojen, jak green deal zdražil energie, tak fajn, já to nejsem. Jo, kdyby nebyl putin, někdo by si jej musel vymyslet, náramně se hodí jako výmluva všem mašíblům, trotlům a neumětelům. Po státu nechci nic, jen aby nepřekážel a nevýmyšlel ***oviny.
https://www.konzervativninoviny.cz/jsme-civilizaci...
Charlie, jo, pod to bych se i podepsal. Už nyní v okolí jsou re-vitalizovány staré kotle a uvidíme, jak se bude topit v zimě.
Něco se mně pozdává, že nebude tak mírná, jako v posledních rocích
V onom 2013 zde napadlo 40 cm o velikonocích. Krásná zima :)

148
# 13.10.2022, 06:14

Adi
právě že naopak:D ty lidi chtějí dostat přidáno, protože budete dělají někde uklízečku nebo nějakýho podrž tašku za 5 švestek.. to jsou lidi co jen volají my chceme dostat přidáno! my chceme přidáno.. ale aby se uskromnili a řekli si tak budu muset šetřit.. to ne..
tak ekonomika je taková jaká je, protože nejmenovaná vláda rozhazovala a neinvestovala do energetiky ani nikam. a jelikož se to projevuje za 1rok za 2roky dopadá to spolu s válkou na Ukrajině až teď.. ale to ti bezmozci nechápou se základním vzděláním.

v mém okolí neznám nikoho kdo by nadával na tuhle vládu.. dobře, dělají chyby, ale to Babiš Dělal taky a nikdo si na to už dnes nevzpomene.. to že tu je green deal je druhá věc hehe.. ale kdo ho zařídil ? pokud vím u vlády byl Babiš a souhlasil.. no anyways. hádat se s vámi je zbytečné, protože si jedete pořád tu svou, takže užívej života

ota
Avatar
2141
# 13.10.2022, 07:41

Kokos342
Přesně, tohle bych podepsal. Jaká "elita" tam byla to bylo krásně vidět i na rozhovorech s těmi lidmi, dát dohromady smysluplnou větu byl problém. O řečnících na demonstraci snad ani nemá smysl mluvit.
Já mám zimu a sníh rád, i když si momentálně taky přeju zimu teplejší, aby se ušetřilo na energiích. Takže průběh počasí v říjnu zatím super. Na Vánoce by mohl napadnout sníh a pak zase šup do tepla.:D

171
# 13.10.2022, 10:03

Kňuba
No accuweather se předvedl klasika. No pro nás sušší počasí, ale občas s TN. Když si to tak vezmu, tak východnější partie ČR by mohly mít více sněhu, protože accuweather čeká více sněhu nad Slovenskem a dále na J/JV.

Dneska bude ještě další aktualizace výhledu na zimu od Copernicusu pokud se nepletu. Zima zatím vypadá na chladnější listopad-pulku ledna a teplejší zbytek ledna a únor.

Sněhu dle accuweather by mohlo být více nad Slovenskem a možná i východem ČR
168
# 13.10.2022, 10:12

Aidamko1
No nechal bych se překvapit jak to dopadne, známe ty předpovědi na předpověď sněhu jak dopadají, vortex to může ještě taky zamíchat když bude slabý letos

258
# 13.10.2022, 10:20

Aidamko1
No takže klasika na Balkáně haldy sněhu jako je tomu tak v posledních letech a tady maximálně poprašek.:D. Třeba ty sněhové bouře v Řecku to byla síla, ale toho se tady v mé oblasti bohužel nedočkám:zz:

1
# 13.10.2022, 11:26

Aidamko1
No pokud se nepletu, tak předpověď množství zrážek pro tak malinkatý sektor jako jsme my, je založena na opětovném trasování tlakových níží. To znamená, že stačí poloha +-1000km a jsme úplně mimo hru. Tyhle evropské předpovědi jsou vyšší dívčí a dokonce ani výhledově tomu moc nevěřím. Na jaké faktory se můžeme opravdu spolehnout? Určitou roli hraje to, že podle měření bylo předešlých 5 zim silně nad průměrem, to je fakt. La nina svým slabým vlivem pro evropu může být v některých lokalitách úplně eliminována postavením TV, tu tedy neberu jako faktor. Rozloha zasněžení sibiru - to je zase relevantní faktor. Hodnoty "kvality"polárního víru - relevantní faktor. Hledání vzorců nastavení v minulých letech nýbrž dekádách podle mě není taky relevantní faktor. Tyhle dlouhodobé předpovědi jsou peklo. Upřímě si myslím, že tahle zima bude lepší než předešla už jenom z matematického hlediska.

1
# 13.10.2022, 11:33

Negan
No upřímě se sněhové bouře s tak vydatným sněžením jako v grécku/usa/kanadě nedočkáš ani v Českých pohořích, tam může rychlost větru dosahovat hodnoty blizzardu ale množství sněhu bude vždycky limitováno vzdáleností od moře bez překážek. takové kvanta sem proste nedopravíme.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.