Přejít na hlavní obsah
AKTUALITA: Po studeném ránu odpoledne citelně tepleji, další oteplení přinese víkend

Diskuse o počasí Jaká bude zima 2022/2023

# 26.01.2023, 08:15

zimník1
Právě to probíráme,že uš si ta Dáša nedá pokoj.

168
# 26.01.2023, 08:22

zimník1
Že už ji to nepřijde blbý :D

109
# 26.01.2023, 08:47

Tahle předpověď je naprosto dokonalým obrázkem průměrné zimy v mé lokalitě, někde mezi -4 a +5, průměrný průměr, dokonalé.

inpocasi vyhled Brno
386
# 26.01.2023, 09:09

ludvicek
No, mě to tu podle in počasí ukazuje prakticky to samé co Vám, zatím ohledně zimy, nevidím, narozdíl od paní Dáši, žádné dlouhé zimní období, vidím možné týdenní vpády, tu dynamiku, díky slabšímu PV to mít bude, ale on ten PV, na druhou stranu, na to období zas tak slabý nebude, když se člověk koukne na porovnání s dlouhodobým průměrem...spíš teď sledovat rozestavení TÚ to má momentálně větší relevanci, plus jsou už v plusu oba hlavní indexy, takže proto to nevidím dlouhodobě zimě..Ale nejsem meteorolog...:cool:

109
# 26.01.2023, 10:08

palma
Jsou určité situace, kdy nadšenec - laik dosáhne lepších výsleků než odborník...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-amat...

Ale jinak s Vámi naprosto souhlasím - v Rovaniemi výhled kolem -10°C (= normálně), v Moskvě výhled kolem -5 (lehce nadnormálně), Reykjavik kolem nuly. Tak možná jsem blbej, ale co tak asi může být tady?

386
# 26.01.2023, 10:13

ludvicek
No,... třeba zima z Afriky? :!!:

109
# 26.01.2023, 10:20

palma
Ale v podstatě i vzhledem k fázi QBO, která je jaká je, teplotě oceánu, NAO do plusu... V podstatě by mohlo klidně být i mnohem tepleji a nikdo by se moc nedivil. Čili dá se říci, buďme rádi aspoň za takovou zimu.

12
# 26.01.2023, 10:50

Mě překvapuje, jak to Dagmar bere zcela určitě, že dojde k rozdělení PV, že určitě bude zima a tak. Deformace PV přece znamená to, že se proudění také "zdeformuje" z toho řekněme základního vodorovného (západ - východ) na svislé (sever - jih). Takže se klidně může stát, že u nás bude naopak abnormální teplo, zatímco třeba Anglie zažije sněhovou kalamitu.
Já bych teda použil opatrnější výrazivo - namísto "bude" a "stane se" bych volil výrazy jako "může se stát", "je velmi pravděpodobné, že" atd.
Navíc použít spojení, že vzduch -60 stupňů se rozleje do Evropy, při inteligenci velké části našeho národa povede k interpretaci, že v únoru u nás bude -60 :)

386
# 26.01.2023, 11:43

Dejvas
V -60 nám umřou všechny včele a motýle.. to bude průšvih..:!!:

12
# 26.01.2023, 11:57

palma
Naštěstí je tu někdo, kdo zařídí, že to tak nebude :D
Ne, politika ne, ať se to tu nezvrhne.

Upřímně, pokud by vyšlo, že v únoru by jakžtakž bylo zimně, tak paradoxně letošní zimu u nás i přes tu měsíční jarní vsuvku nebudu moct hodnotit negativně.
Aktuálně 28. den se sněhovou pokrývkou, ta současná by měla minimálně další týden vydržet.
Teplotně to určitě bude nadprůměr, ale člověk to vždycky hodnotí subjektivně podle toho, kolik bylo dní bílých, kolik s blátem, jedno pak, jestli to bylo při -2 nebo -15.

VHK
Avatar
30
# 26.01.2023, 12:22

Tak u nas aktualne 0 stupnu a okolo 5cm :snih:na nekterych mistech uz je videt trava,snih byl totis vyfoukany, ale zatim to porad zimu neste pripomina,mohlo by to aspon pres vikend trosku pocukrovat,kolem tech cest uz to zacina byt zešedly;-)

386
# 26.01.2023, 14:43

No, donutilo mne to k tomu kouknout se po delší době na ansámbly, poněkud jsem je zanedbával, v tom nijakém počasí.. a hele, docela se u dvou známých hráčů shodují, odpovídalo by to i těm indexům i tomu výkyvu ve víru, ale jinak, z hlediska zimy neukazují nic moc prozimního, tak to sem dávám, pro informaci.
p.s. ještě koukám na to, že i predikce teplot tady na In počasí jako by to potvrzovala..

ECMWF
GFS
leze to nahoru
# 26.01.2023, 15:51

....no a za chvíli tu máme unor:slunce:

# 26.01.2023, 15:52

Únor bílý pole sílí ale jako docela bych uvítala trochu :snih::led: než :prsi: a:vitr::D:love: nesnáším inverzi a sněhovou břečku

# 26.01.2023, 17:07

Teť opět ve zprávách televize Nova hrozí že příjde severní vír a budou kruté mrazy,nedají si pokoj.

386
# 26.01.2023, 21:42

No, střednědobé prognózy na ECMWF zatím neotočily, co mne obzvláště překvapilo, je predikce PV, silný (ohledně rychlosti větru, s prochlazením už je to horší), dále pak předpoklad NAO.. v plusu až do konce výhledu.. no a co se týče teplot, pořád a taky až do konce výhledu do března, nadprůměr do +2 (print, co sem dávám je do 26. února, aby to korespondovalo s NAO, nicméně to "teplo" tam je až do března). Takže jsem vlastně docela zvědav, zda vyhraje tato prognóza a nebo Dáša Honsová..;-)

nová prognóza PV, síla docela....
NAO do konce února
furt teplo v únoru
12
# 27.01.2023, 07:08

palma
GFS zatím peče s Honsovou. Ale ona měla těhle nepovedených predikcí tolik, že to ještě nic neznamená.

386
# 27.01.2023, 08:27

Dejvas
Jo, to jsou ty výstupy z 18:00, teď už tam má zase uplně něco jiného..;-), vrací tam to "teplo".. zase souboj mezi výstupy..

109
# 27.01.2023, 08:59

palma
Dejvas
Já si pamatuju, když jsem více začal sledovat počasí, tak zhruba někdy na přelomu tisíciletí, tak jsem chodil na Yahoo weather a tam byl jakýsi výhled až do konce měsíce a tam to měli tehdy chytře vymyšlené. Předpovědi zhruba nad 8 dní prostě kopírovaly normál s nějakou mírnou odchylkou do plusu nebo mínusu, podle toho jak zrovna zima vypadala. Podle mě to bylo mnohem moudřejší řešení, než tady házet desítky stupňů nahoru dolu.

Pro přidání příspěvku do diskuse se prosím přihlaste.